وبلاگ

روش‌هایی برای خوشبین بودن در چالش ها

5/5

خوشبین بودن در چالش ها:

تا به حال این جمله را شنیده‌اید که می‌گویند: “زندگی بدون چالش معنایی ندارد”

حتی اگر تصور کنید هر چیزی که در زندگی می‌خواستیم فورا و بدون دردسر فراهم می‌شد این حال خوب دوام زیادی نداشت. این چالش‌ها هستند که به ما انگیزه ادامه دادن می‌دهند حتی اگر گاها بیش از حد دردناک به نظر برسند.

چاره‌ای هم نیست، باید بپذیریم چالش‌ها بخشی از زندگی ما در طول زندگی هستند. تنها کاری که می‌توانیم در برابر این چالش‌ها انجام دهیم عکس العمل صحیح نسبت به آن‌هاست.

افرادی که معمولا در عین نگاه واقع گرایانه به مسائل، به حل شدن آن نیز خوشبین هستند، بهتر می‌توانند چالش‌ها زندگی‌شان را پشت سر بگذارند.

ما در این مقاله می‌خواهیم راهکارهایی را در اختیارتان بگذاریم، تا هنگام به وجود آمدن چالش‌ها بتوانید خوشبین بمانید و به قول معروف مسلح‌تر وارد میدان نبرد شوید.

 

خوشبین بودن در چالش ها به شما قدرت می‌دهد

هر فرد هنگام وقوع چالش فراموش می‌کند زمانی که چالشی در کار نبود چقدر احساس خوب نسبت به همه چیز داشت. رویای بزرگی را در سرش می‌پروراند و احساس قدرت می‌کرد.

هرچه چالش بزرگ‌تر باشد و مدت زمان حل شدن آن طولانی باشد بیشتر درمانده می‌شویم. این موضوع بیشتر قدرت را از ما می‌گیرد. هر چه کمتر احساس قدرت کنیم در مجموع کمتر احساس خوشبختی داریم. این دقیقا یک چرخه معیوب برای حال بد است.

نکته مهم این است که ما باید تا جایی که امکان دارد عواملی که می‌توانند احساس قدرت را از ما بگیرید را مدیریت کنیم یا به حداقل برسانیم، تا در مجموع موفقیت بیشتری نیز کسب کنیم.

خوشبین بودن در چالش‌ها به ما قدرت می‌دهد تا بتوانیم خودمان را حفظ کنیم و به حرکتمان ادامه دهیم.

حال ببینیم وقتی چالش پیش آمد با چه روش‌هایی می‌توانیم خوشبین بمانیم. نه یک خوشبینی بچه‌گانه بلکه خوشبینی واقع گرایانه.

۱. “این نیز بگذرد” همیشه درست است

معمولا زمانی که دچار چالش می‌شویم می‌خواهیم با هر روشی که بلدیم و قبلا تجربه کرده‌ایم هرچه سریع‌تر ان را رفع کنیم. این یک واکنس طبیعی است و گاهی اوقات هم جواب می‌دهد اما همیشه نه.

اگر بخواهیم نگاه عمیق‌تری به علت به وجود آمدن چالش‌ها بیندازیم، آن‌ها می‌آیند تا به ما درسی را بدهند و بروند. پس احتمالا با این موضوع روبرو می‌شوید که برای رفع چالش پیش رو هر روشی که می‌دانید را امتحان می‌کنید ولی برطرف نمی‌شود. زیرا آمده تا چیزی را به ما اضافه کند که شاید قبلا در ما وجود نداشته است.

اینجاست که دقیقا باید حواستان به جمله این نیز بگذرد باشد. وقتی همه چیز را امتحان کردید ولی چالش پیش رویان رفع نشد احتمالا احساس می‌کنید قرار است باقی عمرتان را با آن چالش سپری کنید.

این که یک نفر احساس کند مشکلی دارد و قرار نیست تا آخر عمر از آن جدا شود حتما می‌تواند حالش را بد کند.

بنابراین در چنین وضعیتی سعی کنید به جای دست و پا زدن در آن، لحظه‌ای ترمز دستی خودتان را بکشید و فورا برای چیزی که از کنترل‌تان خارج است تصمیم نگیرید.

اگر به خودتان اطمینان دهید که این مشکل یا چالش پیش رو موقتی است، به جای فشار آوردن بر موضوعی که دست خودتان نبوده، روی چیزی که کنترلش در اختیارتان است تاکید کنید، حتما به شما در خوشبین بودن در چالش ها کمک می‌کند.

 

۲. آن اتفاق شما را توصیف نمی‌کند

گاها آنقدر درگیر مسائل و مشکلات می‌شویم که فراموش می‌کنیم ما آن مشکلات نیستیم.

اگر بخواهیم دقیق تر بررسی کنیم هنگامی که چالشی در زندگی برای هر فرد پیش می‌آید قطعا یک یا نهایتا چند بخش از جنبه‌های زندگی‌اش را درگیر می کند.

این در حالی است که اغلب افراد همه چیز را ذهنشان به گونه‌ای ترسیم می‌کند که آن چالش همه قسمت‌های زندگی‌اش را دربر گرفته است.

اگر نتوانید اتفاقی که افتاده را از خودتان جدا بدانید قطعا نمی‌توانید برای حل شدنش نیز چاره‌ای بیندیشید. زیرا استرس وارد شده به شما آنقدر زیاد است که خواه ناخواه همه چیز را درگیر خود می‌کند.

مانند دونده دو با مانع است که به جای دیدن واقعیت همه چیز را اینگونه تصور کند:

که در طول مسیر ۱۲ مانع را به اعضای بدنش چسبانده‌اند. حالا او باید مسافت زیادی را با این مانع بدود. خنده‌دار است نه؟

در زندگی هم دقیقا همین‌طور است. ممکن است در لحظه‌ای اول چالش پیش آمده آنقدر بزرگ به نظر برسد که گمان کنید دست و پایتان را بسته است. اما آگاهی از این موضوع که آن اتفاق، شما نیستید بلکه مانعی پیش روی شماست به خوشبین بودن در چالش ها بسیار کمک می‌کند.

به این سوال پاسخ دهید: بررسی موقعیت‌های مختلف یک بازی فوتبال زمانی آسان‌تر است که از بیرون زمین آن را تماشا می‌کنید یا زمانی که خودتان هم جزو بازیکنان هستید؟

 

۳. مشکل را ببینید اما کامل

همیشه دیده‌ایم که بعد از به وجود آمدن یک چالش یا مشکل در گذر زمان اتفاقات مثبتی نیز رخ داده‌اند. که اگر آن مشکل پیش نمی‌آمد احتمالا هیچ گاه آن اتفاقات مثبت نیز رخ نمی‌داد.

تفاوت در اینجاست که برای دیدن آن اتفاقات مثبت نیاز است زمان بگذرد و همه چیز آرام شود.

ممکن است زمانی که می‌خواهید نکات مثبت یک اتفاق بد را ببینید، به این نتیجه برسید که ارزشش را نداشت و این احساس طبیعی است.

اما نکته مهم اینجاست که هر بار چالشی به وجود می‌آید، اتفاقات مثبت بعد از آن حتما ارزشمند و حتی بزرگ‌تر از خود آن چالش هستند.

بنابراین احتمالا آن نکته مثبتی که در آن چالش دیده‌اید، دقیقا همان درس بزرگی نیست که آن چالش می‌خواست به شما بدهد.

راه حل این موضوع در بررسی دقیق است. ببینید علت آن چالش به شما مربوط است یا به عاملی بیرون از شما؟

اگر درونی است شما نصف راه را برای کشف یک ضعف در خودتان رفته‌اید. حالا فقط باید آن ضعف را برطرف کنید. اگر بیرونی است نیز چه بهتر! همچنان می‌توانید آن را از خودتان جدا بدانید و هرچیزی که در کنترل شماست را به سمت بهتری ببرید.

خوشبین بودن در چالش ها نیازمند یک نگاه کامل به موضوعات است. بنابراین سعی نکته مثبت در هر اتفاق بد را نیز ببینید.

 

۴. نگاه متعصبانه را شناسایی کنید

هر زمان که شما روی موضوعی بیش از حد متعصب باشید حالتان نیز به همان نسبت بد می‌شود. زمانی که نسبت به موضوعی که روی آن تعصب دارید درگیر چالش می‌شوید تصمیم‌گیری به مراتب سخت‌تر می‌شود.

اغلب افراد در مواجهه با چنین مشکلی تصمیم نادرستی می‌گیرند که بعدا چالش بزرگتری را به همراه دارد. هرچه بتوانید نگاه متعصبانه به موضوع را کمتر کنید مسیر آگاهی را بهتر پیش گرفته‌اید.

اگر دقت کرده باشید هر زمان که بیش از حد خسته‌اید، نگاه منفی‌تری به موضوعات مختلف دارید. حتی ممکن است موضوعات پیش پا افتاده را نتوانید حل کنید و حالتان لحظه به لحظه بدتر می‌شود.

 

تمرین برای آگاهی زمان بر است؛ آن را جدی بگیرید

با چهار روش بالا می‌توانید هنگام چالش و سختی خوشبین باقی بمانید. اما نه همین فردا.

اگر امروز حال روحیتان خوب و این مقاله را خواندید، طبیعی است که احساس کنید به همه موضوعات مسلط شده‌اید. حتی تصور کنید می‌توانید در بزرگ‌ترین چالش‌ها هم خوشبین باقی بمانید.

اما این موضوع نیاز به زمان دارد. شما با توجه به شخصیتتان نیاز دارید هر کدام از این موارد را به نسبت توانایی‌های خود شخصی سازی کنید. به قول معروف باید بتوانید سبک خودتان را پیدا کنید.

حتما روزهای اول سخت است و در آن همه سختی ممکن است نکات این مقاله را فراموش کنید. نگران نباشید و فقط ادامه دهید.

خوشبین بودن در چالش ها خود میتواند یک چالش لذت بخش باشد.

'

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد آرا: 2

اولین نفری باشید که رای می‌دهد

'

اشتراک گذاری:

فهرست مطالب

قوانین نوشتن دیدگاه

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

آموزش تصمیم گیری سریع با ۵۰ درصد تخفیف تهیه کنید

199 هزار تومان

99 هزار تومان

فروشگاه
وبلاگ
حساب کاربری من

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟