دوره رایگان پدر و مادر یک قهرمان باشید

جلسه دوم دوره رایگان پدر و مادر یک قهرمان باشید

جلسه دوم دوره پدر و مادر یک قهرمان باشید

توی جلسه اول دوره درباره هنر جنگ صحبت کردیم و یاد گرفتیم که چقدر می‌تونه باعث آرامش ما توی زندگی بشه. اگر این جلسه رو هنوز ندیدید پیشنهاد می‌کنم از طریق لینک زیر حتما نگاه کنید و از محتوای اون لذت ببرید.

توی این جلسه می‌خوایم درباره منشا علاقه و ارزش‌های آدم‌ها صحبت کنیم. اینکه چرا یک موضوع برای ما علاقه به حساب میاد و برای شخص دیگه اصلا هیچ علاقه‌ای نیست. بعد از این جلسه خیلی خوب می‌تونید که زندگی خودتون رو آگاهانه تغییر بدید.

بذارید با یک سوال شروع کنم:

ما از کجا یاد گرفتیم که راه بریم، از کجا یاد گرفتیم چیزی بخوریم، چیزی بنوشیم، بخوابیم یا حتی بازیگوشی کنیم؟ البته بچه های امروزی به جز این ۴ تا کار یک عالمه کار دیگه هم بلدن که ما فعلا باهاشون کاری نداریم. اما کمی فکر کنید که ما این‌ها رو از کجا یاد گرفتیم؟

باید بهتون بگم همه چیزهایی که امروز ناخواسته توی زندگی پیاده می کنیم به همراه همه کارهایی که توی بچگی بلد بودیم حاصل تربیت غیرمستقیمه.

اگر امروز اعتماد به نفس نداریم، یه سری غذاها رو دوست داریم و یک سری رو نه، یا حضور توی جمع خجالت می‌کشیم و تقریبا همه رفتارهای روزمره زندگی ما در اثر تربیت غیر مستقیم به وجود اومدن.

 

حالا این تربیت غیرمستقیم چیه؟

ینی والدین رسانه‌ها جامعه آگاهانه یا ناآگاهانه با رفتارشون مغز ما رو عادت میدن به سمت و جهت خاصی هدایت بشیم و بیشترین و اساسی‌ترین نقش رو والدین بر عهده دارن. اما متاسفانه تا حدود ۹۵ درصد این تربیت نااگاهانه و صرفا به صورت اتوماتیک انجام میشه.

بخوانید  جلسه چهارم دوره رایگان پدر و مادر یک قهرمان باشید

مثل دیدن یه فیلم که حتی روی بزرگسال هم اثر می‌ذاره. فقط کافیه ما از نقش اول فیلم خوشمون بیاد. احتمالش خیلی زیاده که دو سال دیگه وقتی دوباره همون فیلم رو می‌بینیم حس کنیم بعضی از رفتارهامون مثل خلق و خو یا نوع لباس پوشیدنمون شبیه همون نقش شده. توی خیلی موارد هم اون فیلم واسمون تکراری شده و آگاه نیستیم که درونا علاقه‌مند به این شخصیت شدیم.

حالا ببینید والدین که از پایه دارن بچه‌ها رو تربیت می‌کنن چقدر نااگاهانه شخصیتی که شاید اصلا بهش آگاهی ندارن رو به بچه‌هاشون منتقل می‌کنن.

مثلا آقایی که توی دوران جوونی خودش به این نتیجه رسیده که باید احساس امنیت مالی داشته باشه و شغل کارمندی رو انتخاب کرده باشه وقتی ازدواج کرد و بچه دار شد به صورت نااگاهانه بچه خودش رو به سمت شغل کارمندی هدایت می کنه.

با این که خودش از این نوع شغل خسته شده و به بچه خودش می گه کارمندی سخته و سعی کن برای خودت کار کنی اما درونا از امنیت شغل کارمندی رضایت داره وناخوداگاه شرایط رو جوری تنظیم می کنه که بچش کارمند بشه.

چرا این اتفاق میوفته؟

چون بچه‌ها تا قبل از ۵ سالگی خیلی خوب لایه‌های درونی والدین خودشون رو می‌بینن. حتی بهتر از خود والدین.

یا مثلا ممکنه یه نفر بگه والدین من خیلی خوب می‌تونن با دیگران ارتباط برقرار کنن اما من از همون اول نمی تونستم خوب ارتباط بگیرم. فکر می‌کنید چرا این اتفاق میوفته؟

میشه گفت به احتمال خیلی زیاد تمایل والدین به عدم برقراری ارتباط بوده باشه اما از یک روزی به بعد عادت کردن که با دیگران مدام در ارتباط باشن. این همون لایه درونی والدینه که بچه‌ها خیلی خوب می‌بینن اما ممکنه والدین بهش آگاه نباشن.

بخوانید  جلسه اول دوره رایگان پدر و مادر یک قهرمان باشید

به همین دلیله که توصیه میشه حتی اگر هنوز ازدواج نکردید یا بچه‌ای ندارید کتاب پدر و مادر یک قهرمان باشید رو بخونید تا گام ابتدایی خیلی خوبی برای تربیت صحیح بچه‌های خودتون بردارید. از طریق لینک زیر می‌تونید تهیه کنید:

 

اما حالا چطور میشه از تربیت غیرمستقیم به نحوه احسنت استفاده کرد؟

توی ۲ گام می خوایم این کار رو انجام بدیم.

اولین گام آزاد کردن خودتونه. علاقه و ارزش‌های خودتون که الان بهش پایبند هستید رو زیر سوال ببرید و ببینید اگر نمی‌ترسیدید هنوز هم به همین چیزها علاقه داشتید؟

کسی قرار نیست شما رو ببینه پس با خیال راحت بذارید هر حبابی که توسط خودتون ساخته نشده بشکنه.

خود من توی این مرحله نسبتا سخت هرکاری می کردم نمی تونستم جلوی ریختن اشک‌هام رو بگیرم. پس خود واقعی‌تون رو آزاد کنید.

دومین گام ارتقا خودتونه. وقتی خودتون رو از اسارت استانداردهای محیط و جامعه رها کردید وقت ارتقا پیدا کردن به سمت شخصیت مفیدتره.

یادتون باشه یک رفتار درونی شده شما اثر بیشتری از صد توصیه به فرزندانتون داره.

پس به جای اینکه این کار رو به بعد موکول کنید هرچه زودتر دست به کار بشید. بهترین زمان همین الانه. توی این جلسه یاد گرفتیم که اثر تربیت غیرمستقیم بسیار زیاده و می‌تونه بهتر از هر روش دیگه ای به بچه‌هامون منتقل بشه.

مفیدترین اقدام اینه که هر کس روی شخصیت خودش کار کنه تا بچه‌های قهرمان تربیت کنه.

یادتون باشه که سوال پرسیدن باعث رشد ما میشه. پس اگر هر سوالی واستون به وجود اومد از من بپرسید و منتظر جواب باشید. شاد موفق و قهرمان باشید. از قسمت ” از من بپرس ” می‌تونید سوالات خودتون رو بپرسید.

بخوانید  جلسه سوم دوره رایگان پدر و مادر یک قهرمان باشید

دوستان عزیز به هیچ وجه ویدیو جلسه دوم دوره پدر و مادر یک قهرمان باشید رو از دست ندید و کامل تماشا کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن