مقالاتمهارت‌های رهبری (لیدرشیپ)

رهبری اخلاقی چیست؟ (دستورالعمل کامل اجرای آن)

رهبری اخلاقی احتمالا برای اکثر افرادی که این مقاله را می‌خوانند کمی عجیب و غریب است. اما اگر بدانید که یکی از عمده دلایل شکست یک شرکت یا سازمان، رعایت نکردن اصول رهبری اخلاقی است قطعا علاقه‌مند می‌شوید که از آن آگاه شوید. اصول رهبری اخلاقی بسیار ساده هستند اما معمولا رعایت نمی‌شوند زیرا رهبران ناموفق تصور می‌کنند اگر این مسائل بگذرند اتفاق خاصی نمی‌افتد.

امروز سعی داریم رهبری اخلاقی را برای شما به بهترین شکل ممکن توصیف کنیم تا اگر شما هم رهبر یک سازمان هستید و یا قرار است در آینده به چنین جایگاهی برسید، این اشتباهات ساده موجب شکست شما نشوند.

 

رهبری اخلاقی چیست؟

زمانی که شخصی به جایگاه یک مدیر می‌رسد باید تله‌های زیادی را در مسیر مدیریت خود پشت سر بگذارد. مدیرهایی که همانند یک رهبر رفتار می‌کنند این موضوع را به خوبی می‌دانند که افتادن در هریک از این تله‌ها ممکن است برابر با مرگ یک بیزینس باشد. این تله‌ها همان اشتباهات اخلاقی هستند که رهبران مرتکب می‌شوند و به مرور نالایق بودن خود را به کل دنیا اثبات می‌کنند. در واقع یک رهبر باید توان رهبری کردن اخلاقیات را در سراسر کار و زندگی داشته باشد.

جایگاه یک رهبر، قابلیت سواستفاده زیادی را دارد و این می‌تواند بزرگ‌ترین اشتباه در رهبری اخلاقی باشد. در سال‌های اخير شاهد اشتباهات زیادی در رهبری اخلاقي بوده‌ایم که از سوی شرکت‌های مختلف در سراسر دنیا رخ داده است.

چند نمونه آن: تقلب در حساب‌داری شرکت‌های سرمایه گذاری، دروغگویی توسط رهبران، اجتناب از مسئولیتی که بر عهده یک رهبر است، کم کاری توسط رهبر سازمان، بی احترامی و زورگویی و از این دست مسائل هستند. البته گاها اجرای نادرست اصول رهبری اخلاقی کاملا غیرعمد است اما یک رهبر موثر از هر اشتباهش و حتی اشتباهات دیگران که در تاریخ به وفور پیدا می‌شوند درس می‌گیرد و به دیدگاه تجربه به آن نگاه می‌کند تا باعث رشد و ترقی در او شود.

 

همه افراد در هر سطح و جایگاهی می‌توانند یک رهبر باشند حتی یک پدر یا یک مادر رهبران خانواده خود هستند و مسئولیت کارهایی که انجام می‌دهند بر عهده خودشان است، بنابراین اشتباهات رهبری اخلاقی در هر جایگاهی می‌تواند رخ دهد.

نحوه اجرای رهبری اخلاقی در زندگی و کار

بسيار سخت می‌توان اشتباهاتی نظير تقلب در حسابداری يک شرکت سرمايه‌گذاری يا اين‌گونه موضوعات را از اخبار يا تاريخ پاک کرد. همچنين در صورت بروز اشتباه اخلاقی در رهبری، پاسخ گويی به مردم و جلب اعتماد دوباره آن‌ها بسيار دشوار است.

اين موضوع نشان می‌دهد که کار يک رهبر هنگام انتخاب بين درست و نادرست چقدر می‌تواند سخت باشد، حتی عاقبت برخی اشتباهات به ظاهر پيش پا افتاده می‌تواند دادگاه و شکايت باشد. با اين حال به ندرت ديده می‌شود که شرکتی از اين موضوع درس بگيرد و ما همواره داستان‌های متعددی درباره اشتباهات در رهبری اخلاقی را می‌شنويم که واقعا انتظارش را نداشته‌ایم.

به نظر می‌رسد که استانداردهای شرکت‌ها هرروزه در حال سقوط است اما در اين بين برخی از شرکت‌ها به خاطرِ داشتن اخلاق صحيح رهبرانشان به موفقيت‌های بزرگی دست می‌یابند. اين رهبران به خاطر داشتن اخلاق درست رهبری، به خوبی کار درست را در زمان درستش انجام می‌دهند. آن‌ها اصول اخلاقيشان را در ارجعيت کار خود قرار داده‌اند، در نتيجه تيم کاری را می‌سازند که به کمک آن‌ها تقريبا قادر به موفق شدن در هر کاری خواهند بود.

  • اما آن‌ها چگونه اين کار را انجام می‌دهند؟
  • شما چگونه می‌توانيد اين کار را انجام دهيد؟

ما به شما چگونگی تعريف استاندارد صحيح اصول رهبری اخلاقی را نشان خواهيم داد پس با ما همراه باشید.

 

تعريف ارزش‌های اخلاقی در سازمان

براي جهت‌دهي یک سازمان به سمت همدلی و يکپارچگی بهترین کار این است که رهبر آن سازمان برای اعضا الگوی خوبی باشد.اگر شما در حال رهبری سازمانتان هستید افراد سازمان از شما الگوبرداری می‌کنند بنابراین بهتر است همیشه الگوی خوبی باشید.

براي شروع، بايد ارزش‌های خود و سازمانتان را به خوبی بشناسيد. به عنوان مثال شرکت ۳M که غول فناوری ديجيتال در دنياست به رعایت ارزش‌های اخلاقی هم شهرت دارد. زيرا در اين شرکت از بالاترين مقام مديريت تا پايين‌ترين سِمَت کاری، اصول صداقت و درستي را می‌دانند و هرروز در حال اجرای آن هستند، درواقع این ارزش اخلاقی را جزئی از کار اصولی می‌دانند.

حتي اين شرکت قصد دارد اصول رهبری اخلاقی را در همه کارکنانش ارتقا دهد. اصولی همچون: عملی کردن وعده‌هایی که به مشتری می‌دهند و یا حتی احترام به مشتری. بنابراين هر رهبر به خوبی ارزشهای سازمانش را رعایت می‌کند و مي‌داند با پايبند بودن به آن‌ها الگویی برای همه خواهد بود.

شما باید به عنوان يک رهبر، اخلاقیات کاری و شخصیتان را نیز رهبری کنید و این کار با ایجاد قوانین مشخص، برای خودتان و همچنین سازمانتان بهتر انجام خواهد شد. مقاله: چرا قوانين می‌توانند نجات‌دهنده باشند (به زودی) اين موضوع را بيشتر روشن می‌کند.
البته اگر شرکتتان قوانين مشخصی در این رابطه نداشته باشد باز هم شما به عنوان يک رهبر بايد چنين ارزش‌هایی ( منظور ارزش‌های اخلاقی است ) را برای خود داشته باشيد و به آن‌ها پايبند بمانيد.

مقاله: پیدا کردن ارزش‌های شخصی می‌تواند برای شما بسیار کارساز باشد.

رهبران خوب توانايی يافتن ارزش‌های خود و سازمانشان را دارند، اگر شما هم مي‌خواهيد اينگونه باشيد اینگونه شروع کنید و از خود بپرسيد:

  1. چه استاندارد‌های اخلاقی مناسب شغل و شخصيت من و سازمانم است؟
  2.  کدام ارزش‌ها را در رهبران موفق می‌پسندم؟ و اینکه چقدر لازم است تا آنها را برای خودم پياده‌سازی کنم؟
  3.  نقاط‌ ضعف من چه هستند؟ نقاط قوت من چه هستند؟

برای یافتن بهترین ارزش‌های سازمانیتان، مقاله: ارزش‌های سازمانی( به زودی) را مطالعه کنید.

 

چگونه رهبری اخلاقی را اجرا کنیم؟

حالا که ارزش‌های اصلي خود و سازمانتان را يافتيد، فقط کافيست آن‌ها را در خود پياده‌سازی کرده و محيط مناسب را برای افراد تيم فراهم کنيد تا بتوانند از شما الگو بگيرند.

کاری که شما انجام می‌دهيد را افراد سازمانتان می‌بينند نه حرفی که ميزنيد. اگر حرف و عملتان يکي نباشد مطمئن باشيد افرادتان هم اينگونه خواهند بود، بنابراين اگر در شرکت شما برای مثال صداقت ارزش بالاتری دارد پس بيشترين توجه‌تان به صداقتتان باشد. يا حتي اگر ارزشی در شرکت شما وجود دارد که اجازه می‌دهد کارکنان تيم آزادانه حرف‌هايشان را بزنند پس نه تنها به آن‌ها اجازه چنين کاری را بدهيد، بلکه آنها را تشويق هم بکنيد.

مقاله: مثال‌هایی از رهبری موفق (به زودی) این موضوع را بهتر برایتان شرح می‌دهد.

سپس مجازاتی را هرچند کوچک، برای افرادی که در اجرای ارزش‌ها کوتاهی می‌کنند در نظر بگيريد، زيرا در سازمانی که وحدت وجود داشته باشد حتي وجود يک عامل مخالف سازمانتان را متشنج می‌کند.

همچنين پاداشی هر چند کوچک را برای اعضایی از سازمانتان، که اين ارزش ها را به خوبی اجرا می‌کنند در نظر بگيريد تا ديگران تشويق به انجام هرچه بهتر ارزش‌های سازمانی تشویق شوند.

 

داستان‌های موفقیت بهترین راه نجات هستند

اگر قبلا در شرايط دشواری قرار گرفته‌ايد که اجرای ارزش‌های سازمانی برايتان ميسر نبوده ولي با اين حال آن‌ها را اجرا کرده‌ايد، این می‌تواند داستان موفقيت شما باشد. در شرایط سخت و دشوار، این داستان را به صورت انگیزشی برای افراد و حتی مشتریانتان تعریف کنید تا افراد تيم و حتی مشتريان را ترغیب به رعایت این ارزش‌ها کرده باشید. در واقع با اين کار به افرادی که علاقه مند به اجرای اين ارزش‌ها نيستند می‌گوييد چقدر اين موضوع برای شما و سازمانتان پر اهميت بوده است.

می‌توانید مقاله: هنر داستان‌گویی در کسب‌وکار (به زودی) را مطالعه کنید تا با این موضوع بیشتر آشنا شوید.

 

معضلات اخلاقی سازمانتان را شناسایی کنيد

به اين سناريو توجه کنيد: ( ممکن است مشابه آن بارها برایتان پیش آمده باشد)
شما به ديدار يکی از مديران ارشد در سازمان رفته‌ايد و متوجه می‌شويد که يکی از افراد تيم قسمت‌هایی از گزارش مالی را دستکاری کرده است و همچنین متوجه می‌شويد که اين شخص در مورد تيمش بسيار اغراق می‌کند که پروژه ۱۲ هفته‌ای را تنها در ۵ هفته تحویل دهد. حتی درصد سود را به گونه‌ای اعلام می‌کند که به نفع خودش و به ضرر شرکت است.

  • چه کاری انجام می‌دهيد؟
  • آيا اين شخص دوست شماست؟
  • يا با او رابطه صميمی داريد؟
  • آيا از او حمايت می‌کنيد؟ يا ديگر مديران را از اغراق وی مطلع می‌کنيد؟

ما اغلب با چنين انتخاب‌های سختی مواجه می‌شويم که تصميم‌گيری را برايمان تا حد غير‌ممکن سخت می‌کنند، البته واضح است که بايد تصميم درستی گرفته شود اما هميشه چنين اتفاقاتی به اين صورت آشکارا اتفاق نمی‌افتد و اکثرا به صورت مخفيانه انجام می‌شود. بنابراين چطور اين معضلات را شناسایی می‌کنيد؟

 

 ۱. شناسايي وضعيت ماشه

همیشه موقعيت‌هایی وجود دارند که معضلات اخلاقی از قبيل همان سناريو چند سطر پيش را به وجود می‌اورند. زمانی که فردی در سازمان کاری مشابه اغراق انجام دهد به نوعی در حال مخفی کاری است و شناسایی واقعیت کاری است که باید انجام دهیم.

ممکن است افراد در هرچیزی اغراق کنند زیرا انگیزه دارند تا ترفیع یا موقعیت بهتری را پیدا کنند. کارهایی مثل: اغراق در استخدام یا اخراج کارکنان، موفقیت در پروژه و یا حتی دریافت پاداش

حال ممکن است در بعضی مواقع ممکن است شما نتوانيد حقیقت را تشخيص دهيد و نمی‌دانید از آن فرد حمایت کنید و یا کار او را گزارش کنید. ما نام چنين موقعیت‌هایی را ” وضعيت ماشه ” می‌ناميم و شما تنها کافيست با شناسایی زمان‌هایی که ممکن است در وضعيت ماشه قرار بگیرید جلوی معضلات اخلاقی را گرفته وپیشاپیش برای آن‌‌ها راه چاره‌ای داشته باشید.

 

۲. آمادگی براي هر اتفاقی

تصور کنيد که می‌دانيد قرار است يکی از همکارانتان اخراج شود، اما شما مجاز نيستيد به او این موضوع را بگویید. در این شرایط چه کاري انجام می‌دهید؟

قرار دادن خودتان در اين چنین وضعيت‌های خيالی، به شما کمک می‌کند تا بتوانيد برای آن روز بهترین کار را انجام دهید. واقعيت اين است که ما در طول زندگي، با شرايطی مواجه می‌شويم که ممکن است فقط چند دقيقه برای تصميم‌گيری زمان داشته باشيم و با انجام این کار می‌توانيم برای معضلات اخلاقی مختلفی آماده باشيم.

البته واضح است که قادر به شناسایی همه معضلات اخلاقی، با اين روش نخواهيم بود اما در استفاده از این روش حداقل کاری که انجام داده‌ایم شناسایی ارزش‌های درونیمان بوده است که باعث می‌شود اگر لازم شد تغییری در دیدگاه و نگرشمان ایجاد کنیم.

 

۳. گوش دادن به ندای درونی

وجدان شما هميشه بيدار است و معمولا به شما می‌گويد چه چيزی درست هست یا نيست. حتي ممکن است فقط با حالتی از تشويش و اضطراب بروز کند. اگر در وضعيتي قرار گرفتيد که برايتان ناراحت‌کننده و يا خلاف ارزش‌ها و عقايدتان بود تلاش کنید هوشیارانه و بی‌تعصب قضاوت می‌کنید. در این حالت به درون خود نگاه کنید و ببینید ندای درونتان چه می‌گوید.

 

۴. قبل از تصميم‌گيری آن را ارزيابی کنيد

اگر در وضعيت دشواری قرار گرفتيد که قادر به تصميم‌گيری صحيح نبوديد، يک تصميم بگيريد اما قبل از اجرای آن ببینید آیا زمانی که همه از اين تصميم آگاه شدند آيا به کار خود افتخار می‌کنيد؟ اگر نه، يک بار ديگر تجديد نظر کرده و تصميم خود را با دقت بيشتری انتخاب کنيد.

 

زمان شک و ترديد چه کنيم؟

گاهی‌اوقات تصميمی می‌گيريم، اما هنوز دچار شک و ترديد هستيم که اين تصميم درست است يا نادرست. چنين شرايطی ممکن است ناراحت‌کننده باشد اما خيلی خوب می‌توان از اين شرايط درس گرفت. درسی که می‌گويد به غرايزت اطمينان کن. اگر بتوانيد استرس و اضطراب خود را تخليه کنيد معمولا غرايز مسير درست را به ما نشان مي‌دهند.

 

رهبری اخلاقی اعتقاد و شجاعت زیادی را می‌طلبد و این کار حتی زمانی که همه چیز عالی پیش می‌رود آسان نیست.

زمانی که شما پایبند بر ارزش‌های خود وسازمانتان باشید در واقع رهبری اخلاقی را به اجرا در‌آورده‌اید و همین موضوع باعث می‌شود برای افرادتان الگوی مناسبی باشید.

هنگامی‌که ارزشهای اصلی سازمان خود را مشخص کردید اقدام کنید و به عنوان اولین نفر به آن‌ها پایبند باشید. فراموش نکنید که قدرت اقدامات بسیار بیشتر از کلام شماست. پس زودتر شروع کنید.

نمایش بیشتر

مهدی فرخیان

شکست، موفقیتی است که خود را پشت پستی و بلندی زندگی پنهان کرده تا برایش آماده شویم. هرگاه شاگرد آماده باشد استاد خودش می‌آید. ۷ سال زمان لازم بود تا معنی این جمله را درک کنم و سعی دارم این تجربه را با دیگران به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن