بهبود و توسعه فردیمدیریت استرسمقالاتمهارت های زندگی

دستورالعمل شگفت‌انگیز رفع عزت نفس پایین با ۴ تکنیک جادویی

عزت نفس پایین معضلی است که حدود ۹۰ درصد از افراد جهان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. متاسفانه به اشتباه یاد گرفته‌ایم که عزت نفس و اعتماد به نفس باهم یکی هستند به همین دلیل برای رفع عزت نفس پایین به دنبال راه‌های افزایش اعتماد به نفس هستیم.

بنابراین یکی از جدی‌ترین موانع افزایش عزت نفس را می‌توان همین اشتباه ساده دانست. قطعا در این مقاله قصد نداریم درباره تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس حرف بزنیم اما دانستن این تفاوت از پیش نیاز‌های درک بهتر این مقاله کمک خواهد کرد.

اهمیت عزت نفس در زندگی آن‌قدر بالاست که شما تقریبا می‌توانید همه دلایل موفق نشدن خود در زندگی را به گردن نبود آن بیاندازید. اما زمانی که عزت نفس کافی در وجودتان باشد احساس یک نوع وحدت درونی را خواهید داشت که باعث افزایش شادی و حس خوشبختی در شما می‌شود و به نوعی دیدگاه شما نسبت به قبل تفاوت زیادی را تجربه می‌کند.

این مقاله قصد دارد یک عامل نابودکننده عزت نفس را به شما معرفی کند که احتمالا تا به حال به آن دقت نکرده‌اید اما در پشت صحنه هر لحظه بیش از پیش عزت نفس شما را می‌بلعد.

 

داستان نابودی عزت نفس:

 

مرحله ۱: شروع یک موفقیت کوچک یا بزرگ است.

 • زمانی که در شغل خود ترفیع یا پاداش می‌گیرید
 • زمانی که یک شخص موفق کار شما را تحسین می‌کند
 • زمانی که مرد یا زن مورد علاقه‌تان حاضر به ازدواج با شما می‌شود
 • زمانی که فرزندتان از شما با عنوان یک قهرمان یاد می‌کند
 • زمانی که یک سخنرانی موفق در جمع انجام داده‌اید
 • زمانی که طرفداران زیادی داشته باشید
 • و همه موقعیت‌های مشابه….

 

مرحله ۲: شروع گفت‌وگوی درونی و ایجاد حس دورویی است.

گفت‌وگوی درونی همان صدای خودمان است که همیشه در حال صحبت با ماست و تقریبا همه احساسات ما از نوع صحبت‌های خودمان با خودمان نشأت می‌گیرند. صدای درونی افراد با عزت نفس پایین، معمولا از این‌که لایق چنین موفقیتی نبودند و دیگران هرلحظه ممکن است بفهمند سخن می‌گوید. گفت‌گوهایی نظیر:

 • من که لایق این ترفیع نبودم. ای کاش کسی نفهمد.
 • اگر این جمعیت بفهمند که تهیه این سخنرانی کار آسانی بوده، دیگر برایم ارزش قائل نمی‌شوند.
 • ای کاش هیچوقت پسر/دختر مورد علاقه‌ام نفهمد که من آنقدرها هم لایق نیستم.
 • اگر فرزندم بفهمد که در آن کار به طور اتفاقی موفق شدم دیگر مرا قهرمان خودش حساب نمی‌کند.
 • واقعا نمی دانم چرا این همه آدم طرفدار من هستند.
 • آیا این تعریف و تمجید واقعی بود یا اینکه می‌خواست مرا دلگرم کند؟
 • و بسیاری دیگر از این قبیل گفتگوهای درونی
بخوانید  دفترچه خاطرات استرس: با این تکنیک برای همیشه بر استرس خود غلبه کنید

 

مرحله ۳: فعالیت بیشتر برای جلوگیری از رو شدن دستافراد در این مرحله بیش از پیش فعالیت و کار می کنند تا مبادا دستشان رو شود و دیگران بفهمند که لایق چنین موفقیتی نبوده‌اند. نتیجه در این مرحله طبیعاتا موفقیت بیشتر است.

با کمال تعجب شخص در این مرحله به موفقیت‌های بیشتری دست میابد و البته ترسش هم بیشتر می‌شود. زیرا تعریف و تمجیدهای اطرافیان افزایش پیدا کرده و کار، بسیار خطرناک‌تر از قبل است. رو شدن دست در ین مرحله برابر با ریختن آبرو و از دست دادن اعتبار برای همیشه است.

 

 

مرحله ۴: خستگی از این اوضاع و کنار کشیدن

افرادی که به این مرحله می‌رسند بسیار سخت‌تر از بقیه می‌توانند موفقیت‌های بزرگ‌شان را تکرار کنند و در چرخه نابودکننده عزت نفس زندانی خواهند شد. امید و انگیزه و شور و نشاط خود را از دست داده‌اند و دیگر تاب و توان آن روزهای پر از موفقیت را ندارند.

با صدای درونی‌شان شدیدا خودتخریبی می‌کنند و همین موضوع باعث می‌شود در زندگی کمتر از همیشه چیزی بخواهند. رویاها و اهدافشان بسیار کوچک می‌شود و تا قبل از آگاهی لازم به افسردگی هم کشیده می‌شوند.

حتی ممکن است کمال‌طلب شوند و برای هرچیزی در زندگی سخت بگیرند. که البته همه این موارد با دریافت آگاهی لازم و اراده خودشان قابل حل شدن است.

اگر چنین مواردی برای شما آشنا بود پس با ادامه مقاله همراه باشید. اما اگر هیچ‌کدام از این مراحل را تا به حال طی نکرده‌اید پیشنهاد می کنم از ادامه مطالعه این مقاله صرف نظر کرده و سری مقاله‌های مدیریت استرس را مطالعه کنید تا رفع مشکل خود را در بین آن‌ها بیابید.

 

دستورالعمل رفع عزت نفس پایین از طریق حل مشکل دورویی:

 

آیا تا به حال نام سندرم ایمپاستر impostor syndrome یا به گوشتان خورده است؟

این سندرم در اکثر افراد دیده می شود اما تنها افرادی که بیش از حد درگیر آن باشند آسیب جدی می‌بینند.۴ مرحله‌ای که در بالا معرفی کردیم در واقع مراحل سندرم ایمپاستر هستند.

افراد مبتلا به سندرم ایمپاستر هر لحظه از رو شدن دستشان در مقابل دیگران ترس و واهمه دارند و این در حالیست که لایق چنین موفقتی بوده و هستند زیرا برای آن، تلاش‌های واقعی کرده‌اند که هرکسی به آسانی نمی‌توانست از پس آن برآید.

بخوانید  تصویرسازی ذهنی چیست؟ + فایل صوتی تمرین (رایگان)

بنابراین اگر شما هم احساس می‌کنید علی‌رغم تشویق و تعجب دیگران از موفقیتتان، باز هم احساس می‌کنید لایق چنین موفقیتی نیستید و همیشه ترس از رو شدن دستتان دارید، به احتمال زیاد مبتلا به این سندرم شده‌اید که تا این مرحله نه‌تنها به ضررتان نیست بلکه کاملا باعث رشد بیشتر شما خواهد شد.

اینکه شما هنوز نگران هستید و به دنبال راه چاره می‌گردید جای امیدواری دارد و حالا که در حال مطالعه این مقاله هستید قطعا به مراحل وخیم این سندرم کشیده نخواهید شد. در ادامه چند تکنیک ساده به شما معرفی می‌شود که اگر آن‌ها را انجام دهید همزمان با رشد روزافزون خودتان، می‌توانید با این سندرم خداحافظی کید.

 

۱. استفاده از جملات تاکیدی:

همانطور که می‌دانید در هرزمینه، جملات تاکیدی وجود دارند که می‌توانند مسیر امید و انگیزه برای تحقق اهداف را روشن کنند. همچنین قسمت بسیار کاربردی جملات تاکیدی، استفاده از کاغذ و قلم است. برای رفع عزت نفس پایین و همچنین خداحافظی با سندرم ایمپوستر فقط کافیست زمانی که موفقیتی را کسب کردید، شرح حال و احساس خودتان را روی کاغذ بیاورد و هرجایی که مناسب نبود را با یک جمله مناسب جایگزین کنید.

دقت کنید در این قسمت به احتمال زیاد حال روحی شما به هم می‌ریزد که طبیعی است و فقط باید چند روزی را تحمل کنید تا آرام آرام ریشه این سندرم در وجودتان خشک شود. مثال:

جمله اولیه: این بار هم از بیخ گوشم گذشت و کسی نفهمید ولی نکنه بقیه بفهمن….

جمله تغییریافته: این بار هم یه موفقیت دیگه. اگر کسی ازم پرسید حتما داستان موفقیتم رو واسش تعریف می‌کنم. هرچه باداباد…

اوایل این کار بسیار سخت و دشوار است و برای شروع بهتر است کمی بیخیالی را چاشنی کارتان کنید و مدام به خود بگویید که همیشه می توانید از اول شروع کنید و موفق شوید.

 

۲. افراد موفق را بیابید:

افرادی که به نظر شما موفقیت‌های بزرگی کسب کرده‌اند را بیابید و با آن‌ها درباره این سندرم حرف بزنید و بخواهید تا آن‌ها هم داستان موفقیتشان را برای شما بازگو کنند. متوجه خواهید شد که در بین حرف‌های اغلب افراد موفق نشانه‌های این سندرم دیده می‌شود.
بعد از آن دوباره به قبل از شروع صحبتتان فکر کنید. آیا هنوز هم فکر می‌کنید آن افراد موفق هستند؟ البته که موفق هستند زیرا برای موفقت‌شان تلاش زیادی کرده و دستاوردهای بسیار ارزشمندی را کسب کرده‌اند.

بخوانید  استرس چیست: شناسایی انواع استرس و بهترین راه درمان آن

انجام این کار به صورت مداوم قطعا شما را از این سندرم دور و به واقعیت نزدیک می‌کند. دقت کنید این کار در صورتی جواب می‌دهد که خودتان بااراده زیاد بخواهید که چنین اتفاقی رخ دهد. بنابراین از همین الان شروع به پیدا کردن افراد موفق کنید و از آن‌ها سوال کنید. اگر در بعضی مواقع چنین چیزی برای شما ممکن نبود می‌توانید به مطالعه زندگی‌نامه و داستان موفقیت‌آن‌ها بپردازید تا در آینده با آمادگی بیشتر به ملاقات آن‌ها بروید.

 

۳. استفاده از تکنیک SWOT:

تکنیک SWOT یکی از برترین تکنیک‌ها در زمینه خودشناسی است. شما با این تکنیک ۴ جنبه اصلی زندگی خود را بررسی می‌کنید تا با دید بازتری به ادامه مسیر بپردازید. در این تکنیک شما نقاط ضعف، نقاط قوت، فرصت‌ها، تهدید‌های خودتان را بررسی کرده و هر کدام را به دیگری نسبت می‌دهید تا بتوانید نقاط ضعف خود را پوشش داده و تهدیدهایتان را تبدیل به فرصت کنید.

این تمرین در رفع عزت نفس پایین بسیار کارساز است زیرا موقعیت‌هایی را به شما نشان می‌دهد که به احتمال زیاد در حالت عادی نمی دیدید. همچنین تهدید‌هایی که در آینده گریبانگیر شما خواهند شد را پیشاپیش خواهید شناخت تا زودتر دست به کار شده و آن‌ها را رفع کنید.
در مرحله بعد زمانی که به موفقیتی رسیدید به جای افکار نادرست درباره لیاقت خودتان به زحمات زیادی که برای کسب موفقیت کشیده‌اید فکر خواهید کرد و این با رشد عزت نفس شما برابر است.

 

۴. هدف‌گذاری صحیح را یاد بگیرید:

کسی از ابتدای زندگی هدف گذاری صحیح را به ما نیاموخته است بنابراین ما هدف‌هایی را انتخاب می‌کنیم که سرانجام ندارند و معمولا تا نیمه راه رها می‌شوند زیرا انگیزه کافی را به ما تزریق نمی‌کنند. همین موضوع باعث شدت سندرم ایمپاستر می‌شود، زیرا باعث خودتخریبی بسیار زیادی در ما خواهد شد که به آسانی جبران نمی‌شود.

اما با هدفگذاری های صحیح کوچک و بزرگ و رسیدن به آن‌ها، به صورت خودکار اقدام به رفع عزت نفس پایین خواهید کرد و خداحافظی با این سندرم بسیار آسان‌تر خواهد شد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن