جملات تاکیدی برای کسب اعتماد به نفس

معمولا زمانی که قصد استفاده از جملات تاکیدی برای کسب اعتماد به نفس را داریم تمرکزمان بر تصویری است که از خود ساخته‌ایم و فکر می‌کنیم دیگران هم ما را به همین شکل می‌بینند. اعتماد به نفس در حالت عادی تشکیل شده از مهارت ما به اضافه تصور ما از خودمان به وجود می‌آید.

اغلب افراد تصور می‌کنند که به عنوان مثال اگر در رانندگی اعتماد به نفس کافی را ندارند پس به طور کلی یک انسان بی اعتماد به نفس هستند و برخی هم دقیقا برعکس آن‌ها فکر می‌کنند که اگر در انجام کاری، اعتماد به نفس لازم را دارند پس می‌توان آن‌ها را یک فرد با اعتماد به نفس نامید.

این تصور عموم باعث بازدهی کمتر خواهد شد زیرا ممکن است من در انجام کاری سرشار از اعتماد به نفس باشم، اما لحظه‌ای بعد در یک کار دیگر هیچ اعتماد به نفسی برای من نمانده باشد. دلیل این موضوع هم طبیعت وجودی ماست و کاملا هم به نفع‌مان عمل می‌کند.

استرس و ترس دو عاملی هستند که اعتماد به نفس را از بین برده و باعث جلوگیری از اقدامات ما خواهند شد. بهتر است بدانید این موضوع همیشه بد نیست و البته همیشه هم خوب نیست. تصور کنید یک فرد نترس که هیچ استرسی را هم تحمل نمی‌کند چقدر بر سر خود بلاهای مختلف می‌آورد.

بنابراین قبل از هر چیز بپذیرید که اگر در قسمت‌هایی از زندگی با اعتماد به نفس هستید و در قسمت‌های دیگر هیچ اعتماد به نفسی برای‌تان باقی نمی‌ماند این یک امر کاملا طبیعیست و باید هرچه زودتر دست از خودتخریبی‌هایی که در اثر این موضوع رخ می‌دهد بردارید. مقاله خودتخریبی چیست؟ + ۳ مرحله شگفت انگیز برای تبدیل خودتخریبی به شکوفایی درک شما را در این زمینه بالاتر خواهد برد.

با این پیش زمینه از اعتماد نفس آماده باشید تا با آموزش کامل استفاده از جملات تاکیدی برای اعتماد به نفس در خدمت شما باشم. توصیه می‌کنم که نگاهی به مقالات مربوط به اعتماد به نفس بیاندازید و حتما مقاله طرز استفاده از جملات تاکیدی با روشی تازه + دستورالعمل و تعریف نگرش چیست و چگونه می‌تواند مسیر موفقیت را برای ما بسازد؟را مطالعه کنید تا این مقاله برای شما کاربرد بیشتری داشته باشد.

 

بدترین روش استفاده از جملات تاکیدی برای کسب اعتماد به نفس:

تقریبا همه ما گاها در استفاده از جملات تاکیدی دچار اشتباه شده و از بی کاربرد بودن آن‌ها شاکی می‌شویم و حتی ممکن است از این کار ناامیدانه دست بکشیم. بارها اتفاق افتاده که با ذهن پر از استرس و تشویش، باسرعت زیاد جملات تاکیدی را بر سر زبان آورده و فقط فکر می‌کنیم که آرام شده‌ایم اما خبری از آرامش و بازدهی بیشتر نیست.

  اهمال کاری چیست؟ + راهکارهای قطعی رفع آن

در برخی موارد دیده می‌شود که اهمال کاری در اقدامات ما باعث شده تا هیچ تمرینی را انجام ندهیم و بدون آمادگی لازم شروع به تکرار جملات تاکیدی می‌کنیم. نتیجه کاملا مشخص است زیرا وقتی مهارت کافی برای انجام یک کار نباشد نمی‌توانیم خودمان را فریب داده و ناگهان در انجام آن سرشار از اعتماد به نفس شویم.

بنابراین می‌توان گفت بدترین روش استفاده از جملات تاکیدی برای کسب اعتماد به نفس، به تنهایی استفاده کردن از آن است. از طرفی باید آگاه باشیم که استفاده از جملات تاکیدی، نه تنها در رابطه با افزایش اعتماد به نفس بلکه در هر زمینه یک گزینه مکمل است و هرگز به تنهایی کارساز نخواهد بود.

نکته: استفاده تنها از جملات تاکیدی برای کسب اعتماد به نفس می‌تواند منجر به ایجاد اعتماد به نفس کاذب در شما شود بنابراین بهتر است جلوی وسوسه خود را گرفته و با آن مقابله کنید. زیرا اعتماد به نفس کاذب در کوتاه مدت اثر نسبتا خوبی دارد اما در بلند مدت می‌تواند چنان اثر مخربی در زندگی بگذارد که به جز اعتماد به نفس، هیچ عزت نفسی هم برایمان باقی نماند. حتما در آینده مقاله‌ای در رابطه با اعتماد به نفس کاذب برای شما آماده می‌کنم.

 

چرا برای کسب اعتماد به نفس از جملات تاکیدی استفاده کنیم؟

همانطور که در قسمت قبل گفتم کسب اعتماد به نفس با استفاده از جملات تاکیدی یک راه مکمل است اما می‌تواند در صورت استفاده صحیح بسیار قوی و کارساز باشد.

معمولا همه ما یک نیروی بازدارنده قوی در وجودمان داریم که نمی‌گذارید دست به کارهای خطرناک بزنیم. در مقایسه افراد با یکدیگر کلمه خطرناک برای هرکس تعریف متفاوتی دارد. مثلا برای شخصی رانندگی خطرناک است و برای شخص دیگر سرمایه گذاری.

این نیروی بازدارنده نه‌تنها در همه انسان‌ها تفاوت خوبی را ایجاد کرده، بلکه در اکثر مواقع توانسته از خطر جلوگیری نمایید اما اگر کلمه خطر را از سنین بسیار کم برای ما به اشتباه تعریف کنند می‌تواند در بزرگسالی و یا حتی نوجوانی، آسیب بسیار جدی به ما وارد کند.

  مینتزبرگ درباره نقش های شما در مدیریت سازمان چه می‌گوید؟

یکی از بهترین راه‌های تغییر درست تعریف خطر در زندگی استفاده از جملات تاکیدی است و مخصوصا در رابطه با اعتماد به نفس. زیرا معمولا هشدار‌های یک موضوع خطرناک به شکل ترس و نهایتا با کمبود اعتماد به نفس خودشان را به ما نشان می‌دهند.

 

بهترین روش استفاده از جملات تاکیدی برای کسب اعتماد به نفس:

در راستای ایجاد و یا تقویت اعتماد به نفس قبلا مقاله‌های زیادی را نوشته‌ام که بهتر است آن‌ها را مطالعه کرده و تمرینات درون هریک را انجام دهید و همیشه به جملات تاکیدی با دیدگاه یک روش مکمل نگاه کنید. به عنوان مثال این دو مقاله را در این زمیه می‌توانید مطالعه کنید: بهترین ترفندهای ایجاد اعتماد به نفس کدام هستند؟ و ۳ راز بزرگ برای کسب اعتماد به نفس در صحبت کردن

همچنین کسب مهارت در موضوعی که اعتماد به نفس لازم را ندارید کاملا الزامی است. در اکثر مواقع مسئله ما کمبود اعتماد به نفس نیست و صرفا به خاطر اهمال کاری در یادگرفتن مهارت، آن را به گردن کمبود اعتماد به نفس می‌اندازیم که در این صورت جملات تاکیدی هیچ کاربردی برای شما نخواهند داشت.

این موضوع را بارها دیده‌ام که افراد، زمانی که مهارت لازم را در کاری کسب می‌کنند حتی دیگر بدون فکر کردن به کمبود اعتماد به نفس با بهترین کیفیت آن را ارائه می کنند. بنابراین از همین حالا شروع به کسب مهارت کرده و جملات تاکیدی مربوط به اعتماد به نفس را بعد از کسب آن مهارت استفاده کنید تا بیشترین بازدهی را برای شما داشته باشد.

 

فرمول ساخت بهترین جملات تاکیدی برای کسب اعتماد به نفس:

در رابطه با اعتماد به نفس موضوعاتی مانند عزت نفس و یا خودکارآمدی بسیار اثرگذار خواهد بود. به طوریکه گاهی کمبود عزت نفس را با کمبود اعتماد به نفس اشتباه می‌گیریم و این وضوع در رابطه با خودکارآمدی هم صدق می‌کند.

به همین دلیل بهتر است هنگام ساخت این جملات، دیگر موضوعات مربوط به اعتماد به نفس را هم در نظر گرفته تا اثرگذاری بیشتری را در این باره داشته باشیم.
مقالات خودکارآمدی چیست؟ +چگونه می‌توان آن را کاملا کسب کرد؟ و ۴ راهکار برای تقویت عزت نفس را در این زمینه مطالعه کنید. همچنین خانم‌های گرامی مقاله اساسی‌تری راه افزایش اعتماد به نفس در زنان چیست را در رابطه با اعتماد به نفس بخوانید.

  بهترین ترفندهای ایجاد اعتماد به نفس کدام هستند؟

برخی نکات هنگام ساخت جملات تاکیدی در هر زمینه‌ای کاملا برابر هستند مانند:

جملات تاکیدی باید کوتاه و مختصر باشند و همچنین با زبان خودمانی بیان شده و حتما در طول روز بارها و بارها بدون به کارگیری کلمات منفی تکرار شوند و نکاتی از این قبیل …. ( البته نیاز نیست که در این رابطه حساسیت بالایی نشان دهید. فقط کافیست اقدام کنید.)

اما در رابطه با اعتماد به نفس:

ابتدا باید خودتخریبی‌های خودتان را بشناسید:

در طول روز وقتی از عهده کاری برنمی آییم معمولا خودتخریبی می کنیم و همین خودتخریبی‌ها ما را درون چرخه‌ای نابودکننده می‌اندازند تا لحظه به لحظه اعتماد به نفس خود را بیشتر نابود کنیم.

سپس جملات را بر اساس آن خودتخریبی‌ها بسازید:

تنها کافیست که درحین خودتخریبی مچ خود را بگیریم. برخی از خودتخریبی‌ها آنقدر برای ما تکرار شده‌اند که دیگر بدون توجه، آن‌ها را تکرار می‌کنیم. وقتی شروع به پیدا کردن حرف‌های منفی درون ذهنمان کنیم کم کم همه آن‌ها را شناسایی کرده و سپس تنها با معکوس کردنشان به نتایج بسیار خوبی دست پیدا می‌کنیم. حتما مقاله گفتگوی درونی چیست؟ و چگونه می‌توان آن را کنترل کرد؟ را بخوانید.

نهایتا آن‌ها به کار بگیرید:

  • یکی از بهترین روش‌های استفاده از جملات تاکیدی نوشتن آن‌ها به تعداد زیاد است. به عنوان مثال دفتر مخصوصی برای این کار داشته باشید و هرروز ۱۰۰ بار به صورت فشرده یک جمله را در آن بنویسید. انجام این کار نتایج فوق‌العاده‌ای را برای شما رقم می‌زند.
  • با صدای بلند تکرار کردن این جملات هم بسیار کارساز است و اگر شرایط لازم را دارید هرروز صبح کمی قدم بزنید و در همین حین آن جملات را با صدای بلند تکرار کنید.
  • کار دیگری که می‌توانید انجام دهید غلبه و یا استفاده از گفتگوی درونی خودتان است. فقط کافیست زمانی که در حال گفتگوی درونی هستید هوشیار باشید و حرف‌های درونی مثبت را تایید و بر علیه حرف‌های درونی منفی جملات تاکیدی‌تان را به کار ببرید.

حتما مقاله دیگری را برایتان آماده کرده و در آن نمونه‌هایی از جملات تاکیدی مثبت در رابطه با اعتماد به نفس را معرفی خواهم کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *