بهبود و توسعه فردیمقالاتمهارت های ارتباطی

حسن جویی چیست؟ تعریف از دیگران چگونه زندگی را بهشت می‌کند؟

وقتی از حسن جویی یا تعریف از دیگران صحبت می‌شود ممکن است دچار احساس ترس یا استرس شویم و اگر شما خواننده گرامی این‌گونه هستید من کاملا شما را درک می‌کنم. واقعا چرا باید از دیگران تعریف کنیم؟ اصلا حسن جویی به چه کاری می‌آید؟ چطور می‌شود یک نفر حسن جویی کند و در عین حال آدم قوی و محکمی هم باشد؟ این سوال‌ها بین من و شما مشترک است. ( البته به‌اضافه سوالات ریز و درست دیگر که اینجا بیان نکردم)

روزگار سختی بود زمانی که در گذشته مجبور بودم به خاطر شغلم از دیگران تعریف و تمجید کنم. این موضوع آنقدر مسخره به نظر می‌رسید که گاهی تعریف من از دیگران، حالت نمایشی به خود می‌گرفت و واقعیت نداشت.

البته من می دانستم که نباید این‌گونه باشد زیرا ممکن است نتیجه عکس دهد بنابراین همه تلاشم را می‌کردم تا واقعا چیزی را در دیگران پیدا کنم که یک حسن و مزیت به حساب بیاید. ( احتمالا اینجا عده‌ای می‌گویند که خوشبختانه من که مجبور نیستم به خاطر شغلم از کسی تعریف کنم و مقاله را می‌بندند)

بیایید با هم بررسی کنیم که اصلا مزیت‌های حسن جویی و تعریف از دیگران چیست و چرا باید این‌کار آزار دهنده را انجام دهیم؟ در آخر هم راهکاری به شما می‌گویم که این کار برایتان کاملا لذت‌بخش خواهد شد.

 

حسن جویی چه چیزی نیست؟

حسن جویی
حسن جویی

قبل از آن‌که به سراغ حسن جویی و روش‌های تعریف کردن از دیگران برویم بهتر است کمی خیالتان را راحت کنم و به شما بگویم که اصلا حسن جویی چه چیزی هست و چه چیزی نیست. بسیاری از افراد زمانی که می‌خواهند ویژگی‌های بارز خود را برای دیگران بیان کنند می‌گویند: من از آدم‌های چاپلوس متنفرم ( به اضافه دیگر ویژگی‌ها که برای هرکسی تفاوت دارد). چرا از افراد چاپلوس متنفریم؟ معمولا مهم‌ترین دلیل آن آسیبی است که در گذشته به ما رسانده‌اند.

حتی مدیران مختلف در یک شرکت هم انگیزه کافی برای تنفر از این افراد را دارند، با اینکه چنین افرادی می‌توانند به خوبی خبرچینی کنند و اطلاعاتی را از سازمان به گوش مدیران برسانند اما اغلب روز به روز از چشمشان می‌افتند.

اما حسن جویی هیچ‌گاه نمی تواند چاپلوسی باشد مگر آن‌که واقعا قصد چاپلپسی داشته باشیم. بگذارید این‌طور بگویم که شما هرچه بیشتر انسان حسن جویی باشید قدرت و شادابی بیشتری را برای خود ساخته‌اید و هرچه بیشتر چاپلوسی کنید ضعف یک یار همیشگی برایتان خواهد بود.

بنابراین با این دیدگاه ادامه مقاله را بخوانید که قصد ندارم چاپلوسی پیشرفته و یا فوق پیشرفته را به شما آموزش دهم. ( اصطلاح چاپلوسی فوق پیشرفته مطعلق به شخصی است که در جلسه مشاوره پیشنهاد حسن جویی را به او دادم)

 

چرا باید از دیگران تعریف کنیم؟

حسن جویی
حسن جویی

اگر بخواهم مستقیم سراغ اصل ماجرا بروم بیشترین منفعت آن برای خودمان است و در مراحل بعد به نفع دنیا و سپس به نفع شخصی است که از آن حسن جویی کرده‌ایم. معمولا همه ما آدم‌ها نیاز داریم تا درباره دیگران نظر بدهیم، فکر کنیم و به طور کلی زندگی بدون قضاوت کردن امید و انگیزه را در ما از بین می‌برد.

اما مسئله این‌جاست که متاسفانه قضاوت ما به سمت انتقاد کشیده شده و برایمان بسیار راحت‌تر است که کسی یا چیزی را نقد کنیم و عیب‌هایش را بیرون بکشیم. در کتاب روانشناسی عزت نفس ،آقای ناتانیل براندن این موضوع را ناشی از کمبود عزت نفس معرفی می‌کند. معمولا به خاطر عدم احساس خودکارآمدی، اعتماد به نفس و علاقه به خود، توانایی دیدن زیبایی‌ها در دیگران از ما گرفته می‌شود. برای خود کارآمدی می‌توانید مقاله خودکارآمدی چیست؟ +چگونه می‌توان آن را کاملا کسب کرد؟ را مطالعه کنید.

 شخصی که عزت نفس کافی ندارد تا حدودی و شاید به شکل کاملا مخفی میل به زندگی را از دست داده است. بنابراین به نظر او هرچیزی که در این دنیا یک زیبایی باارزش محسوب می‌شود بیهوده و پوچ است و حتی ممکن است باعث ایجاد حسادت هم بشود.

به همین دلیل یکی از بهترین تمرین‌های افزایش عزت نفس تعریف و تمجید از دیگران است. شما هرچه توانایی حسن جویی و زیبایی شناسی را در خود افزایش دهید به همین میزان عزت نفس خود را افزایش داده‌اید. اگر نمی‌دانید که عزت نفس چیست می‌توانید سری مقالات عزت نفس را در ذهنولوژی مطالعه کنید.

در گذشته که رهبری و مدیریت مجموعه‌ای را برعهده داشتم برای مدتی بازدهی کاهش پیدا کرد و افراد مجموعه آن‌گونه که باید فعالیت نمی‌کردند. آن زمان مصادف شده بود با تلاش‌های من برای حسن جویی از دیگران که به خاطر عزت نفس کم نمی‌توانستم به خوبی آن را انجام دهم.

همین موضوع انگیزه کافی را در من ایجاد کرد تا یک روز واقعا به این موضوع فکر کردم که همه افراد نوعی زیبایی در وجود خود دارند که دیده نشده است و آن‌ها نیاز دارند تا کسی باشد و این زیبایی را رشد دهد. از طرفی اگر کسی رفتار بدی دارد دلیل بر شخصیت بد او نیست بنابراین می توان در عین انجام یک رفتار بد توسط شخصی او را بخشید زیرا این فقط یک رفتار قابل تغییر است.

جدا کردن رفتار و شخصیت افراد مجموعه باعث شد حسن جویی در من پررنگ‌تر شده و بتوانم واقعیت را به آ‌نها بگویم. ممکن بود برخی ویژگی‌های شخصیتی در افراد اصلا مربوط به کار نباشند ولی معمولا به خاطر این‌که این ویژگی‌های خوب توسط دیگران در ما کمتر دیده شده است انگیزه کافی برای رشد آن نداریم بنابراین کمتر از کسی حسن جویی می‌کنیم.

نتیجه این حسن‌ جویی ها و تعاریف واقعی از افراد تیم این بود که بعد از مدتی همه افراد در تیم با علاقه بیشتری کار می‌کردند و حتی این موضوع بر زندگی‌های شخصی‌شان اثر بهتری گذاشته بود. اگر بخواهیم اثر پروانه‌ای حسن جویی را بررسی کنیم می‌توان گفت اگر در یک روز تنها از دو نفر حسن جویی کنید تا پایان آن روز این حس خوب به بیش از هزار نفر می‌رسد.

وقتی که شما حسن جویی می‌کنید حسی درون افراد بیدار می‌شود که انگیزه کافی را برای حسن جویی از بقیه افراد را به وجود می‌آورد بنابراین با سرعت بسیار زیادی گسترش میابد و حتی به زودی به خود شما هم برمی‌گردد.

 

چگونه باید حسن جویی کنیم؟

حسن جویی

زمانی که می‌خواستم حسن‌جویی را در زندگی شخصی خودم پیاده کنم باز هم مانند یک چالش سخت بود. معمولا رفتار آدم‌ها در خانه و محیط کار یکی نیست و شرایط هم بسیار فرق می‌کند. بنابراین راه حلی را اجرا کردم که از آن به بعد نه‌تنها در خانه بلکه در محیط کار و هرجایی که می‌خواستم توانایی تعریف از دیگران و حسن جویی را داشتم و آن را اجرا می کردم که البته بعد از مدتی کاملا تبدیل به یک عادت لذت بخش شده است. در حال حاضر از فرمول زی برای این‌کار استفاده می‌کنم:

درمرحله اول بررسی می‌کنم چه چیزی برای فرد مورد نظرم واقعا مهم و ارزشمند است:

فهمیدن این موضوع با پرسیدن سوال از دوستان نزدیکش و یا حتی پرسیدن سوال از خود شخص بسیار امکان پذیر است. در صورتی که شخص مقابل همسرتان است پرسشی نیاز نیست زیرا خودتان می‌دانید چه چیزی برایش ارزشمند است و احتمالا تا امروز مقاومت درونی نمی‌گذاشته که کاری برایش انجام دهید. این را بدانید که حسن جویی پایه‌ها زندگی را چنان تقویت می‌کند که بهشت را روی زمین لمس خواهید کرد.

سپس موقعیت را برای ابراز حسن جویی بررسی می‌کنم:

در این مرحله احتمالا موجودی در ذهنتان می‌آید و سعی در منصرف کردنتان دارد. قبلا درباره کنترل گفتگوی درونی مقاله‌ای نوشته‌ام که حتما باید آن را بخوانید تا در این مرحله شکست نخورید. بعد از آن ممکن است حسن جویی را در یک پاکت نامه یا به صورت تلفنی و حتی حضوری ابراز کنم که با توجه به شرایط موجود متغیر است.

در مرحله آخر در لذت این کار غرق می‌شوم:

حسن جویی بعد از چند بار انجام شدن چنان احساس خوبی در شما به وجود می‌آود که تحت هیچ شرایطی حاضر به تغییر آن نیستید. به شما قول می‌دهم که اگر این کار را انجام دهید زندگی بسیار لذت بخش‌تر از گذشته خواهد شد.

 

چه زمانی باید حسن جویی کرد؟

کوتاه‌ترین پاسخی که می‌توانم به این سوال بدهم همیشه است. شما بعد از مدتی که حسن جویی را به یک عادت در خود تبدیل کردید حتی زمان انتقاد هم ترکیبی از حسن جویی را در آن به کار می‌برید اما خودتان متوجه آن نیستید. فقط می‌بینید که دیگران چقدر با روی باز پذیرای شما و نظراتتان هستند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

مهدی فرخیان

شکست، موفقیتی است که خود را پشت پستی و بلندی زندگی پنهان کرده تا برایش آماده شویم. هرگاه شاگرد آماده باشد استاد خودش می‌آید. ۷ سال زمان لازم بود تا معنی این جمله را درک کنم و سعی دارم این تجربه را با دیگران به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

 1. درود … این مقاله نیز بمانند دیگر مقاله ها مفید و در خور ستایش بود … ممنون از به اشتراک گذاری های چنین مطالب ارزشمندی . . 🙏 … فقط اینکه گاها افرادی هستند در این بین که در برابر رفتار مهربانانه ای که دیگران به ایشان مبذول میدارند ، هیچگونه واکنشی نشان نمیدهند ! و خود بسیار خسیس هستند در رفتار مهربانانه با دیگران … بر آن میدارند که رفتاری بی تفاوت با ایشان پیش گرفته شود … و البته بهیچ عنوان منظورم تلافی جوئی نیست ! تنها یک رفتار بی تفاوت … آیا این میتونه درست باشه ؟ ! آیا بشکل خودبخودی این افراد براستی خود باعث این هستند ! آیا بهتر نیست بی تفاوت از کنار آنها رد شد ؟ کمی پیچیده و سخت است براستی حسن جوئی در این افراد …

  1. درود بر شما
   حسن‌جویی در واقع باید ترکیبی باشه از زیبایی پسندی و محبت بی دریغ. که البته نیاز به تمرین و ممارست داره و در اول کار ممکنه دشوار به نظر برسه. در مقابل افرادی که بی‌تفاوت هستند و پاسخی به حسن جویی شما نمیدن قطعا لزومی به انجام کار خاصی نیست. اما باید با خودتون روراست باشید که به چه دلیل قصد حسن جویی دارید؟ البته معمولا دوست داریم پاسخی به ما داده بشه.
   دقت کتید که بی تفاوتی تنها یک رفتاره و نشان دهنده شخصیت طرف مقابل نیست. بنابراین شما نسبت به بی تفاوتی بی تفاوت باشید و وقتی قصد حسن جویی داشتید ببینید چه ویژگی‌های دیگه‌ای صرف نظر از بی تفاوتی‌ها در اون شخص وجود داره. ضمنا حسن جویی رفتاری نیست که لازم باشه وقت زیادی رو صرف کنید و خوبی را در اشخاص پیدا کنید. بهتره اجازه بدید تا خودش خود به خود و در طول زندگی اتفاق بیوفته.
   ممنون از سوال خوبی که پرسیدید
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن