اولویت بندی اهداف

زمانی که صحبت از اولویت بندی اهداف می‌شود ممکن است مانند موضوعات کلیشه‌ای به آن نگاه کنیم و کمتر بخواهیم مقالات و آموزش‌هایی با این موضوع را استفاده کنیم. پیشنهاد می‌کنم از مقاله هدف گذاری چیست شروع کنید تا به ترتیب بهتری برای یادگیری هدفگذاری داشته باشید.

البته این نوع تفکر درباره اولویت بندی می‌تواند درست باشد چراکه موضوعاتی همانند ماتریس آیزنهاور تکراری هستند اما کمتر درباره استفاده از آن در زندگی می‌دانیم. در ادامه درباره این ماتریس و استفاده از آن در زندگی راهکارهایی خواهم داد.

قبل از رفتن به سراغ آیزنهاور و کاربرد آن داستانی از زمانی که نمی دانستم اولویت بندی اهداف چقدر اهمیت دارد برایتان می‌گویم تا شما اشتباه گذشته من را تکرار نکنید.

قبلا در مقاله نمونه هدف گذاری خوب و بد، اشتباهات خودم را در دو مدل از اهدافی که انتخاب کردم بیان کردم و قطعا یکی از اشتباهات تکرار شونده در همه اهدافی که شکست خوردند نادیده گرفتن اولویت بندی اهداف بود.

احتمالا می‌دانید که هنگام انتخاب یک هدف لازم است حیطه‌ای که برای هدف گذاری انتخاب کرده‌ایم را بشناسیم. به عنوان مثال من باید بدانم کدامیک از اهدافم در دسته اهداف مالی و کدام یک در دسته روابط قرار می‌گیرند.

 

این اشتباه بزرگ من بود که بدون در نظر گرفتن این حیطه‌ها تلاش می‌کردم هدف گذاری کنم و اغلب دو اتفاق بزرگ می‌افتاد:

اول اینکه تمرکز خودم را از رسیدن به آن هدف از دست می‌دادم زیرا مدام فکر می‌کردم که یک هدف با هدف دیگر خودم در تناقض است.

دوم اینکه سرعت تغییر اهدافم به قدری زیاد بود که بعد از مدتی دیگر نسبت به بحث هدف گذاری دلسرد شده بودم.

زمانی که سوالات افراد را در کلاس‌ها و سمینارهایم جمع بندی می‌کنم به نتایجی که در بالا برای شما گفتم بیشتر از بقیه می‌رسم. بنابراین باهم این موضوع را در این مقاله بررسی می‌کنیم.

 

اولویت بندی اهداف به چه معناست؟

با اینکه آموزش اولویت بندی به تنهایی نیاز به سری مقالات جداگانه دارد اما یک تعریف کلی از آن را به شما می‌گویم تا بهتر بدانید چرا باید در هدف گذاری‌های خود اولویت بندی کنید. به موارد زیر توجه کنید:

اینکه شما بدانید وقتی می‌خواهید خودرویی را به عنوان یک هدف برای خود انتخاب کنید اما حتی با وجود داشتن شرایط خرید، رسیدن به آن را به صورت آگاهانه به تعویق بیاندازید نوعی اولویت بندی در اهداف است.

اینکه بعد از رسیدن به یک هدف بتوانید فورا هدف بعدی خود را به صورت هوشمندانه انتخاب کنید نوعی اولویت بندی در هدف گذاری است.

اینکه بتوانید هدفی را برای خود تشخیص دهید که رسیدن به آن بهتر و کم زحمت‌تر باشد و از طرفی مسیر را برای بسیاری از اهداف دیگران هموار کند نوعی اولویت بندی در هدف گذاری است.

با مهارت اولویت بندی است که می‌بینیم برخی افراد راحت‌تر و ایمن‌تر به اهداف خود می‌رسند و گویی ما فقط در حال دست و پا زدنیم. بنابراین می‌توان اولویت بندی اهداف را با جمله زیر تعریف کرد:

  انگیزه رهبری خود را با این آزمون به چالش بکشید

[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=””]تشخیص زمان مناسب برای رسیدن به یک نتیجه خاص[/box]

 

حیطه‌های هدف گذاری برای اولویت بندی مناسب:

قبل از بررسی حیطه‌های هدف گذاری بیایید به این سوال پاسخ دهیم که چرا دانستن اینکه یک هدف در کدام دسته قرار دارد می‌تواند باعث اولویت بندی بهتر در اهداف شود؟

اگر شما انسانی باشید که بیشتر خانواده خود را دوست دارد بیشترین ترجیح شما گذران وقت با خانواده است و اگر برعکس آن باشد یعنی به کار خود بیشتر اهمیت دهید خوا ناخواه به سمت صرف زمان بیشتر برای کارتان کشیده خواهید شد.

حال اگر شما انسان خانواده دوستی باشید و هدفی را انتخاب کنید که نیازمند کار بیشتر است چه اتفاقی می‌افتد؟ چگونه تعادل را بین زمان گذاشتن خود حفظ می‌کنید؟ البته برعکس آن هم صادق است.

برای حفظ تعادل و حفظ انرژی خود در مسیر لازم دارید حیطه‌های هدف گذاری را بشناسید تا زمان بندی هوشمندانه و آگاهانه‌ای برای رسیدن به اهدافتان تنظیم کنید.

به عنوان مثال شاید آگاهانه تصمیم بگیرید که برای رسیدن به هدفتان باید زمان بیشتری را به کار اختصاص دهید و این در حالی است که خانواده برای شما ارجعیت دارد.

اگر زمان بیشتری برسر کارتان باشید با خود می‌گویید به خاطر خانواده‌ام این کار را می‌کنم و اگر روزی اتفاقی بیافتد که مجبور شوید از کارتان بزنید و خانواده برسید ممکن است دچار عذاب وژدان شوید.

حال اگر حیطه های هدف گذاری را بشناسید بهتر می‌توانید این احساس درونی خود را مدیریت کنید تا هم صدمه‌ای به راه رسیدن به اهدافتان وارد نشود و هم اینکه احساس بدی نسبت به کمتر زمان گذاشتن برای خانواده خود نداشته باشد.

حیطه‌های هدف گذاری شامل: ارتباطات، مالی، معنوی، رشد شخصی هستند. حال برخی می‌گویند حیطه‌هایی مانند: کسب و کار، خانواده، گردشگری و موارد اینچنینی هم وجود دارد که ما آن‌ها را در دسته بندی‌های بزرگ‌تری قرار می‌دهیم.

مثلا کسب و کار در دسته مالی قرار می‌گیرد و البته برای برخی در دسته رشد شخصی در نظر گرفته می‌شود. همچنین حیطه خانواده در دسته ارتباطات و البته بازهم برای برخی در دسته رشد شخصی قرار می‌گیرد.

به همین ترتیب ریز دسته‌های هدف گذاری خودتان را در این ۴ دسته بزرگ قرار دهید تا برای اولویت‌بندی اهداف خود مسیر راحت‌تری را داشته باشید.

 

شروع اولیت بندی اهداف:

برای آن که شروع به اولیت بندی اهداف خود کنیم لازم است ابتدا لیستی از اهداف خود داشته باشیم تا دیگر زمانی برای نوشتن آن‌ها صرف نشود. از همه مهم‌تر اینکه تمرکز کافی برای فکر کردن روی یک هدف و اولویت بندی آن داشته باشیم.

اگر از ابتدای مبحث هدف گذاری همراه ما بوده باشید احتمالا لیست اهداف خود را آماده خواهید داشت و اگر این اولین مقاله از سری مقالات هدف گذاری ذهنولوژی است که می‌خوانید پیشنهاد می کنم حتما مقالات قبلی را بخوانید تا با روند هدف گذاری صحیح آشنا باشید.

  از بین بردن استرس با ۳ ابزار بسیار قدرتمند

شاید سوال شود که ما هنوز مهارت اولویت بندی را نداریم چطور باید شروع کنیم؟ نگران نباشید در قدم بعدی به شما روش‌های اصولی و کاربردی اولویت بندی اهداف را اموزش می‌دهیم تا بتوانید هرجا که خواستید اولویت بندی کنید.

اما قبل از آموزش اولویت بندی اهداف باید لیست اهداف خود را در حیطه‌هایی که در قسمت قبل معرفی کردم وارد کنید. به عنوان مثال اگر درآمد ۱۰ میلیونی را هدف گذاری کرده‌اید آن را وارد دسته مالی کنید و به همین ترتیب همه اهداف خود را دسته بندی کنید.

با انجام این کار آماده هستید تا مهارت اولویت بندی اهداف را بیاموزید و از آن استفاده کنید.

 

مهارت اولویت بندی اهداف:

روشهای مختلفی برای اولویت بندی اهداف وجود دارد که تک تک آن‌ها را با مثال‌های کاربردی بررسی می‌کنیم و شما باید ببیند که هر هدف خود را بهتر است با کدامیک از روش‌های اولویت بندی کنید تا به نتیجه بهتر برسید.

البته گاهی از چند روش یا همه روش‌ها برای اولویت بندی استفاده خواهید کرد که کاملا مجاز است.

 

اولویت بندی اهداف بر اساس ارزش‌ها:

شاید بهتر باشد قبل از رفتن به سراغ اولویت‌بندی بر اساس ارزش، خود ارزش را تعریف کنیم تا درک صحیحی از فرایند اولویت‌بندی بدست بیاوریم. ارزش‌ها در واقع همان کارهایی هستند که ما فارغ از شرایط بیرونی تمایل به انجام آن داریم.

از معروف‌ترین افرادی که می‌توان ارزش‌گذاری زندگی را از او یاد گرفت ویکتور فرانکلین است. مردی که در زندان‌های آدم سوزی آلمان نازی اسیر بود و توانست جان سالم ببرد.

فرانکلین در جایی می‌گوید: من متوجه شدم زندان‌بانم با قدرت بیشتری از آن‌چیزی که وظیفه داشت به من شلاق می‌زد و آن لحظه فکر کردم حتما از آزردگی زیادی در زندگی داشته و باید به او کمک کنم.

این اتفاق نشان می‌دهد یک انسان چطور می‌تواند فارغ از اتفاقی که در حال رخ دادن است تمایل درونی متفاوتی داشته باشد. این همان داستان ارزش‌هاست.

حال زمانی که صحبت از اولویت بندی اهداف بر اساس ارزش‌ها می‌شود لازم است با توجه به تعریف ارزش لیستی از ارزش های خودمان تهیه کنیم و آن‌گاه ببینیم کدام‌یک از اهدافمان در راستای یک یا چند ارزش وجودی‌مان است.

راستش را بخواهید این اولویت‌بندی می تواند به شدت حال شما خوب کند. زیرا هربار که ما ارزش هایمان زندگی کنیم احساس بهتری خواهیم داشت و این موضوع می‌تواند به شدت لذت بخش باشد که همزمان در راه اهدافمان هم حرکت می‌کنیم.

بنابراین لیستی از ارزش‌هایی که می‌خواهید در زندگی داشته باشید تهیه کنید و آن در کنار لیست اهدافتان قرار دهید تا لذت اولویت بندی اهداف بر اساس ارزش را تجربه کنید.

  ۵ درس کوتاه از محمدعلی کِلِی که اعتماد به نفس شما را تقویت می‌کند

 

اولویت بندی اهداف بر اساس زمان بندی:

اولویت بندی بر اساس زمان بندی همان اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت ماست. برای آن‌که کمی دقیق‌تر بتوانیم مشخص کنیم هریک از اهداف ما در کدام دسته قرار می‌گیرند می‌توانیم ای سوال را از خودمان بپرسیم:

با رسیدن به کدام‌یک از اهداف راه برای رسیدن به تعداد زیادی از دیگر اهداف هموار می‌شود؟

در واقع برای آن‌که بتوانیم بر اساس زمان بندی اهداف خودمان را اولویت‌بندی کنیم باید دورترین هدف خود را شناسایی کنیم و در مرحله بعد آن را خرد کنیم.

مثلا من اگر بخواهم تا دوسال آینده مقدار معینی پول داشته باشم تا سال آینده باید چقدر پول داشته باشم که دو سال دیگر به هدف خودم برسم؟ و در ادامه به ترتیب ۶ ماه دیگر، ۳ ماه دیگر، ۱ ماه دیگر، هفته دیگر و نهایتا همین فردا باید چقدر پول داشته باشم؟

فراموش نکنید کارهایی که برای بدست آوردن آن مبلغ پول باید انجام دهید خودشان نوعی هدف به حساب می‌ایند که به مراتب بیشتر از خود هدف پول دارای اهمیت است.

 

اولویت بندی اهداف بر اساس فوریت:

گاهی اتفاقات غیرمنتظره همه برنامه هایی که برای خود ریخته بودیم را به هم می‌زند و باعث استرس شدید در ما می‌شود. در ادامه همین اتفاق آنقدر احساس درماندگی می‌کنیم و در مشکل خود غرق می‌شویم که تنها رسیدن به یک هدف خاص را راه حل خود می‌دانیم.

حل هر چه با سرعت بیشتری به سمت آن هدف حرکت می‌کنیم انگار آن هدف هم با سرعت بیشتری از ما دور می‌شود. علت این اتفاق تمرکز اشتباهی است که بر فوریت موجود می‌گذاریم شاید دیگر نتوانیم به مسیر قبلی خود بازگردیم.

حال اگر آگاهانه و حتی قبل از بروز یک اتفاق غیرمنتظره اهداف خود را بر اساس فوریت واقعی اولویت بندی کنیم تا حد زیادی از غرق شدن در مشکلات زندگی جلوگیری کرده ایم.

برای درک بهتر فوریت واقعی لازم است دو نوع هدف را بشناسیم: نوع اول نتایج و نوع دوم فرایند

نوع اول که همان نتایج هستند معمولا تاریخ انقضای بسیار زودی دارند. مثلا شما وقتی یک تلفن همراه جدید می‌خرید نهایتا بعد از یک هفته استفاده تا حد زیادی برایتان تکراری خواهد شد.

نوع دوم که فرایندها هستند در واقع مسیری است که باید برای دستیابی به نتایج طی کنیم. مثلا کاری که باید انجام دهیم تا پولی بدست بیاوریم و بتوانیم آن تلفن همراه را بخریم.

حال به نظر شما گذاشتن تمرکز روی کدام نوع هدف می‌تواند شما را به یک نتیجه رضایت‌بخش و دائمی برساند؟ طبیعاتا نوع دوم.

بنابراین می توانیم فوریت اصلی و دقیق را فرایند رسیدن به یک هدف معرفی کرد و این چیزی است که اغلب مردم در جوامع مختلف به اشتباه انتخاب می‌کنند و همین اتفاق باعث درگیز شدن با مشکلات زندگیشان می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *