بهبود و توسعه فردیمدیریت استرسمقالاتمهارت های زندگی

۵ درس کوتاه از محمدعلی کِلِی که اعتماد به نفس شما را تقویت می‌کند

محمدعلی کِلِی اسطوره نام آواز و قهرمان بوکس جهان، یک الگوی فوق‌العاده برای اراده آهنین، مداومت، سخت‌کوشی و اعتماد به نفس است. او در طول عمرش درس‌های زیادی را به مردم داد و حالا که از دنیا رفته هم چیزی از ارزش این درس‌ها کم نشده و همیشه قابل آموختن است.

او چنان اعتماد به نفسی داشت که به رقیبانش می‌گفت: “ اگر در خواب دیدی که که مرا برده‌ای، از خواب بلند می‌شوی و عذرخواهی می‌کنی “ و با عملش هم ثابت کرد که به این آسانی‌ها نمی‌بازد.

کلی در کارنامه حرفه‌ای خود حدود ۶۰ برد و تنها ۵ باخت را ثبت کرد و در این بین با چند تن از معروف‌ترین بوکسورهای جهان از جمله جرج فورمن و جو فریز مبارزه داشته است.

بدست آوردن ۳ دوره قهرمان سنگین وزن جهان آن هم به طور متوالی کار آسانی نیست اما به قول خودش “ من قبل از رقص زیر نورها، در کوچه‌ها دویده‌ام” بنابراین تسلیم شدن در کارش نبود.

روحیه جنگجویانه او تنها در میدان مسابقه نبود و در زندگی شخصی‌اش هم وجود داشت. من از سرسختی و تسلیم نشدن‌هایش حرف نمی‌زنم، بلکه از اقداماتی که در جهت برابری نژادی صورت داد می‌گویم.

کلی مجوز بازی‌های بوکس خود را از دست داد تنها برای این‌که نمی خواست به جنگ با ویتنام اعزام شود و همه ای نها به اعتقاداتش برمی گشت، زیرا شدیدا مخالف جنگ و طرفدار سرسخت برابری بود.

درس‌های این مقاله برگفته از رفتارهای این اسطوره تکرار نشدنی است و می‌تواند برای هرکدام از ما منشع آموزش قهرمانی در زندگی باشد بنابراین با من همراه باشید.

 

درس اول: کسی که شجاعت ریسک را ندارد، در زندگی به هیچ‌چیز نمی‌رسد

کلی معتقد بود “تغییر جزء جدایی ناپذیر از موفقیت است” و کسی که تغییر نکند نه تنها چیزی بدست نمی‌آورد بلکه همین داشته‌هایش را هم از دست می دهد. این درس ارزشمند شاید آن‌قدر بدیهی به نظر برسد که بخواهید به راحتی از آن گذر کرده و توجه زیادی را از شما جلب نکند. اما واقعیت این است که این‌درس از کلی یک قهرمان ساخت. زیرا او می‌دانست که باید اول تغییر کند تا بتواند چیزی را تغییر دهد.

تغییر گاهی برابر است با تخریب کردن و از نو ساختن و این کار شهامت زیادی می‌خواهد اما اگر اتفاق افتاد، شما را در زندگی شخصیتان قهرمان می‌کند.

این جمله از کلی را همیشه به خاطر بسپارید: کسی که در ۵۰ سالگی دنیا را همانگونه‌ای می‌بیند که در ۳۰ سالگی می‌دیده، ۲۰ سال از عمرش را هدر داده است.

نکته: البته طبیعاتا کسی که ۲۰ سال اضافه‌تر از عمرش گذشته باشد دیدگاه متفاوت‌تری دارد اما در این‌جا منظور تغییرات عمقی و ارادی است که بسیار با تغییرات طبیعی و مربوط به سن و سال تفاوت دارد.

 

درس دوم: وقتی چشمانت را می‌بندی، ببین که برنده‌ای

کلی می‌گوید: قهرمانان در رینگ زاده نمی‌شوند، بلکه از درون تصوری که از خودشان دارند به دنیا می‌آیند.

آماده شدن برای قهرمانی و موفقیت ابتدا یک آمادگی درونی می‌خواهد و قبل از وارد شدن به رینگ مسابقات زندگی باید در درون خود ببینیم که پیروزیم.

این همان درس تجسم خلاق است که احتمالا با آن آشنا هستید اما وقتی از زبان یک قهرمان پیشنهاد می‌شود کاربردی‌تر خواهد بود. زیرا کلی قبل از این‌که چنین قهرمانی باشد خود را در این موقعیت دیده بود.

وقتی بارها و بارها در تمرینات مختلف زندگی شکست‌خورده باشید برای موفقیت آماده‌تر هستید. مهم این است که بعد از این شکست‌ها باور داشته باشید که به موفقیت نزدیک‌تر شده‌اید.

 

درس سوم: تسلیم نشو و ادامه بده

جمله معروفی وجود دارد که می‌گوید امروز کارهایی که همه انجام می‌دهند را انجام نمی‌دهم اما فردا کارهایی که دیگران نمی‌توانند انجام دهند را به راحتی انجام می‌دهم.

کلی می‌گفت : در زندگی سختی‌های زیادی کشیدم اما هربار می‌خواستم ناامید شوم و عذاب زیادی می‌کشیدم با خودم می‌گفتم: امروز سخت است، پس سختی بکش اما فردا قهرمان خواهی بود.

اگر در مرحله سختی از زندگی هستید این یعنی شما زنده هستید و موفقیت در انتظار شماست. زیرا قانون دنیا هر پستی را قبل و بعد از بلندی قرار داده است، پس در روزهای سخت به جای ناامیدی ادامه دهید تا قهرمان زندگی خود باشید.

به زبان دیگر، هرچیزی در این دنیا بهایی دارد و آن چیز هرچه ارزشمندتر باشد بهای بیشتری می‌طلبد. پس بهای موفقیت خود را هرچه هم که سخت و گران باشد بپردازید تا آن را بدست آورید.

 

درس چهارم: خودت سرنوشتت را می‌نویسی

 

اگر از حرف دیگران ناراحت و ناامید می‌شوید از دست او ناراحت نباشید زیرا خودتان به او اجازه داده‌اید که با این حرف‌ها ناراحتتان کند. شما در هر جایگاهی از زندگی هم که باشید افرادی هستند که با حرف‌هایشان شما را ناراحت کنند اما تنها در صورتی شما ناامید و ناراحت می‌شوید که خودتان را باور نداشته باشید.

عمق باور شما به خودتان هرچه بیشترباشد کمتر از حرف‌های ناراحت‌کننده دیگران ناراحت و ناامید می‌شوید. پس دست به کار شوید و از همین امروز آنقدر خودتان را تایید کنید که تبدیل به یک باور قلبی با استحکام شود و به آسانی از بین نرود.

خودتخریبی می‌تواند شما را بسیار ضعیف کند تا نتوانید سرنوشت خود را آنگونه که باید بسیازید بنابراین مقاله خودتخریبی چیست؟ + ۳ مرحله شگفت انگیز برای تبدیل خودتخریبی به شکوفایی را مطالعه کنید.

کلی هم دقیقا همین کار را می کرد. او به خودش می‌گفت: “من بزرگ‌ترین بوکسور تاریخ جهانم” و یا می‌گفت : “ اگر به اندازه من بزرگ شوید، فروتنی کار بسیار دشواری خواهد بود

 

درس پنجم: نیرو محرکه تو برای حرکت هدف است.

هدف تقریبا می‌تواند به اندازه همه موارد بالا قدرتمند عمل کند. در واقع این هدف است که به ۴ درس قبل نیرو می‌دهد تا وجود داشته باشند. هدف به شما برنامه ریزی، امید، انگیزه و اعتماد به نفس می‌دهد پس نقش آن را جدی بگیرید و هرگز بی‌هدف زندگی نکنید.

کلی اعتقاد داشت که این هدف‌هایش هستند که او را به حرکت وادار می‌کنند. نه‌تنها محمدعلی کلی بلکه قهرمان بزرگ و کوچک دیگر هم اگر هدفی نداشتند هرگز موفق نمی‌شدند. به یاد داشته باشید که درس گرفتن از یک قهرمان همیشه از شما قهرمان می سازد.

نمایش بیشتر

مهدی فرخیان

مدتی است که تصمیم به تحقیق و تغییر خودم در زندگی گرفته‌ام و به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانسته‌هایم با بقیه جدی‌ترین رسالتم است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن