بهبود و توسعه فردیمدیریت زمانمقالاتمهارت های زندگی

۶ اهرم زمان شگفت انگیز که شما را ثروتمند خواهد کرد

در سری مقالات مدیریت زمان به تکنیک‌های کاربردی زیادی برای استفاده بهینه از زمان معرفی خواهیم کرد که شما برای موفقیت در هر زمینه‌ای باید بر آن‌ها مسلط باشید.

اما در این مقاله قصد دارم شما را با ابزاری آشنا کنم که می‌تواند جان تازه‌ای در رگ‌های همه تکنیک‌های مدیریت زمان تزریق کند. به جرات می‌توان گفت اگر همه پیش‌نیازهای موفقیت را داشته باشید اما روش کار با این ابزار را ندانید هنوز با موفقیت فاصله زیادی دارید.

این ابزار اهرم زمان است. ابزاری حیاتی که در حال حاضر بدون آشنایی کافی از آن استفاده می‌کنیم و طبیعاتا نتایج مناسبی هم نمی‌گیریم. به همین دلیل مدیریت زمان کاری دشوار به نظر می‌رسد.

در این مقاله عواملی را به شما معرفی خواهم کرد که می‌توانند برای شما اهرم زمان باشند و برای مدیریت زمان بیشترین نیاز را به آن‌ها دارید. اما بهتر است قبل از معرفی اهرم های زمان، به معنی و کاربرد واژه اهرم بپردازیم تا دیدگاه بازتری نسبت به خود اهرم زمان داشته باشیم.

 

اهرم چیست؟

اهرم زمان

احتمالا همه ما در دوران مدرسه با واژه اهرم آشنا شده و توانستیم معنی آن را بگوییم. زمانی که از ما می‌رسیدند اهرم یعنی چه حتما پاسخی برای آن داشتیم و حتی مثال هم می‌زدیم اما شاید هیچکس به ما یاد نداد که در زندگی واقعی، چه اهرم‌هایی وجود دارد و چگونه می‌توان از این اهرم‌ها بهره برد.

این ابزار فوق‌العاده توسط ارشمیدس ریاضی‌دان مطرح یونانی معرفی شده که حدود ۲۴۰ سال قبل از میلاد زندگی می‌کرد و تعریف او از اهرم چنین بود:

اهرم ماشینی است که، کار را راحت می‌کند و وجود یک بازو، نیرو و تکیه‌گاه لازم است تا این ماشین کامل شود.

اما با این‌که همه ما اهرم را می‌شناسیم و بارها در طول زندگی از آن استفاده کرده‌ایم به تقابل کاری که با اهرم انجام می‌دهیم توجه نکرده‌ایم.

 

تصور کنید سنگ بزرگی وجود دارد و می‌خواهیم کمی آن را حرکت دهیم. طبیعاتا بدون اهرم امکان‌پذیر نیست. بنابراین با یک بازو و یک تکیه‌گاه در جای مناسب، اقدام به این کار می‌کنیم. وقتی به انتهایی‌ترین قسمت بازو نیرو وارد کنیم سنگ راحت‌تر حرکت می‌کند و هرچه نزدیک‌ترین قسمت بازو به تکیه‌گاه را بگیریم انرژی بیشتری برای حرکت دادن سنگ نیاز است.

در طول زندگی که مشکلات بزرگ و کوچک مانند یک سنگ، سد راهمان می‌شوند بهترین راه حل ما برای آن چیست؟ اغلب استفاده از اهرم، آخرین راه حل ما خواهد بود زیرا گزینه‌های وسوسه انگیز بیشتری در دسترس است.

از طرفی وقتی از اهرم درست استفاده نمی‌کنیم، یا از جای نادرستی را به عنوان تکیه‌گاه در نظر می‌گیریم و یا حتی به قسمت نادرستی از بازو نیرو وارد می‌کنیم که در هردوحالت انرژی زیادی را از ما می‌گیرد.

به عنوان مثال: خرید بعضی اجناس گاهی همانند یک سنگ بزرگ است که بدون اهرم نمی‌توان آن را حرکت داد، در نتیجه ساده‌ترین اهرم را می‌توان خرید اقساطی یا قرض کردن مبلغی پول معرفی کرد.

ظاهرا کار ما توسط چنین اهرمی آسان شده ولی در اصل انرژی بسیار بیشتری از ما می‌گیرد که به چشم نمی‌آید. بنابراین در چنین شرایطی از جای نامناسبی به عنوان تکیه‌گاه استفاده کرده‌ایم و با انتخاب چنین اهرمی قطعا فرصت‌هایی که در موارد مناسب‌تر هستند را از دست می‌دهیم.

به جای آن اگر پس‌اندازهای بسیار کوچک ولی مداوم را انتخاب کنیم و سپس تلاش کنیم سرمایه اندکمان را افزایش دهیم قطعا در آینده‌ای نزدیک نه‌تنها فرصت خریدهای بیشتری داریم بلکه نگرانی هم بابت قسط و کمبود سرمایه خواهیم داشت. حال که با مفهوم اهرم آشنا شدید بهتر است به معرفی کامل اهرم زمان پردازیم تا بتوانید در آینده نزدیک هر عاملی را برای زمان خود اهرم کنید.

 

اهرم زمان:

برای موفقیت در زندگی اهرم‌های مختلفی در اختیار ما قرار دارد که در مقاطع مختلف باید آن‌ها را به خدمت بگیریم. اما ارتباط عمیقی بین همه آن‌ها وجود دارد و اگر از هر اهرمی استفاده کنیم لازم است آمادگی برای استفاده از یک اهرم دیگر را نیز داشته باشیم تا به کمک ما بیاید.

در واقع می‌توان گفت اهرم زمان هدف اصلی دیگر اهرم‌هاست. ما موارد مختلف از قبیل: دانش، تکنولوژی، نیروی انسانی، تصاعد، وضعیت و سرمایه خود را اهرم می‌کنیم تا نهایتا آنها اهرم زمان ما باشند و به ما در مدیریت بهتر زمانی که در اختیارمان قرار گرفته کنک کنند.

این‌که هرشخص از زمان خود چگونه استفاده می کند باعث تمایز او از دیگران می‌شود. افراد موفق و ناموفق هردو ۲۴ ساعت زمان در اختیار دارند اما نحوه استفاده آن‌ها از زمان‌شان است که تعیین می‌کند چقدر موفق باشند. در ادامه مهمترین اهرم‌های زمان را معرفی خواهم کرد که می‌توانند به خدمت زمان درآیند و آن را برای شما بخرند.

 

دانش:

 

ما همواره در طول زندگی در حال یادگیری هستیم. از موفقیت‌ها و شکست‌ها، از انواع انتخاب‌ها، از فراز و نشیب‌ها، از تولد و مرگ و حتی از کودک خردسالی که با سوالات زیادش تک‌تک موهای سرِ ما را از جا می‌کند، یاد می‌گیریم.

اما معمولا این تجارب آموزنده که سازماندهی هم نشده‌اند زمان بسیار زیادی را از ما می‌گیرند و برای خودمان اهرم زمان خوبی نخواهند بود. البته برای دیگران که توصیه‌های ما را می‌شنوند کاربردی هستند زیرا بهایی این تجربه‌ها را با زمان خودمان پرداخت کرده‌ایم.

بنابراین دانش وارد عمل می‌شود تا بهای تجربه‌ها را زمان به تنهایی پرداخت نکند. اگر بتوانیم موارد اساسی زندگی را قبل از تجربه کردن بیاموزیم در میدان عمل بسیار عالمانه‌تر و قدرتمندتر ظاهر خواهیم شد.

همچنین اگر دانش ما روزافزون باشد قطعا بسیاری از مراحل پرشکست زندگی را میان‌بر خواهیم زد و زودتر به مقصد می‌رسیم.
اینگونه است که دانش می‌تواند اهرم زمان خوبی برای همه ما باشد. دقت کنید بهای کسب علم و دانش را زمان می‌پردازد اما معامله بسیار عادلانه‌ایست.زیرا همین دانش در آینده‌ای نچندان دور برایمان چند برابر زمانی که بها کرده ایم را می‌خرد.

به عنوان مثال اگر به مدت ۱ سال ۵۰ کتاب در یک زمینه بخوانیم قطعا در آن زمینه حرفی برای گفتن خواهیم داشت و همین ۱ سال مطالعه متمرکز یک اهرم زمان قدرتمند خواهد بود زیرا به واسطه آن می‌توان با صرف زمان بسیار کمتر درآمد بالاتری و آزادی زمان بیشتری را بدست آورد.

همچنین در مواردی که شکست، زمان زیادی را از ما می‌گیرد راه حل‌های هوشمندانه بیشتری میابیم که سریع‌تر مشکل ما را برطرف خواهد کرد.  البته به یاد داشته باشید که علم زیاد بدون عمل هم می تواند زمان شما را هدر دهد زیرا منجر به کمال طلبی نادرستی می‌شود که زندگانی شما را تبدیل به زنده‌مانی خواهد کرد.

 

تکنولوژی:

 

یکی از ارزشمندترین اهداف پیشرفت تکنولوژی خدمت به کل دنیاست. از زمانی که تکنولوژی حضور خود را کنار ما اعلام کرد توانسته بسیاری از دغدغه‌های زندگی را کم و اهرم زمان فوق‌العاده‌ای باشد.

به لطف تکنولوژی، دیگر لازم نیست برای پرداخت قبوض به صورت فیزیکی در بانک حضور داشته باشیم، ترافیک را تحمل کنیم و نهایتا بابت زمان از دست رفته مدام خودتخریبی و خودخوری کنیم.

البته همه این‌ها به شرطی است که استفاده صحیح از تکنولوژی را بدانیم نه اینکه در آن غرق شده و زمان خود را چند برابر از قبل هدر دهیم. اگر در گذشته پرداخت یک قبض در بانک به صورت حضوری ۲ ساعت طول می‌کشید و حالا در ۵ دقیقه این عملیات انجام می‌شود، باقی مانده آن یعنی ۱ ساعت و ۵۵ دقیقه دیگر را به چه کاری مشغولیم؟

اگر این زمان را فقط در استفاده‌های تفریحی تکنولوژی هدر می دهیم همان بهتر است که از تکنولوژی استفاده نکنیم. استفاده از شبکه‌های اجتماعی به مقدار زیاد یا بازی‌های اعتیادآور اینترنتی تنها دستاوردش تلف کردن زمان ارزشمند ماست.

بنابراین به یاد داشته باشیم که تکنولوژی همانقدر که اهرم زمان خوبیست، نابود کننده زمان خوبی هم هست و باید یاد بگیریم که همیشه از آن به نفع خود استفاده کنیم نه ضرر.

 

وضعیت:

 

کمی به خوتان توجه کنید. در چه وضعیتی قرار دارید؟ چه استعدادهایی دارید؟ چه توانمندی‌هایی دارید؟ طرز فکر شما چگونه است؟ چه ایده‌هایی را در سر می‌پرورانید؟ به چه چیزهایی علاقه‌مند هستید؟

اگر پاسخ این سوالات را بدانید می توان گفت به اندازه کافی از خود شناخت دارید و همین موضوع باعث می‌شود بتوانید موقعیت‌های موجود را بهتر بررسی کرده و با توانمندی‌هایتان تطبیق دهید. به یاد داشته باشید که وضعیت شما همواره می‌تواند اهرم زمان خوبی باشد ولی باید یاد بگیرید موقعیت‌شناس خوبی هم باشید.

تکنیک SWOT دقیقا چنین کاری را برای شما انجام می‌دهد. در این تکنیک شما یاد می‌گیرید که به جای تلف کردن زمان خود برای یافتن موقعیت مناسب ، در مدت زمان کوتاهی خودتان را بهتر شناخته و با بررسی موقعیت موجود بهترین تصمیم را بگیرید.

وضعیت را می‌توان استراتژیک ‌ترین اهرم زمان دانست، زیرا ممکن است مجبور باشید بین دو گزینه عالی تنها یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. مثلا در بین دو گزینه علاقه و استعداد ممکن است استعداد را انتخاب کنید که باعث می‌شود در زمان خود صرفه جویی بیشتری کرده و همزمان رشد پر سرعتی را تجربه کنید. البته بسیار کم پیش می‌آید که در کاری استعداد باشد اما علاقه نباشد.

 

تصاعد:

 

یکی از شگفت انگیزترین اهرم های زمان تصاعد است. اگر تصاعد را نمی‌شناسید ساده‌ترین تعریف آن چنین است:

افزایش ثابت یک عدد با حالت ساده را تصاعد می‌گویند.

مثلا وقتی عدد ۱ را دوبرابر کنیم حاصل، عدد ۲ می‌شود و اگر عدد ۲ را دوبرابر کنیم حاصل عدد ۴ است. به همین ترتیب اگر ۱۸ بار دیگر این روند را ادامه دهیم به عدد ۵۲۴۲۸۸ می‌رسیم و این‌گونه شگفتی آفریده می‌شود. حال اگر چنین کاری را با سرمایه خود داشته باشیم چه می‌شود؟ پاسخ با شما…

شاید برای شما سوال شود چگونه می‌توان از تصاعد به عنوان اهرم زمان استفاده کرد؟

برای درک بهتر، مثال کلیشه‌ای را بیان می‌کنم. فرض کنید به شما پیشنهاد کاری می‌شود که تنها یک ماه یا ۳۰ روز به طول می‌انجامد و درآمد شما با تصاعد ۲ حساب می‌شود. در روز اول شما تنها ۱۰ ریال یا ۱ تومان درآمد خواهید داشت. فکر می‌کنید در پایان ماه چقدر درآمد کسب کرده اید؟ پاسخ آن را به عهده خودتان می گذارم و می توانید آن را در کامنت بگویید.

البته این مثال کاملا عملی نیست ولی اگر مدت آن را بیشتر و عدد تصاعد را کم کنیم واقع بینانه‌تر خواهد بود. مثلا اگر روزی ۱۰ خط کتاب بخوانیم و هر ۵ روز یک خط به آن اضافه کنیم قطعا در طولانی مدت نتیجه بسیار متفاوت‌تر از آن است که فقط روزانه ۱۰ خط کتاب بخوانیم. با این توصیفات به احتمال زیاد درک بیشتری از این اهرم زمان کسب کرده‌اید.

نکته: تصاعد به عنوان یک اهرم زمان به خاطر قدرت بسیار زیادی که دارد ممکن است گاهی وسوسه‌انگیز هم باشد. بهتر است اگر از این اهرم استفاده می‌کنید صبور باشید و نخواهید راه طولانی را یک شبه طی کنید.

 

نیروی انسانی:

 

این اهرم زمان را بیشتر می‌توان در کارخانه‌ها و شرکت‌ها مشاهده کرد. البته تقریبا همیشه ما جزئی از این اهرم بوده‌ایم ولی در اصل مالک کسب و کار بیشترین سود را از این اهرم بدست می‌آورد.

یک شرکت با ۱۰۰ کارمند را در نظر بگیرید که میانگین ساعات کاری هر کدام از آن‌ها ۸ ساعت در روز است. در واقع می توان گفت برای مالک این شرکت حدود ۸۰۰ ساعت کار انجام شده است. اما در اصل این شخص برای تبدیل شدن به مالک یک کسب و کار بزرگ مواردی که قبلا معرفی کردیم را به عنوان اهرم زمان به کار گرفته و حالا در جایگاه بالاتری می‌تواند از یک اهرم زمان قدرتمندتر استفاده کند.

 

سرمایه:

 

این اهرم زمان به عنوان آخرین اهرم معرفی و استفاده می‌شود. در واقع برای این‌که شما بتوانید یک سرمایه‌دار موفق باشید نیاز است تا موارد ساده‌تر را به عنوان اهرم زمان خود در نظر بگیرید تا آمادگی لازم برای آن را داشته باشید.

در این مرحله در واقع سرمایه برای زمان شما کار می‌کند نه خود شما. بنابراین می‌توانید با خیال راحت به رشد و خدمت به دیگران با کارآفرینی بپردازید و به جای وارد شدن در یک شغل، خودتان مشاغل مختلف را بیافرینید.

بعد از آشنایی با این اهرم های زمان احتمالا به ارزش مدیریت زمان هم پی برده‌اید. اگر مواردی که معرفی شد را به عنوان اهرم زمان خود در زندگی به کار بگیرید تبدیل به یک حلال مشکلات خواهید شد و در زندگی چالش‌هایی که قبلا بسیار آزار دهنده بود را به راحتی تبدیل به ثروت خواهید کرد.

 

نمایش بیشتر

مهدی فرخیان

مدتی است که تصمیم به تحقیق و تغییر خودم در زندگی گرفته‌ام و به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانسته‌هایم با بقیه جدی‌ترین رسالتم است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن