بهبود و توسعه فردیمقالاتمهارت های زندگی

چطور از مسیر هدف لذت ببریم؟

داستان لذت بردن از مسیر هدف:

دوستی داشتم که در گذشته می‌گفت: من دوست دارم تا چندسال آینده فلان ماشین را بخرم و با آن رانندگی کنم. اما مشکلی دارم، امروز این ماشین را دوست دارم و اگر فردا یک ماشین دیگر را در نمایشگاه خودرو و یا در خیابان ببینیم آن را می‌خواهم.

مگر در هدف گذاری نمی‌گویند باید هدفت مشخص باشد تا بتوانی به آن برسی؟ خب من نمی‌توانم مشخص کنم که تا چند سال دیگر کدام ماشین را واقعا می‌خواهم داشته باشم.

از طرفی مشکل دیگری که وجود دارد این است که من همین حالا می‌خواهم این ماشین را سوار شوم و تا چند سال دیگر نمی‌خواهم صبر کنم.

شاید تا چند سال بعد به طور کلی سلیقه و نظرم تغییر کرده باشد و دیگر اصلا چنین ماشین‌هایی را نپسندم. شرکت‌های خودروسازی هرسال مدل‌های جدید و با امکانات بیشتری را تولید می‌کنند و من می‌خواهم به‌روز باشم.

حقیقاتا تا چندسال پیش این موضوع برای خود من هم مبهم بود نمی‌توانستم پاسخ درستی برای آن پیدا کنم. اما این روزها به خوبی می‌دانم چرا چنین اتفاقی می‌افتد.

زمانی که دوره مسیر قهرمانی را طراحی می‌کردم هدف گذاری را هم یکی از عنوان های این دوره قرار دادم. بعد از تحقیقات بسیار زیاد و شنیدن صحبت‌های اساتید و بزرگان مختلف پاسخ این سوال را پیدا کردم.

خود من چند سال گذشته‌ام را بدون دانش هدف‌گذاری سپری کردم و فکر می‌کردم در حال هدف‌گذاری درست هستم. با آنکه همه اصول هدف‌گذاری که می‌دانستم را اجرا می‌کردم، اما خبری از رسیدن به آن‌ها نبود و از طرفی می‌خواستم همان موقع این به اهدافم برسم نه در آینده.

تا آن‌که به سوالی رسیدم که به من اثبات کرد بسیاری از اهدافم را به صورت نادرستی انتخاب کرده‌ام. شما را هم دعوت می‌کتم به این سوال پاسخ دهید تا متوجه درست یا نادرست بودن هدف‌تان بشوید.

  خودتان را با دیگران مقایسه کنید اما اصولی !

 

سوالی برای امتحان کردن درست یا غلط بودن هدف:

با آن که به جادو اعتقادی ندارم اما قدرت این سوال را خیلی جدی می‌گیریم، واقعا که چیزی از جادو کم ندارد.

شما برای آن‌که به آگاهی بیشتری نسبت به هدف خود برسید لازم دارید بدانید که بعد از رسیدن به هدف چه اتفاقی می‌خواهد بیافتد؟ بنابراین این سوال را از خود بپرسید: فرض می‌کنم همین حالا به هدفم رسیدم بعد از آن چه می‌شود؟

نسبت به همه اهدافتان این سوال را ازخودتان بپرسید و بی رحمانه پاسخ واقعی را در جایی یادداشت کنید. برای درک و اجرای بهتر این کار به مثال‌های زیر توجه کنید:

من یک ماشین مدل بالا از یک کمپانی خارجی می‌خواهم.
چرا؟ به خاطر آن‌که به دیگران اثبات کنم توانسته‌ام یا به خاطر آن‌که این ماشین را دوست دارم یا به خاطر امنیت و امکانات رفاهی یا به خاطر آن‌که می‌خواهم داشته باشمش همین و بس.

من یک خانه در بالاشهر تهران می‌خواهم.
چرا؟ به خاطر آن‌که زندگی پر از رفاه می‌خواهم یا به خاطر آن‌که می‌خواهم چشم و هم چشمی کنم یا به‌خاطر آن‌که با کلاس است یا به خاطر ….

من یک میلیارد تومان پول می‌خواهم.
چرا؟ به خاطر آن‌که می‌توانم از سود بانکی آن تا آخر عمر لذت ببرم یا به خاطر آن‌که می‌توانم سرمایه‌گذاری کنم یا به خاطر آن‌که می‌توانم هر چیزی می‌خواهم بخرم یا به خاطر آن‌که ….

با پرسیدن این سوال می‌توانید به چیزی مهم‌تر از خود هدف پی ببرید و آن هم دلیل هدف است.

به راستی اگر دلیل جدی و کاربردی و مهم تر از همه قابل برنامه‌ریزی نداشته باشید رسیدن به هدف تقریبا ناممکن خواهد بود یا بدتر از آن در صورت رسیدن یا نرسیدن خبری از لذت نخواهد بود.

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات ما در هدف‌گذاری این است که با روش‌های منسوخ مانند SMART هدفگذاری می‌کنیم و نتیجه نمی‌گیریم. این روش می‌تواند کاربردی باشد به شرط آنکه به عنوان روش اصلی هدفگذاری در نظر گرفته نشود. شما می‌توانید از طریق این لینک مقاله جامع و کاملی را درباره هدفگذاری اسمارت SMART مطالعه کنید و دیگر اشتباهات رایج هدفگذاری را تکرار نکنید.

  چگونه از جملات تاکیدی برای کسب اعتماد به نفس استفاده کنیم

 

چرا مغز نمی‌گذارد از مسیر هدف لذت ببریم؟

اگر شما هدفی را انتخاب کنید که ارزشی به شما اضافه نکند مغز فورا آن را عادی سازی می‌کند و با این‌کار می‌خواهد از یک موضوع غیرمنتظره که ممکن است خطرناک باشد شما را محافظت کند.

به همین دلیل است که اگر به چیزی که خیلی برای رسیدن به آن هیجان داریم می‌رسیم نهایتا بعد از یک هفته کاملا به آن عادت کرده و برایمان عادی می‌شود.

اگر پاسخ چرای قسمت قبل چیزی مانند چشم و هم‌چشمی یا رفاه یا دلیل‌هایی خالی از اضافه کردن ارزش بود مطمین باشید نه از مسیر و نه از رسیدن به آن هدف لذتی نخواهید برد.

تحقیقات نشان داده است که بسیاری از افرادی که به اهداف بزرگ یا پرهیجان خود در زندگی می‌رسند بعد از مدتی دچار افسردگی شده و همه چیز برای آن‌ها عادی خواهد بود.

به طور کلی اگر می‌خواهید درباره لذت بردن و روانشناسی آن اطلاعات بیشتری کسب کنید می‌توانید این مقاله ویکی‌پدیا را مطالعه کنید: Pleasure

کافیست شرایطی که می‌گویم را برای هدف‌تان در نظر بگیرید:

فرض کنید تمامی افرادی که با آن‌ها رقابت می‌کنید یا از موفقیت شما خوشحال یا ناراحت می‌شوند از روی کره زمین حذف شوند بازهم از رسیدن به آن هدف لذت می‌برید؟ اگر بله تا چه مدتی؟

کافیست کمی دقت کنید تا متوجه اینکه فورا دچار شرایط عادی خواهد شد بشوید. به این معنی که بعد از رسیدن به هدف آن چنان اتفاق بزرگی که در ذهن برای خود تجسم کرده بودیم رخ نخواهد داد.

اما شاید سوال شده باشد که پس چه اهدافی باید داشته باشیم که علاوه بر لذت از مسیر هدف، از رسیدن به آن هم لذت ببریم؟ پاسخ را ادامه به شما می‌گویم.

 

برای لذت از مسیر، اهداف ایجادکننده داشته باشید:

معمولا اکثر ما دوست داریم نتیجه را به عنوان هدف قرار دهیم و البته می‌دانم که از همه شنیده‌اید که می‌گویند: تو باید از مسیر هدفت لذت ببری.

  چگونه یک روز فوق العاده را شروع کنیم؟ + ۳ راهکار حرفه‌ای

اما من می‌خواهم به شما بگویم چطور این کار را انجام دهید. در دسته بندی اهداف نوعی هدف وجود دارد که ما آن را ایجاد کننده می‌نامیم. به این معنی که وقتی شما در راه رسیدن به آن هدف اقداماتی را انجام می‌دهید بسیاری از اهداف دیگر شما نیز به تحقق می‌پیوندد.

برای مثال شخصی می‌گوید: من یک ماشین گران‌قیمت می‌خواهم.

اما شخص دیگری می‌گوید من می‌خواهم هوش مالی خودم را افزایش دهم.

قطعا شخص دوم یک هدف ایجاد کننده را انتخاب کرده و به جای تمرکز روی آن ماشین روی یکی از مهارت‌های خود تمرکز کرده که وقتی آن را کسب کرد نه‌تنها توانایی خرید یک ماشین گرانقیمت بلکه توانایی بسیار بیشتری هم کسب خواهد کرد.

فکر می‌کنم تا اینجا متوجه این موضوع شده باشید که اگر یک هدف ایجادکننده برای خود در نظر بگیرید به خاطر اینکه می‌دانید در آینده چقدر توانمندی بیشتری دارید لذت بیشتری هم از مسیر و هم از اهداف ایجاد شونده مانند خانه و ماشین و …. خواهید برد.

البته موضوع اهداف ایجاد کننده در محصول هدفگذاری حرفه‌ای به صورت بسیار کاملی توضیح داده شده است که از طریق کلیک روی  تصویر زیر می‌توانید آن را تهیه کنید.

هدفگذاری حرفه‌ای
هدفگذاری حرفه‌ای
نمایش بیشتر

مهدی فرخیان

مدتی است که تصمیم به تحقیق و تغییر خودم در زندگی گرفته‌ام و به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانسته‌هایم با بقیه جدی‌ترین رسالتم است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن