مقالاتمهارت‌های رهبری (لیدرشیپ)

رهبری چیست: (لیدرشیپ leadership) : معرفی ۴ کار اصلی یک رهبر تحول آفرین

رهبری چیست؟ رهبری (لیدرشیپ) از ابتدا همیشه وجود داشته و اگر نگاهی به جهان بیاندازیم در تمام جانداران این موضوع مشترکی است که یکی از اعضا هدایت بقیه را بر عهده بگیرد و معمولا بقیه اعضا او را قبول دارند، با او هم پیمان هستند و می‌دانند که رهبرشان از آن‌ها در برابر خطرات احتمالی حفاظت خواهد کرد بنابریان با او متحد می‌شوند.

این موضوع در انسا‌ها هم صدق می‌کند. با گذشت زمان ما دسته‌های کوچک و بزرگی از افراد را تشکیل داده‌ایم که حالا تبدیل به انواع جوامع شده‌اند و برای خود رهبر هایی را در نظر گرفته‌ایم که ما را متحد و هدایت می‌کنند. نمونه خوش آوازه مانند پیامبر اسلام  و نمونه بد مانند هیتلر.

رهبری مسئولیت بسیار سنگینی دارد و همیشه این رهبرها هستند که مورد خطاب واقع شده‌اند زیرا آنها هستند که مسئولیت هدایت افراد را بر عهده دارند. بنابراین یک رهبر باید خصوصیاتی داشته باشد که او را از بقیه افراد متمایز کند.

 

رهبر کیست؟ رهبری چیست؟

 

از ابتدای بوجود آمدن انسان، مهم‌ترین عامل، حفاظت از جان و زنده ماندن بوده است همچنین می‌دانیم این موضوع در حالت اتحاد بسیار آسان‌تر است. بنابراین ما در دسته‌های مختلف جوامع و یا دسته‌های کوچک‌تر نقشی را به عنوان یکی از اعضا ایفا می کنیم و علاقه مند به رشد و پیشرفت هستیم. این موضوع در غریزه همه جانداران نهادینه شده که برای زنده ماندن باید به صورت گروه و دسته عمل کرد تا راحت‌تر موفق شد که نهایتا منجر به شکل‌گیری رهبری شده است.

 

 

وقتی از کلمه رهبر و یا رهبری استفاده می‌کنیم ممکن است فورا ذهنتان به سمت رهبرهای سیاسی که همه جا صحبت از آنهاست، کشیده شود ولی ما در این مقاله قصد نداریم اختصاصا درباره این مدل رهبری صحبت کنیم.در ادامه به شما می‌گوییم که واقعا رهبری چیست ؟

 

اگر مدیران سازمان‌ها یا حتی تک تک افراد جامعه خصوصیات یک رهبر تاثیر گذار را در خود نهادینه کنند و بدانند که واقعا رهبری چیست ، می‌توانند رهبر خودشان و یا یک دسته کوچک از افراد مانند خانواده‌شان باشند که نهایتا باعث موفقیت به شکل تصاعدی برای اکثریت جامعه می‌شود و خواه ناخواه سطح جامعه بالاتر می‌رود.

برای درک بهتر اینکه رهبری چیست ، به صورت مختصر درباره چند مثال از مدل‌های آن صحبت می‌کنیم و سپس به موضوع اصلی می‌پردازیم.

 

رهبر های سیاسی

معمولا بسیار هیجانی و پر انگیزه عمل کرده و تعداد زیادی از افراد را با خود متهد و هم مسیر می‌کنند. این نوع رهبر ها اغلب بر نتیجه زندگی یک ملت تاثیر دارند.

 

رهبر های گروه گردشگری ( تورلیدر ها)

هدایت گروهی از افراد علاقه مند به سفر را بر عهده دارند تا از مکان‌هایی که ممکن است انسان کمتر از نزدیک دیده باشد بازدید کرده و لذت ببرد.
این رهبرها معمولا راه‌های میان‌بر را به خوبی می‌شناسند بنابراین افراد علاقه مند به گردش و سیاحت به آنها اعتماد دارند.

 

رهبر های اجرایی:

معمولا مسئولیت طراحی و اجرا کردن استراتژی برای شرکت ها در بازار پر رقابت را بر عهده دارند که این کار را، به وسیله هدایت افراد سازمان یا تیم انجام ‌می‌دهند.

 

مدیران یک شرکت تفاوت بسیاری با رهبر های آن شرکت دارند اما ممکن است گاهی این دو را اشتباه بگیریم.

 

waren-bennis-zehnology

پروفسور وارن جی بنیس در پاسخ به این سوال که رهبر کیست و رهبری چیست می‌گوید:

رهبران کار درست را انجام می‌دهند در حالی که مدیران، کار را درست انجام می‌دهند

رهبران به خود و دیگران کمک می‌کنند تا کارها به درستی انجام شوند. آنها هدایت افراد را بر عهده گرفته و مسیر را به روش‌های مختلفی به افرادشان نشان می‌دهند.

آنها معمولا ایجاد کننده و خالق هستند. خلاقیت بالایی دارند و به سادگی تسلیم نمی‌شوند. زمانی که در کنار آنها قرار می‌گیریم سرشار از انرژی هستند و بسیار الهام بخش صحبت می‌کنند. آنها به بلند مدت فکر می‌کنند و برای چندین سال آینده‌شان برنامه دارند.

 

وجه مشترک بین همه رهبر های موفق دنیا و همچنین مهمترین عاملی که باعث می‌شود رهبری موثر و موفق باشیم داشتن بینش است. بینش نوعی نگاه به آینده است که با ایمان و باور، ادغام شده و باعث ترغیب شدن افراد می‌شوند تا با چنین رهبر هایی متحد شویم.رهبری در واقع نوعی تعیین مسیر است، جایی است که در آن باید در قالب تیم در این مسیر حرکت کرده و پیروزشویم.

یک رهبر به جز مهارت رهبری باید مدیر خوبی هم باشد تا بتواند اوضاع و شرایط را مدیریت کرده و راه را برای افراد تیمش هموار کند.
سبک رهبری تحول آفرین مکمل مناسبی برای مدیریت است.

 

bass-zehnology

burns-zehnology

 

سبک رهبری تحول آفرین ابتدا توسط جیمز برنز مطرح شد و سپس برنارد باس آن را گسترش داد. تلاش‌های بی وقفه این دو شخص بسیار قابل تقدر است زیرا تحول عظیمی در روند رشد و پیشرفت سازمان‌ها و جوامع داشته‌اند. این مدل رهبری جایگزین مناسبی برای برای فرآیند مدیریتی است. ماهم در این مقاله بیشتر برروی این سبک رهبری تمرکز کرده ایم.

 

Eisenhower-zehnology

دوایت دی آیزن هاور هم در پاسخ به این سوال که رهبر کیست و رهبری چیست می‌گوید:

یک رهبر به گونه ای افرادش را هدایت می‌کند که با رضایت حاظر به انجام کارشان باشند

 

رهبری چیست : با تمرکز بر رهبری تحول آفرین

با توجه به سبک رهبری تحول آفرین، یک رهبر موثر کارهای زیر را انجام می‌دهد:

 • ایجاد یک بینش صحیح و کامل
 • تشویق افراد برای همراه شدن با این بینش
 • مدیریت تحقق این بینش
 • ساخت و هدایت یک تیم که در راه این بینش تلاش می‌کنند

رهبری تحول آفرین تک تک این کارها را نیاز دارد تا نتیجه بخش باشد. در ادامه این ۴ بخش را بیشتر توضیح داده ایم.

 

ایجاد یک بینش صحیح و کامل

در هر قسمتی از زندگی اگر بخواهیم موفق باشیم، وجود یک دید بلند مدت نسبت به آینده و همچنین ایجاد تصویر ذهنی از جایگاهی که می‌خواهیم باشیم لازم و ضروری است.
حال اگر هدایت یک مجموعه یا گروه را در سازمانی خاص بر عهده داشته باشیم وجود چنین دیدگاهی بیشتر لازم است. زیرا باعث شناسایی بهتر موقعیت‌هایی که در راه رسیدن به هدف هستند خواهد شد و در نتیجه اولویت بندی کارها که امر بسیار ضروریست به درستی انجام می‌شود.

نقطه مشترک بین همه رهبران موفق وجود یک دید بلند مدت در زندگی‌شان است که هرچقدر ایمان و باور قوی‌تری را با آن ادغام شود بینش کامل‌تری را ایجاد می‌کند.

 

رهبران موفق چگونه یک بینش کامل و صحیح ایجاد می‌کنند؟

ایجاد بینش صحیح و کامل نیاز به باور قوی همراه با بررسی دقیق مسیر دارد و رهبران موفق به خوبی با آن آشنایی دارند. بینش صحیح هیچگاه باید الهام بخش و انگیزه ساز باشد تا هرکسی با آن آشنا شد احساس کند شکی در رسیدن به آن وجود ندارد و بخواهد با این بینش همراه باشد.

برای انتخاب هوشمندانه یک بینش ابزارهایی وجود دارند که همه رهبر های موفق دنیا از آن استفاده می‌کنند. این ابزارها عبارتند از:

 • نیروهای پنچ گانه پورتر
 • مدل تجزیه و تحلیل pest
 • مدل تجزیه و تحلیل usp
 • شناسایی قابلیت های پایه ای
 • مدل تجزیه و تحلیل SWOT

رهبران موفق پروسه رشد کسب و کارشان را به دقت زیر نظر گرفته تا اگر احساس کنند در حال منحرف شدن از مسیر هستند بهترین تصمیم را بگیرند بنابراین یکی از نیازهای ضروری بینش صحیح و کامل هوشیار بودن است.

همچنین رهبر های موفق سعی می‌کنند رفتار رقیبانشان را پیش بینی کنند تا در صورت لزوم استراتژی خود را تغییر یا بهبود دهند.

 

رهبر های موفق برای موفقیت در آینده برنامه دارند بنابراین خود را برای اتفاقاتی که ممکن است در آینده رخ دهد آماده می‌کنند(استراتژی های خاص خود را طراحی کرده و برای آنها استراتژی جایگزین در نظر می‌گیرند)

همچین دیدگاه بلند مدت خود را با استفاده از مدل تجزیه و تحلیل سناریو به چالش کشیده تا از خطراتی که ممکن است در آینده کسب و کارشان را تهدید کند در امان باشند.

 

بینش یک رهبر باید کاملا متقاعد کننده باشد زیرا افراد باید بتوانند این دیدگاه را درک کرده و نتیجه آن را به خوبی در ذهنشان مجسم کنند.
رهبر های موفق این کار را هر لحظه و از طریق راه‌های مختلف و جذاب برای افراد انجام می‌دهند تا برایشان کاملا الهام بخش و انگیزه ساز باشد.

همچنین بینششان اهداف کوچک‌تر سازمان یا گروه و حتی اهداف شخصی اکثر افراد را پوشش می‌دهد.

اینگونه است که می‌توان گفت رهبری که بینش قدرتمندی دارد افراد بیشتری را هم باخود متحد می‌کند.

 

تشویق افراد برای همراه شدن با این بینش

داشتن یک بینش قدرتمند و الهام بخش اساس کار یک رهبر است اما تشویق و انگیزه سازی است که افراد را با این بینش همراه می‌سازد.

به مثال زیر توجه کنید

اگر دقت کنید هنگام شروه پروژه جدیدی ( یک کار جدید) انگیزه و هیجان بالایی داریم که آن را به نتیجه برسانیم و در ذهنمان برای آینده پروژه نقشه می‌کشیم. جالب اینکه اکثر نقشه ها را عملی تصور می‌کنیم و علت آن وجود انگیزه بالا است. اما چندی بعد شروع پروژه، زمانی که انگیزه و هیجانمان کمتر شد ممکن است سرعت انجام کار کم شود. حتی ممکن است کمی امیدمان را هم از دست بدهیم ( در برخی موارد کاملا ناامید می‌شویم) و این کار سختیست که بدون انگیزه پروزه را ادامه دهیم. به خصوص اگر لازم باشد تیم تحت رهبریمان نیاز داشته باشد که در روال کار خودش تغییرات عمده‌ای ایجاد کند.

رهبران موفق به خوبی با این موضوع آشنا هستند بنابراین در طول پروژه سخت کار می‌کنند تا قبل از هر چیز الگوی خوبی برای افرادشان باشند و بعد از آن انگیزه‌شان را تقویت کنند. رهبر ها به گونه‌ای انگیزه‌سازی می‌کنند که اهداف افرادشان با بینششان در یک راستا قرار بگیرد.

 

رهبر ها چگونه افراد را در راستای بینش تشویق می‌کنند

یکی از کلیدی ترین روش های انگیزه سازی برای افراد سازمان و تشویق آنها به سمت بینش، استفاده از متد انتظار است.

رهبران موفق معمولا دو نوع مختلف از این متد را باهم ترکیب می‌کنند که به شرح زیر است:

 1. انتظار می‌رود کار سخت منجر به نتایج خوبی ‌شود
 2. انتظار می‌رود نتایج خوب به پاداش خوب (یا یک انگیزه مشابه) منجر می‌شود

این باعث ایجاد انگیزه در افراد برای سخت کار کردن و رسیدن به موفقیت می‌شود زیرا آنها دوست دارند آن پاداش (چه از لحاظ مادی و چه معنوی) در پایان کار شامل حالشان شود.

روش دیگر برای انگیزه سازی، بازگو کردن دیدگاه بلند مدت به مشتریانی است که با افراد تیم در تعامل هستند. (این کار باید به صورت مداوم و از راه‌های جدید و جذاب انجام شود.)

 

رهبران قدرتمند که در کار خود بسیار متخصص هستند معمولا نزد مردم احترام و اعتبار دارند بنابراین اینگونه رهبرها حق دارند که از مردم بخواهند که به حرفهایشان توجه کنند. البته معمولا مردم علاقه مند هستند که به صحبتهای یک رهبر خوب گوش کنند و از برنامه های آینده آنها با خبر شوند. همین موضوع باعث می‌شود کار برای انگیزه دادن به مردمی که معمولا مشتری هم هستند آسان تر شود

 

توجه کنید که یک رهبر می‌تواند از جذابیت های طبیعی مثل کاریزمای شخصیتی هم استفاده کند و یا حتی بابت کاری که مشتری ها انجام می‌دهند پاداشی در نظر بگیرد.

اما یک رهبر خوب هیچگاه از این روش برای نفوذ در دل مشتری و انگیزه سازی استفاده نخواهد کرد.

 

مدیریت تحقق این بینش

این بخش از رهبری، بیشتر مربوط به مدیریت است. یک رهبر باید از مسیری که برای تحقق بینش و اهدافش در نظر گرفته مطمئن باشد. به اینگونه که از طریق روش‌های تحلیل مسیر، بهترین انتخاب را داشته باشد تا بتواند بر روند تحقق اهداف، نظارت و تسلط کافی داشته باشد و به بهترین نحو آن را مدیریت کند.

برای انجام هرچه بهتر این کار اعضای تیم باید اهداف عملی داشته باشند که مرتبط با بینش گروه باشد. اهداف عملی در واقع اهداف کوچک‌تری هستند که در راستای هدف کلی تیم قرار می‌گیرند و مسیر تحقق بینش را هموار می‌سازند.

 

اهداف عملی مانند استراحتگاه‌های بین شهر و استان عمل می‌کنند که انگیزه مسافر را برای ادامه مسیر بیشتر می‌کنند در نتیجه مسافر سفر راحت‌تری را تجربه می‌کند.

 

رهبران همچنین باید انعطاف پذیر باشند تا اگر لازم شد مسیر تحقق اهداف را تغییر دهند راحت‌تر با آن کنار آمده و فورا تصمیم بهتری بگیرند.

 

ساخت و هدایت یک تیم که در راه این بینش تلاش می‌کنند

توسعه فردی و تیمی کار بسیار مهمی است که هر رهبری باید در برنامه کار خودش داشت باشد. برای گسترش تیم، رهبران باید ابتدا پویایی شناسی خوبی داشته باشند.

بعد از آن میتوانند مطمئن شوند که اعضای تیم توانایی و مهارت عملی کردن اهداف مد نظر را دارند و آیا مسئولیت خود را به خوبی انجام می‌دهند یا خیر.
آنها معمولا با ارسال و دریافت بازخورد، بر عملکرد افراد تسلط دارند و با آموزش‌ و راهنمایی بر بهبود عملکرد فردی و تیمی افراد کار می‌کنند. رهبری همچنین شامل جستجوی پتانسل رهبری در اعضای تیم هم می‌شود. با توسعه مهارت های رهبری در افراد تیم، محیطی رافراهم می‌کنید تا افراد بیشتری در آن زمینه به موفقیت رسیده و در نهایت خودتان به موفقیت بزرگتری دست می‌یابید و این نمادی از یک رهبر قدرتمند است.

 

توجه داشته باشید که کلمات رهبر و رهبری معمولا به مدیران شرکت ها اختصاص داده می‌شود که این کاملا اشتباه است. این افراد ممکن است در کار خود بسیار ماهر و توانمند باشند و در سازمان از ارزش بالایی برخوردار باشند، اما آنها در نهایت فقط مدیران عالی هستند نه یک رهبر! بنابراین مراقب باشید که از این کلمات در کجا و چگونه استفاده می‌کنید و این را هم قبول نکنید که افراد در هرعنوان شغلی خود را رهبر بنامند. افرادی که خود را رهبر یا اعضای تیم رهبری می‌نامند باید بتوانند تحول آفرین باشند و تاثیر زیادی در روند کار بگذارند.

 

بسیار خطرناک است که یک مدیر یا تیمش تصورش کنند که درحال رهبری هستند زیرا یک رهبر بینش بزرگی دارد و برای همه الهام بخش است که این موضوع در یک مدیر به ندرت دیده می‌شود که در دراز مدت باعث ایجاد مشکلات بسیار جدی خواهد شد.

 

در هنگام تعریف رهبری ممکن است در جوامع مختلف برداشت های مختلفی از این موضوع دیده شود اما رهبری فقط به چند مثالی که همه درباره آن حرف می‌زنند خلاصه نمی‌شود.

در مدل رهبری تحول آمیز، رهبران مسیر را مشخص می کنند و به خود و دیگران کمک می کنند تا کار درست را انجام دهند. برای انجام این کار آنها یک بینش کامل و الهام بخش را ایجاد می کنند و سپس دیگران را برای رسیدن به این بینش تشویق کرده و برای آنها انگیزه سازی می‌کنند.

رهبری موضوع پیچیده اما شیرینی است زیرا برای یک رهبر شدن باید پا را فراتر یک انسان گذاشت.

برچسب ها
نمایش بیشتر

مهدی فرخیان

شکست، موفقیتی است که خود را پشت پستی و بلندی زندگی پنهان کرده تا برایش آماده شویم. هرگاه شاگرد آماده باشد استاد خودش می‌آید. ۷ سال زمان لازم بود تا معنی این جمله را درک کنم و سعی دارم این تجربه را با دیگران به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن