بهبود و توسعه فردیمدیریت استرسمقالاتمهارت های زندگی

۷ عبارت منفی که برای موفقیت حتما باید با آن‌ها خداحافظی کنید

درباره عبارت منفی چقدر می‌دانید؟

قبلا درباره جملات تاکیدی در قالب مقاله طرز استفاده از جملات تاکیدی با روشی تازه + دستورالعمل صحبت کرده ایم که می توانید قبل از مطالعه این مقاله نگاهی به آن بیاندازید تا با دید بازتری مطالب این مقاله را بخوانید.

بارها در توصیه‌هایی که از اساتید موفقیت شنیده‌ایم گفته شده که از افراد منفی نگر دوری کنید زیرا الگوهای رفتاری ما ترکیبی از نوع رفتار نزدیک‌ترین افراد در زندگی ما هستند.

من هم به شما قول می‌دهم اگر این کار را انجام دهید با سرعت نور رشد خواهید کرد. اما در این مقاله به موضوعی اساسی تر می‌پردازم زیرا اگر آن را رعایت نکنید اصلا میل به دوری کردن از افراد منفی نگر اطرافتان نخواهید داشت.

داستان هر شکستی را دنبال کنیم ردپایی از عبارات منفی را می‌یابیم. بنابراین قبل از اقدام به غربال کردن اطرافیانتان ابتدا این مقاله را بخوانید تا کم کم و با زیرساخت محکمی شروع به تغییر کنید و مسیر موفقیت را چنان طی کنید که هیچ راه بازگشتی نباشد.

مال خودت را محکم نگه دار;  همسایه را دزد نکن

البته تعبیر این ضرب‌المثل در این مقاله کمی جنبه مزاح به خود می‌گیرد اما واقعیت این است که اگر خود ما به اطرافیان اجازه ندهیم تا طرز فکر ما را کنترل کنند پس چه کاری از دست آنها برمی‌آید؟

کمی تنبلی و اهمال کاری از جانب خود ما تاثیر حرف‌های ناامید کننده اطرافیان، نظیر شکست عاطفی، بی‌کاری و مشکلات اقتصادی و حتی عدم خودباوری را افزایش داده قطعا انگبزه تنبلی را هم زیاد می‌کند.

البته ناگفته نماند که حرف‌های دیگران وقتی به صورت مداوم توسط ما شنیده شوند بلاخره تاثیر  خود را می‌گذارند و در هر مقطعی باید به فکر انتخاب دوستان و اطرافیانی باشیم که باعث رشد و ترقی ما و خودشان هستند.

اما پیش نیاز این اقدام کنترل افکار خودمان است که به واسطه گفتگوی درونی امکان پذیر خواهد بود.

جملاتی که در ادامه، به معرفی آن‌ها می‌پردازم گفتگوهای درونی هستند که بیشتر تکرار شده و اثر مخرب‌تری دارند.

 بنابراین وقتی با آن‌ها آشنا شدید به مدت یک هفته آ‌ن‌ها را به صورت نوشتاری نزدیک خود نگه داشته و در مواقعی که هرکدام از آن‌ها در ذهن‌تان تداعی شد برعکس آن را به خود بگویید تا اثرش را کم کم از بین ببرید.

برعکس هر جمله را در انتهای توضیحات مربوط به هر قسمت برایتان قرار داده‌ام تا به آسانی از آن استفاده کنید.

 

عبارت منفی اول: ما که شانس نداریم…

ممکن است این جمله به شیوه‌های مختلف اما با همین معنی بیان شود که در کل نوعی خودتخریبی به شمار رفته و باید هرچه زودتر با آن خداحافظی کنید.

  چطور با اولویت بندی اهداف رسیدن به هدف‌هایمان را قطعی کنیم؟

باور به این‌که چیزی به اسم شانس وجود دارد یا خیر از حوصله این مقاله خارج است اما در کل بهتر است به هوشمندی و نظمی که بر جهان حاکم است بیشتر توجه داشته باشید تا هرگز این جمله را به خود نگویید.

امروز شما حاصل تجربه‌های تلخ و شیرین دیروز شماست و اگر کمی خوش‌بین‌تر به موضوع نگاه کنید متوجه خواهید شد که اگر آن اتفاق بد در گذشته رخ نمی داد خبری از دستاورد‌های ارزشمند امروز شما هم نبود.

ممکن است این جمله را مصداق ضرب‌المثل قدیمی خر ما از کرگی دم نداشت بدانید که پیشنهاد می کنم حتی اگر از این ضرب‌ المثل در مواقع مشابه اشتفاده می کنید تا بدشاسی خود را به دیگران اثبات کنید آماده فراموش کردن آن باشید.

جمله برعکس: به این میگن یه خوش‌شانسی، اینو از دست دادم تا بهترش رو بدست بیارم.

 

عبارت منفی دوم: بقیه چی میگن…

بارها شده که علایق خود را فقط برای این‌که دیگران ما را تایید کنند به دست فراموشی سپرده‌ایم. رشته تحصیلی، کار، ازدواج، تفریح، سبک زندگی و … همگی قربانیان این جمله هستند که بقیه چی میگن.

دیگران را فراموش کنید. درست است که انسان ذاتا اجتماعی است و نهایتا نیاز دارد که توسط هم نوع خودش تایید شود اما دلیل نمی‌شود شما به این دلیل علایق خود را زیر پا بگذارید و یک عمر در حسرت آن بمانید.

به شما قول می‌دهم اگر به دنبال علایق خود بروید و بخواهید که در ان شرایط رشد کنید، حتی اگر اطرافیان در ابتدای کار با شما مخالف باشند هم پس از مدتی مجبور به تایید کردن شما خواهند بود.

البته جایگاه مشورت محفوظ است اما همین مشورت کردن را اگر به درستی انجام ندهید باز هم در دام این جمله گرفتار خواهید بود. به زودی مقاله‌ای در رابطه با مشورت کردن صحیح برایتان آماده می کنم.

جمله برعکس: من هرکاری هم که انجام بدم نمی تونم همه رو راضی کنم. پس چه بهتر که اول بتونم خودمو راضی و خوشحال کنم.

 

عبارت منفی سوم: دوست پیدا کردن واسه من تقریبا غیرممکنه…

این جمله از آن دسته جملاتی است که شما در دام یک چرخه تصاعدی تکرارشونده گرفتار می‌کند.

هربار که بیشتر این جمله را باور کنید بیشتر از اجتماع دور خواهید شد و کمی بعد که به خودتان می‌آیید دچار سردرگمی و انزوا شده‌اید.

اگر مدام طرد می‌شوید و فردی هستید که در جمع دوستان نزدیک کمتر حرفی برای گفتن دارید، یک بار جرات کنید و جمعی را بیابید که شما را همانطور که هستید می‌پذیرند و سپس بر رشد خود تمرکز کنید.

یادتان باشد که شروع همیشه سخت است اما بعد از هر مرحله رشد زمانی که به عقب نگاه کنید به سادگی مسیر و ترس‌هایی که تنها ساخته ذهن خودتان بوده اند پی می‌برید.

  چگونه یک روز فوق العاده را شروع کنیم؟ + ۳ راهکار حرفه‌ای

بنابراین یک بار برای همیشه به جای از پایین نگاه کردن به چالش خودتان از بالا به آن نگاه کنیدو ببینید که بعد از حل شدن آن چقدر مسیر برایتان ساده بوده است.

مقاله افزایش اعتماد به نفس: با این ۳ قدم اعتماد به نفس خود را به قله ببرید و همچنین مقاله افزایش عزت نفس : با این راهکار عزت نفس خود را ضد زلزله کنید را مطالعه کنید تا در این رابطه به شما کمک کند.

جمله برعکس: اتفاقا دوست پیدا کردن واسه من خیلی راحته چون یه عالمه ویژگی خوب دارم که دیگرانو به سمت من جذب می کنه.

عبارت منفی چهارم: چقدر من دست و پا چلفتیم…

بعد از یک اتفاق ناگهانی که عمدا هم اتفاق نیافتاده باشد گفتن این جمله یا مشابه آن بسیار مرسوم است.

در یک مهمانی که می خواهید به میزبان کمک کنید به صورتی اتفاقی لیوانی را می‌شکنید و یا محتویات درون آن را روی فرش می‌ریزید. آن لحظه همانند تمام شدن دنیا می ماند.

اما واقعیت این است که تقریبا همگی تجربه این اتفاق را نه یک بار بلکه چندین بار داریم و این موضوع یک امر کاملا طبیعی‌ست.

خودتان را هرگز دست و پا چلفتی خطاب نکنید زیرا این جمله قدرت زیادی دارد و بعد از چندین بار تکرار آن می‌بینید که هربار در یک جمع حضور دارید دست گلی به آب می‌دهید که سوژه جمع می‌شود و آرام آرام آن‌ها هم روی شما چنین برچسبی می‌گذارند.

بنابراین هنگام وقوع چنین اتفاقی باور داشته باشید که مقصر نبوده‌اید و همگی تجربه آن را دارند. پس به جای هول کردن، خونسرد باشید و فقط کمک کنید تا آثار آن را جمع‌آوری کنید.

لبخند در هنگام وقوع اتفاقات مشابه فراموش نشود زیرا این‌گونه به هیچ‌کس حتی خودتان اجازه نداده‌اید که عزت نفس تان را از بین ببرند.

جمله برعکس: اینم میشه یه خاطره توی آینده. بخند که دنیا به روت بخنده

 

عبارت منفی پنجم: دیگه نمی تونم به هیچ‌کس اعتماد کنم…

اتفاق باورنکردنی از جانب دوست صمیمی‌تان می‌افتد که متوجه می‌شوید کاملا به ضرر شما کار کرده است. این احساس تقریبا مانند خالی کردن ناگهانی یک سطل آب سرد روی بدن‌مان است.

شخصی که به او علاقه زیادی دارید به شما خیانت می‌کند. این احساس کمی دردناک‌تر از خالی کردن سطل آب است.

مبلغ پولی را به کسی قرض داده‌اید که نمی تواند آن را پس بدهد. گاهی این موضوع می تواند دوستی بسیار نزدیک را تبدیل به دشمنی کند.

اما بعد از هرکدام از این اتفاقات که تقریبا همگی تجربه کرده‌ایم چه می‌ماند؟ کمی بی‌اعتمادی با چاشنی تنفر

  افزایش اعتماد به نفس: با این 3 قدم اعتماد به نفس خود را به قله ببرید

گاهی اشخاص دیگر هرگز نمی‌توانند اعتماد کنند و آنقدر نسبت به مسائل شکاک و بدبین می‌شوند که موقعیت خوب را هم از دست می‌دهند.

عواملی که باعث بی اعتمادی ما در زندگی ‌می‌شوند همیشه حضور دارند اما هیچ‌کدام به طور قطعی دلیل بر سادگی ما نیستند.

پس هرگز خود را با این جمله که نمی تواند به هیچ‌کس اعتماد کنید تنبیه نکنید. همه افراد به یکدیگر شبیه نیستند و فراموش نکنید ما در یک دنیای نسبی زندگی می کنیم که همه چیز در آن ممکن است.

از طرفی هرچه کمتر به دیگران اعتماد کنید بقیه هم کمتر روی شما حساب باز می‌کنند. بهتر است مقاله با این ۵ گام قطعی به استاد تفکر انتقادی تبدیل شوید ( گام ۳ مهم‌تر از بقیه است ) را مطالعه کنید تا بهتر خوب را از بد تشخیص دهید و راه اعتماد کردن را بیشتر یاد بگیرید.

جمله برعکس: به جای پا پس کشیدن درست‌تر تصمیم می‌گیرم. موقعیت‌های خوب منتظر من هستن.

 

عبارت منفی ششم: انگار همه چیز دست به دست هم داده تا من زمین بخورم…

حتی اگر این‌گونه باشد هم باید خوشحال باشید. زیرا در زمین خوردن درسی است که شاید دیگران ۵۰ سال از عمرشان را گذاشته‌اند تا آن را یاد بگیرند.

معمولا هر شروع قدرتمندی بعد از یک شکست آغاز می‌شود. پس به جای تسلیم شدن آماده باشید تا این‌بار قدرتمندتر از قبل حرکت کنید و در زمان کوتاه‌تری نتیجه بگیرید.

هرکاری که می‌کنید از این جمله فاصله بگیرید و حتی باور آن را هم در ذهن نداشته باشید. زیرا به صورت خودکار تمرکزتان معطوف به شرایطی می‌شود که به جای دیدن فرصت‌ها تنها اوضاع بد را می‌بینید.

جمله برعکس: انگار همه چیز دست به دست هم داده تا من موفق بشم.

عبارت منفی هفتم: چرا اینقدر ناراحته، مگه من چی کار کردم..

گاهی دوست، نامزد و یا همسر شما که بسیار ناراحت است ممکن است شما را به اشتباه بیاندازد.

این‌که فرد نزدیک شما ناراحت باید صرفا مقصر شما نیستید. ممکن است لازم باشد با او ابراز همدردی کنید ولی توهم مقصر بودن اجازه چنین کاری را به شما نمی‌دهد.

هر فردی می‌تواند به دلایل مختلفی ناراحت باشد. پس به جای این تصور غلط ابتدا سعی در همدردی با او داشته باشید.

حتی اگر در مواقعی شما هم مقصر بوده باشید با ابراز همدردی به او کمک می‌کنید تا با حرف زدن کمی از احساس ناراحتی‌اش را کم کند.

در جای خالی نام همسر یا دوست خود را بگذارید.

جمله برعکس: …….. چرا ناراحته. بهتره برم و هرکمکی از دستم برمیاد واسش انجام بدم.

نمایش بیشتر

مهدی فرخیان

مدتی است که تصمیم به تحقیق و تغییر خودم در زندگی گرفته‌ام و به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانسته‌هایم با بقیه جدی‌ترین رسالتم است.

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

  1. با سلام به شما دوست عزیز
   به نظرم وبسایت را اشتباه انتخاب کردید
   برای غرق شدن در جملات منفی می‌توانید از رسانه‌های اجتماعی و تلویزیون استفاده کنید
   با این حال اگر کمکی از جانب من برمی‌آید حتما اعلام کنید تا در خدمت باشم
   موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن