مقالاتمهارت مدیریت تیم

با این آزمون مهارت مدیریت تیم را در خودتان به چالش بکشید

چقدر مهارت مدیریت یک تیم یا سازمان را دارید؟  با توجه به بررسی‌های گذشته، اکثر مردم تمایل بیشتری به افزایش مهارت‌های رهبری در خود داشته‌اند تا اینکه بخواهند مهارت‌ مدیریت تیم را در خود ارتقا دهند. علت تمایل بیشتر به رهبری، جذاب‌تر و شیرین‌تر بودن آن نسبت به مدیریت است اما بهتر است بدانید گاهی به یک مدیر بیش از یک رهبر نیاز احساس می‌شود، زیرا باید اطمینان حاصل شود که کارها به خوبی و تمام و کمال انجام خواهند شد.

رهبران وظیفه ایجاد بینش و انگیزه را بین افرادشان دارند اما همه این‌ها بدون اجرای صحیح کارها توسط یک مدیر امکان‌پذیر نخواهد بود. اگر علاقه‌مند به ارتقا مهارت های رهبری خود هستید می‌توانید مقاله رهبری چیست را مطالعه کرده و سپس با مقاله آزمون مهارت های رهبری، خود را ارزیابی کنید.

این مقاله به صورت اختصاصی درباره مهارت های مدیریت تیم صحبت می‌کند و آزمونی درون آن قرار دارد تا شما، مهارت های مدیریت خود را بهتر ارزیابی کنید. سپس با توجه به امتیازتان شما را راهنمایی کرده تا مسیر ارتقا این مهارت را بهتر پیدا کنید.

 

برای اینکه بتوانید مدیر موفقی باشید لازم است تا مجموعه مهارت‌هایی از جمله مهارت تقسیم کار، ارتباط موثر، برنامه‌ریزی و ایجاد انگیزه را در خود ایجاد و تقویت کنید. مهارت های مدیریت بسیار گسترده و پیچیده هستند و اگر شما یک مدیر باشید شاید بسیار وسوسه‌انگیز باشد که فعلا بر مهارت های قبلی خود تکیه کرده و نخواهید آن ها را افزایش دهید اما اگر موفقیت دراز مدت و طولانی می‌خواهید باید کمی جرات به خرج داده و خود را به چالش بکشید.

 

دستورالعمل استفاده از آزمون مهارت های مدیریت

اگر قبلا در سایت ذهنولوژی مهارت‌های خود را به چالش کشیده باشید قطعا با دستورالعمل آزمون‌ها هم آشنایی دارید. نمونه آزمون برای مشاهده : آزمون انگیزه رهبری

البته برای دوستانی که قبلا تجربه به چالش کشیدن مهارت‌های خود را نداشته‌اند به شرح دستورالعمل آزمون‌ها به طور کلی می‌پردازم.

 

دستورالعمل آزمون مهارت مدیریت:

 • این آزمون از ۲۰ سوال تشکیل شده است که شما باید تک‌تک سوالات را خوانده و بین ۵ گزینه که در اختیارتان است یکی را انتخاب کنید.
 • انتخاب هریک از گزینه‌ها میزان موافقت یا مخالفت شما را با هر سوال نشان می‌دهد. اگر کاملا موافق سوال هستید گزینه همیشه و اگر کاملا مخالف هستید گزینه هرگز را انتخاب کنید.
 • البته ممکن است نسبت به برخی از سوالات بخواهید گزینه‌ای بین هرگز و همیشه انتخاب کنید که به ترتیب ۳ گزینه دیگر در اختیارتان قرار گرفته است.
 • بعد از انتخاب همه گزینه‌ها، روی دکمه مجوع امتیازات من کلیک یا تاچ نمایید تا امتیاز خود را مشاهده و با توجه به آن، توصیه‌های ادامه مقاله را بخوانید.

 

هنگام پاسخ به آزمون‌های این چنینی معمولا دو حالت پیش می‌آید. حالت اول افراد پاسخ را به گونه‌ای انتخاب می‌کنند که دوست دارند. حالت دوم افراد با این‌که می دانند پاسخ‌شان نشان‌دهنده ضعف‌شان است، اما واقعیت را می‌گویند. در حالت اول که اکثر اوقات هم اتفاق می‌افتد واقعیت نمایان نمی‌شود پس در نتیجه رشد و پیشرفتی هم در کار نیست زیرا چالشی اتفاق نیافتاده. اما در حالت دوم شخص کاملا خود را به چالش کشیده و می خواهد که رشد کند پس چیزی را می‌گود که واقعا هست نه چیزی که دوست دارد باشد. از شما هم در‌خواست داریم واقعیت خود را بیان کنید تا رشد واقعی اتفاق بیافتد و اگر حالت اول را انتخاب می‌کنید نباید انتظار تغییری داشته باشید.

 

آزمون مهارت مدیریت تیم

1. من از هرگونه تضاد در تصمیم‌ها و افکار اعضای تیم اجتناب می‌کنم.
2. من وقت خود را صرف صحبت کردن با اعضای تیم می‌کنم تا به آن‌ها بگویم چه برنامه ای برای بهبود و رشد در آینده در نظر دارم.
3. من همیشه خلاصه‌ای از اتفاقات اطراف شرکت را در اختیار افراد تیم می‌گذارم.
4. من سعی می‌کنم انگیزه افراد را با رویکرد انگیزه فردی حفظ و بالا ببرم.
5. اجازه می‌دهم هرکدام از اعضای تیم خودشان کاری را به عهده بگیرند و انجام دهد. این‌گونه تیم پیشرفت می‌کند.
6. هنگام بروز اختلاف نظر و مشکلات بزرگ در تیم، من آن را یک عامل اجتناب ناپذیر برای توسعه و رشد می‌پندارم.
7. وقتی متوجه شوم رفتار هریک از اعضای تیم با مشتری نامناسب است پیگیری می‌کنم تا مشکل برطرف شود.
8. من در حد معقول اهداف شخصی خودم را با اعضای تیم در میان می‌گذارم و سعی می‌کنم آن ها را با اهداف سازمانی گره بزنم.
9. من با تک‌تک اعضای تیم صحبت می‌کنم تا از شاد و پر انگیزه بودنشان باخبر باشم.
10. هنگام بی‌انضباطی هرکدام از اعضای تیم اقدامی نمی‌کنم تا خودشان متوجه اشتباه‌شان بشوند.
11. اگر می‌خواهید کاری به خوبی انجام شود بهتر از خودتان آن را انجام دهید.
12. اغلب بر اساس تجزیه و تحلیل دقیق تصمیم می‌گیرم نه بر اساس غریزه
13. وقتی می‌خواهم کاری را واگذار کنم، ترجیح می‌دهم کسی که زمان بیشتری در اختیار دارد آن را انجام دهد.
14. وقتی اقدام به تشکیل تیم می‌کنم ابتدا مهارت‌هایی که نیاز دارم را مشخص کرده سپس افراد را متناسب را نیازم انتخاب می کنم.
15. وقتی با چالش جدیدی روبرو می‌شوم بدون مشورت با رئیسم اقدام می‌کنم.
16. وقتی تیم من اشتباه بزرگی مرتکب می‌شود ان را با رئیسم در میان می گذارم و سعی می‌کنم از اسن اشتباه درس خوبی بگیرم.
17. من کاملا به روند‌ها در تیمم واقف هستم و تلاش می کنم مسیر را برای رشد هموارتر کنم.
18. هنگام تشکیل تیم، سعی می‌کنم افرادی را انتخاب کنم که شخصیت و سن نزدیک به هم داشته باشند.
19. مهارت‌های فنی، مهمترین نوع مهارت برای یک مدیر است.

 

حتما بخوانید:  طرز استفاده از جملات تاکیدی با روشی تازه + دستورالعمل

 

تفسیر همه نمرات

۲۰ تا ۴۶

توصیه می کنم فورا دست به کار شده و مهارت‌های مدیریتی خود را ارتقا دهید. اگر می‌خواهید رهبر و یا مدیر موثری باشید لازم است سازماندهی و نظارت بر تیم را یاد بگیرید زیرا این دو مهارت پیش‌نیاز مدیریت و در مرحله بعدی رهبری هستند.

 

۴۷ تا ۷۳

شما در راه تبدیل شدن به یک مدیر عالی هستید. در بعضی موارد بسیار خوب عمل می‌کنید و همین عامل باعث شده تا پیش نیاز تبدیل شدن به یک مدیر درجه یک را داشته باشد. فقط کافیست مهارت‌های دیگری که یک مدیر برای عالی بودن به آن‌ها نیاز دارد و شما در آن ضعف دارید را پیدا کرده و در خود تقویت کنید.

 

۷۴ تا ۱۰۰

شما توانایی‌های یک مدیر عالی برای هدایت تیم را دارید. اما همان‌طور که می‌دانید رشد کردن هیچ نقطه پایانی ندارد. بنابراین با وجود این‌که یک مدیر عالی هستید باز هم نقاط ضعف خود را بیابید و آن‌ها را ارتقا دهید تا هرروز رشد بیشتری را لمس کنید و نتایج متفاوتی بگیرید.

مهارت مدیریت تیم طیف وسیعی از مهارت‌های مختلف را در بر‌می‌گیرد. به این معنا که اگر در هر شرایط مدیریتی قرار دارید، باید به فکر رشد و ارتقا مهارت‌های گوناگون خود باشید و میانگین این مهارت‌ها، خوب یا بد بودن مدیریت شما را تعیین می کنند.

 

یک مدل، برای مدیریت موثر

آزمونی که در بالا قرار گرفته، بر پایه ۸ مهارت حیاتی مدیریت موثر بنا شده است و شما قطعا با فراگیری این مهارت‌ها، مدیریت موثر را تجربه خواهید کرد.

 • پویایی شناسی تیم ( داینامیک تیم)
 • شناسایی و پرورش افراد موثر تیم
 • هنر تقسیم کار بین افراد تیم
 • هنر ایجاد انگیزه در افراد تیم
 • هنر ایجاد نظم در تیم
 • هنر برقراری ارتباط
 • برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری، حل مسئله
 • توانایی تله‌شناسی
حتما بخوانید:  مینتزبرگ درباره نقش های شما در مدیریت سازمان چه می‌گوید؟

در ادامه توضیح مختصری درباره هرکدام از این موارد برای شما ارائه می‌کنیم تا بهتر بتوانید خود را مورد تحلیل قرار داده و نقاط ضعف‌تان را تقویت کنید.

 

پویایی شناسی تیم

سوالات ( ۵، ۱۵، ۱۷ )

برای یک مدیر موثر بسیار ضروریست که بتواند روندها را در تیم شناسایی کند و بداند یک تیم چگونه بهتر فعالیت می‌کند. معمولا روندها در اغلب تیم‌ها طبق الگوی خاصی صورت می‌گیرند و می‌توان آن‌ها را به ۴ دسته: تشکیل، هنجارسازی، طوفان فکری و کارایی تقسیم کرد. بسیار مهم است که بتوانید طبق این الگو تیم خود را بهتر شناخته و بازده جمعی را بالا ببرید.

به عنوان یک مدیر موثر لازم است تعادل را در تشکیل تیم حفظ کنید. ممکن است تصور کنید اگر شخصیت‌ها و رفتارهای اعضای تیم شبیه یا نزدیک به هم باشند مدیریت آسان‌تر می‌شود اما بهتر است بدانید: تیم‌های خلاق و نوآور که هرروزه رشد بیشتری را تجربه می‌کنند از اعضایی با دیدگاه و شخصیت کاملا متفاوت تشکیل شده‌اند و همین موضوع خلاقیت را در آن‌ها بالا برده است.

شما به مهارت هدایت تفاوت‌ها در جهت مثبت نیاز دارید تا بتوانید تعادل خوبی در تشکیل تیم ایجاد کنید. بنابراین داشتن یک خط مشی و روشی برای حل و فصل اختلافات، بسیار توصیه می‌شود.

 

شناسایی و پرورش افراد موثر تیم

سوالات ( ۱۱ و ۱۷ )

پیدا کردن افراد مناسب و پرورش صحیح آن‌ها در جهت موفقیت تیمی، یکی دیگر از مهارت‌های ضروری مدیران موثر، برای تشکیل تیم است. شما می‌توانید برای پیدا کردن افراد مناسب، مهارت‌های: استخدام صحیح افراد، آزمون شناسایی مهارت، پرسش و پاسخ صحیح، مصاحبه صحیح شغلی و انواع ارزیابی را کسب کرده و در این زمینه موفق‌تر عمل نمایید.

همچنین برای پرورش افراد می‌توانید مهارت‌های: موفقیت به روش القا، درک نیاز‌های رشد، شناسایی نیاز‌های آموزشی و انواع راه‌های پرورش را کسب کنید. همچنین می‌توانید مهارت‌های یک مربی خوب را در خود ایجاد کنید تا در صورت لزوم از آن برای پروش افرادی که پتانسیل رشد را در خود دارند استفاده کنید.

 

هنر تقسیم کار بین افراد تیم

سوالات ( ۲ و ۱۸ )

داشتن افراد عالی در تیم، تضمین موفقیت تیم نخواهد بود. شما به عنوان یک مدیر موثر باید بتوانید افراد را در جای مناسب قرار داده و وظایف هرکدام را براساس توانمندی‌هایشان تعیین کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

برخی از مدیران ( مخصوصا آن‌هایی که مهارت‌های فنی بالایی دارند) تصور می کنند بهتر است بیشتر کارها را خودشان انجام دهند، آن‌ها با خود فکر می‌کنند چرا باید مسئولیت کاری را بر عهده دیگران بگذارم وقتی خودم می‌توانم به خوبی از عهده آن برآیم.

اما مدیران موثر و موفق می‌دانند که با تقسیم کار صحیح بین افراد می‌توان نتایج بسیار بزرگتری را دریافت کرد. البته اعتماد کردن به افراد برای انجام کار ( مخصوصا کارهای حیاتی ) می تواند دشوار باشد ولی شما به عنوان یک مدیر موفق، تیمی متشکل از اعضای آموزش‌ دیده و با انگیزه دارید که می‌توان حتی در شرایط سخت هم به آن‌ها اعتماد کرد.

 

هنر ایجاد انگیزه در افراد تیم

سوالات ( ۱۳ و ۱۹ )

یکی دیگر از مهارت‌های ضروری مدیران موثر هنر ایجاد انگیزه در افراد است. کاملا طبیعی است که انگیزه‌های شما کاملا متفاوت با افرادتان باشد بنابراین هیچ‌گاه این‌گونه فکر نکنید: روزی که پر انگیزه هستید افرادتان هم باید همان‌گونه باشند.

شما باید سعی کنید در افرادتان انگیزه شخصی ایجاد کنید زیرا بیشترین قدرت در انگیزه شخصی نهفته است. با نزدیک شدن به افرادتان و تا حدی با خبر شدن از اوضاع شخصی‌شان می‌توانید در مواقع لزوم به آن‌ها قدرتمند‌ترین انگیزه‌ها را بدهید.

حتما بخوانید:  بهترین ترفندهای ایجاد اعتماد به نفس کدام هستند؟

داشتن یک استراتژی منظم برای دریافت حدودی اطلاعات شخصی افرادتان می تواند در بازخورد ها و ایجاد موثر انگیزه، بسیار کارساز باشد.

 

هنر ایجاد نظم در تیم

سوالات ( ۳و ۶ و۱۲ )

گاهی اوقات با وجود تلاش های شما، موارد بی‌نظمی و اختلال در انجام کار توسط برخی از افرادتان به وجود می آید که در این صورت حتما باید دست به کار شده و آن را برطرف کنید.

شما به عنوان یک مدیر اگر به اندازه کافی بر تیم، نظارت نداشته باشید و با موارد بی‌نظمی برخورد نکنید، قطعا بر دیگر اعضای تیم که کارشان را بخوبی انجام می دهند فشار وارد می‌کنید، زیرا برای هر شخصی سخت است اگر همکاری داشته باشد که مسئولیتش را به خوبی انجام نمی‌دهد و حقوقش به اندازه بقیه است. همچنین پیامد‌های بدتر آن، کاهش کیفیت خدمات مشتریان است زیرا بی‌نظمی‌ها مستقیما مربوط به مشتری ‌خواهند شد.

 

هنر برقراری ارتباط

سوالات ( ۸ و ۹ و ۱۶ و ۲۰ )

شما در هر جایگاهی که باشید برای موفقیت، به این مهارت نیاز خواهید داشت اما در مقوله مدیریت تیم یک نیاز حیاتی و اساسی محسوب می‌شود. شما باید بدانید بین اعضای تیم چه می‌گذرد. یکی از بهترین روش‌ها برای برقرای ارتباط، جلسات منظم و غیر منظم و حتی غیرمرتبط با کار است.

برقراری ارتباط نه‌تنها با اعضای تیم، بلکه خارج از تیم هم بسیار موثر واقع می‌شود و شما به عنوان یک مدیر موثر باید بتوانید در هر شرایطی، بهترین ارتباط را با اطرفیان برقرار نمایید.

 

برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری، حل مسئله

سوالات ( ۴ و ۱۰ )

برنامه‌ریزی، تصمیم گیری و حل مسئله معمولا برای مدیران بسیار لذت‌بخش است. مخصوصا برای آن دسته از مدیرانی که بیشترین مهارت خود را در این زمینه‌ها کسب کرده باشند. بنابریان مشکلی به وجود می‌آید که شاید در وهله اول متوجه آن نباشیم اما اثرات نامناسبی بر روند موفقیت تیم خواهد گذاشت.

بزرگترین مشکل آن است که: مدیران آن‌قدر بر این ۳ موضوع تمرکز می‌کنند که رشد و پرورش تیم و دیگر مسائل مهم را فراموش و یا کمتر در نظر می‌گیرند. در نتیجه باعث پسرفت تیم خواهند شد. شما نیز به عنوان یک مدیر بهتر است این موضوع را جدی گرفته و بیش از حد مشغول به انجام این ۳ کار نباشید.

 

توانایی تله‌شناسی

سوالات ( ۱ و ۷ و ۱۴ )

قطعا هرچه بیشتر به شغل‌هایی که مدیریتی هستند نزدیک می‌شویم اثرات تصمیمات اشتباه‌مان بیشتر نمایان شده و آسیب جدی‌تر را به همه وارد می‌کند. بنابراین شاید یکی از دغدغه‌های اصلی مدیران اجتناب از تله‌هایی است که بر سر راهشان قرار می‌گیرد.

به عنوان مثال ممکن است یک مدیر کمتر از رئیس خود و یا دیگر افراد با تجربه کمک بخواهد و این تصمیم می‌تواند هردلیلی داشته باشد. بهتر است بدانید این یک تله بزرگ است که تقریبا همه مدیران روزی به آن دچار شده‌ و تجربه‌هایی کسب کرده‌اند. شما نیز بهتر است این تجربه را تجربه نکنید و فقط از آن به نفع رشد خود و دیگران استفاده کنید.

 

اگر علاقه‌مند هستید تا نگاه اجمالی به این مهارت‌ها بیاندازید مقاله‌های مهارت مدیریت تیم را به شما توصیه می‌کنم.

 

شما باید مهارت های مدیریتی خود را به طور مداوم به طور حرفه ای توسعه داده و بهبود ببخشید. همچنین آمادگی مقابله با چالش‌های جدید مدیریتی را داشته باشید.

این که آیا شما یک گروه یا یک تیم پروژه را مدیریت می کنید، مهم است که بدانید که چگونه کار درست انجام شود. هنگامی که از شما خواسته می شود با کمک دیگران پروژه‌ای را به پایان برسانید، می تواند سخت و پیچیده باشد.

تقسیم کار، انگیزش، ارتباط موثر و شناخت دینامیک تیم (پویاشناسی)، برخی از مهارت های کلیدی مورد نیاز است. ترکیب این مهارت‌ها با صبر و حس قوی تعادل، می تواند شما را تبدیل به یک مدیر بسیار موفق کند.

به این مقاله امتیاز دهید

میانگین امتیاز

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

User Rating: ۴٫۵۵ ( ۱ votes)
نمایش بیشتر

مهدی فرخیان

شکست، موفقیتی است که خود را پشت پستی و بلندی زندگی پنهان کرده تا برایش آماده شویم. هرگاه شاگرد آماده باشد استاد خودش می‌آید. ۷ سال زمان لازم بود تا معنی این جمله را درک کنم و سعی دارم این تجربه را با دیگران به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن