بهبود و توسعه فردیمدیریت استرسمقالاتمهارت های زندگی

چگونه جملات تاکیدی مثبت بسازیم که اثرگذاری بیشتری داشته باشند؟

مدتی بود که سوالات زیادی در رابطه با بهترین شیوه ساخت جملات تاکیدی مثبت از من پرسیده می‌شد. قبلا در مقاله طرز استفاده از جملات تاکیدی با روشی تازه + دستورالعمل فرمولی برای ساخت این جملات ارائه کرده‌ام اما در رابطه با مثبت بودن و اثرگذاری بیشتر این جملات، پاسخ‌هایی را به آن‌ها ارائه داده‌ام که حالا این پاسخ‌ها را به شکل یک مقاله آماده کرده‌ام . بنابراین با من همراه باشید.

 

چرا جملات تاکیدی مثبت در برخی مواقع اثرگذاری کمتری دارند؟

سه عامل وجود دارد که می‌تواند اثر گذاری جملات تاکیدی را کمتر کند و شما هر کدام از آن‌ها را نادیده بگیرید به همان مقدار هم باید منتظر کم شدن اثر گذاری آن‌ها باشید.

البته این عوامل برای ساخت جملات تاکیدی مثبت قابل انعطاف هستند، یعنی شما می‌توانید به نسبت کم شدن یکی از این عامل ها، دو عامل دیگر را افزایش دهید تا موقتا نتایج خوب را تکرار کرده و در آینده بر هر سه عامل تمرکز بیشتری داشته باشید.

عوامل اثرگذار بر جملات تاکیدی مثبت به شرح زیر هستند:

۱. نوع ساخت جملات تاکیدی مثبت

۲. شرایط درونی و بیرونی

۳. طریقه به کار گیری آن‌ها

در ادامه این ۳ عامل را به طور کامل بررسی می کنیم تا بیشتر با علل کم اثر بودن برخی  آشنا شوید.

 

۱. نوع ساخت جملات تاکیدی مثبت:

برای آن‌که یک جمله تاکیدی به خوبی ساخته شود و اثرگذاری بیشتری هم داشته باشد باید یاد بگیریم که آن را تبدیل به یک جمله تاکیدی مثبت کنیم.شاید با خود بگویید مگر می‌شود که جملات تاکیدی منفی هم باشند؟ و پاسخ من بله است.

به عنوان مثال شخصی که می‌خواهد خستگی را از تن و بدن خود بیرون کند و سرحال‌تر باشد ممکن است از این جمله‌ استفاده کند: خستگی هرگز نمی‌تواند بر من غلبه کند و یا بگویدخستگی برای من بی‌معنیست و جملاتی مشابه این.

جملات بالا در دسته جملات تاکیدی منفی قرار می گیرند و نه‌تنها خستگی را از تن بیرون نمی کنند بلکه باعث کاهش انرژی هم می‌شوند. زیرا هربار که ما جمله‌ای را می‌گوییم برای درک آن، لازم است تا تصویرش را در ذهن مجسم کنیم و در غیر این صورت انگار چیزی نشنیده‌ایم.

بخوانید  تفاوت نسخه رایگان و پولی کتاب پدر و مادر یک قهرمان باشید

در این بین شاید افرادی بگویند: اتفاقا من هربار از این جملات و یا مشابه آن استفاده می‌کنم بیشتر انرژی می‌گیرم پس جریان چیست؟

پاسخ من به این دسته از افراد شرطی شدن ذهن است. همه ما در زندگی عاداتی داریم که خودمان در ساختن آن‌ها بی تقصیر بوده‌ایم و کمی بدتر از آن گاهی از وجودشان کاملا بی اطلاعیم.

مثلا شخصی می‌گوید زمانی برای خوابیدن به اتاق خوب می‌روم دیگر خوابم نمی‌آید ولی بیرون از اتاق خواب بسیار راحت‌تر می‌خوابم. کاملا مشخص است که در آن اتاق خواب عواملی وجود دارند که ذهن را شرطی کرده و باعث بی‌خوابی می‌شوند.

به عنوان مثال اگر شخص در تخت‌خواب خود به صورت مداوم با تلفن همراه خود کار کند قطعا بعد از مدتی دیگر در آن مکان نمی‌تواند راحت بخوابد زیرا ذهن خود را شرطی کرده است که این‌جا، جای خواب نیست. به همین دلیل شخص بیرون از اتاق و یا تخت خود راحت‌تر می‌خوابد.

در استفاده از برخی جملات تاکیدی، هرچند هم که منفی، ممکن است این شرطی سازی اتفاق افتاده باشد. البته این موضوع برای جملاتی که ذهن شرطی سازی شده هیچ ایرادی ندارد و می‌توان از آن‌ها استفاده کرد اما اگر این روند ادامه پیدا کند و به بقیه جملات در موضوعات دیگر هم سرایت کند مشکل ساز است. اگر علاقه‌مند به کسب اطلاع درباره شرطی سازی هستید به زودی مقاله‌ای در این باره ارائه خواهم کرد.

بنابراین جملات تاکیدی مثبت را باید واقعا به صورت مثبت ساخت و به جای به کار بردن کلمات منفی، از برعکس آن استفاده نمود مثل:

خستگی نمی‌تواند بر من غلبه کند === من پر انرژی و شاداب هستم

من از گرفتن نتیجه ناامید و دلسرد نخواهم شد === من به گرفتن نتیجه کاملا امیدوار هستم

روز من نمی‌تواند بد باشد === من توانایی ساختن یک روز فوق‌العاده‌ای را دارم.

بخوانید  استرس چیست: شناسایی انواع استرس و بهترین راه درمان آن

نکته دیگری که بیان آن خالی از لطف نیست استقاده از جملاتی است که به زمان حال گفته می‌شوند. مثلا به بجای گفتن خواهم داشت می‌گوییم دارم. مقاله ۷ عبارت منفی که برای موفقیت حتما باید با آن‌ها خداحافظی کنید را در این رابطه بخولنید.

 

۲. شرایط درونی و بیرونی:

خانم استر هیکس نویسنده کتاب پرفروش بخواهید تا به شما داده شود چنین عقیده‌ای دارد: این احساس است که می خواهد وگرنه جملات به تنهایی هیچ کاربردی ندارند.

داشتن یک شرایط درونی خوب می‌تواند اثرگذاری جملات تاکیدی مثبت را چندین برابر کند. گاهی اوقات اتفاق می‌افتد که سرشار از استرس هستیم و جملات تاکیدی را با خود تکرار می‌کنیم اما افکار ما جای دیگری به سر می‌برند و این موضوع اثرگذاری جملات تاکیدی مثبت را کم می‌کند.

طبیعاتا شرایط بیرونی نامناسب هم می‌تواند اثرگذاری این جملات را کم کند. مثلا در محیطی که همگی در حال منفی بافی هستند و فقط از اتفاقات بد حرف می‌زنند قطعا بیان جملات تاکیدی مثبت اثرگذاری کم‌تری خواهد داشت.

خودآگاهی به حال درونی و بیرونی خودمان کمک زیادی می‌کند زیرا در بعضی مواقع خودمان خبر نداریم که از درون حال خوبی داریم یا خیر. به همین دلیل اثر جملات تاکیدی مثبت کمتر خواهد بود و نمی‌دانیم چرا اینگونه است. مقاله چگونه یک روز فوق العاده را شروع کنیم؟ + ۳ راهکار حرفه‌ای را حتما با دقت بخوانید

 

۳. طریقه به کار گیری آن‌ها

 

تا اینجا فقط از ساخت جملات مطالبی را بیان کردیم و کمی هم از حال درونی و بیرونی گفتیم اما حالا چگونه این‌ها را به کار بگیریم.

ممکن است برای برخی این سوال پیش آید که همیشه به ما گفته‌اند جملات تاکیدی با تکرار زیاد اثرگذار هستند و شرایط دیگر اهمیت زیادی ندارند اما این مقاله به نظر حرف دیگری دارد؟

دقیقا استفاده از جملات تاکیدی نیازمند تکرار زیاد و حتی ناهوشیاری دارد. یعنی نیازی نیست تا ما هنگام تکرار این جملات به آنها دقت کنیم فقط با تکرار زیاد به اندازه کافی اثرگذار هستند.

بخوانید  ۴ راهکار برای تقویت عزت نفس ( راه چهارم را حتما انجام دهید )

امابه این موضوع دقت کنید که اگر از درون تمایلی به تغییر نباشد و یا عامل بیرونی باعث شود که نخواهیم تغییری داشته باشیم پس مغز به هر طریقی نمی‌گذارد که به تکرار این جملات بپردازیم و فورا خسته و ناامید می‌شویم.

کاملا طبیعیست که در این صورت اثر گذاری جملات تاکیدی مثبت بسیار کمتر از حالت عادیست بنابراین طبق دستورالعمل زیر اقدام کنید تا اثرگذاری این جملات بیشتر شود.

۱. طبق خودتخریبی‌ها و گفتگو‌ درونی‌تان جملات را انتخاب کرده و برعکس کنید.

۲. جملات انتخاب شده را کاملا مثبت بنویسید.

۳. یک تعهدنامه به خودتان بنویسید و در آن قول دهید که جملات به شما هیچ آسیبی نمی‌رسانند.

۴. به مدت یک هفته فقط زمانی این جملات را تکرار کنید که حالتان خوب باشد.

۵. بعد از یک هفته جملاتی که حس خوبی در شما ایجاد کرده‌اند را در هروقت یادتان بود تکرار کنید.

۶. به زبان کاملا خودمانی تکرار کنید نه کتابی

مقاله خودتخریبی چیست؟ + ۳ مرحله شگفت انگیز برای تبدیل خودتخریبی به شکوفایی را حتما بخوانید.

تقریبا از هفته دوم به بعد این یک عادت خوب در شماست و می‌توانید به آن تکیه کنید ولی همچنان باید به اجرای آن پایبند بمانید. البته هربار که حس خوبی نداشتید سعی در تکرار آن جملات کار بیهوده‌ای است پس دست نگه دارید و به خودتان زمان بدهید.

صرفا تکرار ربات‌گونه این جملات اثر کافی ندارد زیرا شما از سنین پایین و به شیوه‌های مختلف مطالبی را درون ذهن خود جای داده‌اید و حالا نباید انتظار تغییرات زیادی را با تکرار ربات‌گونه داشته باشید. من به شما قول می‌دهم که اگر دستورالعمل بالا را تکرار کنید و حتما به خودتان قول بدهید نتایج بسیار خوبی انتظارتان را می‌کشند.

در قسمت نظرات می‌توانید تعهدنامه خود را به اشتراک بگذارید تا بیشتر احساس وظیفه به شما القا شود و همچنین نوشتن جملات تاکیدی مثبت‌تان در این قسمت آن را در شما جدی‌تر خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن