مقالاتمهارت‌های رهبری (لیدرشیپ)

می‌خواهید تبدیل به یک رهبر موثر شوید؟ (این مقاله به شما کمک خواهد کرد)

شاید همه ما ندانیم که تبدیل شدن به یک رهبر موثر چقدر می‌تواند زندگی کاری و حتی شخصی‌مان را تحت تاثیر قرار دهد. زمانی که کلمه رهبر را می‌شنویم ممکن است تفکرمان به اشخاص عالی مقام منتهی شود اما خوب است بدانیم هر کس در زندگی باید ابتدا رهبر خودش باشد تا به موفقیت برسد.

اگر به زندگی‌نامه افراد موفق در هر تاریخی، نگاهی بیاندازیم می‌توان این نکته را مشترک دانست که هرکدام از آنها توانسته‌اند خود را رهبری کنند و سپس دیگران حاضر به همکاری با آنها شده‌اند.

پس اگر تا به حال تجربه رهبری را نداشته‌اید، بهرین زمان همین حالاست و اگر در حال حاضر مدیر یا سرپرست بخشی در یک شرکت هستید بهتر است شغل خود را به شیوه رهبران موثر ادامه دهید تا تاثیر رشد و ترقی را در شغل و سِمَت کاریتان لمس کنید و به جای یک مدیر، تبدیل به یک رهبر موثر شوید.

این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا با خصوصیات پایه‌ای در یک رهبر موثر آشنا شده و با تقویت آنها، خود نیز تبدیل به یک رهبر موثر شوید.

 

تبدیل شدن به یک رهبر موثر

برخی از افراد ممکن است از تبدیل شدن به یک رهبر هراس داشته باشند زیرا مسئولیت‌های یک رهبر بسیار بیشتر از یک فرد عادیست. درواقع پذیرفتن و به انجام رساندن صحیح یک مسئولیت، از خصوصیات بارز رهبران است.

اگر علاقه‌ای به تبدیل شدن به یک رهبر موثر را ندارید، خواندن ادامه این مقاله را به شما توصیه نمی‌کنیم اما مطمئنا در صورت وجود علاقه برای رهبری، می‌خواهید که یک رهبر موثر باشید، پس با ادامه این مقاله همراه باشید.

احتمالا تا به حال برایتان سوال شده است که چرا برخی از رهبران بسيار موفق هستند در حالی که ديگران شکست مي‌خورند؟

حقيقت اين است که هيچ فرمول يا ترکيب جادويی وجود ندارد که بتوان هميشه با انجام آن، یک رهبر موثر باشيم اما خصوصیات اخلاقی و رفتاری مناسب در شرايط مختلف است که می‌تواند از ما یک رهبر موثر بسازد. البته هرگز با خود فکر نکنيد که نمی‌توانيد یک رهبر موثر باشيد زيرا فقط کافيست روش های کاربردی در رهبری را فرا بگيريد، به طوری که در وجودتان رخنه کرده و جزئی از شخصیت شما شوند.

بهترین راه برای تبدیل شدن به یک رهبر موثر، يادگيری خصوصیات اصلی و بنيادين یک رهبر موثر است، زيرا درک جامع و وسيعی از موضوع ليدرشيپ و رهبری به ما می‌دهد.

 

خصوصیات بنیادین یک رهبر موثر

در همه رهبران تاثیر‌گذار، خصوصیت‌های مشترکی وجود دارد که پس از بررسی‌های زیاد بر افرادی که یک رهبر موثر بودند، خصوصیات اصلی و بنیادین همه آنها را استخراج کردیم و در این مقاله در اختیارتان می‌گذاریم.

خصوصیات زیادی هستند که یک رهبر موثر باید آنها را در خود پرورش داده باشد اما ویژگی‌های اصلی و بنیادین برای یک رهبر به ۴ گروه تقسیم می‌شوند. بياييد نگاه دقيق ترين به اين ۴ گروه بياندازيم و ابزارهايی که در اين مسير به ما کمک می‌کنند را بهتر بشناسیم.

 

۱. شخصيت

يک رهبر موثر چه شخصيتي دارد؟

وقتی به بررسی شخصیت رهبران موثر می‌پردازیم نتیجه اینگونه است: آنها معمولا بسیار بی‌ریا و ساده هستند . همچنین يک رهبر موثر جايگاه خود را بالاتر از ديگران نمي‌داند، بلکه کاملا خود را متعلق به افرادش مي‌داند.

در گذشته تصور بر اين بود که يک رهبر خوب به صورت ذاتی رهبر است چنان که گويی رهبر متولد شده باشد. خوشبختانه امروزه اين تصور به کلي نقض شده است زيرا هرکسی می‌تواند رهبر توانمندی باشد، فقط کافيست شخصيت خود را همانند يک رهبر موثر پرورش دهد.

ویژگی‌های شخصیتی بسیار مفیدی هستند هر رهبر موثری آنها را دارد اما لزوما داشتن این خصوصیات به تنهایی نمی‌تواند از ما رهبر موثری بسازد. برخی از اين خصوصيات شخصيتی عبارتند از:  امانت‌داری، همدلی، اعتماد پذيری، مهارت تصميم‌گيری خوب، و انعطاف‌پذيری اخلاقی

 

خصوصیات شخصیتی که ما از خود بروز می‌دهیم در واقع تجلی تفکرات ما هستند بنابریان اگر بخواهیم ویژگی های خصوصیات شخصیتی یک رهبر موثر را در خود پرورش دهیم شاید لازم باشد نوع نگرش و تفکرمان را تغییر داده تا اعمال‌مان ظاهری نباشد.

 

ما برای شما در این زمینه مقاله‌هایی آماده کرده‌ایم که با خواندن آنها درک شخصیت یک رهبر موثر بسیار آسان می‌شود. مقاله: رهبری سطح ۵ (به زودی) ، مقاله: یک رهبر واقعی چه چیزهایی را می‌داند (به زودی) و مقاله: رهبری چیست

 

 ۲. رفتار

یک رهبر موثر چه رفتاری دارد؟

طبیعتا هیچکس دوست ندارد مدیر یا مافوقش به او دستور دهد و انتظار شنیدن کلمه چشم را هم داشته باشد. در واقع کسی که رفتارهای مناسب رهبری را نداند فقط در حد یک مافوق است که هر لحظه امکان از دست دادن جایگاهش را هم دارد.

رفتار یک رهبر موثر است که باعث محبوبیت و جذابیت در بین افرادش می‌شود. از کمترین خصوصیات رفتاری یک رهبر موثر میتوان حمایت همه جانبه از افرادش را نام برد. رهبران تاثیرگذار افرادشان را تشویق به انجام کار درست می‌کنند و تا جای ممکن اشتباهات آنها را می‌بخشند.

در سال ۱۹۳۰ کرت لوين ( Kurt Lewin ) چارچوبی مبتنی بر رفتار مناسب رهبری ارائه کرد که به ۳ بخش تقسيم می‌شد:

 

۱. رهبران مستبدی که بدون هيچ مشورت و نظرسنجی از افراد تيم تصميم می‌گيرند.
اين روش فقط برای زمانی که نياز به تصميم‌گيری سريع هست و يا توافق تيم برای موفقيت لازم نيست مناسب است، نه هميشه!!!!

 

۲. رهبران دموکرات که قبل از تصميم‌گيری، پيشنهادات افراد تيم را بخوبی می‌شنوند که البته ميزان اين موضوع در رهبران مختلف متفاوت است.
اين سبک، کاربردی است اما زمانی که بين اعضاي تيم، همه نظرها يکسان نباشد مديريت آن سخت می‌شود.

 

۳ رهبرانی که تقريبا دخالتی در امور نمی‌کنند و اجازه می‌دهند افراد تيم تصميم گرفته و آن را اجرا کنند.
اين‌کار زمانی خوب است که تيمی متشکل از افراد خبره، دلسوز و مسئوليت‌پذير داشته باشيم. البته شکست در اين سبک رهبری به سرعت اتفاق مي‌افتد، زيرا افراد از چنين رهبری با عنوان تنبل و بی‌مسئوليت ياد می‌کنند.

واضح است که رفتار رهبران چگونه برعملکردشان تاثير مي‌گذارد. محققان دريافته اند که همه سبک‌های رهبری در یک زمان خاص، کاربردی هستند و معمولا رهبرانی بهتر عمل می‌کنند که زمان مناسب هر سبک از رهبری را به خوبی می‌دانند.

 

۳.وضعیت

رهبر خوب در وضعيت‌های متفاوت چه تصميمی می‌گيرد؟

واقعيت اين است که هيچ تصميمی به تنهایی مناسب‌ترين تصميم نيست و يک رهبر موثر می‌داند که در وضعيت‌های متفاوت بايد تصميمات متفاوتی بگيرد.

 

تصمیم یک رهبر بسیار حیاتی است به طوریکه کوچک‌ترین تصمیم اگر نادرست باشد ممکن است باعث نابودی یک سازمان شود.

 

تشخیص وضعیت موجود و انتخاب بهترین تصمیم در آن شرایط بر عهده رهبر است و رهبران موثر این خصوصیت را به خوبی دارا می‌باشند. مثلا:

هنگامي که در یک بحران نياز به تصميم‌گيری سريع داريم بهترين کار چیست؟

هنگامي که تیم، بیشترین پشتیبانی را لازم دارد بهترین تصمیم چیست؟

چه زمانی مردم‌گرایی بیشتر از وظیفه اصلی اهمیت پیدا می‌کند؟ 

اينها همه سوالاتي هستند که یک رهبر موثر باید پاسخ دهد. مقاله مدل احتمالی فیدلر (به زودی) و همچنین مقاله تئوری مسیر هدف به شما در این زمینه کمک زیادی خواهند کرد.

 

۴.قدرت و نفوذ

منبع اصلي قدرت يک رهبر چيست؟

ممکن است با خود بگویید که طبیعی است اگر به یک رهبر احترام گذاشته شود زیرا از نظر جایگاه، بالاترین مقام را دارد. اما در واقعیت تفاوت‌های زیادی وجود دارد. اگر یک رهبر از قدرت جایگاهش برای نفوذ در دیگران استفاده کند به زودی عمر رهبری خود را پایان می‌دهد.

رهبران از قدرت و نفوذ خود به شيوه‌های مختلفي استفاده می‌کنند و نتيجه‌هاي متفاوتی هم می‌گيرند. احتمالا بهترين روش برای استفاده از قدرت و نفوذ، خواندن مقاله: منابع قدرت رهبری و طرز استفاده از آن‌ها است. در این مقاله ۳ مدل از قدرت‌هایی که وابسته به مقام هستند بررسی شده و همچنین در رابطه با ۲ نو قدرت شخصی هم سخن به میان آمده است. بنابراین قدرت و نفوذ، به جایگاهی که هستیم مربوط نیست بلکه مهمترین بخش قدرت و نفوذ هر رهبر قدرت‌های شخصی اوست.

روش ديگر از قدرت نفوذ رهبری، داد و ستد است که بسيار از آن استفاده می‌شود. در اين روش تمرکز اصلي بر روي طراحی نوع پاداش است. اين روش تا به حال به خوبي کار کرده است. افراد در ازای کار بهتر و پذیرفتن مسئولیت آن، پاداشی خوب دریافت می‌کنند تا انگیزه زیادی برای بهتر کار کردن داشته باشند.

 

انتخاب سبک رهبری موثر

رهبری تحول گرا اغلب بهترين سبک رهبری براي استفاده در کسب و کار است. رهبران تحول‌ گرا بینشی قدرتمند را با خود به همراه دارند، همچنین می‌دانند چگونه يک چشم انداز قوی و الهام بخش را برای متقاعد کردن افراد ارائه دهند.

اما در کل، شما نياز دارید سبک رهبری خود را متناسب با وضعيتی که در آن قرار دارید انتخاب کنید که در این رابطه می‌توانید مقاله سبک‌های مختلف رهبری را مطالعه کنید تا از دیگر سبک‌های رهبری هم آگاه باشید.

 

در گذشته اعتقاد بر این بوده که رهبری یک امر ذاتی است و دیگران هرگز نمی‌توانند رهبر باشند اما امروزه ثابت شده است که رهبری کاملا اکتسابیتست بنابراین همه ما برای موفقیت نیاز داریم ابتدا رهبر خود باشیم.

۴ دسته خصوصیتی که یک رهبر موثر باید داشته باشد:

  • خصوصیات شخصیتی متناسب
  •   خصوصیات رفتاری
  •   تشخیص وضعیت
  • توانایی قدرت و نفوذ

“رهبری تحول گرا”، موثرترين سبک برای استفاده در اکثر شرايط کسب و کار است. با اين حال، می‌توانيد با يادگيری درباره اين خصوصیات اصلی رهبری و درک ابزار و مدل های مربوط به هر يک، رهبر موثر تری شويد.

 

نمایش بیشتر

مهدی فرخیان

شکست، موفقیتی است که خود را پشت پستی و بلندی زندگی پنهان کرده تا برایش آماده شویم. هرگاه شاگرد آماده باشد استاد خودش می‌آید. ۷ سال زمان لازم بود تا معنی این جمله را درک کنم و سعی دارم این تجربه را با دیگران به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن