بهبود و توسعه فردیمدیریت استرسمقالاتمهارت های زندگی

طریقه از بین بردن حس خجالت با اجرای ۳ راهکار بی‌نظیر

از بین بردن حس خجالت یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های افراد در سراسر دنیاست. زیرا خجالتی بودن هر کدام از ما می‌تواند به طور کلی موقعیت‌های خوب کاری و یا جوانب دیگر زندگی را از بین ببرد.

حتی اگر پا را فراتر از ایران خودمان بگذاریم این مشکل در بین کشورهای زیادی از جمله آمریکا، ژاپن و حتی دیگر کشور‌هایی که حرف اول را دنیا می‌زنند وجود دارد. می‌توان گفت خجولی از آن دسته موضوعاتی است که فرهنگ تاثیر چندانی برآن ندارد و یک رفتار کاملا انسانیست.

از طرفی با رشد تکنولوژی فرصت کمتری در اختیار مردم قرار می‌گیرد تا برای از بین بردن حس خجالت خود اقدامی انجام دهند. این موضوع در حدی است که گاهی تا مدت زیادی لزومی برای رفتن به محیط خاصی دیده نمی‌شود که منجر به تمایل بیشتر ما برای عدم رویارویی با اجتماع خواهد شد.

خجولی و کمبود اعتماد به نفس دو یار دیرینه هستند و بریکدیگر تاثیر مستقیم دارند و می‌توان هر دو را دلیل وجود دیگری دانست. بنابراین می‌توان گفت برای از بین بردن حس خجالت اگر روی اعتماد به نفس خود کار کنیم هوشمندانه عمل کرده‌ایم.

انسان‌ها را می‌توان به دو دسته درون‌گرا و برون‌گرا تقسیم کرده که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. به عنوان مثال درون‌گراها تمایل کمتری برای حضور در جمع دارند اما در خلوت خود بسیار عالی عمل می‌کنند.

دلیل این‌که گاهی واژه‌های درون‌گرایی و خجولی کنار یکدیگر به کار می‌روند شباهت ظاهری‌شان است. ما از بیرون می‌بینیم که افراد خجالتی تمایلی به حضور در جمع ندارند و این احساس با افراد درون‌گرا مشترک است بنابراین نتیجه می‌گیریم که درون‌گرایی با خجالتی بودن یکسان است.

اشتباه عمومی ما این است که ظاهر‌ها را مقایسه می کنیم و اگر شباهتی وجود داشت آن‌ها را یکسان می‌دانیم. بهتر است بدانید که افراد خجالتی ممکن است کاملا برون‌گرا باشند و افراد درون‌گرا اصلا احساس خجالت نداشته باشند.

برای این‌که راهکارهای از بین بردن حس خجالت را عملی‌تر کنید باید این تفاوت‌ها را بشناسید و برای خود مشخص کنید در کدام دسته از افراد قرار دارید.

 

تفاوت افراد خجالتی و درون‌گرا در چیست:

تفاوت یک فرد خجالتی با فرد درون‌گرا در رفتار و نوع شخصیت است. به عنوان مثال اگر مدام از خودمان عیب‌جویی کرده و مشغول به خودتخریبی باشیم ممکن است اعتماد به نفس حضور در یک جمع را نداشته باشیم. زیرا افراد آن جمع را از خودمان بالاتر دانسته و ارزش کمتری برای خود قائل می‌شویم.

اما یک فرد درون‌گرا ممکن است اصلا خودتخریبی نکند و حتی کاملا خود را با افراد آن جمع در یک سطح یا بالاتر ببیند اما تنها تمایلی به حضور در آن جمع را ندارد زیرا با خود می‌گوید حضور من در جمعی که حرف مشترکی نداریم هیچ سودی ندارد.

حتی اگر تحت شرایط خاص هم در آن جمع حضور پیدا کند تبدیل به یک فرد ساکت و آرام خواهد شد که تحت هر شرایطی ترجیح می‌دهد حرف نزند.

راه‌های زیادی برای تشخیص خجالتی یا درون‌گرایی وجود دارد اما بهترین راه آن رجوع به درون خودتان است. اگر خودآگاهانه رفتار کنید و مچ خود را بگیرید بهتر متوجه خصوصیات رفتاری خود خواهید شد.

به یاد داشته باشید که حس خجالت ترجیح می‌دهند شما آن را نبینید، بنابراین خودش را پشت دیگر ویژگی‌ها رفتاری پنهان می‌کند و شما را به اشتباه می‌اندازد. یک فرد خجالتی ممکن است بگوید من هم فقط تمایلی به حضور در جمع ندارم پس من یک درون‌گرا هستم.

یک فرد درون‌گرا مشکلی با حضور در جمع ندارد و فقط به آن میلی نشان نمی‌دهد اما یک فرد خجالتی از این‌که نمی‌تواند در اجتماع حضور داشته باشد عذاب می‌کشد. بنابراین اگر خواستید خودتان را فریب دهید با این تعریف مچ خودتان را بگیرید.

حال که درک بهتری از حس خجالت پیدا کرده اید بهتر است به سراغ راه‌های از بین بردن آن رفته و با از دست دادن موقعیت‌های خوب خداحافظی کنیم.

 

از بین بردن حس خجالت:

 

افراد خجول حتی از این احساس خود هم خجالت می‌کشند و همه تلاش‌شان را می‌کنند تا دیگران متوجه خجاتی بودنشان نشوند. بنابراین شناسایی یک فرد خجالتی گاهی کاملا غیرممکن به نظر می‌رسد اما خود آن فرد به خوبی می‌داند در حال تحمل چه زجری است.

این افراد وقتی در جمعی حاضر می‌شوند و یا به طور کلی در موقعیتی قرار می‌گیرند که ممکن است دیگران متوجه حضورشان بشوند با گفتگوی درونی، خود را به نابودی می‌کشانند.

افکاری که در ذهن یک فرد خجالتی نقش می‌بندد پر از قضاوت‌های منفی است که از خودش می‌کند و به فکر نظر دیگران درباره خودش است.  گرچه همه ما به نظر دیگران درباره خودمان فکر می‌کنیم اما یک فرد خجول فقط به این فکر می‌کند و اجازه داشتن افکار مفید را به خود نمی‌دهد.

همین موضوع باعث تنها شدن این‌افراد می‌شود زیرا دیگران را از دوستی با خودشان دلزده می‌کنند و مانند یک چرخه منفی آن‌قدر ادامه پیدا می‌کند تا به نابودی کامل کشیده شود.

اما اگر یک فرد خجالتی هستید و از این حس خود خسته شده‌اید از حالا خود را متعهد به اجرا اقدامات زیر در تک تک لحظات زندگی بدانید و با خود بررسی کنید که فشار این کارها بیشتر است یا درد خجالتی بودن؟

من هم به شما قول می‌دهم انجام این کارها در از بین بردن حس خجالت بسیار موثر هستند و به زودی تغییر را لمس خواهید کرد.

 

۱. کوچک شروع کنید اما دیدگاه بلند مدت داشته باشید.

از بین بردن حس خجالت در شما نمی تواند یک شبه رخ دهد و مطمئن باشید اگر در ابتدای مسیر بخواهید قدم‌های بزرگ بردارید خودتان، خودتان را سرکوب خواهید کرد.

اگر خجالتی باشید و بخواهید یکدفعه در یک مهمانی بزرگ شرکت کنید و گل سرسبد آن مجلس هم باشید اقدامی سرشار از حماقت است زیرا با این کار خودتان را محکوم به ماندن در قفس خجالت کرده‌ و کلید آن را به دریا انداخته‌اید.

با کوچک قدم برداشتن، عقاید ذهنی شما به آرامی دستخوش تغییر می‌شوند و بهتر کنار شما قرار می گیرند. این اتفاق آنقدر نادیده گرفته می‌شود که بعد مدتی وقتی رفتارهای خود را بررسی می کنید خبری از خجالتی بودن شما نخواهد بود.

به عنوان مثال برای برداشتن یک قدم کوچک امروز که برای خرید قصد رفتن به فروشگاه همیشگی را دارید مسیرتان را تغییر داده و از جای دیگر خرید کنید و این کار را تا مدت‌ها انجام دهید.

کمک کردن به سالخوردگان در خیابان هم اقدام بسیار موثر و کوچکی است که در بلند مدت آثارفوق‌العاده‌ای برایتان خواهد داشت.

 

۲. واقع بین باشید:

واقع بینی نه‌تنها در از بین بردن حس خجالت بسیار کارساز است بلکه یک راه حل قطعی و ریشه‌ای برای مشکلات ما در زندگی هم به حساب می‌آید. این‌که بتوانیم هرچیزی در این دنیا را به گونه‌ای که هست، نه آنگونه که خودمان تصور می کنیم ببینیم در همه جوانب زندگی از ما یک انسان فوق‌العاده می‌سازد.

به همین دلیل است که واقع بینی را می توان راه حل ریشه‌ای دانست. به عنوان مثال در واقعیت دیگران آن‌قدرها که خودمان فکر می‌کنیم به ما توجه نمی‌کنند. این‌که ما عیبی داریم و خودمان از آن آگاه هستیم به خاطر زاویه دیدمان است اما آیا آن شخصی که از بیرون در حال تماشای ماست هم همین زاویه دید را دارد؟

پس خجالت کشیدن کاملا بی معنی خواهد بود. البته راهکار اول را فراموش نکنید و بدانید که این تغییر دیدگاه یک شبه اتفاق نخوهاهد افتاد.

 

۳. به جای خجالت کشیدن آموزش ببینید:

هیچ کس به اندازه خودتان از نقاظ ضعف شما آگاه نیست. تنبلی را کنار بگذارید و به جای فکر کردن به قضاوت‌های دیگران مهارت‌هایی را یاد بگیرید که این نقاط ضعف را پوشش می دهند.

آموزش یک مهارت در رشد اعتماد به نفس شما بسیار تاثیرگذار است و شخص بااعتماد به نفس قطعا کمتر دچار خجالت زدگی و کمرویی می‌شود. البته شما باید برای افزایش عزت نفس خود هم مدام در تلاش باشید  زیرا تا زمانی که شما خودتان را دوست نداشته باشید دیگران هم شما را دوست نخواهند داشت.

همچنین مهارت‌های ارتباطی، مذاکره، فن بیان و کار کردن بر هوش هیجانی به صورت فوق‌العاده ای به شما در این زمینه کمک خواهد کرد. در آینده حتما مقاله‌های در این زمینه‌ها می‌نویسم.

نمایش بیشتر

مهدی فرخیان

مدتی است که تصمیم به تحقیق و تغییر خودم در زندگی گرفته‌ام و به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانسته‌هایم با بقیه جدی‌ترین رسالتم است.

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

 1. اقا من خجالتی نیستم ولی اکیو اجتماعیم پاینه و دیر رشدمیکنه الان ۲۶ سالمه ولی با ادمهای بزرگسال و بالای ۵۰ سال خیلی راحتم و از صحبت کردن باهاشون لذت میبرم ولی از ادمهای جوان و نوجوان مخصوصا دخترا خیلی بدم میاد از طرز صحبت کردنشون چندشم میشه و استرس میگرم و باهاشون راحت نیستم و حتی وقتی بم توهین و بی احترامی میکنن نمیتونم درست و با اعتماد به نفس جوابشونو بدم اونام به چشم حقیر به من نگاه میکنن چون اهل قلیون و لذت بردن از تمسخر یا تحقیر دیگران و سوء استفاده گری و کلاس نیستم دخترا از من خوششون نمیاد چون بلد نیستم یا دوست ندارم رویا بافی بکنم براشون و دنیای صورتی پر از گل و چمن و پرنده در زههنشون بسازم با حرف هایی سخیف و سبک بخندونمشون و از خودم یک مرد قوی و توانا و دانا و همه چیز بلد در ذهنشون ایجاد کنن و گولشون بزنم

  1. دوست عزیز سلام
   ببینید شما بیشتر از همه از مقایسه کردن خودتون با چیزی که بیشتر اطرافتون هست در حال عذاب کشیدن هستید. این چیزهایی که میگید نه بد هستن و نه خوب اما اگر از اینکه نمی تونید انجامشون بدید اذیت می‌شید لازمه یکم چیزهای جدیدتر رو امتحان کنید و کمتر به حرف‌های توی ذهنتون توجه کنید. جدیدا در حال نوشتن کتابی هستم که فشار مقایسه کردن رو به شدت از روی آدم‌ها برمی‌داره که به زودی منتشر می‌شه و می‌تونید استفاده کنید. اما تا اون زمان می تونید مقاله “خودتان را با دیگران مقایسه کنید اما اصولی” ! رو هم مطالعه کنید.

 2. سلام مطلب بسیار خیلی خوبی بود ولی میشه به من بگی…من وقتی اشتباه میکنم که بعدا متوجه میشم چی بود خیلی خیلی استرس میگیرم و میترسم که ضایع بشم و دیگران طرز تفکرشان درمورد من عوض بشه منم درونگرا هستم و با خیلی ها کم حرف یا اصلا حرف نمیزنم و نمیدانند شخصیت من چی هست و به همین میترسم طرز تفکرشان بگه من فردی خنگ هستم : ( خیلی هم دارم تلاش میکنم بیخیال بشم اما من نمیتونم در مورد همه چیز بیخیال بشم منم احساساتم درونی هستن وقتی که شادم ظاهرم عادیه

  1. سلام
   ممنون از شما
   به نظر من این موضوع می‌تونه از کامل‌گرایی شما باشه. ببینید همه ما حتی توی بالاترین سطح اشتباه می‌کنیم و البته بسته به شرایط استرس هم می‌گیریم. اما این موضوع به تصویر درونی هر شخص مزبوط میشه که خودش رو چجوری میبینه. اگر کاملگرا باشید سطح استاندارهای خودتون رو در بالاترین حالت قرار می دید و حالا با کوچک‌ترین اشتباه فکر می‌کنید دیگه اون حالت کامل و خود و بی‌نقص خراب شده و بدتر از همه اینکه فکر می کنید بقیه هم ایم خراب شدن رو می‌بینن.
   چندتا کار می‌تونید انجام بدید اما تقریبا مثل همه چیز نمی‌شه گفت یک راه حل قطعی هستش. باید امتحانش کنید. البته حداقل‌ها رو بدست میارید.
   اول اینکه روی عزت نفس خودتون کار کنید
   می‌تونید برای این کار مقاله افزایش عزت نفس رو بخونید.
   دوم روی کامل‌گرایی خودتون کار کنید
   می‌تونید مقاله کمال گرایی چیست رو بخونید
   سوم نگاه کنید که افراد ریلکس از نظر خود شما وقتی یک اشتباه می‌کنن چطور با اشتباهشون برخورد می‌کنن.
   قطعا نمی‌تونید بسیاری از اشتباهاتشون رو ببینید یا اگر هم دیدید معمولا اینطور رفتار می‌کنن که حق داشتن اشتباه کنن
   چهارم اشتباه کنید و حتی اگر خیلی استرس گرفتید به روی خودتون نیارید تا ببینید اصلا کسی متوجه شده یا نه.
   توی این مورد هم می‌بینید که خیلی‌ها اصلا متوجه اشتباه شما نشدن
   امیدوارم که تونسته باشم به سوالتون پاسخ داده باشم.
   موفق و سربلند باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن