بهبود و توسعه فردیمقالات

طوفان فکری چیست؟ +نحوه دقیق انجام آن

داشتم به این موضوع فکر می‌کردم که جلسه دوم دوره مسیر قهرمانی را شروع کنم که دچار طوفان فکری brain storming شدم. اول با خودم گفتم یک داستان تعریف می‌کنم تا افراد حاضر در کلاس، آمادگی بیشتری برای ادامه داشته باشند.

این ایده که به ذهنم رسید یک دفعه گفتم چرا داستان گذشته خودم را تعریف نکنم؟

بعد گفتم اصلا این داستان را با کمی آب و تاب تعریف می‌کنم.

بعد گفتم چه خوب می‌شود اگر با همسرم همانگ شوم تا یک نمایش ساختگی اجرا کنیم.

بعد گفتم فیلم این نمایش را می‌گیریم و در شبکه‌های اجتماعی هم به اشتراک می‌گذاریم.

بعد گفتم با لباس خاصی این نمایش را اجرا می‌کنیم تا جذاب‌تر باشد.

بعد گفتم با یکی از حضار هم از قبل هماهنگ می‌کنیم تا در اجرای بهتر نمایش کمک کند.

بعد گفتم اگر آن داستان خنده‌دار را هم تعریف کنم دیگر محشر می‌شود.

بعد گفتم …..

به ساعت که نگاه کردم تقریبا ۱۵ دقیقه گذشته بود و من غرق در افکارم بودم. کاملا احساس می‌کردم که سرشار از انرژی شده‌ام و آماده‌ام تا نشدنی‌ترین ایده‌ها را هم اجرا کنم.

این خاصیت طوفان فکری است که گاهی آگاهانه و آگاهی ناآگاهانه سر می‌رسد و آنقدر ایده‌های مختلفی با خود می‌آورد که درون ما را به هم می‌ریزد.

باید گفت این نعمت لذت‌بخش را چه یک سازمان‌ بزرگ و چه یک فرد خاص به رایگان در اختیار دارد و فقط باید یاد بگیرد چطور از آن استفاده کند.

من در این مقاله می‌خواهم کاملا به شما آموزش دهم که چطور طوفان فکری را ایجاد کنید و چطور بیشترین بهره برداری را از آن داشته باشید. البته تمرکز این مقاله بر طوفان فکری فردی است.

 

با این روش از جا کنده شوید

اگر بتوانید در مغز خود یک طوفان فکری را ایجاد کنید حتی به مدت ۵ دقیقه، دیگر آن آدم ۵ دقیقه پیش نیستید. زیرا دنیایی از ایده‌های شدنی و نشدنی با سرعت بسیار زیادی می‌آیند و هیچ رحمی به کسی نخواهند کرد، که البته عالی است.

کسی که از طوفان فکری استفاده می‌کند امید و انرژی بیشتری برای انجام کار خواهد داشت. حتی کسی که عادت دارد فورا ایده‌های دیگران را رد کند اگر از طوفان فکری استفاده کند حداقل در همان لحظه مانند یک فرد هیپنوتیزم شده زبانش بند می‌آید و فقط از سیل ایده‌ها لذت می‌برد.

البته بارها سازمان‌هایی را دیده‌ام که نزدیک به نابودی هستند و نیاز به اجرا کردن یک ایده جدید دارند اما این ابزار را آنقدر دست کم می‌گیرند که حاضر به استفاده از آن نیستند.

  می‌خواهید تبدیل به یک رهبر موثر شوید؟ (این مقاله به شما کمک خواهد کرد)

کاری که معمولا در مواجه با این سازمان‌ها انجام می‌دهم اجرای طوفان فکری با یکی از کارمندان یا حتی مدیر آن سازمان است تا قدرت این ابزار فوق‌العاده را لمس کند و سپس تمایل به اجرای آن در سازمان داشته باشد.

می‌دانستید اگر با اطرافیان خود از جمله همسر، فرزند، خانواده، دوست و آشنا دچار مشکل هستید با طوفان فکری می‌توانید راهی برای حل این مسئله پیدا کنید؟

حتی اگر بدهی مالی یا اعتباری دارید، یا می‌خواهید کاری را شروع کنید، هدف گذاری کنید و برای آن برنامه بریزید، به زندگی خود سرو سامان دهید و چیز دیگری که به رشد شما کمک می‌کند را می‌توانید با استفاده از طوفان فکری انجام دهید.

این ابزار فوق‌العاده یار همیشگی من است و در بسیاری از موارد به وفاداری یک سگ، به نجابت یک اسب، به زیبایی چشمان یک آهو و به باهوشی یک دلفین کنار من خواهد بود.

با اصولی که در ادامه برای اجرای طوفان فکری می‌گویم فقط کافییست شما هم یک بار امتحان کنید تا برای همیشه مشتری او شوید.

چطور طوفان فکری را اجرا کنیم؟

قبل از آن که بخواهم اصول اجرای طوفان فکری را بگویم لازم است خیال شما را از بابت یک نگرانی راحت کنم. زیرا زمانی که من درباره اصول استفاده از این ابزار حرف می‌زنم به احتمال بسیار زیاد مغز شما فرمان ایست می‌دهد و امگار هیچ ایده‌ای به ذهن‌تان نمی‌رسد.

خیالتان راحت باشد. این یک مکانیزم دفاعی مغز است که سعی دارد شما را در امان نگه دارد. فقط کافیست سخت نگیرید و مانند یک بازی لذت‌بخش به آن نگاه کنید.

بخواهم ساده‌تر بگویم اگر ایده‌ای به ذهنتان نرسید فورا خودتان را سرزنش نکنید و نگویید این مغز من هم به هیچ دردی نمی‌خورد. به جای این حرف‌ها بگویید هیچ عیبی ندارد هروقت ایده‌ای آمد من آماده هستم.

حالا نوبت به اجرای طوفان فکری است. اول باید با این ابزار قدرتمند آشنا شوید تا بتوانید تشخیص دهید که آیا طوفان فکری در مغزتان شروع شده یا نه.

 

آشنایی با طوفان فکری:

اگر بخواهیم کمی علمی با فرایند طوفان فکری برخورد کنیم این ابزار در اختیار نیم کرده راست مغز است. این نیم کره خلاق و بی منطق عمل می‌کند ولی در حالت عادی نیم کره چپ مغز جلوی آن را می‌گیرد تا با بی مطقی‌هایش به ما آسیب وارد نکند.

  کمال گرایی چیست؟+ بایدها و نبایدهای کمال‌گرایی

اما متاسفانه اکثر ما به خاطر تجربیات تلخی که از اتفاقات گذشته داشته‌ایم به نیم کره چپ بیشتر از راست اهمیت می‌دهیم و همین باعث می‌شود تا ایده‌های بزرگ و کوچک نیم کره راست قبل از آن‌که ما بخواهیم از آن‌ها مطلع شویم توسط نیم کره چپ نابود شوند.

بنابراین ما اغلب اوقات احساس می‌کنیم ایده‌ای نداریم و یا خلاق نیستیم. اما برای آن‌که بتوانیم از طوفان فکری استفاده کنیم لازم است نیسم کره چپ را برای مدت کوتاهی خاموش کرده و فقط به نیم کره راست گوش کنیم.

با وجودی که بسیاری از ایده‌های نیم کره راست قابل اجرا نیستند و حتی کمی تخیلی هستند اما لازم است تا آن زمانی که خودمان می‌دانیم اجازه دهیم این نیم کره مغز خودش را تخلیه کند.

اینگونه می‌بینیم که افکار ما به هم دوخته می‌شوند و هربار که کلمه‌ای بیان می‌شود به سرعت کلمه و توصیف بعدی خودش را نشان می‌دهد و به همین ترتیب هزاران کلمه با سرعت بسیار زیادی از جلوی چشمان ما عبور می‌کنند.

در لحظه طوفان فکری ما سرشار از احساس خوب و توانمندی هستیم چرا که تقریبا برای هرچیزی یک ایده به ذهنمان رسیده و هیچ چیزی هم آن‌ها را سرکوب نمی‌کند.

بر همین اساس هربار که بعد از بیان یک ایده در ذهنتان، متوجه بافته شدن افکار مربوط و نامربوط شدید هرکاری که در حال انجام دارید را کنار گذاشته و به این طوفان زیبا اجازه دهید بیاید و همه چیز را به هم بریزد.

به صورت خلاصه طوفان فکری یعنی یک جا نشستن و به مغز اجازه جستجو در بین راه‌حل‌ها را دادن.

حالا که این ابزار آشنا شده‌اید زمان آن رسیده تا اصول اجرای طوفان فکری را بیاموزید.

 

اصول اجرای طوفان فکری:

همانطور که در قسمت آشنایی با طوفان فکری گفتم نیم کره چپ نباید در این لحظه فعال باشد. بنابراین اصول اجرای طوفان فکری بر مبنای خاموش کردن نیم کره چپ خواهد بود.

موضوعی که لازم است مد نظر داشته باشید آگاهانه یا ناآگاهانه بودن طوفان فکری است. اگر ناآگاهانه اتفاق افتاد که فقط بگذارید جریان فکری خود را ادامه دهد و جلوی آن را نگیرید. اما اگر خواستید آگاهانه آن را شروع کنید اصول زیر می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

اصل اول: روی راه حل تمرکز کنید

اگر مشکلی پیش روی شماست که می‌خواهید با استفاده از طوفان فکری راه حلی برای آن بیابید بسیار مهم است که به جای فکر کردن به دردسرهایی که این مشکل جدید برایتان ایجاد کرده به این فکر کنید چه امکاناتی در حال حاضر دارید که مسیر را برای حل مشکل هموارتر می‌کند.

  دفترچه خاطرات استرس: با این تکنیک برای همیشه بر استرس خود غلبه کنید

اصل دوم: هرچیزی که ذهنتان رسید بنویسید

نوشتن هرچیزی که ذهنتان رسید در اجرای طوفان فکری می‌تواند یک اصل اساسی شناخته شود. زیرا شما وقتی نمی‌نویسید فکر می‌کنید این ایده‌های جالب در ذهن‌تان می‌مانند. اما باید بگویم این فقط یک فریب از طرف مغز است.

بنویسید تا نه‌تنها در لحظه اجرای طوفان فکری، بلکه برای آینده ( شاید چند سال دیگر ) ایده‌ای را روی کاغذ آورده باشید که اجرای آن هم فقط در آینده امکان پذیر است.

به جز این موارد شما لازم دارید اید‌ها را بنویسید تا بهتر بتوانید آن‌ها را بررسی و غربال کنید.

اصل سوم: زمان محدودی را برای انجام این کار در نظر بگیرید.

در نظر گرفتن یک زمان محدود به مغز فشار می‌اورد تا راه‌حل‌های جالب‌تری را پیدا کند. درست مانند شخصی که در آتش‌سوزی گرفتار شده و می‌خواهد یک راه نجات پیدا کند، مغز هم می‌خواهد بهترین راه‌حل را بیابد زیرا زمان کافی ندارد که فکر کند.

اصل چهارم: غربال کردن را برای آخر کار نگه دارید

اگر در حین رسیدن ایده‌ها به ذهنتان بخواهید همان موقع آن‌ها را غربال کنید قطعا نیم کره چپ مغز را درگیر کرده‌اید و او نمی‌گذارد که ادامه طوفان فکری با موفقیت انجام شود.

بنابراین جدا کردن بهترین و بدترین ایده ها را به آخر کار بسپارید تا هم ذهن آرام‌تری داشته باشید و هم اینکه ایده‌های دیگر نیم کرده راست را از دست نداده باشید.

حالا که اصول اجرای طوفان فکری را آموختید چند نکته را هم باید در کنار آن اجرا کنید تا بیشترین بازدهی را داشته باشید.

نکاتی برای اجرای بهتر:

سعی کنید محیط ساکتی را برای انجام طوفان فکری انتخاب کنید.

می‌توانید از آلارم گوشی خود استفاده کنید تا حواستان به زمان پرت نشود.

به جای استفاده از تکنولوژی از خودکار و کاغذ استفاده کنید تا با عملکرد مغز سازگاری بیشتری داشته باشد.

از ایده‌های نامربوط به مسئله خودتان هم استفاده کنید.

می‌توانید از افراد دیگر هم بخواهید تا نظرشان را درباره موضوع مورد نظر بگویند تا سرنخی برای شروع طوفان فکری باشد.

منتظر یک ایده عالی نباشید و حتی ایده‌های تخیلی و پیش پا افتاده را هم بنویسید.

پادکست زیر هم درباره طوفان فکری هست که می‌توانید آن را گوش کرده و نکات بیشتری را یاد بگیرید.

دانلود پادکست طوفان فکری

نمایش بیشتر

مهدی فرخیان

مدتی است که تصمیم به تحقیق و تغییر خودم در زندگی گرفته‌ام و به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانسته‌هایم با بقیه جدی‌ترین رسالتم است.

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن