بهبود و توسعه فردیمدیریت استرسمقالاتمهارت های ارتباطیمهارت های زندگی

۳ راز بزرگ برای کسب اعتماد به نفس در صحبت کردن

کسب اعتماد به نفس در صحبت کردن نه تنها جایگاه اجتماعی بالاتری را برای شما به ارمغان می‌آورد بلکه کمک زیادی می‌کند تا حس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید.

در یک جمع دوستانه معمولا یکی از افراد آن جمع بیشتر از بقیه حرفی برای گفتن دارد و به نوعی صحبت آن شخص بیشتر مورد پذیرش واقع می‌شود. همچنین حرف برخی از افراد هم که در همان جمع حضور دارند اصلا قابل قبول نیست و حتی در بعضی مواقع این افراد مجبور هستند صدای خود را از حد عادی بالاتر ببرند تا توجه بقیه را به خود جلب کنند.

افراد دسته دوم که کمتر مورد پذیرش قرار می‌گیرند چنین تجربه‌ای را تقریبا همیشه دارند و خیلی تفاوتی ندارد که در چه نوع اجتماعی باشند. همین موضوع ثابت می‌کند که مواردی در این اشخاص وجود دارد و به اعتبارشان در بین افراد مختلف آسیب وارد می‌کند.

خوب است بدانید که انسان زمانی که در یک جماعت قرار می‌گیرد بیشتر از این‌که در خودآگاه خود متوجه باشد چه اتفاقی در حال افتادن است از ناخودآگاهش استفاده کرده و بیشتر، رفتارهای غریزی را از خود به نمایش می‌گذارد.

به همین دلیل است که زمان قرار گرفتن در بین دوستان صمیمی‌تان رفتارهایی را از خود نشان می‌دهید که شاید مدت زیادی از انجام آن‌ها می گذرد و احتمالا با خود فکر کرده‌اید که در نوع رفتارهایتان تغییر ایجاد شده است.

این موضوع به صمیمت شما در یک جمع اشاره دارد. ممکن است شما در ارتباط اولتان با یک فرد بسیار معتبر به نظر برسید اما به محض افزایش صمیمیت بین شما و آن فرد اعتبارتان هم کم می‌شود که همه این موارد به رفتارهای ناآگاهانه‌ای که از شما سر می‌زند باز می‌گردد.

یکی از مهمترین عواملی که این اعتبار را برای شما به وجود می‌آورد اعتماد به نفس در گفتگو است. شاید با خود بگویید من اعتماد به نفس بالایی دارم و در بسیاری از مواقع نشانه‌های وجود آن را در خود احساس می‌کنم.

البته من هم با شما موافق هستم اما حتی با اعتماد به نفس ترین افراد هم در برخی موارد دچار کمبود اعتماد به نفس می‌شوند و آن لحظه دو حالت به وجود می‌آید:

  • اول: فرد دچار اعتماد به نفس کاذب می‌شود و سعی می‌کند دیگران متوجه تنش و اضطراب او نشوند که معمولا دیگران به خوبی اعتماد به نفس کاذب را تشخیص می‌دهند.
  • دوم: کمبود اعتماد به نفس خود را بروز می‌دهد که دیگران به صورت ناخودآگاه او را درک کرده و حتی ممکن است بیشتر هم به او نزدیک شوند.
  کمال گرایی چیست؟ +بایدها و نبایدهای کمال گرایی ( قسمت ۲ )

اما در هر صورت افراد مختلف همیشه در معرض کبود اعتماد به نفس و افزایش آن هستند زیرا یک امر کاملا طبیعیست. بنابراین بهتر است برای این‌که دچار اعتماد به نفس کاذب نشوید حقیقت را بپذیرید و به جای پاک کردن صورت مسئله آن را از ریشه برطرف کنید.

یک راه بسیار کاربردی برای تشخیص میزان اعتماد به نفس در صحبت کردن شما وجود دارد و آن هم بررسی نشانه‌هایی است که در بالا بیان کردم. اگر جزو دسته‌ای بودید که در جمع از اعتبار کافی برخوردار نیست بهتر است ادامه مقاله را بخوانید و از حالا با دانستن این ۵ راز این موضوع را برطرف کنید.

 

راز اول: زبان بدن خود را فراموش کنید

ممکن است کمی تعجب کرده باشید که تقریبا همه می‌خواهند زبان بدن را بیشتر یاد بگیرند تا بتوانند با ناخودآگاه دیگران ارتباط بهتری را برقرار کنند و در واقع تاثیرگذاری بیشتری هم داشته باشند. پس چرا باید زبان بدن خودم را فراموش کنم؟

دقت داشته باشد که تا زمانی که در جمع به سختی می‌توانید اعتبار کمی بدست آورید و حرفتان کمتر مورد توجه واقع می‌شود زبان بدن کاملا بی‌کاربرد است. زیرا به محض صمیمی شدن با افراد، آن‌ها با طرز فکر شما و نوع رفتارتان در شرایط مختلف آشنا شده و اگر مورد باارزشی را پیدا نکند اعتبار بیشتری را از دست می‌دهید.

زبان بدن پوسته اعتماد به نفس است ولی اگر از درون کاری برای آن نکرده باشیم قطعا این پوسته هم ارزش و کاربرد خود را از دست می‌دهد و بدتر از آن می‌تواند بر اعتماد به نفس در صحبت کردن‌تان تاثیر نزولی داشته باشد.

بسیاری از فروشنده‌ها و بازاریاب‌ها علاقه به یادگیری زبان دارند تا بتوانند تاثیر خوبی برمشتری خود بگذارند اما شاید خبر ندارند که زبان بدن یک زبان ناخوداگاه است. یعنی اگر درون و زبان بدنشان تفاوت داشته باشد تاثیر بدتری بر مخاطب خواهند گذاشت.

  چطور از مسیر هدف لذت ببریم؟

نکته: البته در کل یادگیری زبان بدن مفید است زیرا باعث می‌شود که بتوانیم ذهن دیگران را تاحدی بخوانیم. اما اگر حالت نمایش به خود گرفت و قصد کنیم که از آن برای فریب استفاده کنیم قطعا در بلند مدت نتیجه عکس خواهد داد.

 

راز دوم: انتقاد، آجر بنای شماست

وقتی از شما انتقادی می‌شود چه عکس‌العملی نشان می‌دهید؟

احتمالا می دانید که انتقاد همیشه بد و مخرب نیست و گاهی بسیار هم سازنده است. اما در این قسمت می‌خواهم به شما یاد بدهم که چگونه حتی از انتقادهای مخرب هم استفاده کرده تا بیشتر رشد کنید.

انتقاد بیشترین عامل مخرب برای اعتماد به نفس در صحبت کردن است. البته نه تنها برای صحبت و گفتگو، بلکه همیشه می‌تواند باعث تخریب اعتماد به نفس شود.
زمانی که مورد انتقاد قرار می‌گیریم در واقع عقاید و نوع رفتارمان زیر سوال رفته است و ندانیم با آن چه کاری انجام دهیم پر از تنش و استرس خواهیم شد زیرا ما به آن عقاید و باورها تکیه کرده بودیم و حالا شخصی آمده و تکیه گاه مارا نابود می‌کند.

در اکثر مواقع وقتی چنین حالتی برای ما رخ می‌دهد دیگر دیواری را همانند عقاید قبلی پیدا نمی‌کنیم تا بتوان به خوبی قبل به آن تکیه کرد بنابراین حتی مواردی که به آن‌ها اطمینان کامل داشتیم هم فراموشمان می‌شوند.

بنابراین بهترین پیشنهاد این است که از خود انتقادها دیواری بسازید تا نقش تکیه گاه را برایتان ایفا کند. هرانتقادی که به شما می‌شود، چه مخرب و چه سازنده می‌تواند در افکار شما اختلال به وجود بیاورد.

اما اگر آن را به خود نگیرید و مسئله را از دید عمومی و بدون تعصب بررسی کنید ممکن است تکیه گاه شما را از بین ببرد ولی نمی تواند در افکار شما اختلالی به وجود بیاورد. پس تعصب را کنار بگذارید و آماده پاسخ به انتقاد بشوید.

بهترین پاسخ در این شرایط چه می‌تواند باشد؟ حرف طرف مقابل را با حالت سوالی به خود او بازگردانید و بگویید: یعنی تو می‌گویی ……..

  سیستم راس ( ras ) چیست؟ چگونه آن را کنترل کنیم؟

بعد از این کار در واقع شما شخص منتقد را آماده ‌کرده‌اید تا بیشتر پذیرای حرفتان باشد. به همین سادگی توانستید که انتقاد را به نقطه‌ای برای قوت خود تبدیل کنید و آماده برای ضربه آخر هستید.

در پایان از انتقاد او تشکر کنید اما نگذارید که تشکر شما حالت زخم زبان به خود بگیرد و با حالتی کاملا دوستانه و واقعی از او تشکر کنید زیرا در اصل او با انتقادش باعث شده که تکیه‌گاه‌های شما زیر سوال بروند و از نو ساخته شوند که خود یک عامل موفقیت است. اگر می خواهید جمله آخر را بهتر درک کنید حتما مقاله با این ۵ گام قطعی به استاد تفکر انتقادی تبدیل شوید ( گام ۳ مهم‌تر از بقیه است ) را بخوانید.

 

راز سوم: به اندازه لازم بلند حرف بزنید

برای کسب اعتماد به نفس در صحبت کردن این راز را جدی بگیرید. گاهی اوقات آنقدر آرام صحبت می‌کنیم که دیگران اصل متوجه نمی‌شوند چه می‌گوییم و همین موضوع باعث می‌شود دفعه بعد چنان بلند و ناگهانی حرف بزنیم که اطرافیان احساس کنند در حال فریاد کشیدن هستیم.

این موضوع می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد مخصوصا در بین افرادی که صمیمیت بیشتری با آن‌ها داریم. زیرا آن‌ها بعد از مدتی به آرام صحبت کردن ما عادت می‌کنند و این عادت به مرور زمان در عکس‌العمل‌هایشان تاثیر می‌گذارد.

آنها نشنیدن را با آرام شنیدن جابه‌جا می‌کنند. به آن‌ها حق بدهید زیرا چنین رفتاری کاملا ناخودآگاه است و اتفاقی که می‌افتد این است که افراد حتی اگر بلند هم با آنها صحبت کنید کمتر می‌شنوند و همین موضوع اعتماد به نفس در گفتگو شما را به شدت کاهش می‌دهد.

بهترین کاری که می توانید در این راستا انجام دهید تصور دورتر بودن دیگران است. وقتی می‌خواهید با کسی صحبت کنید او را کمی دورتر از حالت عادی تصور کنید و کمی با تن بالاتری با او حرف بزنید بعد از کمی گفتگو میزان تن واقعی صدا برایتان روشن خواهد شد. بعد از انجام دادن این تمرین به صورت مداوم به آن عادت می‌کنید و کمتر از این بابت دچار آسیب خواهید شد.

نمایش بیشتر

مهدی فرخیان

مدتی است که تصمیم به تحقیق و تغییر خودم در زندگی گرفته‌ام و به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانسته‌هایم با بقیه جدی‌ترین رسالتم است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن