زمان مطالعه: 4 دقیقه
توسعه فردی, مدیریت استرس, مقالات, مهارت های زندگی

۴ راهکار برای تقویت عزت نفس ( راه چهارم را حتما انجام دهید )

وقتی از تقویت عزت نفس می‌گوییم برخی حتی نمی‌دانند درباره چه موضوعی در حال بحث هستیم و برخی که شامل اکثر افراد هم می‌شوند اعتماد به نفس و عزت نفس را یکی می‌دانند و دلیل قطعی برای این‌که چرا اعتماد به نفس و عزت نفس دو کلمه مجزا هستند اما معنی یکسانی دارند را نمی‌توانند بیان کنند.

حقیقت ماجرا این است که ممکن است در برخی تعاریف هم‌پوشانی معنایی را در این دو واژه ببینیم اما هرگز نمی‌توان عزت نفس و اعتماد به نفس را یکی دانست.

با این تفاسیر وقتی نمی‌دانیم عزت نفس دقیقا چیست چطور می‌خواهیم آن را تقویت کنیم؟ در گذشته مقاله‌ای به نام افزایش عزت نفس : با این راهکار عزت نفس خود را ضد زلزله کنید نوشته‌ام که می‌توانید ابتدا آن را مطالعه کرده و سپس به این مقاله بازگردید.

عزت نفس چنان درونی است که گاهی شناسایی شواهد آن برای خودمان هم بسیار سخت خواهد بود بنابراین ممکن است در راه تقویت عزت نفس‌مان دست به کارهایی بزنیم که واقعا همان مقدار عزت نفسی که داشتیم را هم نابود کند.

این اتفاق در چه صورت می‌افتد؟

در برخی موارد ما تنها فکر می‌کنیم که عزت نفس کافی داریم و در واقعیت این‌گونه نیست. بنابراین با انجام کارهایی که باعث تقویت عزت نفس‌مان می‌شود آن احساس کاذب شروع به نابود شدن می‌کند.

حال مسئله اینجاست که برخی اقدامات توسط ما منجر به تقویت عزت نفس نمی‌شوند اما آن عزت نفس کاذب را هم از بین می‌برند و تشخیص بین این‌که کدام اقدام مفید است و کدام نتیجه نامطلوبی را به بار می‌آورد دشوار خواهد بود.

به همین دلیل در راه تقویت عزت نفس اکثرا به یک راهنما که می‌تواند مشاور، سمینار، دوره آموزشی، مقاله و …باشد نیاز داریم و من در این مقاله قصد دارم به ۵ اقدام برای تقویت عزت نفس بپردازم که صددرصد کاربردی هستند و تنها کافیست آن‌ها را اجرا کنید تا شاهد نتیجه فوق‌العاده آن باشید.

 

۱. به درون خود بیش از پیش آگاه باشید:

گفتگوی درونی در هر موقعیت خوب یا بدی همراه ماست و می‌تواند حس و حال ما را بسیار بدتر و یا خیلی بهتر کند. معمولا در گفتگوهای درونی می‌توانید مواردی را که باعث شادی یا ترس در شما می‌شوند را شناسایی کنید.

برای این کار فقط کافیست هنگام این گفتگوها همانند یک ناظر باشید و به جای تاثیر گرفتن از صحبت‌های درونی خودتان، ببینید که در شرایط مختلف از کدام ترس‌ها و ناامیدی‌ها و یا کدام شادی‌ها و توانایی‌ها صحبت می‌کنید.

اگر واقعا به حکم یک ناظر بی‌طرف عمل کنید مواردی را درون خود شناسایی می‌کنید که هیچ‌کس آن‌ها را به شما نگوید، زیرا هیچکس شما را به اندازه خودتان نمی شناسد.

بعد از این شناسایی لازم است تا مهارت‌های خود را هم بشناسید و ببینید کدام کار را به گونه‌ای انجام می‌دهید که هیچ‌کس نمی تواند مانند شما انجام دهد. فراموش نکنید که در این مرحله اگر شروع به خودتخریبی کردید به صورت آگاهانه از این کار دست بکشید و کمی بعد دوباره امتحان کنید.

این را بدانید که همه انسان‌های روی زمین می توانند حداقل یک کار را بسیار عالی و بی‌رقیب انجام دهند و این توانایی درون شما هم وجود دارد. فقط کافیست کمی صبور باشید و در راستای شناسایی آن زمانی را صرف کنید.

 

۲. از جملات تاکیدی، هوشمندانه استفاده کنید:

فلسفه استفاده از عبارات تاکیدی تکرار است و این تکرار باید به قدری زیاد باشد تا راه نفوذ به ضمیر ناخودآگاه باز شده و بلاخره این جملات اثر خود را بگذارند.
اما در اکثر مواقع دیده می‌شود که فرد در بین راه خسته می‌شود و علی رغم این‌که نتیجه‌هایی را هم در این مسیر کسب می‌کند حاضر به ادامه این کار خسته کننده نیست.

در اصل شما تا زمانی که موضوعی را نپذیرید و در برابر آن از خود مقاومت نشان دهید احتمال اثرگذاری آن را کاهش داده‌اید که در مورد جملات تاکیدی هم صدق می‌کند. بنابراین در صورتی که بخواهید به صورت هوشمندانه از جملات تاکیدی استفاده کنید باید در راستای باورتان هم اقداماتی را ترتیب اثر دهید.

در موضوع تقویت عزت نفس استفاده ز جملات تاکیدی بسیار حساس‌تر خواهد بود زیرا شما مستقیما با روان خودتان سروکار دارید و حتما باید خودتان را در معرض کارهایی قرار دهید که باور به جملاتی که به کار می‌برید را افزایش دهد.

۳. قبول کنید که فوق‌العاده هستید:

اگر به توانایی های خود ایمان نداشته باشید بسیار سخت و ساده لوحانه است که بخواهید تمجید دیگران را هم بپذیرید. فردی که عزت نفس پایینی دارد، هنگامی که شخصی از او تعریف و تمجید می کند احساس می کند که آن شخص در حال فریب‌کاری است و کمتر پیش می‌آید که بپذیرد.

حتی اگر هم در ظاهر با مقدار زیادی تعارف این تعریف ها را قبول کرد در درون خود نمی تواند بپذیرد که توانایی‌های دارد که تحسین دیگران را به دنبال داشته و دارد.

قبلا مقاله‌ای در راستای افزایش اعتماد به نفس نوشته‌ام که در آن به سندرم ایمپاستر اشاره می‌شود و روی صحبتش با افرادی است که موفقیت‌های ارزشمندی را کسب کرده‌اند اما احساس می‌کنند هیچ کاری نکرده‌اند و با پذیرفتن تعریف و تمجید دیگران در واقع آن‌ها را فریب می‌دهند.

در صورتی که این‌گونه نیست و این افراد واقعا برای موفقیت‌های خود تلاش کرده و نتایج آن را به زحمت و سختی کسب می‌کنند اما در ذهن‌شان باور ندارند.  بنابراین شخص مبتلا به سندرم ایمپاستر هربار که موفقیتی را کسب و تحسین دیگران را برمی‌انگیزاند دچار احساس عذاب وژدان می‌شود که خدایی ناکرده دیگران متوجه نشوند که من واقعا لیاقت این موفقیت را نداشته‌ام.

پیشنهاد می‌کنم حتما مقاله دستورالعمل شگفت‌انگیز رفع عزت نفس پایین با ۴ تکنیک جادویی را مطالعه کنید تا اگر احساس می‌کنید دچار این سندرم جالب شده‌اید با راهکارهای درون این مقاله به مقابله با آن بپردازید.

 

۴. در راستای تقویت عزت نفس خود اقدام کنید:

اگر توانایی دارید که تا به حال در راستای آن اقدام جدی نکرده‌اید فورا دست به کار شوید. سرکوب کردن مهارت‌ها و توانایی‌هایتان دقیقا سرکوب کردن خودتان است زیرا این توانایی‌ها در وجودتان نهادینه شده که منبع ارزش شما باشند نه این‌که در گوشه‌ای خاک بخورند.

نترسید و فقط اقدام کنید. اگر ذره‌ای در موسیقی توانایی دارید بدون نگرانی از هیچ‌چیزی دست به کار شده و در آن تبدیل به یک استاد شوید. دقت کنید که برای هیچ‌کس به جز دل خودتان این‌کار را نمی کنید، پس فقط لذت ببرید و زندگی کنید.

راه چهارم از مقاله تقویت عزت نفس را بیشتر جدی بگیرید حتی بدون فکر دست به عمل بزنید. مهارت‌های شکوفا شده توسط شما یکی از بهترین منابع تقویت عزت نفس خواهند بود پس هربار که تسلیم شرایط و سختی راه شدید برگردید و این قسمت را دوباره مطالعه کنید.

در راستای تقویت عزت نفس مقاله‌ها و آموزش‌ها بسیاری وجود دارد که خواندن آن‌ها خالی از لطف نیست. اما اگر در بین همه راه‌کارها به دنبال یک راه اساسی و بهینه بودید این مقاله مناسب شما خواهد بود.

مقالات زیر مناسب شما هستند:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست