زمان مطالعه: 5 دقیقه
خلاصه کتاب

خلاصه کتاب کار کمتر نتیجه بیشتر

نگاه کلی به خلاصه کتاب کار کمتر نتیجه بیشتر:

کتاب کار کمتر نتیجه بیشتر یک راهنمای خوب و کاربردی برای ساخت عاداتی است که در مجموع بهره‌وری شما را افزایش خواهد داد. زمانی که ببینید بازدهی هر کاری که تا به جال انجام می‌دادید به طرز چشم‌گیری افزایش پیدا کرده، انگیزه و انرژی بسیاری بدست می‌‌آورید و هدفمندتر از گذشته به مسیرتان ادامه خواهید داد. نویسنده این کتاب مگان هولشتاین است.

 

در زندگی شغلی و شخصی خود پربازده باشید:

بازدهی بالا چه در زندگی شخصی و چه در زندگی شغلی آرزویی است که همه ما در طول روز تلاش می‌کنیم به آن برسیم. برخلاف تصور عموم بازدهی بالا صرفا ساعات کار بیشتر نیست. بلکه پاسخ به این سوال جدی است: چطور می‌توان بیشتر از مقدار ساعتی که کار می‌کنید بدست آورید؟

معمولا مردم می‌خواهند بازدهی بالاتری داشته باشند تا بتوانند اوقات فراغت بیشتری را خارج از کار و در کنار خانواده سپری کنند تا کیفیت زندگی‌شان را افزایش دهند. در همین راستا تنها کافیست یاد بگیرید چطور بهره وری خود را در استفاده از مهارت‌ها و دانش‌تان افزایش دهید. بعد از آن خواهید دید که چطور کیفیت زندگی شخصی‌تان به خاطر بهره‌وری بالا و مدیریت صحیح زمان در محل کار افزایش خواهد یافت.

در حال حاضر اکثرا به دام ساعات کار طولانی‌تر می‌افتیم به امید اینکه بتوانیم نتایج بیشتری بگیریم. به یاد داشته باشید مشغول بودن به کار به معنای انجام کار پربازده نیست. حتی اگر به ظاهر در حال انجام کاری باشیم باز هم فاصله زیادی تا یک فعالیت پربازده داریم. یکی از نتایج همیشگی کار زیاد، اعتیاد به کار است و قطعا این چیزی نیست که شما می‌خواهید.

نویسنده در کتاب کار کمتر نتیجه بیشتر تلاش کرده ۳ راهکار اساسی و مهم را یادآوری کند که می‌تواند هر ساعت کار شما را به بیشترین حد بازدهی خود برساند.

 

راهکار اول: از شش اصل بهره‌وری پیروی کنید

اصولی که در ادامه معرفی می‌کنیم اصل‌های اساسی هستند. به این معنا که این اصول همیشه ثابت هستند و در موقعیت‌های مختلف نتایج یکسانی دارند.

 

اصل اول: اصل پارتو ( قانون ۸۰/۲۰)

این اصل از قوانین ریاضی پیروی می‌کند به این صورت که ۸۰ درصد از نتایج حاصل ۲۰ درصد از فعالیت‌ها هستند. بنابراین تمرکز خود را روی  آنچه در کار شما بیشتر از همه اهمیت دارد بگذارید. به عنوان مثال چک کردن ایمیل بیشتر از دوبار در روز تنها انرژی شما را می‌دهد. زیرا یکی از مهم‌ترین کارهای شما این نیست. چک کردن ایمیل که توسط نویسنده نوشته شده را چک کردن شبکه‌های اجتماعی هم می‌توانید بخوانید.

 

اصل دوم: انگیزه مهم نیست

این اصل می‌گوید انگیزه به اندازه نظم مهم نیست. کار خود را از روی نظم شخصی پیش ببرید نه احساس انگیزه‌ای که در آن روز یا آن ساعت دارید. فراموش نکنید که انگیزه واقعی در اثر سختکوشی به وجود می‌آید نه اینکه دلیل آن سختکوشی باشد.

 

اصل سوم: اراده به تنهایی کافی نیست

اراده هیچ گاه به تنهایی کار نمی‌کند. برای اینکه بازدهی بالاتری داشته باشید نیاز دارید محیط کارتان را به گونه‌ای آماده کنید که بتوانید در آن به یادگیری مشغول باشید. همچنین تا جایی که می‌توانید عوامل حواس پرتی را از محیط کاراتان دور کنید. به عنوان مثال خوراکی‌های وسوسه برانگیز یا حتی تلفن همراه‌تان عوامل جدی حواس‌پرتی هستند و شما هرقدر اراده به خرج دهید نهایتا تسلیم آن‌ها خواهید شد.

 

اصل چهارم: افسانه چند وظیفه‌ای

زمانی که روی یک کار تمرکز ندارید روی هیچ کاری تمرکز نخواهید داشت. جلو بردن چند کار به صورت همزمان، از کیفیت همه آن کارها می‌کاهد. اگر می‌خواهید به بیشتری بازدهی برسید وظایف را جدا جدا و با تمرکز کافی جلو ببرید.

 

اصل پنجم: اقدامات کوچک؛ دستاورهای بزرگ

اقدامات کوچک امروزتان نتایج آینده را رقم می‌زنند. به یاد داشته باشید کوچک بودن اقدام مهم نیست بلکه اثر آن کار در بلند مدت مهم است. اگر تنها یک کوچک مانند مرتب کردن رخت خوابتان را هر روز انجام دهید خواه ناخواه محیط منظم‌تری برای زندگی خواهید داشت و نظم محیطی مستقیما روی بهره‌وری شما تاثیر خواهد گذاشت.

 

اصل ششم: موفقیت ناشی از عادت

مشابه اصل پنجم پذیرفتن این اصل حتما بازدهی شما را افزایش خواهد داد. شخصیت، مهارت‌ها، دانش و هرچیزی که امروز در زندگی داریم به نوعی ناشی از عاداتی هستند که در گذشته تا به امروز داشته‌ایم. می‌خواهید در آینده چه توانایی‌ها و شخصیتی داشت باشید؟ از همین امروز عاداتی که شما را به آن توانایی و شخصیت می‌رساند را در خود پرورش دهید.

 

راهکار دوم: اولویت بندی حرفه‌ای

ما روزانه با ده‌ها یا حتی صدها انتخاب روبرو هستیم و باید تصمیم گیری کنیم. حتی اگر متوجه آن‌ها نباشیم. از تصمیمات کوچکی مانند اینکه از کجا قهوه بگیریم تا تصمیمات بزرگ‌تری مانند ازدواج، شغل و خانواده. اگر ندانیم انتخاب‌های پیش روی خود را چطور اولویت بندی کنیم حتما بازدهی پایینی خواهیم داشت.

در کتاب کار کمتر نتیجه بیشتر حتی اگر بخواهید از شش اصلی که معرفی کردیم استفاده کنید اما اولویت بندی درستی نداشته باشید بازهم به بازدهی بالا نخواهید رسید. بنابراین مراقب انتخاب‌های روزمره خود باشید و ببینید چه کاری را شروع می‌کنید. یاد بگیرید تمرکز داشته باشید و به انچه برایتان نتیجه مطلوبی ندارد نه بگویید. اما ابتدا باید بدانید روی چه چیزی باید تمرکز کنید.

 

داشتن یک هدف بزرگ

زندگی ایده‌‌ال خود را تصور کنید. زندگی فعلی خود را نیز تصور کنید. ببینید برای رسیدن به آن زندگی ایده‌‌ال چه کارهایی را باید انجام دهید. در واقع فاصله بین نقطه فعلی که در آن هستید و زندگی ایده‌آلی که تصور کرده‌اید همان جایی است که باید بر آن تمرکز کنید. حالا اجازه ندهید چیزی تمرکز شما را از این مسیر از بین ببرد. در این راستا سعی کنید اهداف بزرگ خود را به اهداف کوچک‌تر تقسیم کنید.

اغلب اوقات وقتی قصد داریم مسئولیت زندگی خودمان را برعهده بگیریم موانع زیادی سر راهمان نمایان می‌شوند. تا به حال برایتان اتفاق افتاده که زمان‌های بیکاری تماسی با شما گرفته نمی‌شود اما به محض اینکه کارتان را شروع می‌کنید تماس‌ها هم شروع می‌شوند. یاد بگیرید چطور مرزهای خودتان را مشخص کنید و به چیزی که خارج از آن مرز است نه بگویید. این موضوع نه‌تنها بازدهی شما را افزایش می‌دهد بلکه مستقیما روی بهبود روابط موثرتان تاثیر می‌گذارد.

 

راهکار سوم: مرتب سازی و سازماندهی

مرتب بودن هر چیزی در زندگی بازدهی را افزایش می‌دهد؛ از صندوق پیام‌های ایمیل تا فضای خانه و محیط کارتان. محیط تعیین می‌کند که رفتار ما به طور کلی چگونه باشد. وقتی محیط تمیز و مرتب است خواه ناخواه اقدامات کارآمدتر و آسان‌تر خواهند شد. اینجاست که باید سفر خود را به سمت سازماندهی و مرتب سازی همه چیز آغاز کنیم. آمار نشان می‌دهد هر آمریکایی تنها به ۱۰ درصد از چیزهایی که دارد نیاز پیدا خواهد کرد.

نگاه کردن به سبک مینیمالیست یا ساده می‌تواند در مرتب شدنتان کمک کننده باشد. تنها کافیست ببینید چه چیز اضافی در محیط کار یا خانه خود دارید که بدون هیچ دلیل فضا را اشغال کرده است و بعد از آن ببینید چه چیز باارزشی می‌تواند جایگزین آن شود. حالا وقت آن رسیده که هر چی اضافی را به هر نحوی حذف کنید. آن را اهدا کنید یا بفروشید. بعد از خالی شدن محیط فورا به دنبال خرید جدید یا پر کردن آن فضا نباشید.

 

سبک مینیمالیست:

اگر هنوز قانع نشده‌اید باید بدانید سبک مینیمالیست نه تنها باعث کارآمدی و بازدهی بالا در شما می‌شود بلکه هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد. این هزینه می‌تواند تنها از جنس مالی نباشند. تمیز نگه داشتن یک محیط مینیمال به مراتب آسان‌تر خواهد بود. ضمن اینکه شما می‌توانید نگاه مینیمالیست را به هر چیزی داشته باشید حتی کامپیوتر شخصی‌تان.

مرتب کردن صندوق ایمیل‌ها، یا بهینه سازی فضای ذخیره کامپیوتر و حتی بهینه سازی‌های لازم برای فضای مجازی از جمله کارهایی هستند که می‌توانند در بازدهی ما موثر باشند.

 

جمله برگزیده از کتاب کار کمتر نتیجه بشتر

 

باعث تاسف است که افراد زیادی هرروز در راه بازدهی بیشتر، فقط وقت بیشتری را هدر می‌دهند.

 

برچسب‌ها
خلاصه کتاب

مقالات زیر مناسب شما هستند:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست