بهبود و توسعه فردیمقالاتمهارت های رهبری (لیدرشیپ)مهارت های زندگی

آزمون مهارت‌های رهبری + تفسیر کامل + راهنمایی برای افزایش مهارت‌های رهبری

 

ما به شما می‌گوییم که چقدر مهارت رهبری دارید و بعد از ارزیابی، مسیری برای افزایش مهارت‌ های رهبری‌ تان به شما نشان خواهیم داد.

 

به نظر شما رهبر خوب کیست؟ ( مهارت های رهبری خوبی دارد)

همه افراد در پاسخ به این سوال ممکن است اینگونه پاسخ دهند:

یک سیاستمدار، یک تاجر، یک شخصیت مذهبی و یا شاید هرکسی که می‌شناسیم، مانند: رئیس سازمانی که در آن مشغول به کار هستیم، مدرسی که به ما آموزش می‌دهد و یا حتی یکی از دوستان نزدیک‌مان. شما می‌توانید هر شخصی را در دنیا پیدا کنید که رهبر خوبی باشد.

البته فقط داشتن مهارت های رهبری عادی، از افراد رهبر خوبی نمی‌سازد بلکه کمی مطالعه بیشتر به همراه سختکوشی، هرکدام از ما را قادر به افزایش مهارت‌های رهبری‌مان و تبدیل شدن به یک رهبر خوب  می‌کند.

 

اما چگونه می‌توان مهارت های رهبری را در خود تقویت کرد؟ 
بهترین روش برای این کار تجزیه و تحلیل عملکردمان به روش‌های مختلف است.
در همین خصوص آزمونی را برای شما آماده کرده‌ایم که با انجام آن به توانایی‌ها و ضعف‌های خود پی می‌برید و سپس شما را راهنمایی می‌کنیم که از توانایی های خود چگونه بهتر استفاده کنید و همچنین با چه روشی ضعف‌های خود را از بین برده و آن‌ها را به نقاط قوت خود تبدیل کنید.
بعد از انجام این آزمون مهارت های رهبری خود را بهتر می‌شناسید.

 

دستورالعمل و کمی توصیه برای آزمون مهارت های رهبری:

  • سوالات را یک به یک خوانده و برای پاسخ فقط کافیست بر روی گزینه مورد نظرتان کلیک یا تاچ کنید.
  • پاسخ هر سوال را بر اساس آنچه واقعا هستید انتخاب کنید نه آنچه که فکر می‌کنید درست است.
  • بدست آوردن بالاترین نمره در این آزمون کار سختی نیست اما کسی به جز خودتان قرار نیست از نتیجه این آزمون باخبر شود، پس برای ارتقای مهارت‌های رهبری تان با خودتان رو راست باشید.
  • به خودتان سخت بگیرید و حتی اگر برایتان خوشایند نیست که نمره پایینی بگیرید باز هم پاسخ تان را واقعی انتخاب کنید تا واقعا خود را تجزیه و تحلیل کرده و سپس نتایج واقعی مناسبی دریافت کنید.
  • بعد از اتمام پاسخ‌هایتان بر روی دکمه محاسبه مجموع امتیازات من کلیک کرده تا نتیجه را مشاهده کنید.

 

به آزمون مهارت‌های رهبری خوش‌آمدید.

ایمیل
۱. قبل از واگذاری یک کار به کسی، علاقه، منافع و میزان مهارت او را در نظر می‌گیرم.
۲. من به خودم و توانایی‌هایم برای موفقیت شک می‌کنم.
۳. من تنها کاری که کامل و بی نقص باشد را افرادم قبول می‌کنم.
۴. من انتظار دارم افرادم بیشتر و سخت‌تر از خودم کار کنند.
۵. وقتی کسی ناراحت و آشفته باشد سعی می‌کنم در بهتر شدن حالش به او کمک کنم.
۶. زمانی که اوضاع تغییر می‌کند انعطاف‌پذیر هستم و می‌توانم برای شرایط به وجود آمده راهی پیدا کنم.
۷. من فکر می‌کنم احساسات شخصی نباید روی بهره‌وری، بازدهی و عملکرد افراد تاثیری بگذارد.
۸. من انگیزه بالایی دارم زیرا احساس می‌کنم هرآنچه برای موفقیت لازم است را در خودم دارم.
۹. عقدیه من این است: وقتی که صرف بالا بردن روحیه تیمی می‌شود تنها یک زمان تلف شده است.
۱۰. حضور من در محل کارم موجب اضطراب و آشفتگی‌ام می‌شود.
۱۱. اقداماتی که انجام می‌دهم به افرادم نشان می‌دهد که از آن‌ها چه می‌خواهم.
۱۲. زمانی که با یک تیم کار می‌کنم توانایی همسو و هم‌راساتا کردن همه افراد را دارم تا برای یک هدف مشترک تلاش کنند.
۱۳. من از قوانین و انتظاراتی که برای اعضای تیم در نظر گرفته‌ام به آسانی گذر می‌کنم. این کار آسان‌تر از پذیرفتن همیشگی مسئولیت آن‌هاست.
۱۴. من از داشتن یک برنامه دقیق و اجرایی برای آینده لذت می‌برم.
۱۵. زمانی که از من انتقاد می‌شود به شدت آشفته و پر از احساس تهدید می‌شوم.
۱۶. من به اندازه کافی برای افرادم وقت می‌گذارم تا آن‌چه را که برای موفقیت لازم دارند و من می‌توانم به آن‌ها یاد بدهم را فرا بگیرند.
۱۷. من نسبت به زندگی خوشبین هستم و می‌توانم فراتر از مشکلات و چالش‌های موقت را ببینم.
۱۸. من معتقد هستم که افراد تیم اگر به جای یادگرفتن مهارت جدید و به چالش کشیدن خود، وظایف خود را تمام و کمال انجام دهند رشد بیشتری را تجربه خواهیم کرد.

 

 

تفسیر همه نمرات

(۱۸ تا ۳۴)
با توجه به امتیازی که کسب کرده اید بهتر است برای بالا بردن مهارت‌های رهبری تان بیشتر تلاش کنید تا آنها را ارتقا دهید. البته خبر خوب این است که اگر این مهارت‌ها را ارتقا داده و از آنها در محل کار، خانه و حتی جامعه استفاده کنید برای اطرافیانتان فردی ارزشمندتر هم خواهید بود. این کار کاملا امکان پذیر است و هیچ زمانی بهتر از حالا، برای شروع نیست.

 

(۳۵ تا ۵۲)
شما می‌توانید مانند یک رهبر عمل کنید اما کافی نیست و برای تبدیل شدن به یک رهبر استثنایی نیاز به تلاش بیشتری و افزایش مهارت های رهبری در خود دارید.
حال که شما پایه و اساس تبدیل شدن به یک رهبر استثنایی را دارید این مقاله فرصتی است برای ارتقای مهارت‌ها و تبدیل شدن به یک رهبر فوق العاده. به تجزیه و تحلیل خودتان بپردازید و ببینید که اگر کدام مهارتتان بیشتر تقویت شود، از شما رهبر بهتری می‌سازد

 

(۵۳ تا ۹۰)
آفرین، شما در راه تبدیل شدن به یک رهبر استثنایی هستید، اما این را در نظر بگیرید که ممکن است ضعف‌هایی هم داشته باشید که باعث کم کردن سرعت شما و یا ایراداتی در کارتان شود. برای انجام هر چه بهتر این فرایند خودتان را به دقت ارزیابی کنید و ببینید در کجا هنوز ضعف دارید. وقتی ضعفهایتان را یافتید روی آن‌ها کار کنید تا روز به روز رشد کرده و پیشرفت واقعی را لمس کنید و مهارت های رهبری را در خود تقویت کنید.

 

همه ما در زندگی بر اساس ارز‌شهایمان زندگی می‌کنیم. همچنین بر اساس مهارت‌هایی که کسب کرده ایم اقدام به انجام کاری می‌کنیم. گاهی تنها با ترکیب کردن چند ارزش که مختص به خودمان است می‌توان ارزشی جدید خلق کرد و با دیدگاه جدیدی به دنیا نگاه کرد. جالب است بدانید این یکی از عادات مهم هر رهبر موفق است که همین کار را به وسیله مطالعه روزانه انجام می‌دهد. با مطالعه روزانه (هرچند کم) به راحتی می‌توانید موثرترین رهبر در حوزه کاری خودتان باشید.

 

رهبرهای موفق بر این باورند، روزی که مطالعه نکنند یک گام به عقب برداشته‌اند.

 

ویژگی های شخصیتی موثر در رهبری

همه ما خصوصیات شخصیتی مختص به خودمان را داریم که باعث تمایزمان از یکدیگر می‌شوند. حال این خصوصیات ممکن است خوب یا بد باشند اما بسیار مهم هستند زیرا عملکردمان را در شرایط مختلف تحت تاثیر قرار می‌دهند. در ادامه قصد داریم خصوصیات شخصیتی شما را با توجه به آزمونی که دادید مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید نقاط ضعف و قوت خود را بهتر شناسایی کرده و از این طریق خود را تبدیل به یک رهبر استثنایی کنید.

خصوصیات شخصیتی که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم همان خصوصیاتی هستند که یک رهبر موفق حتما باید آنها را داشته باشد.

 

اعتماد به نفس

سوالات (۲ و ۸)

افراد با اعتماد به نفس معمولا الهام بخش هستند و مردم دوست دارند در اطراف این اشخاص باشند، زیرا آنها به آنچه می‌گویند و یا انجام می دهند ایمان دارند. بنابراین اگر شما فرد با اعتماد به نفس و مثبتی هستید که تلاش می‌کند هر روز موفقیت‌های بیشتری کسب کند پس به راحتی می‌توانید افراد را ترغیب کرده تا بهترین عملکرد خود را برای انجام هر کاری داشته باشند.

اعتماد به نفس از طریق تسلط بر مهارت‌های قابل توجهی ساخته می‌شود که شما با انجام آن احساس کنید می‌توانید به ارزش‌های خود بیافزایید.
یکی از بهترین راه‌های افزایش اعتماد به نفس این است که همه موفقیت‌هایی که قبلا به دست آورده‌اید را به یاد بیاورید و ببینید که چقدر توانمند هستید.
مقاله افزایش اعتماد به نفس به شما در انجام این کار کمک می‌کند. همچنین شما می‌توانید با تجزیه و تحلیل خود، نقاط ضعف و قوت خود را دریابید و از آن استفاده کرده و به بهترین نتیجه برسید. مقاله طرز استفاده از تکنیک SWOT به شما در این زمینه کمک می‌کند.

 

نگرش مثبت

سوالات (۱۰ و۱۷)

داشتن نگرش مثبت برای یک رهبر استثنایی بسیار لازم و ضروری است. اما نگرش مثبت چیزی بیشتر از خوشحال و خندان بودن است. در واقع شما نیاز به تعادل در کارهایتان دارید و باید بتوانید مشکلاتتان را از پیش شناسایی کرده تا بتوانید با آنها مقابله کنید. اینکه چگونه با موانع پیش‌رویتان برخورد می‌کنید تفاوت اصلی را ایجاد می‌کند نه صرفا خوشحال نشان دادن چهره‌تان.

افراد با نگرش مثبت در واقع قادر به مقابله با هرگونه مشکلی هستند یا حتی اگر در آن لحظه هم اینگونه نباشد امید خود را از دست نمی‌دهند و این بار با دید بهتری دست به کار می‌شوند. اما افراد منفی در چنین وضعیتی دچار ترس و استرس می‌شوند که نهایتا منجر به شکست می‌شود.
تکنیک‌های مدیریت استرس از جمله استراحت کافی، کسب آرامش از طریق خواب به موقع و همچنین تمرین‌های جسمانی روش‌هایی عالی برای رهایی از افکار و احساسات منفی هستند.

یافتن الگوی صحیح فکر و همچنین یادگیری روش‌های پیدا کردن افکار منفی و از بین بردن آن، راه اساسی برای این کار است. مقاله از بین بردن استرس با ۳ ابزار قدرتمند می‌تواند در این زمینه بسیار موثر باشد پس حتما نگاهی به آن بیاندازید.

 

هوش هیجانی

سوالات (۵ و ۱۵)

هوش هیجانی به مهارت‌های مربوط به ذهن و شخصیت و حتی مهارت‌های ارتباطی مربوط می‌شود. هوش هیجانی EQ در واقع درک دقیق‌تری از استعدادهای هر شخص را ایجاد می‌کند. همچنین توانایی شناخت احساسات خود و دیگران در موقعیت‌های مختلف را هم ایجاد می کند که باعث ایجاد روابط قوی‌تر بین افراد خواهد شد.

یادگیری ایجاد هم‌دلی برای افزایش هوش هیجانی بسیار ضروریست. به عنوان مثال: داشتن ارتباط مفید به وسیله گوش دادن خودآگاه (به زودی) یکی از عوامل موثر در هوش هیجانی به حساب می‌آید که باعث می‌شود بتوانید واقعا دیگران را درک کنید و در نتیجه موجب افزایش همدلی در شما خواهد شد. مقاله هوش هیجانی در رهبری (به زودی) می‌تواند در این زمینه بسیار کمک کننده باشد.

 

تبدیل شدن به یک رهبر تحول آفرین

رهبری تحول‌آفرین سبکی در رهبری است که رهبران بینش دقیقی از آینده را برای خود و دیگران اتخاذ می‌کنند و در این مسیر لحظه‌ای از انگیزه دادن به افرادشان غفلت نخواهند کرد. همچنین مسیر رسیدن به اهداف را به خوبی ارزیابی و مدیریت می‌کنند تا برای رویارویی با چالش‌های احتمالی سربلند و پیروز باشند.

یک رهبر تحول آفرین خصوصیاتی فراتر از مهارت های رهبری در هر رهبر دیگر دارد. به گونه ای که تنها رهبران تحول آفرین نامی جاودان از خود برجای گذاشته‌اند، بنابراین تمرکز ما هم بیشتر بر این سبک رهبری خواهد بود. خبر خوبی که وجود دارد این است که ما شما را برای رهبری تحول آفرین هم ارزیابی کرده ایم پس با همراه باشید تا خودتان را در این زمینه بیشتر بشناسید.

 

توانایی ارائه یک بینش قدرتمند

سوال (۶و ۱۴)
این یکی از توانایی های یک رهبر تحول‌آفرین است که بینش کاملی داشته باشد و آن را به گونه ای به افرادش منتقل کند که برایشان الهام بخش باشد. مرحله اول برای انجام این کار، کامل کردن اطلاعاتتان در زمینه ای است که فعالیت می کنید. همچنین می‌توانید برای بهتر انجام شدن این کار مقاله ساخت نیروی متخصص ( به زودی) را بخوانید.

استفاده از تکنیک های تجزیه و تحلیل استراتژیک می تواند یک دید کلی از شرایط محیط به شما بدهد تا بتوانید بهترین تصمیم را گرفته و به اطرافیان و مشتریان خود بیشتر توجه کنید. بخش استراتژی ما نیز مقاله های بسیاری دارد که می توانید با خواندن آن بهترین استراتژی کسب و کار را اتخاذ نمایید.(به زودی)

با استفاده از این بخش شما می توانید موانع و چالش هایی که با آن رو به رو هستید را شناسایی کرده و با استفاده از مقاله تکنیک اولویت بندی و تصمیم گیری مناسب ( به زودی) از آنها عبور کنید.

در نهایت شما باید قادر به متقاعد کردن افراد به وسیله یک داستان شخصی باشید. مقاله قدرت تشویق می‌تواند به شما کمک کند(به زودی) تا یاد بگیرید چگونه ذهن های بسته را باز کنید تا پذیرای ایده‌های جدید باشند.

یکی دیگر از بهترین روش های متقاعد کردن مردم استفاده از داستان های زنده است. برای بهتر درک کردن این موضوع می‌توانید مصاحبه با آنت سیمنز را با عنوان هرکسی بهترین داستان را بگوید برنده است ( به زودی) مطالعه کنید.

 

انگیزه سازی برای افراد در جهت بینش

سوالات (۹و۱۲)
داشتن بینش برای یک رهبر لازم است اما اگر بخواهید رهبر عالی باشید باید بتوانید مردم را متقاعد کنید که بینش شما را بپذیرند. تاکید بر کار گروهی و نشان دادن تاثیر فوق‌العاده آن به افرادتان تاثیر بسزایی در عملکردشان خواهد داشت و عده بیشتری را با شما همراه خواهد کرد.
شما می‌توانید مقاله استفاده مدیریت توسط اهداف ( mbo) (به زودی) و همچنین شاخص عملکرد کلیدی (KPI) (به زودی) را مطالعه کنید تا راهکارهایی اساسی برای این را بیابید.

در نهایت شما نیاز به انگیزه سازی برای افراد نسبت به بینشتان دارید که می‌توانید برای شروع، آزمون چقدر مهارت انگیزشی دارید(به زودی) را مطالعه کرده و توسط آن خودتان را ارزیابی کنید. سپس مقالات انگیزه سازی هرزبرگ(به زودی)، فاکتور های بهداشت فکری(به زودی) و نظریه ۳ عاملی سیروتا(به زودی) را مطالعه کنید تا در این کار به بیشترین حد مهارت دست یابید.

 

تبدیل شدن به یک الگوی خوب

سوالات (۴و۱۱)
رهبران خوب الگو های خوبی هستند. آنها به چیزی که می‌گویند عمل کرده و آنچه را که انجام داده اند بدون ترس بازگو می‌کنند. این نوع رهبرها قابل اعتماد و نمونه‌ای بارز از اتحاد هستند. آنها چه در زندگی روزانه و چه در محل کارشان همینگونه عمل می‌کنند. رهبران بزرگ در دفترهای کار خود نمی‌نشینند و دستور بدهند، بلکه دست به کار شده و ارزش کل سازمان و اتحاد را به افرادشان نشان می‌دهند.

برای تبدیل شدن به یک الگوی خوب لازم است تا افراد رفتار‌های سالم را در شما ببینند. اگر سخن شما با عملکردتان تفاوت داشته باشد، بدیهی است که افرادتان به سخن شما توجهی نداشته باشند و عملکرد شما را تکثیر کنند. در این حالت ممکن است زمانی که مسئولیتی را به شخصی در سازمانتان می‌سپارید پاسخ چشم قربان از او بشنوید اما امیدی به عملکرد صحیحش نداشته باشید زیرا اشخاص عملکرد شما را سرلوحه کارشان قرار خواهند داد.

 

مدیریت عملکرد به صورت موثر

همه ما از خودمان انتظاری داریم. در نحوه زندگی، کار، درآمد و … . اما ممکن است گاهی از عملکرد خود راضی نباشیم. در واقع انتظاری که از خودمان داریم کیفیت عملکردمان را تعیین می‌کند. رهبران تاثیرگذار عملکرد خود را بر اساس انتظارشان مدیریت می کنند. وقتی هرکسی بداند چه انتظاری دارد بهتر هم عمل می کند و کاراییش بالاتر می‌‌رود.

افرادی که در سازمان به رهبری آنها مشغولیم هم باید به این صورت باشند. انتظاری از خود داشته باشند و عملکردشان را بر اساس این انتظار بسنجند و وظیفه یک رهبر موثر پدید آوردن و مدیریت این انتظار در افرادش است تا هر شخص بتواند عملکرد خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت و هدایت کند که در نتیجه باعث افزایش انگیزه و کیفیت کار خواهد شد. این یکی از بهترین مهارت های رهبری می‌تواند باشد.

اگر می‌خواهید بهتر این موضوع را درک کنید مقاله استخدام مجدد اعضای تیم(به زودی) را بخوانید تا به شما در تغییر وضعیت منفی به مثبت کمک کند.

اگر قوانینی وضع می‌کنید به افرادتان دلیل آن را هم بگویید. افرادتان را در فرایند قانون گذاری شرکت دهید و مطمئن شوید انتظارات شما توسط این افراد به خوبی انجام می‌شود البته همیشه قوانین را منصفانه و به طور صحیح وضع کنید تا معامله خود با افرادتان به صورت برنده-برنده باشد.

 

پشتیبانی و انگیزه سازی افراد

سوالات (۱و۷و۱۶و۱۸)
برای بهتر انجام شدن کارها، افراد باید لیستی از کارهایشان در اختیار داشته باشند تا آنها را بهتر انجام دهند. همچنین آنها نیاز به تنوع و چالش دارند تا مهارت های رهبری خود را ارتقا داده و برای تلاش های به ثمر رسیده شان مورد تشویق و حمایت قرار بگیرند.

هر شخص در سازمان باید سر جای خود قرار بگیرد. به این صورت که شما به ارزیابی افرادتان می‌پردازید و از آنها می‌خواهید که این کار را با افرادشان انجام دهند. سپس با توجه به ارزیابی (توانایی‌های هر شخص به خوبی مشخص شده است) وظیفه ای به او می‌سپارید. این کار بسیار حساس است و شما باید به دقت بررسی کنید، واگذار کردن کدام مسئولیت به کدام یک از افرادتان باعث رشد شخصی او شده و همچنین این شخص آیا چنین مسئولیتی را با کمال میل انجام می‌دهد یا خیر.

 

کاملا طبیعی است تئوری که شما برای انجام این کار در نظر گرفته‌اید در عمل تفاوت‌هایی خواهد داشت اما انجام چندباره این کار و ارزیابی بیشتر افراد شما را به سمت احتمال خطای کمتر هدایت خواهد کرد.

 

انجام این کار انقلابی در کسب و کار و شیوه رهبری‌تان ایجاد می‌کند و به نوعی باعث غربال شدن افراد و شناسایی نیازهای آنها برای انجام کار و زندگی بهتر می‌شود.

برای دقیق‌تر انجام دادن این کار مقاله اختصاص وظیفه(به زودی) را بخوانید. همچنین مقاله ۶ دسته مداخله(به زودی) را هم بخوانید تا بهتر تصمیم بگیرید چه زمان بهترین وقت برای کمک به افرادتان است.
به طور منظم ارزیابی نیاز های آموزشی(به زودی) را انجام دهید تا مشخص شود کدامیک از افراد نیاز به حمایت بیشتری برای موفقیت دارد.  همچنین شبکه مدیریتی بلیک موتن(به زودی) یک ابزار عالی برای ایجاد تعادل بین نگرانی ها و بازدهی افراد است.

 

برای موفقیت در حرفه خود،با صرف نظر از عنوان یا موقعیت‌تان، باید بر توسعه مهارت های رهبری خود بیشترین تمرکز را داشته باشید.

رهبران تحول‌آفرین فقط با حضور در بین افرادشان در حین کار می توانند بسیار موثرتر واقع شوند. زیرا با این کار الهام بخش و انگیزه‌دهنده هستند. آنها می دانند که چه چیزی مناسب چه شخصی است زیرا توان درک کردن افراد اطرافشان را در خود تقویت کرده‌اند. بنابراین به خوبی می‌توانند هرشخصی را متقاعد کنند که با رضایت، کاری را انجام دهد.

هنگامی که شما رهبران با استعداد و موثر در سازمان خود پرورش دهید قطعا در مسیر موفقیت خود قرار دارید. مهارت های رهبری را در خود و اعضای تیم خود را توسعه دهید و عملکرد و بهره وری کل تیم را با این کار بهبود بخشید.

 

نمایش بیشتر

مهدی فرخیان

مدتی است که تصمیم به تحقیق و تغییر خودم در زندگی گرفته‌ام و به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانسته‌هایم با بقیه جدی‌ترین رسالتم است.

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

  1. با سلام
    ممنونم از مطالب خوبتون ، با عرض معذرت من الان چند ماهی هست منتظر بروزرسانی آزمون مهارتهای رهبری هستم ، انجام نمیشه ؟؟
    مجدداً از زحمات شما تشکر میکنم.موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن