تشخیص جایگاه فعلی در هدفگذاری

یکی از مواردی که در مبحث هدفگذاری مظلوم‌تر واقع شده است تشخیص جایگاه فعلی یا موقعیت سنجی است. در مقاله قبلی درباره هدفگذاری یعنی نمونه هدفگذاری درست و غلط کمی از داستان‌های خودم گفتم که چطور اهداف اشتباه و درستی را انتخاب کردم.

اما واقعیت این است که اگر ندانیم واقعا امروز کجا قرار داریم حتی با وجود روش درست و اصولی هدفگذاری، احتمال رسیدن به آن هدف به شدت پایین می‌آید. البته قبلا در مقاله چطور هدف مناسب خودم را انتخاب کنم صحبت‌هایی شده است که این مقاله می‌تواند مکمل آن صحبت ها باشد.

بگذارید با یک مثال این موضوع را بررسی کنیم. به احتمال زیاد اگر شخصی به مدت دو سال در یک شهر زندگی کند تا حدودی نام خیابان‌ها و راه‌های رسیدن به خیابان مورد نظرش را یاد می‌گیرد.

مثلا وقتی می‌خواهد از خیابانی به نام امام خمینی به خیابان چمران برود می‌داند از کدام مسیر به خیابان چمران برسد. اما ممکن است اگر در خیابان دیگری باشد نداند که چطور می‌تواند به خیابان چمران برسد.

ممکن است برای خود شما هم پیش آمده باشد که با آنکه نام خیابان‌ها را می‌دانید اما به جز چند خیابان پر استفاده، از هر نقطه شهر نمی‌توانید مسیر خودتان را به سمت هدف پیدا کنید و این یک امر بدیهی است.

در هدفگذاری برای زندگی و شغل هم چنین اتفاقی رخ خواهد داد. شما اصول زندگی را می‌دانید و حتی می‌دانید که چطور می‌توانید کیفیت آن را بهبود ببخشید اما احتمالا نمی‌دانید از اینجایی که هستید چطور باید به هدف مورد نظر خودتان برسید.

اینجاست که اهمیت تشخیص جایگاه فعلی مشخص می‌شود. به خاطر اینکه تنها زمانی به صورت مسلط و با اعتماد به نفس می‌توانید به سمت هدف خود حرکت کنید که بدانید چطور باید به آن برسید.

در این مقاله قرار است شما یاد بگیرید چطور موقعیت فعلی خودتان را تشخیص دهید تا مسیرهای رسیدن به اهداف انتخابی‌تان را راحت‌تر بیابید که به نوعی از تکنیک SWOT کمک گرفته شده است.

 

عوامل تشخیص جایگاه فعلی شما:

درواقع اگر می‌خواهیم به اهداف خودمان در زندگی برسیم و تا به حا این اتفاق نیافتاده است باید از مسیری حرکت کنیم که قبلا نرفته‌ایم و برای این کار نیاز داریم اول ببینیم راه‌های رفته و نرفته ما چیست.

سوالاتی در ادامه برای شما در نظر گرفته شده که تا حد زیادی می‌تواند شما را موقعیت فعلی خودتان آشنا کند و البته اگر می‌خواهم همه سوالات را با جزئیات بپرسم باید یک کتاب کامل درباره آن نوشته می‌شد.

البیه اگر با سری مقالات ذهنولوژی آشنا باشید آپدیت‌های همیشگی در مقالات وجود دارد و شما با هربار سرزدن به این مقاله‌ها متوجه اضافه شدن مطالب و تغیراتی در آن خواهید شد و این مقاله هم از این قاعده مستثنی نیست.

سرتان را درد نیاورم و برویم به سراغ سوالات:

 

من کی هستم؟

درو اقع این سوال مستقیما به شخصیت شما اشاره دارد. وقتی پرسیده می‌شود من کی هستم می‌تواند تیپ شخصیتی و یا تعریف مشخص یک جمله‌ای از خودتان باشد.

البته ترجیح با این است که بیشتر شما خودتان را چطور در یک جمله کوتاه تعریف می‌کنید و بیشتر چه خصوصیاتی از خودتان را مطرح می‌کنید. زیرا سوالاتی که در ادامه باید از خودتان بپرسید کاملا وارد جزئیات شده و آن‌جا می‌توانید خصوصیات خودتان را جز به جز بررسی کنید.

تعریف یک جمله‌ای از خودتان می‌تواند چیزی مشابه این باشد: من عاشق قرمه‌سبزی و تماشا کردن بازی پسرم هستم.

یا در مثالی دیگر: من زود رنج و البته ساده لوح هستم. البته برعکس آن هم می‌تواند باشد.

با این تفاسیر شما با استفاده از این سوال خصوصیات کلی و بسیار بارزتان را می‌شناسید و این گام اول در تشخیص جایگاه فعلی است.

  از بین بردن استرس با ۳ ابزار بسیار قدرتمند

 

من کجا هستم؟

پاسخ به این سوال بیشتر شما را به جواب‌های کلی می رساند اما آماده می‌شوید تا سوالاتی که در ادامه آورده شده را بهتر پاسخ دهید. بنابراین تنها به دید یک یا چند پاسخ کلی به آن نگاه کنید.

وقتی پرسیده می‌شود من کجا هستم خواه ناخواه اولین پاسخ‌های ما می‌تواند بیان یک ضعف یا نقطه قوت در مهارت خاص باشد. مثلا شخصی می‌گوید من سرعت تایپ بسیار پایینی دارم و این نشان‌دهنده جایگاهی است که در مهارت تایپ کردن دارد.

شخص دیگری می‌گوید من اعتماد به نفس پایینی در پرزنت کردن خودم دارم و باز این توصیف نشان دهنده جایگاه پایینی است که شخص برای خود قرار داده است. البته اگر این موضوع برای شما صدق می‌کند می توانید مقاله افزایش اعتماد به نفس را مطالعه کنید تا این مشکل برطرف شود.

در موارد مثبت هم ممکن است فردی بگوید من به خوبی می‌توانم با دیگران ارتباط ایجاد کنم که نشان دهنده جایگاه خودش در هنر برقراری ارتباط است.

بنابراین از خودتان بپرسید من کجا هستم تا مواردی پررنگ‌تری که در شخصیت خود می‌شناسید نمایان شوند و این کار به خوبی می‌تواند روند هدفگذاری شما را بهبود دهد.

 

امکاناتی که در اختیار دارم چیست؟

حالا نوبت به شناسایی امکاناتی است که در اختیار دارید و بعضا از اینکه چنین امکاناتی چه کمکی به شما خواهند کرد آگاه نیستید.

این امکانات می‌تواند دوستی با شخصی باشد که دوستان مختلفی در زمینه مورد نظرتان داشته باشد اما شاید تا به حال خبر نداشته‌اید که این شخص به خوبی می‌تواند شما را به هدفتان برساند.

گاهی وسایل دور ریختنی یا بلا استفاده‌ای دارید که می‌توانند در موارد مختلفی به شما کمک کنند. مثلا در وسایلی که از قدیم داشته‌اید و مدت‌هاست به آن‌ها سر نزده‌اید ممکن است چیزی پیدا کنید که شاید دیگر برای شما ارزشی نداشته باشد.

اما برای یکی از دوستانتان که در حال جمع کردن کلکسیون همان چیز است می‌تواند بسیار ارزشمند باشد و شما با هدیه دادن آن می‌توانید جایگاه خود را دوستی‌تان بهبود دهید.

تلفن همراه شما، شغل اطرافیان شما، لباس‌های شما، ارتباطات شما و هر چیز دیگری که فکرش را بکنید می‌توانند امکاناتی در اختیار شما باشند که تا به حال با این دیدگاه به آن‌ها نگاه نکرده‌اید.

بنابراین دست به کار شوید و لیستی از هرچیزی که در اطرافتان دارید و مانند مثال‌های بالا هستند تهیه کنید. داشتن چنین لیستی در آینده‌ای نه‌چندان دور چنان به کمک شما می‌آید که باور نمی‌کنید حل مسئله یا رسیدن به هدف می‌تواند به کیفیت انجام شود.

بنابراین به احتمال زیاد شما با پاسخ مداوم به این سوال حرکت بزرگی برای تشخیص جایگاه فعلی خود برای هدفگذاری انجام داده‌اید.

 

معایبی که دارم چه چیزهایی هستند؟

معمولا هدفگذاری برای برطرف کردن یک عیب در وجودمان طرفدار زیادی دارد. گرچه پاسخ به این سوال می‌تواند با سوال من کجا هستم یا من چه کسی هستم همپوشانی داشته باشد اما به خاطر واضح بودن این سوال شما را وادار می‌کند با جزییات بیشتری جایگاه فعلی خودتان را تشخیص دهید.

در پاسخ به این سوال معمولا می‌توانید مستقیما به شکست‌های زندگی‌تان و یا حتی بزرگ‌ترین شکستی که تا به حال خورده‌اید فکر کنید. چه ضعفی در شما باعث شد که آن شکست را تجربه کنید.

سعی کنید با دیدگاه مسئولیت پذیری به این سوال پاسخ دهید و تا جایی که می‌توانید ضعف خودتان را بیابید. در غیر این صورت اینگونه فکر می‌کنیم که اطرافیان ما در شکستی که تجربه کرده‌ایم دخالت داشته‌اند.

  کمال گرایی چیست؟ +بایدها و نبایدهای کمال گرایی ( قسمت ۲ )

در واقع اگر بخواهیم از شکستی که تجربه کردیم درسی بگیریم با درست پاسخ دادن به این سوال می‌توانیم این کار را انجام دهیم و حتی به عنوان یک هدف عالی انتخاب کنیم که این ضعف را در خودمان از بین ببریم.

 

پتانسیل‌های وجودی من چیست؟

این سوال به شدت مشابه سوال “امکانات من چیست” است. البته تفاوت آن در بیرونی و درونی بودن است. در واقع شما وقتی از پتانسیل‌های وجودی‌تان صحبت می‌کنید نوعی توانمندی از خودتان را معرفی خواهید کرد که به امکانات بیرونی شما ارتباطی ندارد.

در اصل پاسخ به این سوال به جزئیاتی اشاره می‌کند که شاید در سوال من چه کسی هستم به آن نپرداخته‌اید. به عنوان مثال شخصی می‌گوید من به دو زبان زنده دنیا مسلط هستم یا در مثالی دیگر فرد می‌گوید من خلاقیت بالایی دارم و می‌توان به سرعت ایده‌های جدید ایجاد کنم.

در رابطه با فن بیان، صدای خوب، سرعت یادگیری بالا، تمرکز عالی و مواردی از این دست می‌توان از نام پتانسیل‌های وجودی برای معرفی آن‌ها استفاده کرد.

بنابراین با استفاده از این سوال پتانسیل‌های وجودی خود را آشکار کرده و در یک لیست بنویسید تا به مرور جایگاه فعلی خودتان را در برای هدفگذاری بهتر بشناسید.

 

اخلاق من چطور است؟

احتمالا تا این اینجا با مدل سوالات و نحوه پاسخ دادن به آن‌ها بیشتر آشنا شده‌اید. در حالت عادی این سوال هیچ معنای خاصی ندارد و نمی توان به صورت قطعی گفت که شخصی خوش‌اخلاق است یا بد اخلاق.

زیرا حتی افرادی که بسیار بداخلاق به نظر می‌رسند ممکن است در شرایط خاصی خیلی خوش اخلاق باشند. به همین دلیل حتی اگر تا به حال روی خودتان برچسب یک فرد خوش اخلاق یا بداخلاق را گذاشته اید از این شیوه که در ادامه یاد می گیرید استفاده و اخلاق خودتان را دقیق‌تر توصیف کنید.

در واقع شما باید این سوال را به قطعات ریز‌تر تقسیم کنید تا به پاسخ‌های دقیقی برسید. زمانی که از خودتان بپرسید من در چه شرایطی بداخلاق می‌شوم یا من در چه صورت بسیار خوش اخلاق هستم توصیف بهتری از اخلاق خود کرده اید.

حتی می‌توانید بپرسید من در ارتباط با چه افرادی بداخلاق یا خوش اخلاق می‌شوم. به پاسخ‌های خودتان فکر کنید و هربار آن‌ها دقیق‌تر کنید زیرا چشمان ما فرصت رشد و رسیدن به هدف در صورتی می‌بینند که بر اخلاق خود مسلط باشیم و ارتباطات هدفمندی را ایجاد کنیم.

 

از چه مواردی شرمگین هستم؟

شاید حدس زده باشید که این سوال به عزت نفس و احساس ارزشمندی ارتباط زیادی دارد. اما تشخیص جایگاه فعلی در این زمینه چطور می تواند به هدفگذاری بهتر ما کمک کند؟ پاسخ ساده است.

در بسیاری از موارد ما در پی جبران کردن اشتباهات گذشته خود از رشد کردن و حتی ریسک کردن مجدد خودداری می کنیم و همین باعث می‌شود اهدافی را به عنوان یک هدف بسیار مهم در نظر بگیریم که در واقعیت هرگز آنقدر اهمیت نداشته و کابرد چندانی ندارد.

بنابراین با پرسیدن این سوال از خودتان به خودآگاهی می‌رسید که آیا هدفی که برای آینده در نظر دارم تنها برای رفع احساس شرمندگی در من است یا می تواند به خوب من را رشد دهد. می‌توانید مقاله خود تخریبی چیست را مطالعه کنید تا اطلاع بیشتری در این باره داشته باشید.

 

به چه چیزهایی افتخار می‌کنم؟

معمولا یکی از دلایلی که دوست داریم به اهداف خودمان برسیم افتخار است. می‌خواهیم خودمان به خودمان افتخار کنیم چه به آن آگاه باشیم یا نباشیم.

در این بین افتخار کردن دیگران به ما چیزی نیست که آن را دوست نداشته باشیم و این دو موضوع به طور کامل به هم گره خورده‌اند. اگر تنها خودمان به خودمان افتخار کنیم به احتمال زیاد این کار دوام زیادی نخواهد داشت و اگر فقط دیگرا نبه ما افتخار کنند بازهم به چشم ما نمی‌‌آید.

  ۵ درس کوتاه از محمدعلی کِلِی که اعتماد به نفس شما را تقویت می‌کند

حال زمانی که بدانیم در حال حاضر چه دستاوردی می‌تواند احساس افتخار را در ما بیدار کند هدفگذاری دقیق‌تری را انجام می‌دهیم. نه صرفا به خاطر به دست آوردن افتخار بلکه به خاطر داشتن نوعی آگاهی از انتخاب یک هدف که آیا در مسیر رسیدن به آن می‌توانیم انگیزه خود را حفظ کنیم یا خیر.

حتی بعد از رسیدن به ان هدف به خودمان افتخار می کنیم که با وجود سختی‌ها یک نتیجه دلخواه را گرفتیم یا خیر.

 

بیشترین زمان خودم را به چیزهایی اختصاص می دهم؟

این سوال بیشتر به عادات ما اشاره دارد. هما کارهای مداوم روزمره که شاید به صورت اتوماتیک انجام می‌دهیم و اگر روزی آن‌کارها انجام نشود احساس می‌کنیم چیزی کم است.

مثلا شخصی که می‌گوید من هنگام غذا خوردن حتما یک تلویزیون باید در کنارم روشن باشد و اگر اینطور نباشد اصلا نمی توانم غذا را با لذت بخورم دچار عادتی شده که ترک آن به احتمال زیاد آزاردهنده است.

فرد دیگری را می‌بینیم که هر پنج دقیقه یک بار تلفن همراه خودش را چک می‌کند و اصلا از این تعداد چک کردن در طول روز آگاهی ندارد.

این دو مثال نشان دهنده نوعی عادت هستند که ما به آن‌ها دچار می‌شویم و نکته مهم اینجاست که شما هرقدر آگاهانه هدف درستی را انتخاب کنید و عادات ناآگاهانه نادرستی داشته باشید به هدفتان نخواهید رسید.

بنابراین با پاسخ به سوال این قسمت می‌توانید عادات فعلی و جایگاه خودتان را شناسایی کرده و بعد به شکل صحیحی هدفگذاری کنید.

مثلا شاید هدف یک شخص این باشد که تا ماه آینده ساعت شام خوردن خودش را یک ساعت عقب‌تر ببرد و اینگونه عادتی را کنترل کرده که تا قبل از آن نمی گذاشت به هدفش برسد.

بنابراین با این سوال جذاب و کاربردی جایگاه فعلی خودتان را برای هدفگذاری تشخیص دهید که انرژی زیادی را در راه هدف صرف نکنید.

 

چه کارهای مفید و مضری را انجام می‌دهم؟

این سوال و سوال قبل هم ارتباط زیادی با هم دارند. در طول روز تلویزیون می‌بیینید؟ سیگار می‌کشید؟ ورزش می‌کنید؟ کتاب می‌خوانید؟ یک ساعت از روز را در مهارتی پیشرفت می‌کنید؟

پاسخ به هرکدام از این سوالات و سوالاتی که خودتان باید با توجه به سبک زندگی‌تان در نظر می‌گیرید، می‌تواند نشان دهد چه کارهایی را در طول روز انجام می‌دهید.

حال برای فهمیدن اینکه آیا این کار مفید است یا مضر به صورت بیرحمانه ۱۰۰۰ روز را در نظر بگیرید که هرروز آن کار را تکرار کنید. عواقب آن کار چیست؟

مثلا شخصی می‌گویدمن روزی ۳ نخ سیگار می‌کشم. به این معنا که بعد از ۱۰۰۰ روز ۳۰۰۰ نخ سیگار کشیده و احتمالا نیازی نیست بگویم اجزای بدنی که ۳۰۰۰ تخ سیگار را تجربه کرده‌اند به چه روزی می‌افتند.

بنابراین با این سوال جایگاه فعلی خودتان را برای هدفگذاری بهتر تشخیص دهید تا اگر کاری به ضرر شماست دیگر انجامش ندهید و اگر کاری به سود شما تعداد انجام ان را بیشتر کنید.

 

در این مقاله آموختیم که چطور جایگاه فعلی خودمان را تشخیص دهیم تا هدفگذاری دقیق‌تر و مناسب‌تری را انجام دهیم. امیداورم که این سوالات را با دقت پاسخ دهید تا فرایند هدفگذاری را بهتر طی کنید و دیگر فورا بابت نرسیدن به یک یا چند هدف ناامید نشوید.

همچنین می‌توانید مقاله هدفگذاری به شیوه اسمارت را مطالعه کنید تا راه درست هدفگذاری را بیاموزید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *