عزت نفس چیست

افزایش عزت نفس: عزت نفس عبارتی نام آشناست که با رشد و پیشرفت زندگی در چند سال اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته و خوشبختانه کمک بسزایی هم در بهبود شخصیت و سطح زندگی افراد کرده است. تا قبل از تعریف و توصیف عزت نفس اکثرا از کمبود آن در زندگی رنج برده ایم و دلیل آن فقط ناآگاهی بوده است.

مثال مادری که فقط به دلیل ناآگاهی با چند جمله ساده فرزندش را بی عزت نفس بار می‌آورد و بهای سنگینی را به دوش او می‌اندازد، مثال قضاوت های نابه جا و افراطی مان،  مثال خودتخریبی ها یا استرس اجتماعی که لحظه ای رهایمان نمی‌کند و چیزهای دیگر که فقط چون کسی به ما نگفته، نمی‌دانیم.

اما امروز در کنار همه آگاهی هایی که داریم قرار است تحولی در زندگیمان صورت بگیرد زیرا اثر افزایش عزت نفس شاید در لحظه اول به چشم نیاید اما خوب است بدانید کمبود آن تقریبا ریشه اکثر مشکلاتمان خواهد بود.

 

عزت نفس و اعتماد به نفس بسیار به یکدیگر نزدیک هستند به گونه ای که اکثر اوقات کنار یکدیگر معنی می‌شوند اما تفاوت های آنها به شکل جالبی قابل توجه است.

 

افزایش عزت نفس = راه میان بر برای بهبود جایگاه خودمان در زندگی

افزایش عزت نفس در واقع نوعی ارتقاء شخصیت است همچنین بخش مهمی از احساسات درونمان را دربر می‌گیرد.

ناتانیل براندن جمله معروفی دارد که می‌گوید:

عزت نفس همان پیدا کردن خودمان است

افزایش عزت نفس کمک می کند تا بتوانیم خودمان باشیم همچنین هنگام بروز چالش یا شرایط سخت این عزت نفس است که وارد میدان می‌شود و تعیین می‌کند که حالا باید چه کاری انجام دهیم. اگر عزت نفس کافی داشته باشیم تصمیم عاقلانه‌ای می‌گیریم. این یک نیروی درونی است که به ما شجاعت می‌دهد تا خود واقعی‌مان باشیم و اینگونه است که جایگاه بالاتری را همیشه ازان خودمان خواهیم کرد.

از سوی دیگر، عزت نفس پایین، کاملا برعکس عمل می‌کند. شک و تردید وجودمان را فرا می‌گیرد و احساس می کنیم از پس چالش ها برنمی‌آییم زیرا به اندازه کافی خوب نیستیم. شاید مدام خودمان را با دیگران مقایسه کنیم. برایمان سخت است که از کسی که واقعا لیاقتش را دارد تعریف کنیم.
وقتی عزت نفس پایینی داشته باشیم، ممکن است باور کنیم که قادر به دستیابی به آرزوهای خود نیستیم و حتی ممکن است باور کنیم که لایق داشتن رویا و بدتر از آن همین زندگی کنونی هم نیستیم. دچار استرس اجتماعی و هیجانی می‌شویم و کارهایی انجام می‌دهیم که دیگران هم باور کنند لیاقت شرایط فعلی را نداریم.

معمولا، روانشناسان عزت نفس پایین را دلیل بسیاری از مشکلات شخصیتی و ذهنی می‌دانند، زیرا عزت نفس پایین می تواند باعث بروز هریک از اختلالات زیر باشد :

استرس اضطراب، غمگینی مداوم، خصومت، شرم، خجالت، تنهایی و کمبود خودباوری

عزت نفس چیست؟

شما احتمالا با عبارت عزت نفس آشنا هستید. اما گاها مشاهده می‌شود که اکثریت عزت نفس و اعتماد به نفس را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند حتی برخی تفاوتی بین این دو قائل نیستند. بهتر است بدانید عزت نفس بسیار گسترده تر و ریشه ای تر از اعتماد به نفس است به گونه ای که می‌توان گفت اعتماد به نفس حاصل عزت نفس است و عزت نفس ریشه اعتماد به نفس.

برخی از روانشناسان معتقدند که شما ممکن است اعتماد به نفس خوبی داشته باشید ولی همچنان عزت نفستان کم باشد.

  اثر پروانه‌ای چیست؟ در زندگی چه کاربردی دارد؟

قابل توجه این که، اگر در شرایطی قرار بگیرید که لازم باشد از اعتماد به نفس خود مصرف کنید ولی عزت نفس کمی داشته باشید خود به خود به اعتماد به نفستان صدمه وارد می‌کنید و هر بار نزول اعتماد به نفستان را به صورت محسوسی احساس خواهید کرد.

برای درک بهتر به مثال های زیر توجه کنید:

شما مسئول بخشی در یک کارخانه هستید و قرار است چند نفر بازدید کننده بسیار مهم از این کارخانه دیدن کنند و نتیجه این بازدید هم در سرنوشت کارگاه بسیار تاثیر دارد. تصمیم هیئت مدیره انتخاب شما برای هدایت این افراد است. پس از اتمام کار، شما از پس این مسئویت به خوبی بر آمده‌اید اما اشتباهاتی هم داشته اید.

حالت اول: اگر عزت نفس بالا و اعتماد به نفس بالایی داشته باشید با خود می‌گویید دفعات بعد سعی می‌کنم بهتر عمل کنم و به این حرف خود پایبند می‌مانید.

حالت دوم: اگر عزت نفس پایین و اعتماد به نفس بالایی داشته باشید تک تک اشتباهاتتان آنقدر برایتان مهم می‌شوند که هر لحظه احساس می‌کنید شما بدترین فرد برای این کار هستید و به صورت مداوم خودتخریبی می‌کنید. همین موضوع باعث می‌شود دفعات بعدی حاضر به انجام چنین کاری نباشید زیرا اعتماد به نفستان به طور کلی آسیب دیده است.

نظریه کاملی وجود دارد که می‌گوید:

عزت نفس ترکیبی از دو عامل شایستگی و ارزش است.

نظریه های دیگری هم هستند که بر روی یکی از این عوامل یا حتی عوامل دیگر متمرکز شده اند، اما هیچ کدام به اندازه این نظریه کامل نبوده و باعث افزایش عزت نفس نمی‌شوند.

 

ناتانیل براندن در کتاب خود «روانشناسی عزت نفس» اینگونه می نویسد:

عزت نفس دو جنبه دارد:

 1. حس کارآمدی
 2. ارزش

مجموع این دو، عزت نفس را به وجود می‌آورد که نتیجه آن پذیرفتن شرایط فعلی است. در این حالت شخص احساس شایستگی می‌کند و می‌پذیرد لیاقت یک زندگی خوب را دارد، حال آنکه دیگران هم می‌توانند در کنارش زندگی خوبی را تجربه کنند.

 

افزایش عزت نفس: حس کارآمدی

زمانی که شما حس کنید به اندازه کافی مهارت و یا توان انجام کاری را دارید احساس کارآمدی خواهید داشت. اما این احساس در موارد خاص به وجود می‌آید.

موارد خاص زمانی رخ می‌دهد که انجام کار مورد نظر برای شما از اهمیت بالایی برخوردار باشد. همه ما بی شک در چند زمینه مهارت کافی را داریم اما اگر این چند زمینه، بدیهی باشند طبیعاتا حس کارامدی نخواهیم داشت.

 

اگر شما صدای خیلی خوبی برای آواز داشته باشید یا حتی بتوانید به خوبی برقصید به طوری که گل سرسبد هر مجلسی باشید اما موفقیت در دانشگاه برایتان از اهمیت بیشتری برخوردار باشد، اعتماد به نفس شما در خواندن یا رقصیدن بالا می‌رود اما تضمینی برای افزایش عزت نفس نخواهد بود. این دو زمینه بالا می‌رود اما عزت نفستان نه.
حتی به جرات می‌توان گفت اگر در حرفه خود به بالاترین درجه هم دست یابید اما موضوع دیگری برایتان اهمیت داشته باشد عزت نفستان رشد نخواهد کرد.

 

افزایش عزت نفس: ارزش

وقتی در زندگی به ارزیابی خود می‌پردازیم درواقع به ارزش‌های خود اشاره داریم.  هر شخصی در زندگی خود، ارزش های خاص خود را دارد و کیفیت انجام هر کاری را براساس ارزش های خود در نظر می‌گیرد و یا حداقل علاقه مند است که کارهایش براساس یک ارزش خاص پیش برود.

  چطور با اولویت بندی اهداف رسیدن به هدف‌هایمان را قطعی کنیم؟

 

به مثال زیر توجه کنید تا بهتر با مفهوم ارزش آشنا شوید:

ممکن است برایمان پیش آمده باشد که در جمعی قرار بگیریم و نظری بدهیم که اکثرا با آن مخالف باشند، حس ما چیست؟ اگر ارزش های خودمان را پایین در نظر گرفته باشیم به عزت نفسمان صدمه خواهیم زد و در موارد مشابه ممکن است دیگر اظهارنظر نکنیم، نه به خاطر اینکه نظرمان درست یا منطقی نیست بلکه با خود می‌گوییم این بار من هم همرنگ جماعت می‌شوم تا برای خود حس رضایت بخرم، اما به چه قیمت؟ دفعات بعدی هم قرار است همین اتفاق بیوفتد؟

حال اگر ارزش‌های خود را در زندگی درست انتخاب کنیم هرگز این اتفاق‌ها نمی‌افتد بلکه آنگاه می‌دانیم حتی اگر از ۱۰۰ نفر ۹۹ هم با ما موافق نباشند نظر ما به عنوان یکی عضو از آن جمع قابل احترام است. بنابراین اظهارنظر کرده و نظر دیگران را پرس‌وجو می‌کنیم، حال اگر اکثریت نظر دیگری داشتند نوبت ماست که به این تعداد نفر احترام بگذاریم. اما نکته در این است که نظرمان را بیان می‌کنیم حتی اگر مورد قبول واقع نشود.

 

اگر این مثال را درک کنید بسیاری از مثال‌های مشابه که بارها در زندگی تکرار می‌شوند را با دیدگاه دیگری بررسی می‌کنید. همچنین اگر ابهامی برایتان وجود داشت می‌توانید در قسمت کامنت نظر خود را برای ما بقیه به اشتراک بگذارید تا مورد بررسی واقع شود.

افزایش عزت نفس: ترکیب حس کارآمدی و ارزش

با ترکیب حس کارآمدی و ارزش، به تعریف کامل و پویایی از عزت نفس می‌رسیم. فقط داشتن حس خوب به خودمان نمی‌تواند باعث بهبود عزت نفس شود بلکه باید جنبه‌های احساس کارآمدی و ارزش را در کنار هم در نظر گرفت، البته به طوری که بازخورد مثبت ایجاد کند نه منفی.
اگر احساس کارآمدی و ارزش، بیش از حد بزرگ شود منجر به غرور و زمین خوردن خواهد شد بنابراین عزت نفس باید در تعادل نگه داشته شود.

 

به جنبه های عزت نفس توجه کنید تا به خوبی تفاوت بین عزت نفس سالم و عزت نفس بیش از حد که منجر به تخریب و پرخاشگری می‌شود را در بیابید. حس نیاز به تایید داشتن، حس خود مقصری یا دگر مقصری، خود شرمندگی، عدم انتقاد پذیری، خود کم بینی یا خود بزرگ بینی، تحمل نکرن موفقیت دیگران و  استرس اجتماعی همگی از علائم کمبود عزت نفس هستند.

 

بنابراین صراحتا می‌گوییم اگر حس کارآمدی و ارزش کنار یکدیگر و در تعادل نباشند، ما خودمان را در هر زمینه ای بر روی شکست تنظیم کرده ایم.

 

افزایش عزت نفس

حالا که فهمیدیم عزت نفس چیست بهتر می‌توانیم آن را درتعادل نگه داشته و برای بهبودی آن قدم های منسجم تری برداریم.
همچنین نکاتی وجود دارد که اگر آنها را رعایت کنید می‌تواند در افزایش عزت نفس شما تاثیرگذار باشد اما صرفا انجام این کارها به تنهایی تظمینی برای افزایش عزت نفس شما نیست و باید آگاهانه و هوشیارانه تر به زندگی ادامه دهید تا کم کم عزت نفستان را بهبود بخشید.

 

در مورد خود مثبت فکر کنید

تنها فردی که می‌تواند نظر شما را نسبت به خودتان تغییر دهد خود شما هستید، هیچکس دیگری نمی‌تواند به شما عزت نفس بدهد. شما باید با فکرها و انجام کارهای مثبت آن را برای خود بسازید.
اطمینان حاصل کنید که تفکرتان حتی زمانی که حواستان به افکارتان نیست مثبت باشد. یاد بگیرید که الگوهای رفتاری نادرست خود را شناسایی کرده و یک الگوی مناسب جایگزین خودتخریبی‌های خود کنید و تبدیل به بهترین مشوق و حامی برای خود شوید.

  جملات انگیزشی موفقیت + آپدیت دائم

 

به موفقیت های خود افتخار کنید

وقتی موفقیتی کسب می‌کنید منتظر دیگران نباشید که به شما توجه کرده و یا شما را تایید کنند. خودتان بابت کسب این موفقیت جشن بگیرید، حال اگر دیگران هم افتخار کردند چه بهتر، به خودتان بگویید که چقدر شگفت انگیز هستید.

 

برای خود هدف داشته باشید

هر چه بر موفقیت های قبلی خود تمرکز کنید، بیشتر آن را کسب می‌کنید. تعیین هدف یکی از بهترین تکنیک هایی است که موفقیت‌های شما را برای خودتان نمایان می‌کند. این به شما کمک میکند تا حس کارآمدی را در خود را زنده کرده و بعد از آن ارزش‌های واقعی خود را بیابید.
اطمینان حاصل کنید که حتی بعد از بهتر شدن اوضاع، تعیین هدف های تازه را فراموش نمی‌کنید.

 

ثابت قدم باشید

هنگامی که در راه ارزش های خود قدم بر می‌دارید استوار و سخت گیر باشید (شخصیت رهبرهای بزرگ همیشه اینگونه بوده است).
اگر خودتان را در شرایط سخت قرار دهید ارزش های خود را بهتر می‌شناسید و با پایبندی به آنها قطعا افزایش عزت نفس را تجربه می‌کنید.
اطمینان حاصل کنید با روش های تقلب و وانمود کردن این کار را نمی‌کنید، زیرا در این صورت فقط عزت نفستان را از بین می‌برید.

 

یادتان باشد شما کامل نیستید

بیش از حد به خودتان سخت گیر نباشید. همه ما اشتباه می کنیم و این اغلب خوب است البته فقط تا زمانی که از اشتباهاتمان درس بگیریم.
برای خود استاندارهایی تعیین کنید که فقط خودتان می‌دانید (شخص دیگری قرار نیست آن ها را بداند) نگران این نباشید که دیگران درباره شما چه فکری می‌کنند.

اگر اشتباهی کردید می‌توانید خودتان را ببخشید و یک بار دیگر تلاش کنید زیار مطمین باشید هیچ چیز و هیچ کس کامل نیست. برروی نکات مثبت شخصیتتان تمرکز کنید، اگر این کار را انجام دهید اطمینان درونیتان به خودتان شکوفا می‌شود و همین موضوع باعث جبران کاستی های شما می‌شود.

 

به فیزیک خود بیشتر توجه کنید

فعال بودن می تواند عزت نفس را بهبود بخشد. فعالیت هایی که موجب بهبود سلامت بدنی شما می شوند به شما کمک می کنند تا کنترل بیشتری بر روی عملکرد خود داشته باشید. همچنین به شما حس رضایت خاطر می دهند.

می‌توان گفت احساس شما درباره خودتان، همان عزت نفس شماست.
رفتار شما باید کنترل شده باشد و از این طریق می‌توان در نتایج تغییر ایجاد کرد.

اگر خودتان را دوست داشته باشید و اعتقاد داشته باشید که در زندگی شایسته ی چیزهای خوب هستید، از عزت نفس بالا برخوردار خواهید شد و اگر خودتان را دوست نداشته باشید یا بیش از حد خود را انتقاد کنید، عزت نفس کمی دارید. داشتن عزت نفس سالم بسیار مهم است زیرا از طریق آن است که می‌توان چالش های مسیر را پشت سر گذاشت و به همه چیزهای مهم زندگی دست یافت. بنابراین ارزش های خود را در زندگی بیابید و به آن پایبند باشید.[/su_box]

 

14 پاسخ
 1. new life
  new life گفته:

  زیاد وب گردی میکنم اما به ندرت کامنت میزارم ،خواستم بگم دوست عزیز بیش از یک ساعته تو سایتتون دارم مطالعه میکنم و لذت میبرم،میخوام زندگی جدیدی با قانون،هدف،امید،داشته باشم مقدمه چینی کرده بودم اما یک مطلب ساده تو کانال تلگرامی باعث شد دنبال جواب بگردم که با مطالب شما اشنا شدم و از این بابت خرسندم،امیدوارم منم روزی ادامه دهنده رسالت شما(به روش دیگه ای)باشم

  پاسخ
  • مهدی فرخیان
   مهدی فرخیان گفته:

   سلام به شما دوست عزیز
   بسیار باعث خوشحالی و خرسندی بنده هستش که مقالات سایت تونسته باعث لذت شما بشه.
   جمله معروفی هست که میگه تا زمانی شاگرد آماده نباشد استاد حاضر نمی‌شود.
   همین که در حال جستجو و پیدا کردن جواب سوالاتتون هستید شما رو از گذشته خودتون به شدت متمایز می‌کنه.
   امیدوارم که در اوج ببینمتون
   موفق باشید

   پاسخ
 2. هانیه
  هانیه گفته:

  خیلی خیلی ممنون از مطالب خوب و مفیدتون. امیدوارم که بتونم تمام موارد رو عملی کنم و به عزت نفس و ارزشمندی بالا برسم
  با آرزوی موفقیت برای شما

  پاسخ
 3. یاس
  یاس گفته:

  سلام.گفتین صرفا حس خوب کافی نیست. عنوان های ارزش و کارآمدی در عزت نفس مطلب جدید مفیدی بود. حتما دوباره می خونم.
  اگه توضیح بهترتری! هست لطفا در سایت قرار بدین.
  در پناه خدا موفق باشید.
  ممنون

  پاسخ
  • مهدی فرخیان
   مهدی فرخیان گفته:

   سلام و درود خدمت شما
   بله داشتن حس خوب به خودمون اگر بدون در نظر گرفتن احساس کارامدی و ارزش باشه به احتمال زیاد مصنوعی و موقت خواهد بود.
   برای مطالعه بیشتر پیشنهاد می‌کنم از لینک پایین استفاده کنید و همه مقالات مربوط به عزت نفس رو بخونید.
   عزت نفس
   موفق باشید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *