عزت نفس در کودکان

به جرات می‌توانم بگویم روی موضوعی دست گذاشته‌اید که شدیدا بر آینده خودتان و فرزندتان تاثیرگذار است. عزت نفس در کودکان معمولا خیلی جدی گرفته نمی‌شود و حتی شاید بسیاری از والدین نسبت به آن آگاهی نداشته باشند.

در این مقاله همه تلاش خود را می‌کنم تا شما را نسبت به هر نوع اطلاعی در رابطه با عزت نفس کودکتان بی نیاز کنم. اما ابتدا لازم است با تا با خود عزت نفس آشنا شوید. برای این منظور مقالات معرفی شده در زیر را مطالعه کنید و دوباره به همین مقاله برگردید.

خیلی مهم است که درباره ۲ عنوان بالا اطلاعات خوب و کاملی داشته باشید. مخصوصا این‌که بسیاری از والدین و حتی عموم مردم فکر می‌کنند عزت نفس و اعتماد به نفس با هم یکی هستند و بعضا کلمات آن‌ها را به جای یکدیگر به کار می‌برند.

این موضوع بسیار خطرناک است چراکه می‌تواند اهمیت عزت نفس را بسیار کمرنگ جلوه دهد. به همین دلیل یک‌بار دیگر تفاوت این دو را در حد یک جمله بیان می‌کنم:

[box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]عزت نفس نوعی احساس ارزشمندی بدون هیچ دلیل است اما اعتماد به نفس حس اعتماد به خود و وابسته به داشتن یک مهارت است.[/box]

راه‌های فهمیدن میزان عزت نفس در کودکان:

بعد از بررسی موارد بالا لازم است ببینیم فرق کودکی که عزت نفس بالا دارد با کودکی دچار کمبود عزت نفس شده در چیست.

نکته حائز اهمیت درباره عزت نفس فرزند شما این است که به سن فرزند خودتان توجه نکنید. او در هر سنی که باشد می‌تواند بالا یا پایین بودن عزت نفس را تجربه کند.

پیشنهاد می‌کنم بیشتر به راهکارهای بالا بردن عزت نفس و طریقه فهمیدن میزان آن در فرزندتان توجه کنید. به من هم اجازه دهید به جای استفاده از واژه فرزند از واژه کودک استفاده کنم تا معنای بیشتری داشته باشد.

چند سوال آماده کرده‌ام که می‌توانید با بررسی رفتارهای کودکتان به آن‌ها پاسخ دهید و هرچه پاسخ‌های بله شما بیشتر باشد نشان دهنده بالاتر بودن عزت نفس اوست:

  • آیا کودک شما بعد از انجام کار نادرست می‌تواند خودش را ببخشد؟

ممکن است ببینید که حتی تا چند روز بعد هم با احساس پشیمانی و ناراحتی درباره آن موضوع حرف می‌زند و می خواهد مطمئن باشد که به طور کامل بخشیده شده است. این رفتار در اکثر مواقع طبیعی است اما اگر به صورت مداوم و طولانی باشد یکی از علائم پایین بودن عزت نفس است.

  • آیا کودک شما نسبت به تقسیم کردن دارائی‌هایش احساس خوبی دارد؟

منظور از دارائی ها همان اشیا و اسباب بازی‌هایش است. البته مواردی مثل بخشیدن و تقسیم کردن مستلزم آموزش هستند اما همیشه این‌طور نیست و والدینی که مستقیم و غیرمستقیم روی عزت نفس کودکان خود کار می‌کنند، خواه ناخواه روی این رفتار هم تاثیر خواهند گذاشت.

  • آیا در بازی‌هایی که کودکتان انجام می‌دهد تواضع رفتار می‌بینید؟
  تفاوت نسخه رایگان و پولی کتاب پدر و مادر یک قهرمان باشید

در بازی‌های برخی کودکان دیده می‌شود که اغلب نقش کسی را بازی می‌کنند که ظلم دیده یا ضعیف واقع شده است. در نقطه مقابل هم برخی کودکان در بازی‌ها نقش رئیس را اتخاب می‌کنند و در این رابطه زورگویی هم کنار آن دیده می‌شود. باید گفت هردوحالت نشان دهنده پایین بودن عزت نفس در کودکان است. مخصوصا اگر فرزندتان علاقه دارد دوستان و هم‌بازی‌هایش را مدام تحقیر کند.

  • آیا کودکتان این‌گونه است: گاهی حرف‌شنو و گاهی شدیدا مخالف و یک‌دنده؟

این رفتار در همه کودکان دیده می‌شود اما معمولا یکی از این رفتارها غالب است. یعنی ممکن است با وجود حرف شنوی، اکثر اوقات یک دنده و لجباز باشد. البته برعکس آن هم ممکن است و بیشتر مورد پسند والدین واقع می‌شود. کودک حرف شنو که هرچه والدین بگویند را اطاعت می‌کند. لازم است بدانید در هردو این حالت‌ها هم کودکتان عزت نفس پایین را تجربه می‌کند.

پاسخ‌هایتان به این سوالات هرچه که بود نگران نباشید زیرا عزت نفس مانند سلامتی است و می‌توان بدون هیچ سقف و ضرری مدام آن را افزایش داد.

در ادامه راهکارهایی برای افزایش آن ارائه خواهم کرد و باهم بررسی می‌کنیم که آینده یک کودک با عزت نفس بالا چگونه خواهد بود.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]اینکه اول راهکارها را بگویم و بعد به سراغ ترسیم آینده کودک برویم یا اول درباره آینده کودک حرف بزنیم و بعد به سراغ راهکارها برویم کاملا به سلیقه خود شما بستگی دارد. من ترتیب آن‌ها را به سلیقه خودم می‌گذارم اما شما هرطور که بیشتر تمایل داشتید مطالعه کنید.[/box]

راه های افزایش عزت نفس در کودکان:

در همین ابتدا لازم است بگویم برای اینکه بدانید چگونه عزت نفس را در کودکتان تقویت کنید به دنبال راه‌های پیچیده و عجیب و غریب نباشید. من مهم‌ترین و پر اثرترین راه را به شما می‌گویم که روی بسیاری از والدین و فرزندانشان تست شده و جواب‌های خوبی هم از آن گرفته‌ایم و در کنار آن راه‌های دیگر راهم می‌گویم.

اما می‌توان به شما قول بدهم که اگر همین راه اول را خیلی جدی پیاده سازی کنید اصلا نیازی به موارد دیگر پیدا نخواهید کرد.

اساسی‌ترین راهکار افزایش عزت نفس در کودکان افزایش عزت نفس والدین است.

به‌ندرت دیده می‌شود که والدینی عزت نفس بالایی داشته باشند و فرزندتان از کمبود عزت نفس رنج ببرد. فراموش نکنید اعتماد به نفس و عزت نفس تفاوت‌های عمده‌ای دارند و نمی‌توان آن‌ها را باهم یکی دانست.

  چگونه از جملات تاکیدی برای کسب اعتماد به نفس استفاده کنیم

همانطور که در کتاب پدر و مادر یک قهرمان باشید هم توضیح داده‌ام پر اثرترین شیوه پرورش کودک، تربیت غیرمستقیم است. اگر نمی دانید تربیت غیرمسقیم چیست رو نام آن کلیک یا تاچ کنید تا به مقاله و ویدیو توضیح آن هدایت شوید.

بنابراین قبل از هر اقدامی در راستای تقویت عزت نفس کودکتان، خودتان را از لحاظ میزان عزت نفس بررسی کنید و اگر لازم است ابتدا عزت نفس خودتان را تقویت نموده و از اثری که با همین اقدام روی فرزندتان می‌گذارید شگفت زده شوید.

نکته کنکوری: با اتکا به کتاب پدر و مادر یک قهرمان نباشید شما حتی پیش از تولد فرزندتان و حتی قبل از ازدواج تان هم در حال تربیت فرزندتان هستید.

راهکارهای دیگر در جهت تقویت عزت نفس فرزندتان به صورت زیر هستند:

 

  • به فرزندتان مسئولیتی را واگذار کنید:

دیده می‌شود برخی از والدین به خاطر نداشتن حوصله و یا هر دلیل دیگر کمتر به فرزندشان اجازه تجربه کردن و به پایان رساندن کاری را می‌دهند. از شما خواهش می‌کنم فرزندتان در هر سنی که هست به او فرصت اشتباه کردن بدهید تا برای جامعه بزرگتر آب‌دیده شود.

اگر از آسیب‌های احتمالی می‌ترسید از کوچک شروع کنید تا کم کم هم خودتان و هم فرزندتان به خودش اطمینان پیدا کند. می‌دانید چگونه می‌توان تمام این زحمات را به باد داد؟ با من به راهکار بعد بیایید.

  • بابت خرابکاری یا اشتباه فرزندتان سهمگین‌ترین تنبیه را انتخاب نکنید:

البته سهمگین نه از نظر شما بلکه از نظر او. اگر می‌خواهید همه تلاش‌های شما در راهکار اول از بین برود بعد از خرابکاری فرزندتان با او کاری کنید که دیگر هوس تجربه جدید از کنار افکارش هم نگذرد.

شاید باور نکنید اما گاهی اوقات حتی یک حرف ساده یا خنده تمسخرآمیز می تواند خاطره‌ای بد از تجربه جدید را در ذهن فرزندتان حک کند. اگر می‌خواهید بهترین استفاده را از تجربه جدیدش داشته باشد فقط کافیست او را از هزینه‌هایی که خراب‌کاری‌اش ایجاد کرده آگاه کنید و همزمان راهکار جبران آن را هم به او بگویید.

اینگونه متوجه می‌شود که همیشه احتمال خراب شدن اوضواع وجود دارد اما چون او ارزشمند است برای حل آن اتفاق راهکاری پیدا خواهد کرد.

  • از مقایسه او دست بردارید:

شاید بگویید کودک من هنوز خیلی کوچک است یا حتی بگویید من اصلا او را مقایسه نمی‌کنم. اول باید بگویم که اگر واقعا می توانید او را مقایسه نکنید بیشترین تبریک را به شما می‌گویم و خیالتان را آینده خوبی که در انتظار فرزندتان است راحت می‌کنم.

اما اگر در فکر خودتان غرق در مقایسه هستید و حتی به هیچ کس هم نمی‌گویید به فرزندتان منتقل خواهد شد. او می تواند به خوبی لایه‌هایی را در وجودتان ببیند که حتی خودتان قادر به دیدن آن نیستید.

  تعریف نگرش چیست و چگونه می‌تواند مسیر موفقیت را برای ما بسازد؟

می‌دانم که فکر را نمی‌توان کنترل کرد و ممکن است همیشه افکار مقایسه فرزندمان با دیگری در ذهنمان ایجاد شود اما حداقل می‌توانیم در این افکار غرق نشویم. فقط کافیست از ذهنمان تشکر کنیم و توجه خود را به نقاط قوت او معطوف کنیم. انجام دادن آن کمی تمرین لازم دارد اما غیرممکن نیست.

  • خلاقیت‌هایش را مانند بزرگ‌ترین اتفاق دنیا بدانید:

استادی داشتم که همیشه می‌گفت: مدرسه و دانشگاه مکانی است برای نابود کردن خلاقیت. ما معمولا وقتی بزرگ می‌شویم از بی خلاقیتی خودمان رنج می‌بریم.

اما هیچ انسانی در دنیا نیست که سرشار از خلاقیت‌های فوق‌العاده نباشد. اگر به نظر خودتان خلاق نیستید باید بگویم شما بیش از به سرکوب کردن خودتان عادت کرده‌اید و اینجا می‌توانید از مقدار عزت نفس خود هم آگاه شوید.

برای آن‌که فرزندتان به این موضوع دچار نشود اجازه دهید هرکاری را به سبک خودش پیش ببرد. با او همراه شوید و شرایط را برای بهبود سبکش فراهم کنید.

به عنوان مثال هنگام همراهی با او هیجانات خود را بروز دهید و برای بهبود سبکش چند راهکار کلی بدهید تا خودش یکی را انتخاب کرده و برای خودش شخصی‌سازی کند.

اگر می‌خواهید در زمینه خلاقیت و تبدیل شدن به یک فرد خلاق اطلاعات بیشتری داشته باشید می‌توانید مقاله زیر را مطالعه کنید:

 

  • برای فرزندتان وقت بگذارید:

در راه تقویت عزت نفس کودکان وقت گذاشتن والدین به شیوه صحیح بسیار مهم است. اگر فرزندتان به سراغ شما می‌آید تا با هم بازی کنید یا سوالی دارد که می خواهد به آن پاسخ دهید کارهای دیگرتان را متوقف کنید و با تمام وجود کنار او باشید.

نگران بدعادت شدنش هم نباشید زیرا اگر چندبار ببیند که چقدر وقت باکیفیت برایش می‌گذارید یاد می‌گیرد وقتی به کار دیگرتان مشغول هستید یا سرتان شلوغ است بعدا به شما مراجعه کند.

همه این‌ها به شرط آن است که در طول روز همیشه زمان با کیفیتی را با او بگذرانید. با این کار بعدا که وارد جامعه بزرگتر شد برای خود احترام قائل می‌شود و به دیگران اجازه بدرفتاری زمانی را نخواهد داد.

[box type=”success” align=”aligncenter” class=”” width=””]می‌دانم هرچه درباره عزت نفس در کودکان صحبت شود بازهم جای کار دارد و من همه تلاشم را کردم تا مختصر و مفید هر عنوان کاربردی را در این مقاله جا دهم. از شما ممنونم که با صبوری هرچه تمام این مقاله را مطالعه کردید و برای آینده خودتان فرزندتان وقت می‌گذارید. امیدوارم که نتایج فوق‌العاده را بعد از اجرای راهکارها در زندگیتان بگیرید.[/box]

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *