اعتماد به نفس چیست

افزایش اعتماد به نفس امروزه یکی از نیازهای جدی در همه مردم است. ما معمولا از افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند بیشترین تاثیر را می گیریم زیرا ویژگی های این افراد به گونه ای است که از آنها انسانهای دوست داشتنی می سازد و اغلب بیشتر مورد تحسین واقع می شوند.

کودکانی که اعتماد به نفس بالایی دارند موفقیت‌هایشان نسبت به بقیه همسالان، بیشتر است. خانم ‌های با اعتماد به نفس شغل و موقیت بهتری نسبت به بقیه دارند و آقایان با اعتماد به نفس، در جامعه جایگاه بالاتری به دست می‌آورند.

اینگونه است که می‌توان افزایش اعتماد به نفس را یکی از جدی‌ترین گام های موفقیت دانست. این مقاله به شما کمک می‌کند که اعتماد به نفس واقعی خود را بدست آورید پس با ما همراه باشید.

 

افزایش اعتماد به نفس = شروع موفقیت

افزایش اعتماد به نفس تقریبا در هر جنبه ای از زندگی ما تاثیر بسزایی دارد. به همین دلیل بسیاری از مردم برای پیدا کردن آن تلاش می کنند.

 

عدم یا کمبود اعتماد به نفس می‌تواند سد بزرگی در راه موفقیت باشد. افرادی که بابت هر کاری بیش از حد شرمنده هستند و دائما عذرخواهی می کنند باعث دوری اطرافیانشان خواهند شد زیرا کسی تمایلی به ایجاد رابطه یا همکاری با کسی که از خود و کار خود مطمئن نیست ندارد. (حتی من و شما) طبیعی است که افراد با خود بگویند وقتی این شخص برای کار خود ارزشی قائل نیست پس نمی توان به آن اعتماد کرد.

کسی که به وضوح صحبت می کند، سرش را بالا می گیرد و به طور صحیح پاسخ می دهد بیشترین تاثیر را روی دیگران می‌گذارد، زیرا چنین اشخاصی اگر جواب سوالی را ندانند به راحتی آن را می پذیرند و برایشان ایرادی ندارند که جواب را نمی‌دانند، پس با گفتن “نمی دانم” سالم ترین جواب را می دهند.

با اعتماد به نفس ها برروی مخاطبان خود، همسالان، کارفرمایان، مشتریان و دوستانشان در ایجاد صمیمیت بسیار ماهر هستند، به گونه ای که هر یک از ما هنگام مواجهه با اینگونه افراد، علاقه مند به معاشرت بیشتر هستیم.

خبر خوب این است که افزایش اعتماد به نفس توسط خودمان کاملا امکان پذیر است و اگر تابه حال فکر می‌کردید که بدست آوردن آن بسیار سخت یا ناممکن است ببخشید که ناامیدتان کردیم. در واقع با کار کردن برروی اعتماد به نفس خود باعث به وجود آمدن اعتماد دیگران به خودمان خواهیم شد و این موضوع ارزش تلاش کردن را دارد.

 

افزایش اعتماد به نفس چگونه باعث به وجود آمدن اعتماد دیگران می شود

عوامل مختلفی می‌توانند میزان اعتماد به نفس ما را تعیین کنند و همین عوامل در اعتماد کردن دیگران هم موثر است. نوع رفتار، زبان بدن، طرز صحبت کردن و حتی موضوعی که درباره آن حرف می زنیم.

به جدول زیر دقت کنید، این جدول مقایسه افراد با اعتماد به نفس و بدون اعتماد به نفس است. کدام رفتار را درخود یا اطرافیان خود می بینید؟

همانطور که در این جدول می بینیم، اشخاصی که اعتماد به نفس پایینی دارند دائما دچار خود تخریبی هستند و همین موضوع باعث می شود دیگران به آن ها اعتماد نکنند. افراد با اعتماد به نفس عموما مثبت تر هستند و به خود و توانایی های خود اعتماد دارند. همچنین اعتقادشان این است که در هر حالتی لایق بهترین ها هستند.

 

اعتماد به نفس چیست؟

دو کلمه ای که میتواند درک اعتماد به نفس را برایمان آسان تر کند خودباوری و عزت نفس است. درواقع معنی اعتماد به نفس، خودباوری و عزت نفس بسیار نزدیک به هم است به طوریکه گاهی به جای هم به کار می‌روند.

در کل زمانی که بر کار یا حرفه ای تسلط کافی داشته باشیم در آن زمینه اعتماد به نفس خوبی هم داریم.
زمانی که ایمان داشته باشیم کاری را به خوبی انجام می‌دهیم آنوقت در آن زمینه به خودباوری رسیده ایم.
و درصورتی که این دو احساس را بدون حسادت، خودخواهی، دورویی خودکم بینی، خود مقصری و… داشته باشیم عزت نفس بالایی داریم.

  تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس در چیست؟

به شما پیشنهاد می‌کنم مقاله افزایش عزت نفس را بخوانید تا به درک این موضوع کمک کند.

پر واضح است اگر واقعا مهارتی داشته باشیم اعتماد به نفسمان هم واقعی است اما اگر تظاهر به تسلط بر آن مهارت کنیم کاملا شکست خورده ایم .

 

عزت نفس می‌گوید ما قادریم با اتفاقاتی که در زندگی برایمان می افتد مقابله کنیم و به خوبی از پس آن برآییم. ما حق داریم خوشحال و شاد باشیم اما در صورت عدم وجود اعتماد به نفس بخش زیادی از آن در اختیار اطرافیانمان خواهد بود زیرا اگر اطرافیان، ما را تایید نکنند به راحتی حس مقابله با مشکل از بین خواهد رفت. حتی اگر کار درست را هم انجام دهیم توان رقابت و پیروزی را نخواهیم داشت.

اگر بخواهیم تعریف کلی از اعتماد به نفس داشته باشیم اینگونه است که:

هرگاه برموضوعی اشراف داشته باشیم گویی اعتماد به نفس داریم.

 

افزایش اعتماد به نفس:

برخی از افراد بر این باورند که اعتماد به نفس را می توان با جملات تاکیدی و تفکر مثبت ساخت اما در ذهنولوژی، اعتقاد براین است که تنها بخش بسیار کوچکی از اعتماد به نفس توسط افکار مثبت ساخته می شود.

در مقابل، بهترین کمک کننده برای افزایش اعتماد به نفس هدفگذاری است. زمانی که برای رسیدن به یک هدف تلاش می‌کنیم انگیزه، اراده و پشتکار را در خود ایجاد می‌کنیم که بعد از رسیدن به هدف، خواه ناخواه باعث افزایش اعتماد به نفس شده ایم. حال آن که این هدف می تواند تسلط بر یک مهارت باشد و یا هر هدف کوچک یا بزرگی.

پروسه هدفگذاری در این زمینه بسیار حساس است زیرا اگر به درستی انجام نشود و رسیدن به هدف امکانپذیر نباشد امکان از بین رفتن اعتماد به نفس هم وجود دارد. اما در نظر داشته باشید که اگر هدفگذاری در کار نباشد اعتماد به نفسی هم در کار نیست.

 

با این اوصاف چه راه حلی برای افزایش اعتماد به نفس وجود دارد؟

طبیعتا هیچ راه حل سریع یا ۵ دقیقه ای برای آن وجود ندارد ولی خبر خوب این است که به دست آوردن اعتماد به نفس برای کسی که تمرکز خود را بر این موضوع معطوف کند و واقعا تصمیمش را گرفته باشد کار آسانیست.

بهتر از آن اینکه کارهایی که انجام می دهید تا اعتماد به نفس خود را بسازید همان کارهایی هستند که برای کسب موفقیت باید انجام دهید. پس قطعا نتیجه این کار به جز افزایش اعتماد به نفس، کسب موفقیت واقعی هم هست و هیچ کس نمیتواند این را از شما بگیرد.

راه حل افزایش اعتماد به نفس برداشتن ۳ گام اساسی است که بعد از آن شما اعتماد به نفس واقعی را تجربه خواهید کرد. ما این ۳ گام را به صورت استعاره ای از سفر کردن درآورده ایم که می‌توانید در ادامه آن را مطالعه کنید.

 

۳ گام اساسی برای افزایش اعتماد به نفس

  1. آماده سازی شرایط سفر
  2.  خارج شدن از مکان فعلی
  3.  حرکت به سمت موفقیت با حداکثر سرعت

گام اول افازیش اعتماد به نفس: آماده سازی شرایط سفر

اولین قدم این است که آماده حرکت به سمت اعتماد به نفس شوید. اما چگونه؟
وقتی اعتماد به نفس داشته باشید چگونه هستید؟  رفتارتان چگونه است؟  طرز فکرتان چگونه است؟ حتی راه رفتنتان چگونه است؟

بدون اینکه کسی متوجه شما شود خود را در آن شرایط ببینید. ذهنیت درستی را انتخاب کنید تا مصمم باشید و بدانید به کجا می روید. در این مرحله ۵ چیز را باید رعایت کنید:

به چیزهایی که قبلا دست یافته اید توجه کنید

از زمانی که یادتان می آید تا همین حالا چه دست آوردی داشته اید؟ به آن فکر کنید و یادتان باشد سخت نگیرید گاهی کوچک ترین و بی ارزش ترین دست آورد هایمان از نظر شخص دیگری بسیار بزرگ و خاص هستند پس لیست ۱۰ تایی از بهترین دست آوردهایتان تهیه کنید.

  ادراک در روابط ما چطور معجزه می‌کند؟ +۴ مرحله جادویی

 

شاید توانستید در یک امتحان نمره خوبی بگیرید یا نقش اساسی را در یک تیم ورزشی ایفا کنید. شاید هم توانسته اید در یک زمان هرچند کوتاه فروش خوبی را ایجاد کرده باشید، یا اینکه در زندگی شخص دیگری اثر گذار بوده باشید.

این لیست در واقع سندی از توانمندی شماست. آن را جلوی چشمانتان بگذارید و هر چند روز به آن نگاه کنید و لذت ببرید. تاثیر این کار در دراز مدت باور نکردنیست.

 

در مورد قدرت های خود فکر کنید

سپس از یک تکنیک ساده مثل تکنیک swot استفاده کنید. کلمه swot از ۴ کلمه Strengths ، Weaknesses، Opportunities، Threats تشکیل شده که به معنی نقاط قوت٬ نقاط ضعف٬ فرصت ها و تهدید هاست.

به آخرین موفقیتی که دست یافته اید فکر کنید و ببینید بازخورد آن در زندگیتان چگونه بوده است. درباره نقاط ضعف و قوت دوستانی که معمولا درباره شما اظهار نظر می کنند فکر کنید.

به فرصت ها و تهدید های پیش رویتان فکر کنید و مطمئن شوید دقایقی که در حال انجام این کار هستید با لذت سپری می شود. اگر غیر از این بود دست نگه دارید و دوباره سعی کنید.

به این فکر کنید چه چیزی برای شما مهم تر است و به کدام سمت بروید برایتان خوشایند تر است
تنظیم و دستیابی به اهداف بخش مهمی از این امر است و اعتماد به نفس واقعی اینگونه به دست می آید.

می‌توان گفت در واقع تنظیم یک هدف میزان عملی شدن آن را می سنجد. همین موضوع می تواند یک فرصت برای به وجود آوردن یک نقطه قوت دیگر باشد و نقاط ضعف شما را مشخص کند. سپس فرصت ها را شناسایی و با تهدیدات پیش رویتان مقابله کنید.

این گام به ظاهر کوچک ممکن زمان زیادی را از شما بگیرد پس در خرج کردن زمان برای این مرحله دست و دلباز تر باشید.

شروع به مدیریت ذهن خود کنید

در این مرحله، شما نیاز به مدیریت ذهن خود دارید. یاد بگیرید که خودتان را منفی نکنید تا کمتر اعتماد به نفس خود را از بین ببرید. گفتگوی درونی منفی خود را بیشتر کنترل کنید.
ساختن تصاویر ذهنی قوی که هربار از آنها استفاده کنید، بهترین تکنیک برای انجام این مرحله است.

خود را برای موفقیت به هر قیمتی متعهد کنید

بخش نهایی آماده شدن برای سفر این است که تعهد خود را روشن و بی ابهام بیان کرده و همه تلاشتان را برای رسیدن به آن انجام دهید. وقتی شروع به این کار کردید شک ها و تردیدها به سراغتان می آیند. نترسید و همه آنها را روی کاغذ بیاورید تا بتوانید به خوبی مدیریتشان کنید.

اجازه دهید تا شما را به چالش بکشند اما تمرکز خود را از دست ندهید. اگر بتوانید به خوبی آنها را تجزیه و تحلیل کنید کار تمام است. دقت کنید اگر چالش ها واقعی باشند می توانید در انتخاب تعهد خود تجدید نظر کنید.

 

اعتماد به نفس باید تعادل داشته باشد. همینطور که ما افراد بی اعتماد به نفس داریم در طرف دیگر افرادی هستند که بیش از حد اعتماد به نفس دارند و هر دو اینها بد هستند.

در انتخاب اهداف دقت کنید زیرا:

اگر شخصی هستید که اعتماد به نفس کمی دارد ممکن است خود را کوچک تر از هدف ببینید و برای آن تلاش نکنید.
اگر شخصی هستید که اعتماد به نفس زیادی دارد ممکن است هدفی را انتخاب کنید که بسیار بزرگتر و دورتر از شماست و منجر به سقوط شما خواهد شد.

همچنین ممکن است بیش از حد خوشبین باشید که فکر کنید می توانید با تلاش نکردن هم موفق شوید. اصلا عجله نکنید و خودتان را به خوبی تحلیل کنید زیرا این موضوع می تواند سرنوشت شما را بسازد.

  دستورالعمل شگفت‌انگیز رفع عزت نفس پایین با ۴ تکنیک جادویی

 

قدم دوم افازیش اعتماد به نفس: خارج شدن از مکان فعلی

این جایی است که شروع به حرکت می کنید. (به آرامی سمت هدف خود حرکت کنید) انجام کارهای کوچک و به دست آوردن نتایج کوچک برای شروع عالی است، زیرا خود به خود در مسیر موفقیت قرار گرفته و اعتماد به نفس خود را اینگونه افزایش می‌دهید.

نکات زیر را عملی کنید:

ساختن دانش لازم برای موفقیت

به دنبال اهداف خود، مهارت هایی را که برای دستیابی به آنها نیاز دارید شناسایی کنید. سپس چگونگی کسب این مهارت ها را بیابید. عجله نکنید و نگذارید یک مسیر به ظاهر خوب شما را فریب دهد. هوشمندانه و با دقت مسیر خود را انتخاب کنید.

یکی از بهترین انتخاب ها می تواند شرکت در یک دوره کسب مهارت به انتخاب خودتان باشد که کمترین دست آورد آن گرفتن مدرک آن حرفه است، که می توانید به آن افتخار کنید.

 

انتخاب مهارت های پایه ای

سعی نکنید باهوش ترین یا موفق ترین فرد در حرفه خود باشید. کمال گرایی همه جا خوب نیست بلکه سعی کنید از فراید کسب مهارت لذت ببرید و منتظر بمانید تا به مرور در آن حرفه ای شوید.

 

تنظیم اهداف کوچک و دستیابی به آنها

با اهداف بسیار کوچک که در مرحله ۱ انتخاب کردید شروع کنید. عادت کنید که فقط به آنها دست یابید و بعد از آن این موفقیت را جشن بگیرید.

 

مدیریت ذهن خود را حفظ کنید

ممکن است بعد از کسب چند موفقیت فراموش کنید که تصویر ذهنی خود را که از آینده ساخته بودید حفظ و تقویت کنید. که همین موضوع باعث عدم تداوم موفقیتتان خواهد شد. پس نه تنها مسیر موفقیت قبلی را حفظ کنید بلکه موفقیت های جدید خود را به آنها اضافه کنید تا برایتان همانند یک نقشه گنج عمل کنند و موفقیتتان را قطعی کند.

 

یاد بگیرید شکست های خود را مدیریت کنید

اینگونه فکر کنید که اشتباه همیشه رخ می دهد پس با تلاش های متعدد و رفع خطاهای قبلی موفقیت قطعی خواهد شد. در واقع اگر یاد بگیرید شکست ها تجربه هایی هستند که منجر به موفقیت می شوند هرگز دست نمی کشید زیرا هر چیز که شما را نکشد قوی ترتان خواهد کرد.

 

قدم سوم افزایش اعتماد به نفس: حرکت به سمت موفقیت با حداکثر سرعت

در این مرحله شما چند بار شکست خورده و چند بار هم موفق شده اید. این بار با تجربه بیشتر قدم هایتان را کمی بزرگ تر کنید تا چالش های بزرگ تر را تحمل کنید و این یعنی متعهد تر شدن شما. وقتی در این مرحله مهارت هایتان افزایش یافت با چنان سرعتی موفقیت ها به سمتتان هجوم می آورند که نمی توانید اعتماد به نفس نداشته باشید.

 

خودتان را پایدار نگه دارید

این جا دقیقا نقطه ای است که افراد تمایل دارند قدم هایشان را بزرگ تر از حد توانشان بر دارند و همین موضوع برایشان یک شکست دیگر و بازگشت به روزهای بی اعتماد به نفسی را به همراه دارد. تعادل را حفظ کنید و به صورت مداوم حرکت کنید.

 

اعتماد به نفس تقریبا در هر جنبه ای از زندگی ما بسیار مهم است.

افراد با اعتماد به نفس راحت تر موفق می‌شوند.

دو اصطلاح به درک بهتر اعتماد به نفس کمک می کند :

خودباوری و عزت نفس.

شما می توانید با این سه گام اعتماد به نفس خود را به قله ببرید:

۱) برای سفر خود آماده شوید

۲)از جایگاه فعلی خود خارج شوید

۳)سرعت بخشیدن به موفقیت

تنظیم هدف، احتمالا مهمترین فعالیتی است که می توانید برای ارتقای اعتماد به نفس خود یاد بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *