بهبود و توسعه فردیمدیریت استرسمقالاتمهارت های زندگی

طرز استفاده از جملات تاکیدی با روشی تازه + دستورالعمل

طرز استفاده از جملات تاکیدی و تعریف آن را بارها و بارها و به شیوه های مختلف از زبان متخصصان و محققان شنیده ایم اما بازدهی لازم را از آن ندیده‌ایم. ایراد کجاست؟ آیا این جملات واقعا عمل می‌کنند؟ اگر نه پس چرا عده ای جواب گرفته اند؟ راز اصلی این است که: طرز استفاده از جملات تاکیدی گاهی از خود جملات هم مهم‌تر است. با این مقاله همراه باشید تا پاسخ سوالاتتان را دریافت کنید.

مهار تفکرات و طرز استفاده از جملات تاکیدی :

به جملات زیر توجه کنید:

“من هرگز قادر به انجام این کار نیستم زیرا به اندازه کافی باهوش نیستم”

“من واقعا نمی‌توانم در جمع، خوب حرف بزنم کاش از من نخواهند چنین کاری انجام دهم. مطمئنم که خراب می‌کنم”

“ای کاش می‌توانستم برای خودم کاری راه اندازی کنم. اما چه فایده؟ دیگران به سرعت ایده های من را می‌دزدند. من هیچ وقت پیشرفت نمی‌کنم”

بسیاری از ما در طول شبانه روز معمولا مشابه این افکار منفی را ذهن مرور می‌کنیم. اما این افکار نه تنها سودی ندارند بلکه خلق وخو و اعتماد به نفسمان را هم با خود منفی می‌کنند.مشکل افکار منفی این است که می‌توانند مانند یک پیشگویی عمل کنند و به واقعیت تبدیل شوند.

با تکرار تفکرات منفی ما خود را به این باور می‌رسانیم که به اندازه کافی خوب نیستیم به همین ترتیب این افکار برروی زندگی شخصی، روابط، شغل و همه چیز اثر می‌گذارد و ما خودمان را در چرخه ای منفی قرار می‌دهیم. اما اگر عمدا با این افکار و جملات منفی که مدام در ذهنمان تکرار می‌شوند مخالفت کنیم اثری به مراتب قوی تر در زندگیمان ایجاد خواهیم کرد. که طبیعاتا این اثر بسیار مفیدتر است.

ما در این مقاله به این موضوع بسیار دقیق خواهیم پرداخت که افکار و جملات تاکیدی مثبت چگونه تغیرات شگرفی در زندگی هر شخص ایجاد خواهند کرد.

جملات تاکیدی چه هستند و آیا واقعا کار می‌کنند؟

همه ما تجربه حرف زدن با خودمان را داریم که معمولا قبل از انجام هرکاری به شکل افکار در ذهنمان شکل می‌گیرند و باعث می‌شوند ما از خودمان سوال هایی را بپرسیم که جواب آنها معمولا مثبت نیست.

جملات تاکیدی، عباراتی مثبت هستند که باید جایگزین این سوال ها و جوابشان بشوند تا از این طریق بتوانیم جلوی خودتخریبی ها و افکار منفیمان را بگیریم ( در واقع طرز اسفاده از جملات تاکیدی اینگونه است). ما سال های زیادی را با این افکار منفی زندگی کرده ایم و قطعا آنها را هم باور کرده ایم، حال وقت آن رسیده که عبارات و جملات تاکیدی مثبت را جایگزین کنیم و آنها را آنقدر تکرار کنیم تا اثر آن افکار قبلی کمتر شود.

البته در ابتدا ممکن است انجام این کار بیهوده و حتی مسخره به نظر آید اما بدانید اگر تا به حال با ترس و کمبود اعتماد به نفس زندگی کرده اید اثر همین تفکرات منفی و خود تخریبی ها بوده و حالا شما می‌خواهید بر عکس آن کارها را انجام دهید.

همه ما می دانیم برای تقویت و سلامت جسم باید تمرینات ورزشی را به صورت مکرر انجام دهیم. جملات تاکیدی مثبت دقیقا همان تمرینات ورزشی هستند اما این‌بار برای ذهن و مغز عمل می‌کنند.

  دفترچه خاطرات استرس: با این تکنیک برای همیشه بر استرس خود غلبه کنید

ذهن می‌تواند مانند جسم عمل کند:

برای اینکه یک فلز را آهن ربا کنیم باید اتم های تشکیل دهنده آن را در یک جهت و به صورت مرتب شده قرار دهیم. که بعد از آن فلز ما آهنربا می‌ماند. ( البته تا وقتی اتم هایش مرتب هستند.) جهت ذهن ما هم همینگونه است. اگر به سمت ترس باشند همه افکاری که در آن تشکیل می‌شود به ترس هم ختم می‌شود، اگر به سمت اعتماد به نفس باشد افکارمان هم به همان سمت است. پس بهترین راه برای جهت دهی به افکار استفاده از جملات تاکیدی مثبت است هرچند ممکن است سخت و زمان بر باشد اما ارزشش را دارد.

شواهد نشان می‌دهند که :

تفکر و جملات تاکیدی مثبت می‌تواند در انجام کار بهتر در محل کار، کمک بسیار قابل توجهی به ما بکند اما به شرطی که طرز استفاده از جملات تاکیدی مورد نظرمان را به خوبی فرا گرفته باشیم.

به گفته محققان صرف تنها چند دقیقه زمان قبل از شروع یک جلسه مهم برای فکر کردن به یکی از عملکرد های خوبمان ( تکرار جملات تاکیدی) می‌تواند اعتماد به نفس ما را بالا برده و شانس پیروزی را بیشتر کند.

جملات تاکیدی مثبت حتی می‌تواند در از بین بردن استرس هم تاثیر بزرگی بگذارند.

در یک آزمایش جالب افرادی که بسیار استرسی و پرتنش بودند را در معرض جملات تاکیدی مثبت قرار دادند، نتیجه بسیار شگفت انگیز بود:

عملکرد این افراد در حل مسئله ای که قبلا برایشان بسیار ناممکن بود، به اندازه افراد کم استرس خوب شده بود.
علاوه بر این، تکرار این جملات تاکیدی برروی افرادی که عزت نفس کمی داشتند هم آزمایش شد، که نتیجه آن تاثیر بسیار زیادی بر روی این افراد داشت. بعد از این آزمایش ها مشخص شد قسمتی از مغز ما اگر به درستی تحریک شود، نتیجه آن، تغییر ویژه در عملکرد است.

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که هرچه بیشتر احساس ارزشمندی کنیم، بیشتر هم به فکر رفاه هستیم. بنابراین اگر نگران اضافه وزن خود هستید چون زیاد غذا می‌خورید و تحرک ندارید از جملات تاکیدی برای تغییر این رفتار استفاده کنید تا نتیجه آن را ببینید.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد جملات تاکیدی تاثیرگذار تر از خود عزت نفس هستند. بدین معنا که اگر واقعا عزت نفس پایینی داشته باشید جملات تاکیدی می‌توانند حال شما را بدتر کنند، زیرا باعث ایجاد حس تعارض بین حس مثبت و میل واقعی شما به وجود می‌آورند. اگر واقعا اینگونه هستید،قبل از استفاده از جملات تاکیدی، عزت نفس خود را تقویت کنید.

طرز استفاده از جملات تاکیدی مثبت

شما می‌توانید در هر جایی که احساس می‌کنید نیاز به تغییر مثبت است از جملات تاکیدی استفاده کنید. اما قدرت این جملات زمانی که با خودمان حرف می‌زنمی بسیار بیشتر است. فقط کافیست در زمان مناسب جواب گفتگوی درونی منفی با خودمان را با جملات تاکیدی بدهیم.

چند مثال وجود دارد که ممکن است مشابه با نیاز شما باشد، برای درک بهتر آنها را بخوانید.

  ۴ نمونه از ویژگی های شخصیتی که قطعا مانع موفقیت شما خواهد شد. ( + راه حل )

ممکن است بخواهید:

 • اعتماد به نفس خود را قبل از ارائه پروژه یا جلسه مهم تقویت کنید.
 • احساسات منفی مانند سرخوردگی، خشم، یا بی قراری را کنترل کنید.
 • عزت نفس خود را بهبود دهید.
 • پروژه هایی که شروع کرده اید را به پایان برسانید.
 • بهره وری و عملکرد شخصی خود را بهبود بخشید.
 • بر عادت های بد خود غلبه کنید.

جملات تاکیدی اگر با تفکر مثبت و هدف گذاری ادقام شود بسیار موثرتر خواهند بود. به عنوان مثال جملات تاکیدی در کنار تکنیک تجسم می‌تواند معجزه کند. بنابراین از تکنیک هایی که به تجسم قوی تر شما کمک می‌کنند استفاده کنید. مانند: نوشتن یا با صدای بلند تاکید کردن.

جملات تاکیدی در کنار هدف گذاری هم به خوبی کار می‌کنند. شما می‌توانید بعد از شناسایی اهداف خود از جملات تاکیدی برای حفظ انگیزه خود در راه رسیدن به هدف استفاده کنید.

قدرت جملات تاکیدی در تکرار آن است. اگر میخواهید بهترین تاثیر را از آنها بگیرید آنقدر آنها را تکرار کنید تا بلاخره از آنها خوشتان بیاید و باز هم تکرار کنید تا برایتان تبدیل به عادت شوند. مهم تر اینکه هنگام بروز مشکل تفکرات منفی به سراغتان خواهند آمد، آن موقع باید دست به کار شوید و بابت هر جمله منفی که در ذهنتان مرور می‌شود یک جمله تاکیدی مثبت بگویید تا اثر آن را خنثی کنید.

دستورالعمل ساخت و طرز استفاده از جملات تاکیدی

جملات تاکیدی معمولا حول یک محور خاص که مورد نیاز شخص خودمان است ساخته و مورد استفاده قرار می‌گیرند. دستورالعمل زیر می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین حالت از جملات تاکیدی مخصوص خودتان را بسازید.

در مورد زمینه ای از زندگی‌تان که مایلید آن را تغییر دهید فکر کنید.

به عنوان مثال :دوست دارید انسان صبوری باشید؟
علاقه مند به ایجاد رابطه صمیمی تر با دوستان خود هستید.
یا میخواهید روز های سازنده تری داشته باشید.

چند حوضه که علاقه مند به تغییر آن هستید را بنویسید.

اطمینان حاصل کنید قسمت هایی از زندگی تان را انتخاب کرده اید که واقعا برایتان پر اهمیت هستند و تغییر آنها بیشترین انگیزه را برایتان ایجاد می‌کند. همچنین مهم است که با ارزش های شما سازگاری داشته باشند.

جملات تاکیدی شما باید واقع بینانه و دست یافتنی باشند.

براساس حقایق انتخاب کنید که زندگی شما چه تغییری کند. به عنوان مثال اگر از میزان درآمد خود ناراضی هستید می‌توانید روی عزت نفس خود کار کنید تا درخواست افزایش حقوق دهید.
اما اگر بخواهید درخواست دو برابر کردن حقوق را بدهید ممکن است برایتان دست نیافتنی باشد. در این صورت، هرگز به انجام آن باور ندارید. بنابراین بهترین جملات تاکیدی هم برایتان کارساز نخواهند بود.

توانایی تبدیل منفی به مثبت را کسب کنید.

اگر مدام خود تخریبی می‌کنید و افکار منفی لحظه ای شما را رها نمی‌کنند، آنها را بنویسید، سپس به جملات مثبت تبدیلشان کنید. به عنوان مثال اگر در حالت عادی فکر می‌کنید به اندازه کافی با استعداد نیستید، آن را تغییر دهید و بگویید: من حرفه ای، با مهارت و با تجربه هستم.

  جملات انگیزشی موفقیت + آپدیت دائم

جملات تاکیدی خود را در زمان حال بنویسید.

جملات باید به گونه ای بیان شوند که گویی در حال انجام هستند. این موضوع به شما کمک می‌کند که شکست های گذشته را فراموش کنید و اعتقاد داشته باشید که خواسته شما در حال انجام است. به عنوان مثال: من به خوبی تمرین کرده و پروژه را عالی ارائه می دهم، من به خوبی آماده ام.

جملات تاکیدی باید با احساس بیان شوند.

ادغام احساس با این جملات بسیار موثر است. شما باید با تمام وجود بخواهید که این تغییر اتفاق بیوفتد. بنابراین نباید همانند یک ربات فقط جملات را تکرار کنید بلکه در هر بار تکرار باید به معنی جمله ای که گفته می‌شود هم دقت کنید. به عنوان مثال اگر شما از بابت ارائه پروژه تان نگران هستید، میتوانید بگوید: من بابت این که پروژه ام را عالی ارائه میکنم بسیار هیجان زده ام، زیرا چالش های جدید به من حس خوبی می‌دهند.

نمونه هایی برای طرز استفاده از جملات تاکیدی:

شما بعد یادگیری طرز استفاده از جملات تاکیدی باید جملات تاکیدی بسازید که مختص خودتان است. مثال‌های زیر را مطالعه کنید، ممکن است برایتان الهام بخش باشند:

 • من خلاقیت زیادی برای انجام این پروژه دارم.
 • کار من توسط رئیس مورد تایید است.
 • من می توانم این کار را انجام دهم!
 • تیم من به نظر من احترام می گذارد و این برایم ارزشمند است.
 • من موفق هستم.
 • من در زندگی و کارم صادق هستم.
 • من وظایف و پروژه هایم را در زمان مناسب تحویل می‌دهم.
 • من بابت این که کار خوبی دارم سپاسگزارم.
 • من از کار با تیمم لذت می برم.
 • من هر روز یک کار مثبت می کنم.
 • من در انجام کارهایم عالی هستم.
 • من سخاوتمند هستم.
 • من خوشحالم.
 • من یک رهبر در سازمان هستم.

به یاد داشته باشید استفاده از جملات تاکیدی فقط یکی از راه های تغییر مثبت است. شما همچنین می‌توانید از تکنیک هایی هم چون خودآگاهی، تفکر منطقی،تفکر انتقادی، تفکر مثبت و بازسازی خودشناسی استفاده کنید.

تفکر منفی می‌تواند موجب آسیب های جدی روانی و حتی در موارد شدیدتر مرگ شود. خواندن این مقاله می‌تواند باعث کاهش افکار منفی و افزایش افکار مثبت شود اما فقط در حد یک راهنمایی. شما اگر با مشکل جدی تری سروکار دارید باید با یک متخصص در این زمینه مکاتبه کنید و بابت همه چیز از وی راهنمایی بگیرید.

جملات تاکیدی نوعی بیان مثبت هستند که از خود تخریبی و تفکر منفی جلوگیری میکنند. طرز استفاده از جملات تاکیدی اینگونه است که باید زندگی خود را تجزیه و تحلیل کنید تا موارد قابل تغییر را بهتر بیابید. جملات تاکیدی باید دست یافتنی و واقع بینانه باشند و هروز تکرار شوند به ویژه هنگام بروز افکار منفی. به یاد داشته باشید جملات تاکیدی در کنار دیگر تکنیک ها کارساز تر هستند. در نهایت بهتر است بدانیم طرز استفاده از جملات تاکیدی گاهی بهتر از خود جملات اثر گذار است.

نمایش بیشتر

مهدی فرخیان

مدتی است که تصمیم به تحقیق و تغییر خودم در زندگی گرفته‌ام و به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانسته‌هایم با بقیه جدی‌ترین رسالتم است.

نوشته های مشابه

‫۸ نظرها

  1. با سلام و درود خدمت شما
   به طور کلی کلمه باید برای ایجاد یک تعهد استفاده میشه و تعهد چیزی هستش که در رابطه با آینده به کار میره.
   بنابراین شما می‌تونید هر کلمه‌ای که جمله مورد نظرتون رو به زمان حال تبدیل میکه رو استفاده کنید.
   به عنوان مثال اگر میگیم من باید این مهارت رو یاد بگیرم میگیم من در مسیر یادگیری این مهارت هستم.
   موفق باشید.

 1. سلام،بنده اعتماد به نفس پایینی دارم،درانجام بیشتر کارها ناموفق عمل می کنم یا اینکه نیمه راه از تلاش دست می کشند.خواهشا راهنمایی بفرمایید.متشکرم.

  1. دوست عزیز سلام
   این حالت شما را خیلی درک می‌کنم که ممکنه به خاطر کامل‌گرایی و از طرفی نداشتن هدف درست باشه.
   دباره هر دو مورد به صورت مفصل مقاله در سایت هست. این مقاله‌ها را بخونید و اگر مساله برطرف نشد زیر همون مقاله‌ها کامنت بذارید تا با هم بررسیش کنیم.
   اعتماد به نفس
   جملات تاکیدی برای اعتماد به نفس
   تقویت اراده
   کامل گرایی

  1. سلام و درود به شما
   مرسی از این که سوال به این خوبی پرسیدید چون فکر کنم سوال خیلی‌ها باشه.
   باید بگم واقعا فرقی نمی‌کنه. هرطور که ذهنتون پس نزنه و حلتون رو بد نکنه. چون بعد از یک مدت استفاده از جملات تاکیدی می‌بینیم که دیگه نمی‌خوایم انجامش بدیم. بنابراین ببینید با چه حالتی راحت‌تر هستید.

 2. سلام وقت بخیر ، سپاس از زحماتتون ، باعرض پوزش سوال داشتم
  من ۳۰ تا عبارات تاکید برای ثروت دارم چندتا شو میتونم انتخاب کنم که تو هرروز برای یه ماه بدم؟
  ینی هر ۲۱ روز فقط رو یه باور باید کار کرد یا رو چندین باور هم‌میشه

  1. سلام و درود خدمت شما
   اول اینکه به ۲۱ روز اکتفا نکنید و خودتون رو در معرض کارهایی قرار بدید که مربوط به او جملات تاکیدی هست.
   دوم اینکه می‌تونید چند موضوع رو باهم ترکیب کنید. یعنی برای ثروت شما می‌تونید جمله تاکیدی درباره مطالعه کردن رو استفاده کنید چون اگر شما به اندازه کاربرد مطالعه داشته باشید قطعا می‌تونید ثروتمند هم باشید. پس باورهارو تا جایی که میشه هم مسیر کنید.
   اینجوری نتیجه بهتری خواهید گرفت.
   موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن