بهبود و توسعه فردیمدیریت استرسمقالاتمهارت های ارتباطی

طریقه از بین بردن حس خجالت با اجرای ۳ راهکار بی‌نظیر

از بین بردن حس خجالت یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های افراد در سراسر دنیاست. زیرا خجالتی بودن هر کدام از ما می‌تواند به طور کلی موقعیت‌های خوب کاری و یا جوانب دیگر زندگی را از بین ببرد.

حتی اگر پا را فراتر از ایران خودمان بگذاریم این مشکل در بین کشورهای زیادی از جمله آمریکا، ژاپن و حتی دیگر کشور‌هایی که حرف اول را دنیا می‌زنند وجود دارد. می‌توان گفت خجولی از آن دسته موضوعاتی است که فرهنگ تاثیر چندانی برآن ندارد و یک رفتار کاملا انسانیست.

از طرفی با رشد تکنولوژی فرصت کمتری در اختیار مردم قرار می‌گیرد تا برای از بین بردن حس خجالت خود اقدامی انجام دهند. این موضوع در حدی است که گاهی تا مدت زیادی لزومی برای رفتن به محیط خاصی دیده نمی‌شود که منجر به تمایل بیشتر ما برای عدم رویارویی با اجتماع خواهد شد.

خجولی و کمبود اعتماد به نفس دو یار دیرینه هستند و بریکدیگر تاثیر مستقیم دارند و می‌توان هر دو را دلیل وجود دیگری دانست. بنابراین می‌توان گفت برای از بین بردن حس خجالت اگر روی اعتماد به نفس خود کار کنیم هوشمندانه عمل کرده‌ایم.

انسان‌ها را می‌توان به دو دسته درون‌گرا و برون‌گرا تقسیم کرده که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. به عنوان مثال درون‌گراها تمایل کمتری برای حضور در جمع دارند اما در خلوت خود بسیار عالی عمل می‌کنند.

دلیل این‌که گاهی واژه‌های درون‌گرایی و خجولی کنار یکدیگر به کار می‌روند شباهت ظاهری‌شان است. ما از بیرون می‌بینیم که افراد خجالتی تمایلی به حضور در جمع ندارند و این احساس با افراد درون‌گرا مشترک است بنابراین نتیجه می‌گیریم که درون‌گرایی با خجالتی بودن یکسان است.

اشتباه عمومی ما این است که ظاهر‌ها را مقایسه می کنیم و اگر شباهتی وجود داشت آن‌ها را یکسان می‌دانیم. بهتر است بدانید که افراد خجالتی ممکن است کاملا برون‌گرا باشند و افراد درون‌گرا اصلا احساس خجالت نداشته باشند.

برای این‌که راهکارهای از بین بردن حس خجالت را عملی‌تر کنید باید این تفاوت‌ها را بشناسید و برای خود مشخص کنید در کدام دسته از افراد قرار دارید.

 

تفاوت افراد خجالتی و درون‌گرا در چیست:

از بین بردن حس خجالت
از بین بردن حس خجالت

تفاوت یک فرد خجالتی با فرد درون‌گرا در رفتار و نوع شخصیت است. به عنوان مثال اگر مدام از خودمان عیب‌جویی کرده و مشغول به خودتخریبی باشیم ممکن است اعتماد به نفس حضور در یک جمع را نداشته باشیم. زیرا افراد آن جمع را از خودمان بالاتر دانسته و ارزش کمتری برای خود قائل می‌شویم.

حتما بخوانید:  ۳ راز بزرگ برای کسب اعتماد به نفس در صحبت کردن

اما یک فرد درون‌گرا ممکن است اصلا خودتخریبی نکند و حتی کاملا خود را با افراد آن جمع در یک سطح یا بالاتر ببیند اما تنها تمایلی به حضور در آن جمع را ندارد زیرا با خود می‌گوید حضور من در جمعی که حرف مشترکی نداریم هیچ سودی ندارد.

حتی اگر تحت شرایط خاص هم در آن جمع حضور پیدا کند تبدیل به یک فرد ساکت و آرام خواهد شد که تحت هر شرایطی ترجیح می‌دهد حرف نزند.

راه‌های زیادی برای تشخیص خجالتی یا درون‌گرایی وجود دارد اما بهترین راه آن رجوع به درون خودتان است. اگر خودآگاهانه رفتار کنید و مچ خود را بگیرید بهتر متوجه خصوصیات رفتاری خود خواهید شد.

به یاد داشته باشید که حس خجالت ترجیح می‌دهند شما آن را نبینید، بنابراین خودش را پشت دیگر ویژگی‌ها رفتاری پنهان می‌کند و شما را به اشتباه می‌اندازد. یک فرد خجالتی ممکن است بگوید من هم فقط تمایلی به حضور در جمع ندارم پس من یک درون‌گرا هستم.

یک فرد درون‌گرا مشکلی با حضور در جمع ندارد و فقط به آن میلی نشان نمی‌دهد اما یک فرد خجالتی از این‌که نمی‌تواند در اجتماع حضور داشته باشد عذاب می‌کشد. بنابراین اگر خواستید خودتان را فریب دهید با این تعریف مچ خودتان را بگیرید.

حال که درک بهتری از حس خجالت پیدا کرده اید بهتر است به سراغ راه‌های از بین بردن آن رفته و با از دست دادن موقعیت‌های خوب خداحافظی کنیم.

 

از بین بردن حس خجالت:

 

افراد خجول حتی از این احساس خود هم خجالت می‌کشند و همه تلاش‌شان را می‌کنند تا دیگران متوجه خجاتی بودنشان نشوند. بنابراین شناسایی یک فرد خجالتی گاهی کاملا غیرممکن به نظر می‌رسد اما خود آن فرد به خوبی می‌داند در حال تحمل چه زجری است.

حتما بخوانید:  چگونه یک روز فوق العاده را شروع کنیم؟ + ۳ راهکار حرفه‌ای

این افراد وقتی در جمعی حاضر می‌شوند و یا به طور کلی در موقعیتی قرار می‌گیرند که ممکن است دیگران متوجه حضورشان بشوند با گفتگوی درونی، خود را به نابودی می‌کشانند.

افکاری که در ذهن یک فرد خجالتی نقش می‌بندد پر از قضاوت‌های منفی است که از خودش می‌کند و به فکر نظر دیگران درباره خودش است.  گرچه همه ما به نظر دیگران درباره خودمان فکر می‌کنیم اما یک فرد خجول فقط به این فکر می‌کند و اجازه داشتن افکار مفید را به خود نمی‌دهد.

همین موضوع باعث تنها شدن این‌افراد می‌شود زیرا دیگران را از دوستی با خودشان دلزده می‌کنند و مانند یک چرخه منفی آن‌قدر ادامه پیدا می‌کند تا به نابودی کامل کشیده شود.

اما اگر یک فرد خجالتی هستید و از این حس خود خسته شده‌اید از حالا خود را متعهد به اجرا اقدامات زیر در تک تک لحظات زندگی بدانید و با خود بررسی کنید که فشار این کارها بیشتر است یا درد خجالتی بودن؟

من هم به شما قول می‌دهم انجام این کارها در از بین بردن حس خجالت بسیار موثر هستند و به زودی تغییر را لمس خواهید کرد.

 

۱. کوچک شروع کنید اما دیدگاه بلند مدت داشته باشید.

از بین بردن احساس خجالت
از بین بردن حس خجالت

از بین بردن حس خجالت در شما نمی تواند یک شبه رخ دهد و مطمئن باشید اگر در ابتدای مسیر بخواهید قدم‌های بزرگ بردارید خودتان، خودتان را سرکوب خواهید کرد.

اگر خجالتی باشید و بخواهید یکدفعه در یک مهمانی بزرگ شرکت کنید و گل سرسبد آن مجلس هم باشید اقدامی سرشار از حماقت است زیرا با این کار خودتان را محکوم به ماندن در قفس خجالت کرده‌ و کلید آن را به دریا انداخته‌اید.

با کوچک قدم برداشتن، عقاید ذهنی شما به آرامی دستخوش تغییر می‌شوند و بهتر کنار شما قرار می گیرند. این اتفاق آنقدر نادیده گرفته می‌شود که بعد مدتی وقتی رفتارهای خود را بررسی می کنید خبری از خجالتی بودن شما نخواهد بود.

به عنوان مثال برای برداشتن یک قدم کوچک امروز که برای خرید قصد رفتن به فروشگاه همیشگی را دارید مسیرتان را تغییر داده و از جای دیگر خرید کنید و این کار را تا مدت‌ها انجام دهید.

حتما بخوانید:  اساسی‌تری راه افزایش اعتماد به نفس در زنان چیست

کمک کردن به سالخوردگان در خیابان هم اقدام بسیار موثر و کوچکی است که در بلند مدت آثارفوق‌العاده‌ای برایتان خواهد داشت.

 

۲. واقع بین باشید:

از بین بردن احساس خجالت
از بین بردن حس خجالت

واقع بینی نه‌تنها در از بین بردن حس خجالت بسیار کارساز است بلکه یک راه حل قطعی و ریشه‌ای برای مشکلات ما در زندگی هم به حساب می‌آید. این‌که بتوانیم هرچیزی در این دنیا را به گونه‌ای که هست، نه آنگونه که خودمان تصور می کنیم ببینیم در همه جوانب زندگی از ما یک انسان فوق‌العاده می‌سازد.

به همین دلیل است که واقع بینی را می توان راه حل ریشه‌ای دانست. به عنوان مثال در واقعیت دیگران آن‌قدرها که خودمان فکر می‌کنیم به ما توجه نمی‌کنند. این‌که ما عیبی داریم و خودمان از آن آگاه هستیم به خاطر زاویه دیدمان است اما آیا آن شخصی که از بیرون در حال تماشای ماست هم همین زاویه دید را دارد؟

پس خجالت کشیدن کاملا بی معنی خواهد بود. البته راهکار اول را فراموش نکنید و بدانید که این تغییر دیدگاه یک شبه اتفاق نخوهاهد افتاد.

 

۳. به جای خجالت کشیدن آموزش ببینید:

از بین بردن احساس خجالت
از بین بردن حس خجالت

هیچ کس به اندازه خودتان از نقاظ ضعف شما آگاه نیست. تنبلی را کنار بگذارید و به جای فکر کردن به قضاوت‌های دیگران مهارت‌هایی را یاد بگیرید که این نقاط ضعف را پوشش می دهند.

آموزش یک مهارت در رشد اعتماد به نفس شما بسیار تاثیرگذار است و شخص بااعتماد به نفس قطعا کمتر دچار خجالت زدگی و کمرویی می‌شود. البته شما باید برای افزایش عزت نفس خود هم مدام در تلاش باشید  زیرا تا زمانی که شما خودتان را دوست نداشته باشید دیگران هم شما را دوست نخواهند داشت.

همچنین مهارت‌های ارتباطی، مذاکره، فن بیان و کار کردن بر هوش هیجانی به صورت فوق‌العاده ای به شما در این زمینه کمک خواهد کرد. در آینده حتما مقاله‌های در این زمینه‌ها می‌نویسم.

به این مقاله امتیاز دهید

میانگین امتیاز

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

User Rating: ۴٫۵۸ ( ۳ votes)
برچسب ها
نمایش بیشتر

مهدی فرخیان

شکست، موفقیتی است که خود را پشت پستی و بلندی زندگی پنهان کرده تا برایش آماده شویم. هرگاه شاگرد آماده باشد استاد خودش می‌آید. ۷ سال زمان لازم بود تا معنی این جمله را درک کنم و سعی دارم این تجربه را با دیگران به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن