افزایش عزت نفسمقالاتمهارت های زندگی

حفظ عزت نفس با ۳ گام جدی

حفظ عزت نفس

قبلا درباره ایجاد عزت نفس مطالب زیادی را بیان کردیم اما شاید بتوان گفت حفظ عزت نفس مهمترین موضوع بعد از ایجاد آن است.

اگر مقاله‌های قبلی ما درباره عزت نفس را مطالعه نکرده‌اید پیشنهاد می کنم از طریق لینک زیر شروع به خواندن آن‌ها کنید.

زیرا اگر ندانید چگونه عزت نفس را در خودتان تقویت کنید قطعا برای حفظ آن هم کاری از دستتان بر نخواهد آمد.

وقتی همه تلاش‌های ما برای حفظ عزت نفس از بین می‌رود:

قطعا برای کسی که مدت‌ها با عزت نفس پایین زندگی کرده و حالا توانسته کمی آن را تقویت کند بسیار حساس‌تر است که بخواهد بقیه زندگی خود را به عنوان شخصی با عزت نفس بالا سپری کند.

این را می‌گویم زیرا خودم هم از آن دسته افرادی بودم که برای مدت طولانی عزت نفس پایینی داشتم و بعد از تلاش برای افزایش آن خواه ناخواه حساسیت بیتشتری هم برای حفظ عزت نفس خود داشتم.

برای فردی که مدت‌ها در محل کار قبلی خود تحقیر شده و برای افزایش عزت نفس خود تصمیم به تغییر شغل دارد، در محل کار جدیدش حساسیت بیشتری را برای حفظ عزت نفس خود خواهد داشت.

برای دختری که از جانب والدینش به شدت دچار کمبود عزت نفس شده و می‌خواهد عزت نفسش را افزایش دهد هنگام ازدواج و زندگی با شوهرش حساسیت بیشتری را در جهت حفظ عزت نفس خرج می‌کند.

با این حال متاسفانه می‌بینیم که اغلب افراد در جامعه ایرانی به محض آن‌که نشانه‌های کمبود عزت نفس را در شخص می‌بینند خودشان را در جبهه بالاتر قرار داده و با رفتارهایی که انجام می‌دهند برای افراد حساس‌تر مانع‌های بزرگی را ایجاد خواهند کرد.

می‌توان تکنیک‌های حفظ عزت نفس را مانند زره‌ای دانست که ما را رد برابر گلوله‌های کشنده محافط می کند.

به جرات می توان گفت همه ما به این زره نیاز داریم تا در امان بمانیم.

 

چه عواملی عزت نفس ما را به خطر می‌اندازند؟

به طور کلی مهم‌ترین عامل درون خود ماست زیرا هنوز آنقدر قوی نیستیم که بتوانیم در برابر احساسات و توجیحات درونی مقاومت نشان دهیم که موضوع مفصلی است و مربوط به احساس ارزشمندی ما می‌شود. ( در این باره مقاله‌ای جداگانه خواهم نوشت )

  نمونه هدفگذاری درست و غلط + داستان شخصی خودم

اما بعد از درون خود ما، اطرافیان عاملان اساسی هستند.

  • در یکی از کلاس‌هایم شخصی می‌گفت والدینم به شدت در زندگیم دخالت می‌کنند. با اینکه مستقل شده‌ام و دیگر وابستگی به آن‌ها ندارم اما دست از سرم برنمی دارند. کلمه تو نمی‌تونی از زبانشان نمی‌افتد. کلافه شده‌ام و نمی‌دانم چه کار کنم.
  • شخص دیگری تعریف می کرد که اصلا دوست ندارم در جمع حضور داشته باشم. می‌گفت همیشه من کسی هستم که در آن جمع به او می خندند. بعد از بررسی متوجه شدم که درونگرا هم نیست و همین موضوع برای او بسیار سنگین و غیرقابل تحمل شده بود.
  • فردی که می‌خواست بعد از مدت‌ها دوستان قدیمیش را ببیند استرس این را داشت که تغییرات او را نبینند و مانند گذشته با او رفتار کنند. می‌گفت زمانی که سن پایین‌تری داشت بسیار سربه هوا بود و بعد از گرفتن درس سنگین تصمیم گرفت بسیار دقیق باشد و این خصلت او به شدت به چشم می‌آمد. اما برای دوستان قدیمیش ممکن بود این طور نباشد.

همه این افراد توانستند با راهکارهایی که در ادامه می‌گویم مسائل مربوط به حفظ عزت نفس خود را برطرف کنند و زره خود را بسازند.

فراموش نکنید که اطرافیان را نمی‌توان تغییر داد و با انداختن تقصیر به گردن آن‌ها هم کاری از پیش نمی‌رود. اما خودمان را می‌توانیم مقاوم‌تر کنیم و اختیار تغییر کاملا در دستان خودمان است. بنابراین مواظب باشید که با مطالعه این بخش بهانه جدیدی را برای خود ایجاد نکرده باشید که دیگران مانع پیشرفت من در زندگی هستند.

 

ساخت زره:

همانطور که می دانید برای شخصی که کاملا احساس ارزشمندی دارد زره محکمی برای حفظ عزت نفس او نیز ایجاد شده است.

اما برای کسی که به تازگی روی عزت نفس خود کار می‌کند چنین قدرت درونی هنوز به خوبی ایجاد نشده است.

بنابراین روی صحبت ما در این بخش با چنین افرادی است که به تازگی یاد گرفته‌اند عزت نفس خود را افزایش دهند.

  چگونه تبدیل به فردی خوش فکر شویم؟ + معرفی تکنیک ۵ عاملی کِرِم ضدآفتاب

 

قدم اول حفظ عزت نفس: به تمرینات افزایش عزت نفس خود ادامه دهید.

ساخت عزت نفس را می‌توان مانند خودرویی دانست که خاموش شده و می‌خواهیم با هل دادن آن را روشن کنیم. زمانی که ماشین روشن شد تا اتمام سوختش نیز روشن خواهد ماند.

بنابراین به هل دادن ماشین عزت نفس خود ادامه دهید و تمرینات آن را جدی بگیرید.

شما هر چه بیشتر تمرین کنید سوخت ذخیره بیشتری هم خواهید داشت و به محض روشن شدن خودروی عزت نفستان به صورت ناخودآگاه به تمرینات آن هم رسیدگی خواهید کرد.

 

قدم دوم حفظ عزت نفس: ریسک‌های هوشمندانه داشته باشید.

گاها ما از انجام کاری می ترسیم زیرا ذهنمان به وسیله تصورات خودش همه احتمالات مربوط به نابود شدن ما را نشان می دهد.

البته این کار وظیفه او است و قصد محافظت از ما را دارد اما این کار همه جا خوب جاب نمی دهد.

باید بتوانید هوشمندانه برخی از این تصورات را کنار گذاشته و کاری برعکس چیزی که مغز دستور می دهد را انجام دهد.

به عنوان مثال:

گاهی لازم است به درخواست شخصی نه بگوییم و ذهنمان مدام هر اتفاق بدی را متصور می‌شود. اتفاقاتی مثل اینکه اگر بگویی نه ممکن است ناراحت شود و بعدا او هم به درخواست تو نه بگوید. در اینجا لازم است هوشیار باشیم و بدانیم که اگر واقعا از پاسخ مثبت دادن عذاب می کشیم برخلاف هرچه تصور کرده‌ایم بگوییم نه. البته درباره هنرهای نه گفتن مقاله‌ای مفصل خواهم نوشت تا راحت‌تر این کار را انجام دهید.

در مثال دیگر:

ممکن است لازم باشد شما دوستان قدیمی خود را به آرامی با دوستان جدید جایگزین کنید. زیرا هرچه تلاش می‌کنید عزت نفس خود را افزایش دهید آن‌ها هنوز شما را همان انسان گذشته در نظر می‌گیرند و به رشد شما کمکی نمی‌کنند. علی رقم هر خاطره خوب یا صمیمیتی که با آن‌ها دارید گاها لازم است ریسک کنید و با افراد جدیدی دوست شده و خاطرات لذت بخش جدیدی بسازید.
  افزایش اعتماد به نفس: با این 3 قدم اعتماد به نفس خود را به قله ببرید

 

قدم سوم حفظ عزت نفس: مانند کاغذ در بازی سنگ کاغذ قیچی باشید.

در گذشته زمانی که این بازی را انجام می‌دادیم همیشه برای من سوال پیش می‌آمد که چرا بین سنگ و کاغذ همیشه کاغذ برنده است اما بین کاغذ و قیچی کاغذ نمی‌تواند برنده باشد.

تصور من این بود که اگر کاغذ می‌تواند روی سنگ را بپوشاند پس روی هر چیز دیگری از جمله قیچی را هم می تواند بپوشاند.

این تصور آنقدر جدی شده بود که حتی یک بار این کار را امتحان کردم. کاغذی برداشتم و سعی کردم طوری آن را به دور یک قیچی بپیچانم که قیچی دیگر نتواند باز شود و تا حدودی هم موفق شدم.

البته امروز دیگر آنقدرها هم فکرم به این موضوع درگیر نیست.

سنگ کاغذ قیچی یک بازی با قانون‌ها خاص خودش است که شاید نمی‌شود آن را تغییر داد اما در رابطه با زندگی خودمان چطور؟

اگر بتوانیم در برابر هر صحبت و رفتار دیگران مانند کاغذی باشیم که به دور آن پیچیده می شود خواه ناخواه در برابر هر حرفی جبهه قدرت در اختیار ماست.

شخص می گوید چقدر زشت شده‌ای! به جای آنکه حرفش را به خودمان بگیریم مانند کاغذ به دور آن پیچیده می شویم و می‌گوییم بله راست می‌گویی من خیلی زشت شده‌ام و می‌خندیم.

شخص می‌گوید همیشه دست و پا چلفتی بودی هنوز هم فرقی نکردی! به جای آنکه خودمان را نابود کنیم مانند کاغذی بزرگ به دور آن می‌پیچیم و با یک خنده از ته دلمان می‌گوییم آره واقعا خیلی دست و پا چلفتیم.

شخص می‌گوید تو نمی‌توانی! چه بگوییم خوب است….؟؟

مراقب باشید ساخت زره حفظ عزت نفس این ۳ قدم و مخصوصا قدم آخر را با احتیاط استفاده کنید و همیشه و برای همه افراد آن‌ها را به کار نبرید. زیرا ممکن است اوضاع بدتر شود. هوشمند باشید و به نسبت شرایط از آن‌ها استفاده ببرید.

 

نمایش بیشتر

مهدی فرخیان

مدتی است که تصمیم به تحقیق و تغییر خودم در زندگی گرفته‌ام و به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانسته‌هایم با بقیه جدی‌ترین رسالتم است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن