زمان مطالعه: 5 دقیقه
توسعه فردی

چطور تصمیم درست بگیریم

چطور تصمیم درست بگیریم؟

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در پروسه تصمیم گیری برای هر بخش از زندگی این موضوع است که تقریبا هیچ جواب ثابتی برای این سوال وجود ندارد: چطور تصمیم درست بگیریم؟

وقتی به افرادی که معمولا تصمیم‌های درستی در زندگی‌شان می‌گیرند نگاه می‌کنیم بعضا نقاط مشترکی بین آن‌ها پیدا می‌شود. اما فقط کافیست کمی بیشتر وارد جزئیات کار آن‌ها شویم. هر کدام سبک خودشان را در گرفتن یک تصمیم دارند.

این موضوع می‌تواند ما را سردرگم کند. گاهی طبق سبک آن‌ها پیش می‌رویم ولی نتیجه تصمیم آن‌طور که انتظار داشتیم نمی‌شود. گاهی هم در کمال ناباوری به یک نتیجه عالی در انتخاب خود می‌رسیم.

همه این‌ها باعث می‌شود؛ بیشتر ندانیم در تصمیم گیری برای یک تصمیم درست چه روندی را باید پیش بگیریم. قبلا در مقاله تصمیم گیری همه موارد مربوط به تصمیم را به طور کامل بررسی کردیم. در این مقاله موضوع تصمیم درست را دقیق مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

تعریف تصمیم درست

قبل از اینکه بخواهیم در مورد روش‌های رسیدن به یک تصمیم درست صحبت کنیم؛ لازم است ببینیم تعریفمان از تصمیم درست چیست. تا به جال اینطور به موضوع فکر کرده بودید؟ وقتی در مورد یک تصمیم صحبت می‌کنیم و تشخیص می‌دهیم درست بوده یا غلط در مورد نتیجه آن نظر می‌دهیم؟ یا روندی که برای گرفتن آن تصمیم در پیش گرفتیم؟

از آنجا که تصمیم گیری معمولا یکی از وظایف و مسئولیت‌های مدیریتی به جساب می‌آید، اهمیت آن در زندگی شخصی نیز خیلی جدی گرفته نمی‌شود. به همین دلیل با استدلال بر موضوع اهمیت تصمیم گیری در سازمان همه بیشتر از آنکه نتیجه تصمیم را بررسی کنند روند تصمیم گیری در نظر گرفته می‌شود.

این در حالی است که ما در زندگی هرچه داریم یا نداریم بر اثر تصمیماتی بوده که قبلا گرفته‌ایم و حتما نیاز است با خودمان تعیین کنیم واقعا روند تصمیم گیری مهم است یا نتیجه آن تصمیم؟

معمولا در زندگی شخصی به جز موارد خواص همه تمرکز روی نتیجه تصمیماتی است که گرفته‌ایم. اما حتما باید به زندگی شخصی هم مانند یک سازمان نگاه کرد و دقیقا مانند یک سازمان آن را مدیریت کرد.

با این توضیحات به بررسی هر دو مورد می‌پردازیم.

 

تمرکز روی روند تصمیم:

وقتی می‌گوییم «تمرکز روی روند تصمیم گیری» درباره همه اقداماتی که ما را به تصمیم فعلی رسانده است صحبت می‌کنیم.

به عنوان مثال من بین یادگیری گیتار و پیانو باید یکی را انتخاب کنم. به هر دو هم علاقه دارم. چه کارهایی انجام می‌دهم تا بلاخره یکی از این دو را انتخاب کنم؟ چند اقدام پیش رو دارم:

  • با چند استاد موسیقی مشورت کنم.
  • هر دو این سازها را تست کنم.
  • بودجه خودم را بررسی کنم
  • و اقداماتی از این دست…

دقیقا نمی‌دانیم این اقدامات چه نتیجه‌ای را حاصل می‌کنند و آیا درست هستند یا خیر! اما در مجموع وقتی تصمیم گرفته شد همه این کارها به نوعی روند تصمیم گیری ما را شکل می‌دهند.

به عنوان یک تمرین برای خودآگاهی بیشتر می‌توانید روند یکی از تصمیمات بزرگ یا کوچک خود را بررسی کنید و اگر مایل بودید با در قیمت کامنت‌ها با بقیه هم به اشتراک بگذارید.

 

تمرکز روی نتیجه تصمیم:

وقتی در مورد نتیجه صحبت می‌کنیم منظورمان بیشتر دستاوردهایی است که بعد از آن تصمیم بدست آورده‌ایم. فارغ از خوب یا بد بودنشان.

چیزی که معمولا در زندگی شخصی خودمان بیشتر به آن توجه می‌کنیم همین نتایج تصمیمات هستند. این موضوع باعث می‌شود یک اشتباه را چندین بار تکرار کنیم.

در واقع به حای کشف یا ساختن یک روند صحیح تصمیم گیری درگیر این موضوع هستیم که این تصمیم نتایج خوبی نداشته است. بعد از آن یا خودمان را سرزنش می‌کنیم یا دیگران را.

 

 

چرا تمرکز روی روند مهم‌تر از نتیجه است؟

همانظور که قبلا گفتم باید بتوانیم به زندگی شخصی هم مانند یک سازمان نگاه کنیم و همانطور هم آن را مدیریت کنیم. بخش عظیمی از مدیریت را هم تصمیم‌های ما در برمی‌گیرند.

سازمان ها برای اینکه بتوانند در هر شرایطی به رشد خود ادامه دهند لازم دارند کارهای روزمره و تکراری را اتوماتیک یا سیستم سازی کنند. این کارهای روزمره که اتفاقا خیلی هم بزرگ نیستند اگر اتوماتیک نباشند تمرکز بسیار زیادی را به خود اختصاص می‌دهند. این موضوع در همه بخش‌های سازمان باعث کندی و اتلاف انرژی می‌شود.

بنابراین بسیاری از تصمیم‌های روزمره افراد سازمان، از پیش مشخص شده و کارمندان دیگر انرژی زیادی برای کشف یک راه حل جدید هدر نمی‌دهند. به قول معروف سیستم کار خودش را انجام می‌دهد زیرا یک روند مشخص برای تصمیم گیری دارد.

اینکه سیستم سازی چیست بعدا در مقاله‌ای جداگانه به آن می‌پردازیم.

در زندگی شخصی نیز اگر هر بار بابت یک تصمیم ندانیم چه چیزی را باید مورد بررسی قرار دهیم بابت هر تصمیم انرژی بسیار زیادی را هدر می‌دهیم. این انرژی‌های هدر رفته همان کارهایی هستند که ما می توانستیم در راه اجرای بهتر تصمیم مصرف کنیم.

به همین دلیل داشتن یک روند صحیح تصمیم گیری فارغ از نتیجه‌ای که دارد انرژی ما را نگه می‌دارد و در سرعت بالای تصمیم گیری به شدت کمک کننده است.

بعدها اگر دیدیم می‌توان نتیجه بهتری هم گرفت تنها کافیست روندی که در پیش گرفته‌ایم را آپدیت و بهبود دهیم.

 

انواع تصمیم گیری

یکی از موضوعات دیگر در راه یک تصمیم درست، آگاهی از انواع تصمیم هایی است که می‌توانیم بگیریم. توانایی بررسی تصمیم در قالب های مختلف می تواند به شکل گیری یک روند درست تصمیم گیری کمک زیادی کند.

ممکن است در ابتدا انرژی زیاد از شما گرفته شود. اما هرچه بیشتر انواع تصمیم را از یکدیگر تفکیک کنید، روندهای مناسب تری برای تصمیم درست خواهید یافت.

یکی از بهترین راه‌های تفکیک، یافتن تضاد آن تصمیم است. مثلا تصمیم گیری از نوع منطقی یک طرف و متضاد آن که تصمیم گیری احساسی یا شهودی است هم در طرف دیگر.

ما هم تلاش کرده‌ایم این انواع تصمیم گیری را به همین شکل معرفی کنیم.

 

برخی از انواع تصمیم گیری شامل موارد زیر هستند:

  • احساسی یا منطقی
  • فردی یا تیمی
  • بلند مدت یا کوتاه مدت
  • قطعی یا احتمالی

و چندین دسته دیگر که هر کدام به نحوی فرایند تصمیم درست را تحت تاثیر قرار می‌دهند. بررسی دقیق هر کدام از این انواع تصمیم گیری را در مقاله انواع تصمیم گیری انجام داده‌ایم. زیرا از حوصله این مقاله خارج است.

 

۵ مرحله برای انتخاب تصمیم درست

برای تصمیم گیری درست نیاز است بر روند بیش از پیش تمرکز کنیم. این موضوع به معنای فراموش کردن نتایج هر تصمیم نیست بلکه فقط تمرکزمان از روی آن کم می‌کنیم.

ریسدن به یک تصمیم درست در ۵ مرحله قابل انجام است.

 

مرجله اول: کشف روند قبلی

در این مرحله بیشتر باید تلاش کنید نقاط مشترک تصمیمات قبلی خود را مورد بررسی قرار دهید. برخی از این نقاط مشترک کارهای اشتباه هستند و برخی دیگر اقدامات درست.

 

مرحله دوم: تشخیص انتظار

انتظار شما از یک روند خوب تصمیم گیری این است که صرفا نتیجه فعلی خوبی داشته باشد؟ یا نیاز دارید از آن به عنوان یک تکیه گاه برای تصمیم های خود استفاده کنید که هر بار دیگر بتوانید بر اساس آن یک تصمیم بگیرید؟

 

مرحله سوم: بهبود روند

در این مرحله تمامی اشتباهات گذشته خود در روند تصمیم گیری را مورد بررسی قرار می‌دهید. آن‌هایی که از پایه غلط هستند را حذف و آن‌هایی که می‌توانند تغییر کنند را تغییر می‌دهیم.

 

مرحله چهارم: تست و آزمایش

در نهایت روند را چه از نظر ذهنی و چه از نظر عملی مورد آزمایش می‌کنیم. اگر می‌خواهید از نظر ذهنی روند تصمیم گیری خود را با یکی از تصمیم‌ها قبلی خود مورد بررسی قرار دهید و ببینید آیا اگر این روند را در آن تصمیم قدیمی پیاده می‌کردید به بهترین نتیجه می‌رسیدید یا خیر.

از نظر عملی نیز در تصمیم‌های کوچک این روند را مورد آزمایش قرار دهید و ببینید در همه تصمیم‌های کوچک نتایج به چه صورت خواهند بود. بعد از آن به سراغ تصمیم‌های بزرگ‌تر بروید.

 

محله پنجم: تکرار و بهبود

در نهایت مدام این روند تصمیم گیری را به واسطه نتایجی که جاصل می‌شوند بررسی کنید. هر کجا نیاز بود آن را اصلاح و یا بهبود دهید. مرحله پنجم در میان همه مراحل همیشگی است و باید تا زمانی که نیاز به تصمیم گیری دارید این مرحله را جدی بگیرید.

برچسب‌ها
توسعه فردی

مقالات زیر مناسب شما هستند:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست