بهبود و توسعه فردیمدیریت استرسمقالاتمهارت های رهبری (لیدرشیپ)مهارت های زندگی

اعتماد به نفس رهبری: چگونه به عنوان یک رهبر بر ترس اولیه خود غلبه کنیم؟

داشتن اعتماد به نفس به عنوان یک رهبر یا مدیر قطعا یکی از پیش‌نیازهای موفقیت در این مقام به شمار می‌رود. اگر شما در حال حاضر رهبری یا مدیریت یک مجموعه کوچک یا بزرگ را برعهده داشته باشید به اهمیت داشتن اعتماد به نفس در این نقش پی برده‌اید.

چالش‌هایی که یک رهبر در طول روز با آن‌ها سروکار دارد بسیار بیشتر و البته گاها عجیب‌تر از یک فرد با نقش عادی در جامعه است. زیرا نیاز دارد تا تقریبا در هرکاری پیشرو باشد و قبل از این‌که تیمش را به جلو بفرستد، خودش مسیر را امتحان کرده باشد و سپس اعضای تیم را به دنبال خود بکشاند.

البته اگر بخواهیم واقع بینانه‌تر بررسی کنیم هر انسان با هر موقعیتی که دارد نوعی رهبر با وظایف مختلف خواهد بود. زیرا در کمترین حالت نیاز دارد خودش و سپس خانواده‌ای که کاملا به او اعتماد دارند را رهبری کند.

بنابراین پیشرو بودن در هریک از ما به عنوان یک انسان نهادینه شده و باید راه حلی برای چالش‌های همیشگی‌مان پیدا کنیم. زمانی که به عنوان یک رهبر هرچند کوچک شناخته شویم نگاه‌هایی به سمت ماست تا از همه کارها و رفتارهایمان الگوبرداری کند.

این موضوع می‌تواند بر سختی پیشرو بودن به عنوان یک رهبر بیافزاید و اگر به اندازه کافی آماده نباشیم می تواند باعث زمین خوردن ما شود. اینجاست که کمی تفاوت بین داشتن اعتماد به نفس و داشتن اعتماد به نفس رهبری به وجود می‌آید. در طول زندگی، روزهایی وجود دارند که در اوج اعتماد به نفس هستیم و مدتی بعد خبری از آن نیست و همین موضوع برای یک رهبر چندین برابر اتفاق می‌افتد.

اگر به تازگی رهبر یا مدیر یک گروه شده‌اید حتما این مقاله را بخوانید تا در هنگام فشارهای ناشی از وظیفه جدیدتان دچار فشارهای بیش از اندازه نشوید و اگر مدتی است که رهبر یک مجوعه بزرگ هستید این مقاله راه‌کارهایی را برای شما ارائه می کند تا در مواقع حساس نیرویی در قالب اعتماد به نفس رهبری به کمک‌تان بیاید.

 

اعتماد به نفس رهبری چیست و چگونه می‌توان آن را کسب کرد؟

ابتدا به این سوال پاسخ بدهم که اعتماد به نفس رهبری چیست و سپس طریقه کسب آن را هم بیان می‌کنم:

همه ما به عنوان یک انسان ( حتی اگر فوق‌العاده ریسک‌پذیر باشیم) اگر ندانیم در جایی که وارد می‌شویم ممکن است چه اتفاق‌هایی برایمان بیافتد دچار استرس  اضطراب می‌شویم و به احتمال زیاد وارد هم نمی‌شویم.

به محض آن‌که شخصی از راه برسد و وارد آن مکان یا موقعیت بشود اضطراب ما از بین رفته و با ترس کم‌تری وارد می‌شویم. معمولا آن نفر اول‌ها رهبر هستند و باید راهی پیدا کنند که به بهترین شکل به عنوان اولین نفر وارد شوند.

غلبه بر استرس این موضوع کار آسانی نیست و هرکسی در چنین موقعیت‌هایی اعتماد به نفس لازم را نخواهد داشت. اما یک رهبر باید در همه حالتی این ترس و اضطراب را کنار گذاشته و خطر کند که انرژی لازم برای انجام آن توسط اعتماد به نفس رهبری تامین می‌شود.

در ادامه راهکاری مفید برای کسب اعتماد به نفس رهبری معرفی می‌کنم که برای خودم کاربردی بوده است پس با من همراه باشید.

کسب اعتماد به نفس رهبری:

کسب اعتماد به نفس رهبری ۳ مرحله دارد که باید همه مراحل در نظر گرفته شود تا به بهترین شکل بتوان آن را کسب نمود.

مرحله اول: خود انگیزشی

شما به عنوان یک رهبر قدرت خود را از کجا تامین می‌کنید؟ ( حتما مقاله منابع قدرت رهبری و طرز اسفاده از آن‌ها را مطالعه کنید)

منابع مختلفی برای کسب قدرت رهبری وجود دارند اما از دیدگاه دیگر می‌توان گفت افرادی که شما را به عنوان یک رهبر پذیرفته‌اند و به دنبال شما می‌آیند قدرت اصلی یک رهبر را تامین می‌کنند.

اگر این افراد نباشند شما تنها رهبر خودتان هستید. ( البته گاهی خودتان هم رهبر خودتان نیستید) شاید با خود بگویید که هر فرد از درون تبدیل به رهبر می‌شود و سپس افراد دیگر او را می‌پذیرند. بله من هم با عقیده شما موافقم، اما بلاخره هر رهبری به تعدادی افراد نیاز دارد تا با هدایتشان به اهداف بزرگ و گروهی دست یابد.

بنابراین در اولین مرحله از کسب اعتماد به نفس رهبری شما نیاز دارید از این طریق به خودتان انگیزه کافی را بدهید. افراد تیم همیشه چشم به اعمال شما دوخته‌اند و رشد تیمی این افراد در گرو تصمیماتی است که شما اتخاذ می‌کنید.

پس انگیزه‌تان کم نشود و هر بار که نیاز دارید خطر کنید و دچار اضطراب شدید به یاد افراد تیم باشد و آنقدر به خود انگیزه بدهید که دیگر فکری جز وارد شدن به آن محیط یا موقعیت در سرتان نباشد.

 

مرحله دوم: تصمیم گیری

در این مرحله شما نیاز به تصمیم گیری خودآگاهانه دارید. باید هوشیار باشید که بعد از خطر احتمال دارد چه اتفاقاتی بیافتد و قبل از آن براساس شرایط موجود و حتی احتمالات خود یک تصمیم عاقلانه بگیرید.

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید در این مرحله انجام دهید داشتن استراتژی و همین‌طور چند پلن با شرایط متفاوت است. سپس اولویت بندی هر کدام از پلن‌ها و نقشه‌ها می تواند بسیار موثر واقع شود.

در اصل شما در نقش رهبر باید راه حلی‌هایی را همیشه همراه خود داشته باشید و بتوانید آن‌ها را براساس نیاز موجود اولویت بندی کنید.

 

مرحله سوم: شکوفایی

تبریک می‌گویم از این چالش هم سربلند بیرون آمدید، حالا باید آماده چالش بعدی باشید. در اصل فاصله به وجود آمدن چالش برای یک رهبر همین اندازه است.
البته این جای خوشحالی دارد زیرا هرچالش انسان را رشد می‌دهد و توانایی ها و استعدادهای کشف نشده‌اش را شکوفا می کند.

در راه کسب اعتماد به نفس رهبری شما نباید خود را فراموش کنید. می‌توان یکی از بزرگ‌ترین دلایل شکست رهبران بزرگ را همین دانست که تا مرحله دوم بسیار عالی پیش میروند اما مرحله سوم را نادیده می گیرند.

مقاله خودتخریبی چیست؟ + ۳ مرحله شگفت انگیز برای تبدیل خودتخریبی به شکوفایی در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.

شاید برایتان سوال شده باشد که قرار است در مرحله سوم چه اتفاقی بیافتد؟

مرحله سوم دقیقا خود شما هستید. اگر به خودتان اهمیت ندهید بازده لازم برای حل چالش های بعدی را نخواهید داشت. معمولا اغلب رهبران از خود گذشتگی را به خوبی یاد گرفته‌اند اما فراموش می کنند که برای از خود گذشتی نیاز به نیرویی مضاعف وجود دارد و این نیرو از طریق اهمیت دادن به خودتان تامین می‌شود.

پس در هیچ حالتی خودتان را فراموش نکنید و همینطور که مرحله اول و دوم را جدی می‌گیرید، این مرحله را هم مهم و جدی بدانید تا انرژی کافی برای رشد را در خود به وجود آورید.

بعد از انجام این ۳ مرحله شما هنوز دچار اضطراب و استرس خواهید شد و گاهی با کمبود اعتماد به نفس رهبری مواجه می شوید اما راه مدیریت آن را یاد گرفتید. پس هنگام اضطراب آن را کاملا طبیعی بدانید و با این راه‌کار آن را مدیریت و کنترل کنید.

نمایش بیشتر

مهدی فرخیان

مدتی است که تصمیم به تحقیق و تغییر خودم در زندگی گرفته‌ام و به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانسته‌هایم با بقیه جدی‌ترین رسالتم است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن