بهبود و توسعه فردیمقالاتمهارت های رهبری (لیدرشیپ)مهارت های زندگی

رهبری اخلاقی چیست؟ (دستورالعمل کامل اجرای آن)

 

رهبری اخلاقی احتمالا برای اکثر افرادی که این مقاله را می‌خوانند کمی عجیب و غریب است. اما اگر بدانید که یکی از عمده دلایل شکست یک شرکت یا سازمان، رعایت نکردن اصول رهبری اخلاقی است قطعا علاقه‌مند می‌شوید که از آن آگاه شوید. اصول رهبری اخلاقی بسیار ساده هستند اما معمولا رعایت نمی‌شوند زیرا رهبران ناموفق تصور می‌کنند اگر این مسائل بگذرند اتفاق خاصی نمی‌افتد.

امروز سعی داریم رهبری اخلاقی را برای شما به بهترین شکل ممکن توصیف کنیم تا اگر شما هم رهبر یک سازمان هستید و یا قرار است در آینده به چنین جایگاهی برسید، این اشتباهات ساده موجب شکست شما نشوند.

 

رهبری اخلاقی چیست؟

زمانی که شخصی به جایگاه یک مدیر می‌رسد باید تله‌های زیادی را در مسیر مدیریت خود پشت سر بگذارد. مدیرهایی که همانند یک رهبر رفتار می‌کنند این موضوع را به خوبی می‌دانند که افتادن در هریک از این تله‌ها ممکن است برابر با مرگ یک بیزینس باشد. این تله‌ها همان اشتباهات اخلاقی هستند که رهبران مرتکب می‌شوند و به مرور نالایق بودن خود را به کل دنیا اثبات می‌کنند. در واقع یک رهبر باید توان رهبری کردن اخلاقیات را در سراسر کار و زندگی داشته باشد.

جایگاه یک رهبر، قابلیت سواستفاده زیادی را دارد و این می‌تواند بزرگ‌ترین اشتباه در رهبری اخلاقی باشد. در سال‌های اخیر شاهد اشتباهات زیادی در رهبری اخلاقی بوده‌ایم که از سوی شرکت‌های مختلف در سراسر دنیا رخ داده است.

چند نمونه آن: تقلب در حساب‌داری شرکت‌های سرمایه گذاری، دروغگویی توسط رهبران، اجتناب از مسئولیتی که بر عهده یک رهبر است، کم کاری توسط رهبر سازمان، بی احترامی و زورگویی و از این دست مسائل هستند. البته گاها اجرای نادرست اصول رهبری اخلاقی کاملا غیرعمد است اما یک رهبر موثر از هر اشتباهش و حتی اشتباهات دیگران که در تاریخ به وفور پیدا می‌شوند درس می‌گیرد و به دیدگاه تجربه به آن نگاه می‌کند تا باعث رشد و ترقی در او شود.

 

همه افراد در هر سطح و جایگاهی می‌توانند یک رهبر باشند حتی یک پدر یا یک مادر رهبران خانواده خود هستند و مسئولیت کارهایی که انجام می‌دهند بر عهده خودشان است، بنابراین اشتباهات رهبری اخلاقی در هر جایگاهی می‌تواند رخ دهد.

نحوه اجرای رهبری اخلاقی در زندگی و کار

بسیار سخت می‌توان اشتباهاتی نظیر تقلب در حسابداری یک شرکت سرمایه‌گذاری یا این‌گونه موضوعات را از اخبار یا تاریخ پاک کرد. همچنین در صورت بروز اشتباه اخلاقی در رهبری، پاسخ گویی به مردم و جلب اعتماد دوباره آن‌ها بسیار دشوار است.

این موضوع نشان می‌دهد که کار یک رهبر هنگام انتخاب بین درست و نادرست چقدر می‌تواند سخت باشد، حتی عاقبت برخی اشتباهات به ظاهر پیش پا افتاده می‌تواند دادگاه و شکایت باشد. با این حال به ندرت دیده می‌شود که شرکتی از این موضوع درس بگیرد و ما همواره داستان‌های متعددی درباره اشتباهات در رهبری اخلاقی را می‌شنویم که واقعا انتظارش را نداشته‌ایم.

به نظر می‌رسد که استانداردهای شرکت‌ها هرروزه در حال سقوط است اما در این بین برخی از شرکت‌ها به خاطرِ داشتن اخلاق صحیح رهبرانشان به موفقیت‌های بزرگی دست می‌یابند. این رهبران به خاطر داشتن اخلاق درست رهبری، به خوبی کار درست را در زمان درستش انجام می‌دهند. آن‌ها اصول اخلاقیشان را در ارجعیت کار خود قرار داده‌اند، در نتیجه تیم کاری را می‌سازند که به کمک آن‌ها تقریبا قادر به موفق شدن در هر کاری خواهند بود.

  • اما آن‌ها چگونه این کار را انجام می‌دهند؟
  • شما چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید؟
  ۴ راهکار برای تقویت عزت نفس ( راه چهارم را حتما انجام دهید )

ما به شما چگونگی تعریف استاندارد صحیح اصول رهبری اخلاقی را نشان خواهیم داد پس با ما همراه باشید.

 

تعریف ارزش‌های اخلاقی در سازمان

برای جهت‌دهی یک سازمان به سمت همدلی و یکپارچگی بهترین کار این است که رهبر آن سازمان برای اعضا الگوی خوبی باشد.اگر شما در حال رهبری سازمانتان هستید افراد سازمان از شما الگوبرداری می‌کنند بنابراین بهتر است همیشه الگوی خوبی باشید.

برای شروع، باید ارزش‌های خود و سازمانتان را به خوبی بشناسید. به عنوان مثال شرکت ۳M که غول فناوری دیجیتال در دنیاست به رعایت ارزش‌های اخلاقی هم شهرت دارد. زیرا در این شرکت از بالاترین مقام مدیریت تا پایین‌ترین سِمَت کاری، اصول صداقت و درستی را می‌دانند و هرروز در حال اجرای آن هستند، درواقع این ارزش اخلاقی را جزئی از کار اصولی می‌دانند.

حتی این شرکت قصد دارد اصول رهبری اخلاقی را در همه کارکنانش ارتقا دهد. اصولی همچون: عملی کردن وعده‌هایی که به مشتری می‌دهند و یا حتی احترام به مشتری. بنابراین هر رهبر به خوبی ارزشهای سازمانش را رعایت می‌کند و می‌داند با پایبند بودن به آن‌ها الگویی برای همه خواهد بود.

شما باید به عنوان یک رهبر، اخلاقیات کاری و شخصیتان را نیز رهبری کنید و این کار با ایجاد قوانین مشخص، برای خودتان و همچنین سازمانتان بهتر انجام خواهد شد. مقاله: چرا قوانین می‌توانند نجات‌دهنده باشند (به زودی) این موضوع را بیشتر روشن می‌کند.
البته اگر شرکتتان قوانین مشخصی در این رابطه نداشته باشد باز هم شما به عنوان یک رهبر باید چنین ارزش‌هایی ( منظور ارزش‌های اخلاقی است ) را برای خود داشته باشید و به آن‌ها پایبند بمانید.

مقاله: پیدا کردن ارزش‌های شخصی می‌تواند برای شما بسیار کارساز باشد.

رهبران خوب توانایی یافتن ارزش‌های خود و سازمانشان را دارند، اگر شما هم می‌خواهید اینگونه باشید اینگونه شروع کنید و از خود بپرسید:

  1. چه استاندارد‌های اخلاقی مناسب شغل و شخصیت من و سازمانم است؟
  2.  کدام ارزش‌ها را در رهبران موفق می‌پسندم؟ و اینکه چقدر لازم است تا آنها را برای خودم پیاده‌سازی کنم؟
  3.  نقاط‌ ضعف من چه هستند؟ نقاط قوت من چه هستند؟

برای یافتن بهترین ارزش‌های سازمانیتان، مقاله: ارزش‌های سازمانی( به زودی) را مطالعه کنید.

 

چگونه رهبری اخلاقی را اجرا کنیم؟

حالا که ارزش‌های اصلی خود و سازمانتان را یافتید، فقط کافیست آن‌ها را در خود پیاده‌سازی کرده و محیط مناسب را برای افراد تیم فراهم کنید تا بتوانند از شما الگو بگیرند.

کاری که شما انجام می‌دهید را افراد سازمانتان می‌بینند نه حرفی که میزنید. اگر حرف و عملتان یکی نباشد مطمئن باشید افرادتان هم اینگونه خواهند بود، بنابراین اگر در شرکت شما برای مثال صداقت ارزش بالاتری دارد پس بیشترین توجه‌تان به صداقتتان باشد. یا حتی اگر ارزشی در شرکت شما وجود دارد که اجازه می‌دهد کارکنان تیم آزادانه حرف‌هایشان را بزنند پس نه تنها به آن‌ها اجازه چنین کاری را بدهید، بلکه آنها را تشویق هم بکنید.

  تفکر خلاق چیست؟ ۵ راهکار تضمینی برای خلاق شدن شما

مقاله: مثال‌هایی از رهبری موفق (به زودی) این موضوع را بهتر برایتان شرح می‌دهد.

سپس مجازاتی را هرچند کوچک، برای افرادی که در اجرای ارزش‌ها کوتاهی می‌کنند در نظر بگیرید، زیرا در سازمانی که وحدت وجود داشته باشد حتی وجود یک عامل مخالف سازمانتان را متشنج می‌کند.

همچنین پاداشی هر چند کوچک را برای اعضایی از سازمانتان، که این ارزش ها را به خوبی اجرا می‌کنند در نظر بگیرید تا دیگران تشویق به انجام هرچه بهتر ارزش‌های سازمانی تشویق شوند.

 

داستان‌های موفقیت بهترین راه نجات هستند

اگر قبلا در شرایط دشواری قرار گرفته‌اید که اجرای ارزش‌های سازمانی برایتان میسر نبوده ولی با این حال آن‌ها را اجرا کرده‌اید، این می‌تواند داستان موفقیت شما باشد. در شرایط سخت و دشوار، این داستان را به صورت انگیزشی برای افراد و حتی مشتریانتان تعریف کنید تا افراد تیم و حتی مشتریان را ترغیب به رعایت این ارزش‌ها کرده باشید. در واقع با این کار به افرادی که علاقه مند به اجرای این ارزش‌ها نیستند می‌گویید چقدر این موضوع برای شما و سازمانتان پر اهمیت بوده است.

می‌توانید مقاله: هنر داستان‌گویی در کسب‌وکار (به زودی) را مطالعه کنید تا با این موضوع بیشتر آشنا شوید.

 

معضلات اخلاقی سازمانتان را شناسایی کنید

به این سناریو توجه کنید: ( ممکن است مشابه آن بارها برایتان پیش آمده باشد)
شما به دیدار یکی از مدیران ارشد در سازمان رفته‌اید و متوجه می‌شوید که یکی از افراد تیم قسمت‌هایی از گزارش مالی را دستکاری کرده است و همچنین متوجه می‌شوید که این شخص در مورد تیمش بسیار اغراق می‌کند که پروژه ۱۲ هفته‌ای را تنها در ۵ هفته تحویل دهد. حتی درصد سود را به گونه‌ای اعلام می‌کند که به نفع خودش و به ضرر شرکت است.

  • چه کاری انجام می‌دهید؟
  • آیا این شخص دوست شماست؟
  • یا با او رابطه صمیمی دارید؟
  • آیا از او حمایت می‌کنید؟ یا دیگر مدیران را از اغراق وی مطلع می‌کنید؟

ما اغلب با چنین انتخاب‌های سختی مواجه می‌شویم که تصمیم‌گیری را برایمان تا حد غیر‌ممکن سخت می‌کنند، البته واضح است که باید تصمیم درستی گرفته شود اما همیشه چنین اتفاقاتی به این صورت آشکارا اتفاق نمی‌افتد و اکثرا به صورت مخفیانه انجام می‌شود. بنابراین چطور این معضلات را شناسایی می‌کنید؟

 

 ۱. شناسایی وضعیت ماشه

همیشه موقعیت‌هایی وجود دارند که معضلات اخلاقی از قبیل همان سناریو چند سطر پیش را به وجود می‌اورند. زمانی که فردی در سازمان کاری مشابه اغراق انجام دهد به نوعی در حال مخفی کاری است و شناسایی واقعیت کاری است که باید انجام دهیم.

ممکن است افراد در هرچیزی اغراق کنند زیرا انگیزه دارند تا ترفیع یا موقعیت بهتری را پیدا کنند. کارهایی مثل: اغراق در استخدام یا اخراج کارکنان، موفقیت در پروژه و یا حتی دریافت پاداش

  با این همه مشغله چگونه مدیتیشن ( مراقبه ) کنیم؟

حال ممکن است در بعضی مواقع ممکن است شما نتوانید حقیقت را تشخیص دهید و نمی‌دانید از آن فرد حمایت کنید و یا کار او را گزارش کنید. ما نام چنین موقعیت‌هایی را ” وضعیت ماشه ” می‌نامیم و شما تنها کافیست با شناسایی زمان‌هایی که ممکن است در وضعیت ماشه قرار بگیرید جلوی معضلات اخلاقی را گرفته وپیشاپیش برای آن‌‌ها راه چاره‌ای داشته باشید.

 

۲. آمادگی برای هر اتفاقی

تصور کنید که می‌دانید قرار است یکی از همکارانتان اخراج شود، اما شما مجاز نیستید به او این موضوع را بگویید. در این شرایط چه کاری انجام می‌دهید؟

قرار دادن خودتان در این چنین وضعیت‌های خیالی، به شما کمک می‌کند تا بتوانید برای آن روز بهترین کار را انجام دهید. واقعیت این است که ما در طول زندگی، با شرایطی مواجه می‌شویم که ممکن است فقط چند دقیقه برای تصمیم‌گیری زمان داشته باشیم و با انجام این کار می‌توانیم برای معضلات اخلاقی مختلفی آماده باشیم.

البته واضح است که قادر به شناسایی همه معضلات اخلاقی، با این روش نخواهیم بود اما در استفاده از این روش حداقل کاری که انجام داده‌ایم شناسایی ارزش‌های درونیمان بوده است که باعث می‌شود اگر لازم شد تغییری در دیدگاه و نگرشمان ایجاد کنیم.

 

۳. گوش دادن به ندای درونی

وجدان شما همیشه بیدار است و معمولا به شما می‌گوید چه چیزی درست هست یا نیست. حتی ممکن است فقط با حالتی از تشویش و اضطراب بروز کند. اگر در وضعیتی قرار گرفتید که برایتان ناراحت‌کننده و یا خلاف ارزش‌ها و عقایدتان بود تلاش کنید هوشیارانه و بی‌تعصب قضاوت می‌کنید. در این حالت به درون خود نگاه کنید و ببینید ندای درونتان چه می‌گوید.

 

۴. قبل از تصمیم‌گیری آن را ارزیابی کنید

اگر در وضعیت دشواری قرار گرفتید که قادر به تصمیم‌گیری صحیح نبودید، یک تصمیم بگیرید اما قبل از اجرای آن ببینید آیا زمانی که همه از این تصمیم آگاه شدند آیا به کار خود افتخار می‌کنید؟ اگر نه، یک بار دیگر تجدید نظر کرده و تصمیم خود را با دقت بیشتری انتخاب کنید.

 

زمان شک و تردید چه کنیم؟

گاهی‌اوقات تصمیمی می‌گیریم، اما هنوز دچار شک و تردید هستیم که این تصمیم درست است یا نادرست. چنین شرایطی ممکن است ناراحت‌کننده باشد اما خیلی خوب می‌توان از این شرایط درس گرفت. درسی که می‌گوید به غرایزت اطمینان کن. اگر بتوانید استرس و اضطراب خود را تخلیه کنید معمولا غرایز مسیر درست را به ما نشان می‌دهند.

 

رهبری اخلاقی اعتقاد و شجاعت زیادی را می‌طلبد و این کار حتی زمانی که همه چیز عالی پیش می‌رود آسان نیست.

زمانی که شما پایبند بر ارزش‌های خود وسازمانتان باشید در واقع رهبری اخلاقی را به اجرا در‌آورده‌اید و همین موضوع باعث می‌شود برای افرادتان الگوی مناسبی باشید.

هنگامی‌که ارزشهای اصلی سازمان خود را مشخص کردید اقدام کنید و به عنوان اولین نفر به آن‌ها پایبند باشید. فراموش نکنید که قدرت اقدامات بسیار بیشتر از کلام شماست. پس زودتر شروع کنید.

نمایش بیشتر

مهدی فرخیان

مدتی است که تصمیم به تحقیق و تغییر خودم در زندگی گرفته‌ام و به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانسته‌هایم با بقیه جدی‌ترین رسالتم است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن