بهبود و توسعه فردیمدیریت استرسمقالاتمهارت های زندگی

چگونه یک روز فوق العاده را شروع کنیم؟ + ۳ راهکار حرفه‌ای

شروع یک روز فوق العاده چگونه است؟ برای شروع یک روز فوق العاده راه‌ها و روش‌های زیادی وجود دارد که برخی از آن‌ها بسیار کاربردی و برخی هم چندان تاثیر زیادی نخواهند داشت.

اگر اهل پیگیری زندگی افراد موفق باشید خواهید دید چه گذشتگان و چه افراد موفق امروزی، روزشان را به گونه‌ای آغاز می‌کنند که تا پایان آن روز انرژی کافی برای ادامه داشته باشند.

در بین همه کارهایی که معمولا برای شروع یک روز فوق العاده معرفی می‌شوند انتخاب یک کار با بازدهی بالاتر کمی سخت است زیرا نیاز به آزمون خطا و ساختن عادت دارد که همین موضوع بعد از چند بار تکرار باعث دلسردی خواهد شد.

در این مقاله قصد دارم به کاربردی‌ترین راهکارها برای این موضوع بپردازم و به شما قول می‌دهم که اگر این کارها را انجام دهید نتیجه بسیار لذت بخشی را تجربه خواهید کرد.

پیش نیازهای شروع یک روز فوق‌العاده:

 

برای اثرگذاری بیشتر این راهکارها شما باید آمادگی لازم را داشته باشید که به صورت چند پیش‌نیاز به شما معرفی خواهم کرد:

۱. شما باید دقیقا بدانید که چرا می‌خواهید روزتان را بهتر از قبل شروع کنید:

اگر به دوستتان نگاه کرده‌اید که روزش را عالی شروع می‌کند و تا پایان روز با انگیزه و با انرژی باقی می‌ماند دلیل خوبی برای شما نخواهد بود زیرا تنها تا زمانی به این کار ادامه می دهید که بدانید دوستتان هم به کارش ادامه می دهد.

شما نیاز به یک دلیل و هدف شخصی دارید که بدانید اگر روزتان را عالی شروع کنید رسیدن به آن هدف آسان‌تر خواهد بود. به همین دلیل تا زمانی که دلیل خوبی برای این کار نداشته باشید صرفا تلاش‌هایتان بی‌ثمر خواهد بود.

۲. شما باید پذیرش سختی را داشته باشید:

تغییر همیشه سخت و گاهی گران است. معمولا برای ایجاد یک تغییر نیاز به تخریب و از نو ساختن دارید و اگر شخصی باشید که حاضر به تحمل سختی مسیرش نیست شروع عالی روزش دوام کافی را نخواهد داشت و نهایتا بعد از یک هفته باعث خستگی بیشتر در شما می‌شود.

پذیرش سختی و مورد اول که داشتن دلیل است بسیار به یکدیگر گره خورده‌اند و کاملا به هم ربط دارند. اگر شما سختی‌پذیر نباشید کمتر هدف‌گذاری خواهید کرد و اگر هدف‌های خوب و مهم نداشته باشید کمتر حاضر به تحمل سختی خواهید بود.

بعد از معرفی پیش‌نیازها راهکارهای بسیار کاربردی را به شما معرفی می کنم که قطعا نتیجه بسیار خوبی را برایتان رقم خواهند زد. برای خودم بسیار کاربردی بوده است و به هرکسی هم پیشنهاد داده‌ام نتیجه قابل توجهی را گرفته است. پس با ادامه مقاله همراه باشید.

 

راهکار اول: برنامه ریزی دقیق را فراموش کنید

برخی افراد چنان با دقت برنامه ریزی می کنند و ساعات کاملا مشخصی برای انجام کارهایشان دارند که بعد از مدتی خودشان را هم دلسرد می‌کنند. برنامه ریزیِ دقیق اینگونه است که مثلا بگوییم :

  • ۸ تا ۸:۳۰ ورزش کنم.
  • ۸:۳۰ تا ۹ صبحانه بخورم
  • ۹ تا ۱۰ مطالعه کنم
  • ۱۰ تا ۱۲ تلویزیون تماشا کنم
  • و …

داشتن چنان دقتی در برنامه‌ریزی شما را خسته می کند و فکر به آن باعث فراری شدن‌تان از فردا شده و این‌گونه کارتان برای شروع یک روز فوق العاده بسیار سخت خواهد بود.

بهترین حالت برنامه‌ریزی داشتن لیستی از کارهای اصلی و فرعی فردایتان است. به طوریکه بتوانید آن‌ها را اولویت بندی کرده و به ترتیب انجام دهید. آگاهی از نسبی بودن قوانین دنیا، در گرفتن این تصمیم برای تغییر در برنامه‌ریزی‌تان می‌تواند بسیار کاربردی باشد.

هیچ چیز در این دنیا دقیقا طبق برنامه‌ریزی شما پیش نمی‌رود و هر لحظه ممکن است شرایطی پیش آید که نتوانید راس ساعت مشخصی کارتان را انجام دهید. بنابراین با برنامه‌ریزی دقیق خداحافظی کنید و به جای آن هنر اولویت بندی کارهایتان را یاد بگیرید. در بحث مدیریت زمان حتما درباره نحوه برنامه ریزی و اولویت بندی های روزانه مقاله‌ای خواهم نوشت.

 

راهکار دوم: تغییر در ساعات خواب و بیداری

این موضوع ممکن است آنقدر بدیهی باشد که کاملا نادیده گرفته شود اما واقعیت این است که شاید پراهمیت‌ترین راهکار برای داشتن یک روز فوق العاده معرفی شود.

انتخاب بهترین زمان برای خوابیدن و بیدار شدن از نظر روحی و جسمی تاثیر عمیقی بر شما خواهد داشت. زمانی که همیشه حدود یک ساعت خاص بخوابید و در حدود یک ساعت خاص هم بیدار شوید بدن شما کارش را بهتر انجام می‌دهد.

در واقع شما با این کار قسمت‌های مختلف بدنتان را تربیت می‌کنید تا هرکدام به موقع و صحیح کارشان را در ساعتی معین انجام داده و اینگونه سلامت‌تان را تضمین کنند.

براساس تحقیقات و بررسی نحوه زندگی افراد موفق، بهترین زمان برای خوابیدن ساعت ۱۰ الی ۱۱ شب و بهترین زمان برای بیداری ۵ الی ۵:۳۰ دقیقه معرفی شده است.

احتمالا با خود می گویید این‌کار بسیار سخت و طاقت فرساست اما اگر بدانید که می توانید کل بازده روزتان را از ساعت ۵ تا ۹ صبح داشته باشید به نظر شما ارزش تحمل این سختی را ندارد؟

 

راهکار سوم: ارزش‌آفرینی کنید:

شما برای داشتن یک روز فوق العاده نیاز به عزت نفس بالا و همچنین اعتماد به نفس بالا دارید. اگر خودتان را دوست داشته باشید، روزتان و همه اطرافیانتان را هم دوست خواهید داشت و همین موضوع باعث کمتر دیده شدن سختی ها و نابسامانی‌های زندگی خواهد شد.

یکی از بهترین راه‌ها برای اینکه در ابتدای صبح اعتماد به نفس بالایی داشته باشید و آن را پایان روز حفظ کنید ارزش آفرینی است. تنها کافیست کاری کنید که افتخار خودتان را به همراه داشته باشد. مطالعه مقاله افزایش اعتماد به نفس: با این ۳ قدم اعتماد به نفس خود را به قله ببرید می‌تواند بسیار موثر باشد.

به عنوان مثال اگر دست خط زیبایی دارید یک نامه به همسر یا دوستان و یا حتی خودتان بنویسید و در آن از حضور این افراد در زندگیتان تشکر کنید. ( اگر دست‌خطتان مثل من خیلی هم خوب نیست باز هم این‌کار را انجام دهید زیرا احساس فوق‌العاده‌ای برای شما خواهد داشت)

ارزش‌آفرینی می تواند در هر کاری خلاصه شود فقط کافیست حس خوبی را به شما منتقل کند. اینگونه روزتان را با اعتماد به نفس آغاز کرده و موقعیت‌های عالی آن روز را برای خود می‌خرید. در آینده حتما مقاله جامعی در رابطه با ارزش‌آفرینی نگارش خواهم کرد.

 

در این مقاله به ۳ راهکار اساسی اشاره کردیم که شما به وسیله آن می توانید روز فوق العاده‌ای را شروع کنید و حتی با تکرار آن اعتماد به نفس خود را نیز افزایش دهید. امیدوارم که از این مطلب لذت برده باشید. خوشحال می شوم که نظرات و نتایج خود را در قسمت کامنت‌ها با من به اشتراک بگذارید.

نمایش بیشتر

مهدی فرخیان

مدتی است که تصمیم به تحقیق و تغییر خودم در زندگی گرفته‌ام و به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانسته‌هایم با بقیه جدی‌ترین رسالتم است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن