زمان مطالعه: 4 دقیقه
توسعه فردی

۴ راهکار برای مدیریت تصمیم های احساسی

معمولا زمانی که در تصمیم گیری های اشتباه خود به دنبال یک دلیل موجه می گردیم، تصمیم های احساسی به نظرمان بهترین توجیه هستند. به این جملات دقت کنید: «از روی احساس تصمیم گرفتم» یا «هیجان زده شدم» یا حتی «یادم نمی‌آید چی شد که این تصمیم را گرفتم».

چنین جملاتی معمولا بعد از یک تصمیم اشتباه استفاده می‌شوند و معمولا آن تصمیم‌های اشتباه عواقب کوچک و بزرگی را به دنبال دارند. البته موارد بسیار زیادی در تصمیم گیری های ما دخیل هستند که در مقالات قبلی در مورد آن‌ها صحبت کردیم. مقاله‌های انواع تصمیم گیری و تصمیم درست را قبل از مطالعه این مقاله پیشنهاد می‌کنیم.

در این مقاله قصد داریم ۴ راهکار کاملا عملی را معرفی کنیم که بتوانید تصمیم های احساسی خودتان را مدیریت کنید. اما قبل از آن بهتر است کمی در مورد اینکه چرا تصمیمات احساسی می‌گیریم نکاتی را بگوییم.

 

چرا تصمیم های احساسی می‌گیریم؟

اول این را بدانیم که ما همیشه به احساسات برای تصمیم گیری نیاز داریم. تصور کنید امروز می‌خواستید بدون هیچ احساسی برای ناهار خود تصمیم بگیرید. چه چیزی را مورد بررسی قرار می‌دادید؟ این موضوع خودش کمی غیر منطقی است. بنابراین ما به احساسات برای حس رضایت و حتی بقا نیاز خواهیم داشت.

اما این موضوع دلیل بر آن نیست که همه تصمیماتی که صرفا بر اساس احساس می‌گیریم درست و مفید هستند. در واقع ما برای یک تصمیم خوب نیاز به تعادل میان احساس و منطق داریم. در ادامه می‌خواهم ۴ دلیل برای تصمیمات احساسی را به شما معرفی کنم. آگاهی از آن‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید هنگام تصمیم گیری خودآگاهی خودتان را به اندازه کافی حفظ کنید.

 

دلیل اول: توهم موفقیت بیش از حد

زمانی که هیجان زده می‌شوید موفقیت احتمالی پیش رویتان بسیار بزرگ‌تر از واقعیت به نظر می‌رسد. حتی در حالت هیجان ممکن است احتمالات غیر منطقی به نظر منطقی باشند. احتمالا برای راه اندازی یک کسب و کار وقتی موضوع اعداد و ارقام و سود به میان می‌‌آید هیجان زده می‌شوید و خیلی رویاپردازانه می‌گویید اگر فلان مقدار از محصول را در یک ماه بفروشم چقدر سود بدست می‌آورم؟ بعد آن عدد سود را در ذهنتان به بهانه‌های مختلف بیشتر و بیشتر می‌کنید.

این یک مثال واضح و تکراری است که نشان می‌دهد هیجان می‌تواند توهم موفقیت بیش از حد ایجاد کند. بنابراین هرجا سه کلمه بیشتر، زودتر، آسان‌تر را در بررسی نتایج تصمیم های خود استفاده کردید احتمالا هیجانی تصمیم خواهید گرفت. در مقاله هنر ارزیابی تصمیم درباره توهم موفقیت بیش از حد بیشتر صحبت کرده‌ایم.

 

دلیل دوم: اضطراب سرایت می‌کند

تا به حال برایتان اتفاق افتاده که بابت یک موضوع مضطرب هستید و حالا می‌خواهید در مورد کار دیگری تصمیم بگیرید؟ احتمالا در این شرایط خواهید دید که اضطراب شما که بابت یک موضوع بی ربط دیگر است نمی‌گذارد به خوبی بر تصمیم دیگرتان تمرکز کنید. بنابراین شاید بتوان گفت این جمله درست است که: اضطراب در مورد یک موضوع برابر است با اضطراب در مورد همه چیز.

بنابراین زمانی که بابت چیزی مضطرب هستید به احتمال خیلی زیاد قادر به تفکیک آن از یک موضوع بی ربط دیگر نخواهید بود. به همین دلیل در هنگام اضطراب درگیر یک تصمیم احساسی خواهید شد. اگر علاقه مند به کنترل اضطراب خود هستید حتما مقاله مدیریت اضطراب را مطالعه کنید.

 

دلیل سوم: غم، توقعات شما را کاهش می‌دهد

معمولا زمانی که غمگین هستید سطح خود را تا حدی پایین می‌آورید که ممکن از پتانسیل واقعی خودتان فاصله زیادی داشته باشد. یک فروشنده غمگین که اتفاقا درگیر یک غم بی ربط با موضوع فروش است ممکن است در برابر مشتری نتواند به اندازه کافی از برند و محصول خود دفاع کند. حتی در برخی موارد ممکن است تخفیف‌های زیادی بدهد.

این موضوع کاملا هم طبیعی است، زیرا در هنگام غم، به صورت اتوماتیک سطح همه چیز را کاهش می‌دهیم تا زودتر به یک موفقیت حتی کوچک دست پیدا کنیم و از آن غم رها شویم.

 

دلیل چهارم: عصبانیت یا خجالت = تندروی

عصبانیت می‌تواند قدرت خودکنترلی را از هر فرد بگیرد. این اتفاق هنگام خجالت کشیدن نیز رخ می‌دهد. در هر دو حالت فرد تحریک می‌شود تا عجولانه یک تصمیم بگیرد و فورا به آن عمل کند. این عکس العمل احساسی شدید شما را در برابر خطرات مختلف آسیب پذیر می‌کند. گاها این خطرات اثرات بسیار بلند مدتی را به همراه دارند که آزاردهنده است.

مثلا در یک جمع بابت شوخی کردن افراد با شما و عکس‌‌العمل شدیدتان، از این به بعد برچسب یک انسان بی جنبه را روی شما می‌گذارند. حال آنکه شما فقط در آن شرایط خجالت کشیده‌اید یا فقط عصبانی بوده‌اید. اما اثر آن ممکن است تا بلند مدت اثرات جانبی خودش را به دنبال داشته باشد.

۴ راهکار برای مدیریت تصمیم های احساسی:

با این توصیحات به سراغ ۴ راهکار اساسی برای مدیریت تصمیم های احساسی می‌رویم.

 

۱. هیچ تصمیمی نگیرید:

فراموش نکنید تصمیم نگرفتن خودش یک تصمیم است. گاهی یکی از بهترین کارهایی که در زمان هیجان می‌توانید انجام دهید تصمیم نگرفتن است. معمولا زمانی که می‌خواهید یک تصمیم بگیرید می‌توانید کمی برای خود زمان بخرید و آن زمان را صرف خودآگاهی خودتان کنید تا هیجان خارج شوید. گاها حتی اگر آگاهانه تصمیمی را نگیرید خیلی بهتر از این است که بعدا دچار پشیمانی تصمیم گیری شوید.

 

۲. جمله مخصوص تصمیم های احساسی:

همانطور که می‌دانید فردی که بیشترین زمان را با آن می‌گذرانیم خودمان هستیم. در واقع گفتگوی درونی آنقدر همیشگی است که گاها متوجه نیستیم در حال مکالمه با خودمان هستیم. که یکی از بهترین دوستان و البته دشمنان ما در تصمیم گیری همین گفتگوی درونی است. بخش عظیمی از ارزیابی تصمیم های احساسی و همینطور ارزیابی موارد منطقی تصمیم بر عهده همین گفتگوی درونی است.

یکی از کارهایی که می‌توانید برای جلوگیری از تصمیمات احساسی انجام دهید ساختن یک جمله آگاه کننده و سپردن آن به گفتگوی درونی است. بعد از آن هربار که می‌دانید ممکن است برای در موقعیت تصمیم گیری احساسی قرار بگیرید آن جمله را به خودتان تکرار کنید.

به عنوان مثال چنین جمله‌ای می‌تواند کارساز باشد: الان هیجان زده شده‌ام و در حال گرفتن یک تصمیم هیجانی هستم؟

 

۳. شناسایی موقعیت احتمالی تصمیم احساسی:

معمولا به جز در موارد خاص، می‌توانیم موقعیت‌هایی که احتمال دارد در آن دچار تصمیم گیری احساسی شویم را شناسایی کنیم. یکی از بهترین اقدامات ایجاد شناخت نسبت به خودمان است. مثلا من می‌دانم وقتی در فروشگاهی برای اولین بار وارد می‌شوم به خاطر خجالت کشیدن تقریبا نمی‌توانم نه بگویم. در این حالت ممکن است خریدی انجام دهم که بعدا صد در صد از آن پشیمان می‌شوم.

بنابراین با شناخت خودتان و بعد آگاهی از محیطی که ممکن است شما در آن تصمیم احساسی بگیرید می‌توانید تا حد کافی شرایط را مدیریت کنید.

 

۴. از یک دوست کمک بگیرید:

حضور یک دوست در کنار شما می‌تواند به خوبی کارساز باشد. علت این موضوع تفاوت شما و دوستتان در مسائل احساسی است. ممکن است چیزی که احساس شما را بر می‌انگیزاند در نظر دوستتان اصلا این طور نباشد. همین نقطه تضاد بهترین قدرتی است که می‌توانید داشته باشید تا تصمیم های احساسی خودتان را مدیریت کنید.

 

برچسب‌ها
توسعه فردی

مقالات زیر مناسب شما هستند:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست