تصویرسازی ذهنی

از زمانی که به لطف خانم راندا برن مستند و کتاب راز منتشر شد تصویرسازی ذهنی هم با آن رواج پیدا کرد.

البته تبعات بسیاری را به جا گذاشت که برای بسیاری از افراد گران تمام شد. در این فیلم راز به صورت کاملا مبهم و حتی اغراق آمیز پیشنهاد می‌شود که شما تجسم کنید اتفاق می‌افتد. بعد از آن افراد بسیاری پیدا شدند که سعی در ارتقای آن داشتند.مثلا

برخی می‌گفتند باید دقیق و با جزئیات تجسم کنید تا اتفاق بیافتد.

برخی دیگر معتقد بودند که در حین تجسم باید به قدرتی برسید که به هیچ چیز دیگری فکر نکنید تا اتفاق بیافتد.

بعضی افراد هم در بهترین اصلاح آن گفتند باید همزمان با عمل ذهنی، عمل جسمی هم داشت وگرنه موفقیت و رسیدن به خواسته میسر نیست.

به همین دلیل می‌بینیم که این روزها برای هرموضوعی یک تکنیک تجسم و تصویرسازی ذهنی مطرح می‌شود.

مثلا تصویرسازی ذهنی برای ازدواج یا برای کنکور یا برای تربیت فرزند سالم یا برای درس خواندن. اما در این بین واقعیتی بیان نشده که در این مقاله آن را به شما می‌گویم.

آماده‌اید کمی فکرتان را درگیر کنم؟ پس سعی کنید به سوال زیر پاسخ دهید و با من همراه باشید.

[box type=”error” align=”aligncenter” class=”” width=””]چرا تصویرسازی ذهنی برای اغلب افراد عمل نمی‌کند؟[/box]

همزمان که سعی می‌کنید به این سوال پاسخ دهید من اطلاعات دقیقی درباره تصویرسازی ذهنی به شما می‌دهم و بعد از به سراغ پاسخ اصلی این سوال می‌رویم.

 

تصویرسازی ذهنی چیست؟

همانطور که از نامش پیداست اگر ما بتوانیم توسط ذهن خود تصویری را بسازیم در واقع درحال تصویرسازی ذهنی هستیم و هیچ کس در دنیا نیست که این قابلیت را نداشته باشد.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]اگر دچار پرش افکار هستید یا نمی‌توانید درست تمرکز کنید دلیل بر عدم توانایی در تصویرسازی ذهنی نیست.[/box]

البته تصویرسازی ذهنی دو حالت متفاوت دارد:

حالت اول بازسازی:

در این حالت ما چیزهایی که قبلا دیده‌ایم یا تجربه کرده‌ایم را دوباره در ذهنمان بازسازی می‌کنیم. مثلا شما می‌دانید درب اتاقتان کجاست و اگر چشمان خود را ببندید به خوبی می‌توانید تصویر آن در ذهنتان بسازید.

برخی افراد به خاطر نوع شخصیتی که دارند به طور کلی توجه بسیاری به اجزا هر چیز می‌کنند و همین باعث می‌شود هنگام ساخت این تصویر جزئیات بیشتری را در آن دخیل کنند.

بنابراین اگر دوست شما می‌تواند کمی دقیق‌تر تصاویر را در ذهنش بسازد و بعد برای شما تعریف کند نگران نشوید. شما هم بعد از چند بار تصویرسازی می‌توانید به جزئیات توجه بیشتری داشته باشید.

 

حالت دوم تجسم خلاق:

در حالت دوم شما باید چیزی را که قبلا با حواس پنج‌گانه خود درک نکرده اید را تجسم کنید.

مثال معروف آن هم این است: شما نمی‌توانید تصویر یک فیل زرد را در ذهنتان ایجاد نکنید.

شما قبلا فیل زرد را از نزدیک ندیده‌اید اما ذهن شما به شکل خلاقانه‌ای تصویر آن را ایجاد کرد.

البته این حالت از تصویرسازی ذهنی یک ایراد بزرگ دارد و آن عملی نبودن آن در بسیاری از موارد است. اینجا همان جایی است که مستند و کتاب راز مبهم باقی گذاشت و بقیه افراد هرکدام به سلیقه خودشان سعی در کامل کردن آن داشتند.

  ادراک چیست؟ چه کاربردی در زندگی ما دارد؟ +روش ۴ مرحله‌ای بالا بردن ادراک

به همین دلیل است که راز برای اغلب افراد عملی نبود.

[box type=”error” align=”aligncenter” class=”” width=””]لطفا اگر نسبت به این مستند و آموزه‌های آن متعصب هستید آن را کنار بگذارید چرا که ما اینجا جمع شده‌ایم تا چیزی یاد بگیریم و تعصب زیاد مانع یادگیری است. از طرفی ماهیت علم این است که بتوانیم آن را زیر سوال ببریم. بنابراین تا پایان مقاله را بدون تعصب همراه من باشید و بعد اگر مطلب مفیدی را یاد گرفتید آن را اجرا کنید.[/box]

 

آیا تصویرسازی ذهنی اثرگذار است؟

اگر تصویرسازی را یک ابزار در نظر بگیریم در صورتی که از آن در جای درست و زمان درست استفاده کنیم بهترین اثر را دارد و در غیر این صورت بی اثر خواهد بود.

به عبارتی می‌توان گفت اگر از حالت بازسازی آن استفاده کنیم همیشه نتیجه می‌گیریم. اما اگر از حالت تجسم خلاق استفاده کنیم بسیاری نکات وجود دارند که اگر آن‌ها را رعایت نکنیم هرگز نتیجه‌ای نخواهیم گرفت.

به عنوان مثال:

همین حالا شامپویی که در حمام برای شستشوی سر استفاده می‌کنید را تجسم کنید. توانستید؟

خیلی ساده است چون شما قبلا بارها از آن استفاده کرده‌اید و از طرفی شستشوی سر برای شما به این روش کاملا تبدیل به یک عادت شده است.

حالا تصور کنید در حال رانندگی با یک بنز مدل بالا در یکی از جاده‌های کالیفرنیا هستید. چه اتفاقی افتاد؟

اگر تا قبل از این شما در جاده‌های کالیفرنیا رانندگی نکرده باشید و همچنین سوار یک بنز مدل بالا نشده باشید مغزتان از همه تصاویری که در خود ذخیره کرده استفاده می‌کند.

فیلم‌های تلویزیونی و یا مستندهای ماشین می‌توانند انتخاب‌های خوبی از جانب مغزتان باشند.

البته در کنار این موارد کمی از خلاقیت درون خود هم استفاده کرده و براساس سلیقه خود می‌چیند. مثلا رنگ بنز و یا شرایط آب‌وهوایی کالیفرنیا در ذهن هر شخص ممکن است متفاوت باشد.

اما چقدر می‌تواند به واقعیت نزدیک باشد؟ واقعا نمی‌توان گفت. اینجاست که مستند راز استفاده از قدرت تجسم را به صورت کاربردی مطرح نکرده است و همین موضوع باعث شده تا عده زیادی هیچ نتیجه‌ای ( حتی نتایج کوچک) را از آن گرفته‌اند.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]اگر دقت کنید به اندازه تعداد نفراتی که درباره راز صحبت می‌کنند سلیقه وجود دارد و چیزی که سلیقه عده زیادی در آن دخیل شود و هرکس به روش خود آن را مطرح کند دیگر قانون نیست.[/box]

پس با این حساب تصویرسازی به چه درد می‌خورد؟ در ادامه به شما می‌گویم.

 

کاربردهای تصویرسازی ذهنی

ممکن است بسیار سخت باشد که مدت زیادی خودمان را درگیر تصویرسازی ذهنی کرده‌ایم اما به خاطر استفاده نادرست نتایج کاربردی و همیشگی نگرفته‌ایم.

اما وقتی کاربردهای آن را بدانید به احتمال زیاد این احساس در شما بهتر خواهد شد و می‌توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.

 

کاربرد اول: تقویت اساسی حافظه

تصویرسازی ذهنی می‌تواند از حافظه شما یک دنیای دیگر بسازد. افرادی که مدام با خودشان مرور تصویری از وقایع روزمره دارند خود به خود حافظه بلند مدت‌شان را نیز تقویت کرده‌اند و راحت‌تر می‌توانند جای اشیا و یا یک خاطره قدیمی را بیابند.

  رهبری اخلاقی چیست؟ (دستورالعمل کامل اجرای آن)

البته مواردی مانند احساسات هم دخیل است اما به طور کلی تصویرسازی ذهنی را می‌توان یک تمرین خوب برای تقویت حافظه دانست.

 

کاربرد دوم: مدیریت توجه

این که در طول روز چقدر به وقایع توجه می‌کنید را می‌توان با تمرین تصیرسازی ذهنی افزایش داد. شما با تصویرسازی ذهنی می‌توانید توجه خود را مدیریت کرده و به جای استفاده ناخوداگاه ( طبق عادت ) از تلفن همراه، به همسر و فرزندان خود بیشتر توجه کنید.

همچنین با تصویرسازی ذهنی می‌توانید راحت‌تر مسائلی که در زندگی با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنید را حل کنید.

 

کاربرد سوم: افزایش خلاقیت

کاربرد اول و دوم تصویرسازی ذهنی با استفاده از حالت بازسازی اتفاق می افتاد اما کاربرد سوم آن یا همان تجسم خلاق برای افزایش خلاقیت بسیار عالی عمل می‌کند.

در واقع اگر می‌خواهید از تجسم خلاق خود بیشترین بازدهی را داشته باشید می‌توانید از آن برای افزایش خلاقیت استفاده کنید ( نه صرفا برای رسیدن به آرزوها )

در فایل صوتی به خوبی به این تمرین اشاره شده است.

 

چطور تصویرسازی ذهنی را انجام دهیم

در انجام تصویرسازی ذهنی نباید سخت‌گیر باشید. فراموش نکنید که برای انجام یک تصویرسازی عالی لازم است کمی نیم کره چپ مغزتان را کم‌کار و نیم کره راست مغزتان را پرکار کنید.

زیرا نیم کره راست می خواهد بی‌پروا به همه جا و همه چیز سرک بکشد اما نیم‌کره چپ با منطق خود مدام جلوی آن را می‌گیرد. بنابراین خودتان را آزاد بگزارید و بی پروا و بدون منطق به همه چیز سر بزنید. ( البته در ذهنتان)

[box type=”success” align=”aligncenter” class=”” width=””]تصویرسازی ذهنی می‌تواند تبدیل به یک عادت شود و عادت با تمرین کافی شکل می‌گیرد.[/box]

بنابراین روزهای ابتدایی را به تمرین به اندازه کافی اختصاص دهید و بعد از تبدیل شدن آن به یک عادت، دیگر در هر شرایطی می توانید یک تصویرسازی عالی در هر شرایطی داشته باشید.

معمولا تصویرهای ذهنی در حین انجام کار و بر اساس شرایط مختلف ناگهان شروع به نقش بستن در ذهن می‌کنند. اگر در آن لحظه مقدور بود برای دقایقی کار خود را رها کنید و به مغزتان اجازه دهید شما به جایی ببرد که خودش دلش می‌خواهد.

سعی کنید در هر فرصتی که دارید وقایع اطراف را به چالش بکشید. مثلا رنگ دیوارهای خانه را در ذهنتان تغییر دهید. یا سعی کنید جزئیات صورت خود را در ذهن کنار هم بچینید تا تصویر چهره خود را ببینید.

برای انجام بهتر این کار از تمرین آینه استفاده کنید. در ذهن خود تصور کنید جلوی یک آینه ایستاده‌اید، خودتان را چگونه می‌بینید؟

تصویرسازی ذهنی تکنیک خاصی ندارد و شما فقط نکات بالا را به خوبی رعایت کنید تبدیل به یک فرد ماهر در تصویرسازی ذهنی می‌شوید.

البته گوش دادن به موسیقی و کشیدن نقاشی هم می‌توان تجسم خلاق شما را افزایش دهد. به طور کلی هرچیزی که بر نیم کره راست مغز شما تاکید دارد به گونه‌ای به توانایی تصویرسازی ذهنی مربوط می‌شود. پس به نیم کره راست مغزتان بیشتر توجه کنید.

  اساسی‌تری راه افزایش اعتماد به نفس در زنان چیست

 

برخی معتقد هستند که هرچیزی را تجسم کنند به آن می‌رسند

به عنوان بخش پایانی این مقاله لازم است کمی شما را با بازی‌های روانی مغزتان آشنا کنم. اگر تا به حال چیزی را گم کرده باشید به احتمال زیاد اولین بار آن را به خوبی به یاد می‌آورید.

زمانی که ما چیزی را برای اولین بار گم می‌کنیم نمی‌خواهیم باور کنیم که این اتفاق افتاده است. زیرا ما همه چیز را رعایت کردیم و دنیا ناعادل بوده پس برای این بی عدالتی نمی خواهیم قبول کنیم که آن چیز با ارزش را گم کرده‌ایم.

درباره قدرت تجسم خلاق و رسیدن به آرزوها هم این موضوع صدق می‌کند. زیرا در راه رسیدن به آرزوها آنقدر عوامل موثر و بیشتری وجود دارند که تجسم خلاق جزئی از راه‌های فرعی آن به حساب می‌آید.

افرادی که فکر می‌کنند به خاطر تجسم به آرزوهایشان می‌رسند ناآگانه بسیاری از آن موارد اصلی را رعایت و اجرا می‌کنند اما چون از تجسم خلاق خود اگاه هستید فکر می‌کنند به خاطر تصویرسازی‌های ذهنی به آرزوی خود می‌رسند.

وقتی شخصی با وجود تجسم خلاق و تصویرسازی ذهنی حتی نزدیک به آرزوی خود نمی‌شود به این افراد مراجعه می‌کند و راهنمایی می‌خواهد پاسخ معمول آن‌ها اینگونه است:

حتما چیزی را به خوبی رعایت نکردی، شاید جزئیات را به خوبی تصور نکردی یا اینکه ممکن است بگویند نمی دانم چرا برای تو عمل نمی‌کند.

 

برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید.

اگر من از شما بخواهم یک پارچه را با تکنیک زیگ زاگ خیاطی بدوزید و راه و اصول آن را هم به شما بگویم اکثرا می‌توانید آن را انجام دهید. فقط شاید کمی باید بیشتر تمرین کنید.

علت این موضوع اصول و قواعد تعیین شده‌ای است که قطعا منجر به نتیجه مشابه می‌شود. یعنی هرکس با هر سطح دانش و توانایی این تکنیک را پیاده کند می‌تواند به صورت زیگ زاگ بدوزد.

اما آیا همین موضوع در رابطه با تصویرسازی برای رسیدن به آرزو‌ها صدق می‌کند؟ گمان نمی‌کنم اینگونه باشد. می توانید به ۸۰ درصد افرادی مراجعه کنید که در سراسر دنیا مستند راز را دیده‌اند عمل کرده‌اند و نتیجه‌ای جز امید واهی و سپس بی انگیزگی نسیبشان نشده است.

در واقع می‌توان گفت اگر در تصویرسازی ذهنی استفاده می‌کنید مستقیما نیازی نخواهید داشت که خواسته خود را مجسم کنید. مخصوصا اگر قبلا آن را هرگز با هیچ‌کدام از حواس پنج‌گانه درک نکرده‌اید.

[box type=”warning” align=”aligncenter” class=”” width=””]تصویرسازی ذهنی در راستای آرزوهای شما جادو نخواهد کرد[/box]

بمقاله‌ای درباره سیستم RAS مغز نوشته‌ام که به خوبی می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

اگر هنوز ابهامی باقی مانده یا سوالی دارید می‌توانید از بخش “ از من بپرس” یا بخش کامنت زیر همین مقاله استفاده کنید و با من در ارتباط باشید تا پاسخ سوال خود را بگیرید.

فایل صوتی تمرین تصویرسازی ذهنی:

 

 

6 پاسخ
 1. سلمان عابدینی
  سلمان عابدینی گفته:

  درود بر شما
  فوق العاده بود
  فوق العاده
  تصویر سازی ذهنی راهکاری درست و دقیق برای انجام غیر ممکن های ذهن است…
  شاد و پیروز باشید
  لحظه شاد و درستی گذشت
  در میان این همه ذهنیت به هم ریخته و پوچ
  فوق العاده بود
  فوق العاده.

  پاسخ
 2. فرشاد آلفونه
  فرشاد آلفونه گفته:

  سلام .درود بر شما .موشکافانه و وجذاب بیان کردید .مشخصا خیلی زحمت کشیدین و تحقیق و تمرین کردین .به صورت دقیق و علمی توضیح دادین . حتما من تمرین خواهم کرد .تشکر از زحماتتون

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *