ترس ها چگونه مانع موفقیت ما می‌شوند

زمانی که خبر موفقیت شخصی به گوشتان می‌خورد چه احساسی دارید؟ و چه چیزی مانع موفقیت شما می‌شود؟

معمولا اگر تلاش‌های خودمان به نتیجه نرسیده باشد کمی حسرت و احساس ناامیدی طبیعی است. مخصوصا اگر مدت زیادی باشد که در حال تلاش برای رسیدن به همان موفقیت باشیم.

در این بین برخی بیشتر امیدوار می‌شوند و می‌گویند حال که شخصی توانسته موفق شود من هم می‌توانم و برخی هم با ناامیدی بیشتر شروع به خودتخریبی می‌کنند و مدام حسرت شکست‌های خود را می‌خورند که در واقع این‌گونه مانع موفقیت خودشان می شوند.

اگر می خواهید که این مقاله بیشترین تاثیر را برایتان داشته باشد بهتر است خود را مجهز به مهارت تفکر انتقادی نمایید.

آقای ناپلئون هیل  نویسنده کتاب پرفروش بیندیشید و ثروتمند شوید می گوید: اغلب زمان‌هایی که ما اقدام نمی‌کنیم ترس‌هایی در وجودمان مانع موفقیت‌مان می‌شوند که ساخته ذهن خودمان هم هستند.

اگر یکی از موفقیت‌هایی که در زندگی داشته‌اید را بررسی کنید متوجه صحت این جمله خواهید شد. زیرا موفقیت‌های ما با یک تصمیم‌گیری شجاعانه آغاز می‌شوند و معمولا گرفتن چنین تصمیم‌هایی نیاز به غلبه بر ترس‌هایی دارد که برای خود ساخته‌ایم.

ترس‌های ساخته ذهن را می‌توان در ۴ لایه از ذهن خود را مخفی می‌کنند که ممکن است در هر لایه با مخالفتی از سوی ذهن روبرو شویم که هر کدام به روش خود مانع موفقیت ما خواهند شد. در واقع ذهن به صورت خودکار با پذیرش آن‌ها مخالفت کرده و شروع به دلیل‌تراشی می‌کند پس هوشیار باشید.

واقعیت این است که در لحظه تصمیم‌گیری گفتگوی درونی ما شدت میابد و همه تلاشش را می کند تا ما را از آن تصمیم منصرف کند زیرا وظیفه مغز حفظ امنیت ماست و این تصمیم ممکن است به مسیر یکنواخت و به ظاهر امن ما آسیب برساند.

آشنایی با این ترس‌ها کمک زیادی به هوشیاری ما در هنگام این گفتگوی درونی می‌کند و باعث می شود تصمیم درستی که منجر به موفقیت می‌شود را بگیریم. پس با این مقاله از سر راه خود کنار بروید و دیگر مانع موفقیت خود نشوید.

 

ریشه‌ای ترین ترس ما که مانع موفقیت‌مان می‌شود چیست؟

یکی از ریشه‌ای ترین انواع ترس، ترس از تنهایی می‌باشد. البته منظور آن تنهایی شب و ترسیدن از موجودات ناشناخته و چیزهای مشابه نیست. زمانی که به باور جدیدی در زندگی می‌رسید معمولا اطرافیان با شما به مخالفت می‌پردازند.

  جملات انگیزشی موفقیت + آپدیت دائم

با پافشاری شما بر آن عقیده، دیگران کم کم شروع به دور کردن خودشان از شما می‌کنند و این‌گونه تنهایی، تجربه جدیدتان خواهد بود. نه تنها تغییرِ باور می‌تواند شما را تنها کُند بلکه گاهی اوقات موفقیت و یا شکست هم می‌تواند این کار را با شما انجام دهد. ( جالب است که ما گاهی موفقیت در کاری را مانع موفقیت خود می‌دانیم )

البته به احتمال بسیار زیاد هرگز در هنگام ترس به موضوع تنها شدن فکر نمی‌کنیم اما اگر هرکدام از ترس‌هایمان را بررسی کنیم نهایتا به ترس از تنهایی می‌رسیم. علت این موضوع پنهان شدن این ترس در عمیق‌ترین لایه های وجودی‌مان است و در لایه های سطحی تر عوامل دیگری قابل مشاهده هستند.

طبیعاتا دستیابی سریع به عمیق‌ترین لایه غیرممکن است  و باید از لایه های سطحی شروع به برطرف کردن آن نمود تا به لایه های پایین تر دست یافت. بنابراین بهتر است ابتدا با ترس‌هایی که در لایه‌های سطحی خودشان را به ما نشان می‌دهند آشنا شویم و سپس به سراغ عمیق‌ترین لایه برویم. دقت کنید که ترس در هر لایه‌ای می‌تواند مانع موفقیت ما شود پس همه لایه‌ها را جدی بگیرید.

 

۱. ترس از طرد شدن:

طرد شدن از یک جمع گاهی می‌تواند بدترین اتفاقی باشد که برای هرکدام از ما می‌افتد. طرد شدن می‌تواند توان رقابت را از ما گرفته و عزت نفسی که برای خود ساخته‌ایم را کاملا نابود کند.

طبیعاتا کسی که بدون عزت نفس می خواهد دست به کاری بزند قطعا اعتماد به نفس هم نخواهد داشت و حتی با وجود مهارتی که در انجام آن کار دارد باعث خرابکاری می‌شود.

این موضوع همانند یک چرخه لحظه به لحظه باعث بیشتر طرد شدن‌مان خواد شد به طوریکه حتی فکر کردن به آن چنان ترسناک است که حاضر هستیم هیچ‌کاری نکنیم که خدایی ناکرده طرد نشویم. ترس از طرد شدن در یک لایه بالاتر از ترس از تنهایی قرار دارد و احتمالا بیشتر دیده می‌شود، پس هرگاه دچار این ترس شُدید این قسمت مقاله را به یاد آورید.

شما اگر به خاطر ترس از طرد شدن جلوی اقدام خود را می گیرید سریع‌تر از آنچه که فکرش را می‌کنید طرد خواهید شد. زیرا دوستی با کسی که به فکر پیشرفت نیست هیچ سودی برای هیچکس نخواهد داشت. 

  هدفگذاری به روش اسمارت (smart)

پس هیچگاه نگذارید این ترس ساخته ذهنتان مانع موفقیت‌تان شود. جنگجوهای پیروز، گاهی کاری بیشتر از این نمی کنند.

در این زمینه می‌توانید مقاله های افزایش عزت نفس : با این راهکار عزت نفس خود را ضد زلزله کنید و افزایش اعتماد به نفس: با این ۳ قدم اعتماد به نفس خود را به قله ببرید را مطالعه کنید.

 

۲. ترس از قضاوت:

این ترس در بین مردم کشورهای هند، افغانستان و عراق بیشتر دیده می‌شود ولی رکورد آن در دست ایران است. مردم ایران بیشترین ترس از مورد قضاوت قرار گرفتن دارند و تقریبا دست به هرکاری میزنند تا این اتفاق نیافتد. که طبیعاتا هرچه تلاش برای مورد قضاوت قرار نگرفتن بیشتر باشد قضاوت مردم را بیشتر به دنبال دارد.

ترس از مورد قضاوت قرار گرفتن را می‌توان ترس از آبرو دانست اما در اکثر مواقع برابر است با مطیع حرف مردم شدن. متاسفانه این موضوع از گذشته به ما ارث رسیده که چندان ارث گرانبهایی هم نیست و در اکثر مواقع مانع موفقیت ما است. البته من با این حرف ارزش آبرو را پایین نیاوردم بلکه بهتر است آبرو به معنای حقیقی خود بازگردد.

ترس از قضاوت در لایه‌ای بالاتر از ترس از طرد شدن قرار دارد و بیشتر به چشم می‌آید. بنابراین هربار که دچار آن شدید سعی کنید به ریشه این موضوع رسیده و ببینید کدام مورد ارزش بیشتری دارد: اینکه رشد و پیشرفت داشته باشیم یا مطیع حرف مردم بمانیم.

پیشنهاد می‌شود که مقاله های خوش بینی چیست: ۳ گام اساسی برای تبدیل شدن به یک انسان خوش بین و دستورالعمل شگفت‌انگیز رفع عزت نفس پایین با ۴ تکنیک جادویی را بخوانید.

 

۳. ترس از تغییر:

در یک لایه بالاتر از مورد قضاوت قرار گرفتن، ترس از تغییر وجود دارد. معمولا تغییر دادن هر روال یا روتینی انرژی زیادی از ما می‌گیرد. زیرا تغییر در اغلب موارد نیازمند خراب کردن همه چیز و از نو ساختن است.

ایمنی برای مغز بیشترین اهمیت را دارد و مغز امنیت را در روتین می‌بیند. بنابراین با همه نیرویی که دارد با شما به مخالفت می‌پردازد تا تغییر نکنید. بارها شده زمانی که ۱۰ سال پیش را بررسی می‌کنیم مواردی مشاهده می‌شوند که کاملا از نظر همه خطا بوده و ما هم به همین دلیل از انجام آن اجتناب می‌کردیم و حالا همان موضوع به خاطر همه‌گیر شدن دیگر ایرادی ندارد.

  تربیت غیرمستقیم چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

در این بین چه اتفاقی می‌افتد؟

بسیاری از ایده‌های ما که فقط به خاطر مخالفت دیگران به فراموشی سپرده می‌شوند را شخصی برمی‌دارد و اجرا می‌کند و در نتیجه پذیرش مردم را به دنبال دارد. بارزترین ویژگی اشخاصی که ایده‌هاشان را به مرحله اجرا درمی‌آورند نداشتن ترس از تغییر است. زیرا می‌دانند که با به وجود آمدن چنین تغیراتی در زندگی‌شان بسیار موفق‌تر از گذشته خواهند بود. هرچند هم در ابتدا اطرافیان آن را نپذیرند.

 

۴. ترس از موفقیت و شکست:

می‌توان گفت در این دسته بندی کلی ترس از موفقیت و شکست در بالاترین لایه قرار دارد. زیرا هردو آن‌ها می توانند منجر به تغییر شده و قضاوت دیگران را به همراه داشته باشد که نتیجه نهایی آن تنهایی است.

ترس از شکست عامیانه‌تر از ترس از موفقیت است و معمولا با جمله “اگر نتونم چی؟” شروع می‌شود. اما اگر کمی داستان موفقیت افراد مختلف را بخوانید خواهید دید که هیچ موفقیتی با یک‌بار تلاش و تضمین به بار نیامده است.

ترس از موفقیت هم به خاطر این‌که تغییرات عمده و ناگهانی را به همراه دارد می تواند منجر به ترس در ما شود. منتقل شدن به مکان بزرگ‌تر یا عدم کنترل شرایط جدید می تواند شما را وادار کند که مانع موفقیت خود شوید. مقاله ۷ عبارت منفی که برای موفقیت حتما باید با آن‌ها خداحافظی کنید را مطالعه کنید تا در این زمینه آگاه‌تر باشید.

همچنین مقاله دفترچه خاطرات استرس: با این تکنیک برای همیشه بر استرس خود غلبه کنید صددرصد به شما کمک خواهد کرد.

در این مقاله به صورت کلی لایه‌های ترس درون ذهن که مانع موفقیت‌مان می شوند را بررسی کردیم. البته اگر بخواهیم کلیه ترس‌هایمان را با دسته‌بندی‌های کوچک‌تر بررسی کنیم به مواردی بیشتری اشاره خواهد شد اما بهتر است قبل از بررسی با دسته‌بندی کوچک‌تر آنها را به صورت کلی بررسی کنیم تا دیدگاه وسیع‌تری نسبت به این موضوع پیدا کرده باشیم.

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم می توانید برای مجهز شدن به مهارت تفکر تنتقادی مقاله با این ۵ گام قطعی به استاد تفکر انتقادی تبدیل شوید ( گام ۳ مهم‌تر از بقیه است ) را مطالعه نمایید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *