بهبود و توسعه فردیمقالاتمهارت های زندگی

چگونه تبدیل به فردی خوش فکر شویم؟ + معرفی تکنیک ۵ عاملی کِرِم ضدآفتاب

در بررسی عجیب‌ترین مشاغل دنیا و البته پولسازترین آن‌ها، افرادی هستند که بابت اینکه خوش فکر و روشن فکر هستند درآمد بالای ۱۰۰ هزار دلار دارند و البته کمتر مشهور هستند.

شرکت‌های معروف خودروسازی همانند: مرسدس بنز یا تویوتا و امثال آ‌نها که شدیدا بر سر بازار رقابت می‌کنند تیمی متشکل از ۵ الی ۱۵ نفر دارند که وظیفه‌شان نشستن در اتاقی آرام و فکر کردن است.

این افراد به خاطر خوش‌فکری که دارند می‌توانند یک شرکت را از مرز ورشکستگی نجات و شرکت‌های خوب دنیا را به سمت عالی شدن سوق دهند.

حتی گاها شرکت‌های بسیار بزرگ افرادی را به صورت پروژه محور استخدام می‌کنند تا بهترین ایده را بیابد و به قول معروف دنیا را تحت تاثیر خودش قرار دهد. چنین افرادی پول‌های به این زیادی را می‌گیرند تا فقط فکر کنند؟ کمی عجیب به نظر می‌رسد. اما کاملا واقعیست. در زیر مثال واقعی از این خوش‌فکری گران قیمت را مشاهده می‌کنید!!!

در سال ۲۰۱۴ اتفاق عجیبی در شرکت بنز افتاد که شاید دنبال کنندگان این شرکت خودرو سازی را در سراسر جهان متحیر کرد. داستان از این قرار بود که شرکت بنز یکی از برترین و گران‌ترین سوپراسپورت‌های خودش یعنی مرسدس بنز sls را توقف تولید کرد.

از نظر طراحی و قدرت موتور این سوپراسپورت چیزی کم نداشت و واقعا رقابت را برای دیگر خودروسازان سخت کرده بود اما سوال مهم اینجاست که چرا چنین خودروی عالی را توقف تولید کردند؟

همه چیز زیر سر آقای دیتر زچه dieter zetsche بود. او رئیس هیئت مدیره بنز و دایملر ای جی Daimler AG است که توانست رکود اقتصادی و بحران مالی شرکت بنز را در سال ۲۰۱۴ کنار زده و در سال ۲۰۱۵ رکورد فروش شرکت بنز را جابه‌جا کند.

این رکورد تاریخی ارزش شرکت را تا مبلغ ۴ میلیارد یورو افزایش داد و یکی از عوامل مخفی آن متوقف کردن تولید ققنوس خود، یعنی مرسدس بنز اس ال اس Mercedes-Benz SLS AMG بود.

آقای دیتر زچه چیزی در حدود ۱۰۰ هزار دلار به یک مشاور حرفه‌ای پرداخت و او بعد از چند ماه پیشنهادش متوقف کردن ققنوس بود که همه تعجب‌ها را برانگیخت اما در نهایت به صورت غیر مستقیم باعث افزایش فروش در قسمت ماشین‌های سنگین ( به خصوص اتوبوس ) شد.

همین خوش‌فکری به ظاهر ساده یکی از غول‌های خودروسازی دنیا را از خطر نابودی نجات داد. احتمالا تا این قسمت مقاله به اهمیت خوش فکری پی برده‌اید اما در ادامه قصد داریم به صورت حرفه‌ای و کامل بحث خوش فکری را بررسی کنیم اما قبل از همه بهتر است بدانیم خوش فکری دقیقا یعنی چه.

 

خوش فکری یعنی چه:

 

تا به حال به پروسه فکر کردن خود توجه کرده‌اید؟ البته کار بسیار سختی است که همزمان فکر کنیم و همزمان بدانیم که چگونه در حال فکر کردن هستیم.
اما نگران نباشید، دانشمندان سال‌های زیادی روی این موضوع کار کرده‌اند و به نتایج جالبی دست یافته‌اند. فرآیند فکر کردن اینگونه است که مغز سوالی را به وجود می‌آورد و سپس به دنبال پاسخ آن می‌رود.

این سوالات در دسته‌بندی‌های کوچک و بزرگ قرار می‌گیرند و هر بار که به دنبال پاسخ سوالی باشیم بی‌نهایت سوال دیگر در آن زمینه به وجود می‌آید که مغز کنجکاوانه به دنبال آن می‌رود و نهایتا پاسخی برای اکثر سوال‌های اصلی خود می‌یابد.

البته این پاسخ‌ها قطعا کامل نیستند و هر پاسخی که امروز به نظر ما جالب و کامل است ممکن است در ۵ سال آینده خودمان آن را نقض کنیم و حتی به استدلالمان بخندیم.

بنابراین می‌توان گفت افرادی در فکر کردن موفق هستند: که هیچ پاسخی را کامل نمی‌دانند و در یافتن پاسخ‌های کامل‌تر انعطاف پذیر عمل می‌کنند.

کسی هنوز کشف نکرده اما احتمال می‌رود پایه‌ای‌ترین سوالی که در ذهن همه انسان‌ها وجود دارد و باعث ادامه زندگی شده، این باشد:

چرا من زنده هستم؟

در پاسخ به این سوال میلیاردها سوال دیگر به وجود آمده که سوال اصلی، دیگر از یادمان رفته است. اگر بتوانیم بر فرآیند فکر کردن خود تسلط کافی داشته باشیم، علت سوال‌های ذهن را هم پیدا خواهیم کرد و همین موضوع باعث می‌شود افکار بی‌دلیل را کنار گذاشته و بیشتر به دنبال افکار مفید برویم.

 

بنابراین شاید کامل‌ترین تعریفی که می‌توان از خوش فکری کرد این باشد:

توانایی پیدا کردن دلیل هر سوال در ذهن همان خوش فکری است.

انسان خوش فکر در هر کاری و حتی زندگی شخصی بسیار موفق است. در هر زمینه کاری افرادی هستند که موفقیت‌های زیادی دست یافته‌اند. این افراد نمونه همان خوش فکرهایی هستند که تا به حال سعی داشتیم آن را تعریف کنیم. تا اینجا که به اهمیت خوش فکری پی بردیم و توانستیم آن را تعریف کنیم سوال اینجاست که خود ما چگونه خوش فکر باشیم!!

 

چگونه انسان خوش فکری باشیم؟ ( استفاده از تکنیک کرِم ضد آفتاب )

تبدیل شدن به یک انسان خوش فکر به هیچ کار خاصی نیاز ندارد، زیرا همه انسان‌ها به صورت ذاتی خوش فکر هستند. فقط ممکن است فراموش کنند کجا هستند و چرا در این موقعیت قرار گرفته‌اند!!!

یکی از قدرت‌های وجودی همه انسان‌ها توانایی انتخاب است و ما هر لحظه در حال انتخابیم. اما گاهی به خاطر ترس‌هایمان این انتخاب‌ها را به حال خود رها می‌کنیم تا مبادا آن اتفاق بدی که فکرش را می‌کردیم نیوفتد. اما خبر نداریم که این قدرت ماست و با اصل زندگی گره خورده، پس فرار کردن از آن غیرممکن است و ما محکومیم به انتخاب.

 

استفاده از تکنیک کرِم ضدآفتاب:

 

نور خورشید برای انسان و همه موجودات حیاتی است اما درون این نور اشعه‌هایی وجود دارد که می‌تواند هر چیزی را نابود کند چه برسد پوست ظریف انسان. بنابراین ما برای بهره‌مندی از فواید آفتاب و همچنین جل.وگری از آسیب‌های این نور از کرم ضدآفتاب استفاده می‌کنیم.
در فرآیند فکری هم باید از چیزی همانند کرم ضد آفتاب استفاده کرد که در زیر به آن پرداختیم:

 

۱. در جای درست آفتاب بگیرد:

 

برای حداکثر استفاده از انرژی آفتاب باید بهترین نقاط را پیدا و از آن استفاده کرد. در فرآیند فکری هم همینگونه است. اگر نتیجه خوبی برای ما حاص نمی‌شود باید تصمیمات خود را بررسی کنیم و ببینیم در معرض تابش مستقیم چه چیزی قرار گرفته‌ایم.

این روزها همه ترجیح می‌دهند به جای خواندن کتاب یک فیلم ببینند یا به موسیقی مورد علاقه‌شان گوش کنند. اما این کار دقیقا همانند استفاده از نور خورشید بدون کرم ضدآفتاب است که به مرور آثاری جبران ناپذیر بر ذهن خواهد گذاشت.

اگر ایده‌ای به ذهنتان رسید که ته دلتان را خالی کرد فورا آن را در جایی بنویسید و روی آن کار کنید زیرا اگر زودتر دست به کار نشوید چند ماه بعد باید خبر موفقیت فرد دیگری را که با ایده شما موفق شده بشنوید و فقط حسرتش را بخورید که چرا دست به کار نشدم.

انسان‌های خوش فکر به ایده‌های ذهنشان احترام می‌گذارند و از آن‌ها همانند ارزشمندترین دارایی‌هایشان محافظت می‌کنند. اگر چنین کاری را انجام دهید امکان ندارد تبدیل به فردی خوش فکر نشوید پس از همین حالا دست به کار شوید.

 

۲. از تجربیات برنزه‌ها استفاده کنید نه آفتاب سوخته‌ها:

در استفاده کردن از تجربه دیگران معمولا صحبت‌های یک شکست خورده را می‌شنویم و همیشه توصیه آن‌ها بر حسرت‌هایشان است که اگر فلان کار را کرده بودم خیلی خوب می‌شد. ( البته هنوز معلوم هم نیست که درست می‌گویند یا خیر )

اما افراد موفق می‌دانند که تجربیات یک فرد موفق بسیار ارزشمندتر از فرد ناموفق است زیرا آن‌ها از شدن‌ها و از آینده روشن سخن می‌گویند و بهتر می‌توان به تجربه موفقیت‌شان اعتماد کرد.

استفاده کردن از تجربیات افراد خوش فکر و موفق ذهن ما را به چالش می‌کشد و هر لحظه قدم بعدی را می‌توانیم با اطمینان بیشتری برداریم. این افراد مدام در حال یادگیری هستند و با هر تجربه‌ای که به دست می‌آورند هزارات تجربه را در اختیارمان می‌گذارند که خودش یک غنیمت به حساب می‌آید.

 

۳. از کرم ضدآفتاب خوبی استفاده کنید:

 

برندهای نامعتبر تولید کرم ممکن است با قیمت پایینی در بازار عرضه شوند اما عوارضی که بعد از استفاده به آن دچار می‌شویم بسیار بیشتر از هزینه یک کِرم گران‌قیمت است.

قطعا استفاده از یک کرِم بد پشیمانی به بار می‌آورد و دقیقا این موضوع درباره افکار هم صادق است.

برای چه نوع افکاری زمان بیشتری را اختصاص می‌دهید؟

پاسخ به این سوال می‌تواند تعیین کند که انسان خوشفکری هستید یا خیر. افراد معمولا دو نوع سوال از خودشان می‌پرسند که فرق بین آن‌ها را نشان می‌دهد.

این دو نوع سوال چرا و چگونه هستند. افرادی که می‌پرسند چرا اینگونه شد معمولا زود تسلیم می‌شوند و ناامیدی سراسر وجودشان را فرا می‌گیرد. اما افرادی که می‌پرسند چگونه می‌توان این موضوع را حل کرد به جز اینکه دلیل اتفاق را می‌یابد راه حل آن را هم پیدا می‌کند.

بنابراین دقت کنید که شما جزو کدام دسته هستید و اگر زود تسلیم می‌شوید به آسانی می‌توانید آن را تغییر دهید و امیدوار باشید که مسائل به وجود آمده را به خوبی می‌کنید.

 

۴. به اندازه آفتاب بگیرید:

 

اگر بهترین کرِم ضد آفتاب دنیا را هم استفاده کنید اما بیش از حد در معرض مستقیم تابش آفتاب قرار بگیرید، می‌سوزید. این موضوع در رابطه با ایده‌ها و افکار هم وجود دارد.

ایده‌ای که به ذهنمان می‌رسد را به صورت نادرست، آن‌قدر تحلیل می‌کنیم تاریشه آن را بسوزانیم. این فرآیند دقیقا در مغز ما به همین صورت انجام می‌شود و ما بهترین ایده‌هایمان را نگه داشته‌ایم تا روز نابودی‌شان فرا برسد.

افراد خوش‌فکر ذهن خلاق خود را به کار می‌گیرند تا ایده‌هایشان را در جهت صحیح حرکت دهند و به جای پیدا کردن عیب ( بهانه ) به فکر عملی کردن آن هستند.

زمانی که ایده‌ای به ذهن شما می‌رسد مطمئن باشید به ذهن چند نفر دیگر هم رسیده است. پس دست به کار شوید و ایده را ازان خود کنید. موفقیت و خوش فکری آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید سخت نیست.

 

۵. همیشه آفتاب بگیرید:

 

انجام دوباره و چندباره یک کار شما را در آن زمینه استاد می‌کند. برای آنکه برای همیشه یک انسان خوش‌فکر باشید لازم است خوش فکری را تمرین و آن را برای خودتان تبدیل به یک عادت کنید.

اگر یک بار ایده‌ای را عملی کردید فکر نکنید کار تمام شده و دیگر نیاز نیست از فکرتان استفاده کنید. اتفاقا تازه همه چیز شروع شده و باید در حالت خوش فکری آرامش و آسایش داشته باشید نه در حالت بی‌فکری.

نمایش بیشتر

مهدی فرخیان

مدتی است که تصمیم به تحقیق و تغییر خودم در زندگی گرفته‌ام و به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانسته‌هایم با بقیه جدی‌ترین رسالتم است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن