بهبود و توسعه فردیمدیریت استرسمقالاتمهارت های زندگی

کمال گرایی چیست؟ +بایدها و نبایدهای کمال گرایی ( قسمت ۲ )

قسمت دوم مقاله کمالگرایی چیست

در قسمت اول مقاله کمال گرایی چیست به مثالی پرداختیم که قطعا همه ما آن را حداقل برای یک بار تجربه کرده ایم. بعد از آن به بحث درباره کلمه کمال و سه کلمه کمال طلبی ، کمال گرایی و کامل گرایی رسیدیم تا آماده عمیق‌تر شدن در آن شویم. به شما توصیه می‌کنم حتما قسمت اول این مقاله را بخوانید زیرا برای درک بهتر این مقاله بسیار ضروری است.

امروز در قسمت دوم این مقاله قصد دارم کمی چرخه کمال گرایی را بیشتر مورد بحث قرار دهم و بعد از آن درباره طیف و انواع مدل آن توضیحاتی را خدمت شما ارائه کنم.

در قسمت قبل، درباره چرخه کمال گرایی بحث‌های انجام شد که در آن به موضوع بسیار مهم عزت نفس و همچنین خودتخریبی‌هایی که در اثر کمبود آن اتفاق می‌افتد اشاره کردم. برای تکمیل این مبحث لازم است تا به ارتباط عزت نفس و کمال گرایی بیشتر دقت کنیم.

از آن جایی که عزت نفس یکی از اساسی‌ترین پیش نیازهای زندگی است و به قول ناتانیل براندن مانند سلامتی می‌ماند، عوامل زیادی در کاهش یا افزایش آن دخالت دارند. به طوریکه تقریبا در همه جوانب زندگی می توانید سرنخ‌هایی از کمبود یا کافی بودن عزت نفس بیابید.

اما کمال طلبی با اینکه ریشه در بسیاری از رفتارهای ما دارد نمی تواند به اندازه عزت نفس، پایه‌ای و مهم باشد. به همین دلیل کسی که بیش از حد کمال طلب است قطعا عزت نفس پایینی دارد اما کسی که عزت نفس کمی دارد ممکن است بتواند بدون توجه به کمال طلبی و با بررسی عوامل دیگر، عزت نفس خود را افزایش دهد.

بخوانید  ۶ اهرم زمان شگفت انگیز که شما را ثروتمند خواهد کرد

کمال گرایی افراطی موضوعی است که قطعا عزت نفس را کاهش می‌دهد و عزت نفسی که این گونه کاهش پیدا کند می‌تواند باعث افزایش افراط در کمال گرایی شود و این چرخه آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا حتی دیگر برای خودش هم قابل تحمل نیست.

نزدیک بودن این دو موضوع باعث می‌شود گاهی نتوانیم همه تقصیرها را بر گردن کمبود عزت نفس و یا کمال گرایی بیاندازیم اما حداقل می‌توان گفت کمال گرایی افراطی قطعا عزت نفس را کاهش می‌دهد و با آن در یک چرخه نابود کننده قرار می‌گیرد.

اگر دقت کرده باشید در بخش اول این مقاله وقتی درباره کمال گرایی حرف زدیم به خوبی‌ها و ضروریت های آن هم اشاره‌ای شد بنابراین در این جا به یک نتیجه کلی می‌رسیم که کمال گرایی همانطور که می‌تواند موجب از بین رفتن عزت نفس شود، می تواند باعث افزایش آن هم بشود که در ادامه آن را بررسی می کنیم.

طیف کمال گرایی

وقتی می‌گوییم کمال گرایی می‌تواند باعث کاهش یا افزایش عزت نفس شود پس چگونه بفهمیم که خوب است یا بد؟

قبلا گفته‌ایم که این موضوع ذاتا خوب است و همه ما به نحوی به سمت تکامل گرایش داریم اما در رفتارهای انسانی نمی‌توان دقیقا گفت یک شخص تماما کمال گراست و یا اصلا هیچ گونه کمال گرایی در او دیده نمی‌شود.

بلکه طیفی از کمال گرایی وجود دارد که هر کدام از ما در نقطه ای از آن طیف قرار داریم. نکته‌ای که در رابطه با این موضوع باید مورد توجه واقع شود این است که این طیف از صفر شروع نمی‌شود.

بخوانید  ۴ راهکار برای تقویت عزت نفس ( راه چهارم را حتما انجام دهید )

برای اینکه بهتر درک کنید ما به صورت نمادین به این طیف عددهای مخصوصی می‌دهیم. در حالت عادی پایین‌ترین عدد این نمودار یا طیف صفر و بالاترین عدد آن صد است اما به خاطر اینکه هیچ‌گاه یک انسان در نقطه صفر و یا نقطه صد قرار نمی‌گیرید ما نمودار را از عدد ۴۰ شروع کرده و با ۷۰ به پایان می‌رسانیم. البته فراموش نمی کنیم که قاعده آن صفر تا صد بوده و ما به صورت آگاهانه آن را محدود کرده‌ایم.

طیف-کمال-گرایی
طیف-کمال-گرایی

حالا می‌توانیم راحت‌تر تعیین کنیم که کجای این طیف قرار داریم. اگر من در نقطه ۴۰ قرار بگیریم به مقدار معقولی کمال گرا هستم. این مقدار معقول هم‌راستا با ذات انسانی من است و زیاده‌خواهی در خود ندارد.

همچنین زمانی که در نقطه ۷۰ این نمودار قرار بگیرم، کمال گرایی در من به قدری افزایش می‌یابد که آسیب‌زننده خواهد بود. در تقسیم‌بندی کمال گرایی معمولا آن را به نوع مثبت و نوع منفی تقسیم می‌کنند که رابطه معکوس با طیف آن دارد. یعنی هرچه عدد آن طیف افزایش پیدا کند، تاثیر مثبت کمال گرایی کاهش میابد و هرچه عدد طیف کمتر شود تاثیر مثبت آن بیشتر می‌شود.

امیدوارم فراموش نکرده باشید که ما نمودار را بین ۴۰ تا ۷۰ محدود کردیم و منظور من از افزایش یا کاهش عدد روی نمودار حداقل ۴۰ و حداکثر ۷۰ است. لازم به ذکر است که اگر پایین‌ترین عدد نمودار را ۴۰ در نظر نمی‌گرفتیم، قطعا اعداد کمتر از آن حالت نامعقولی به خود می‌گرفتند و این موضوع برای عدد ۷۰ هم صدق می‌کند.

بخوانید  استرس چیست: شناسایی انواع استرس و بهترین راه درمان آن

بنابراین نتیجه می‌گیریم که کمال گرایی می‌تواند برای ما بسیار مفید و مثبت باشد اما به شرط آن‌که به درستی هدایت شود. در آینده مقاله‌ای تحت عنوان راه‌های درمان کمال‌گرایی می‌نویسم که حتما به شما کمک می‌کند آن را به کنترل خود درآورید زیرا در یک دنیای نسبی که هر لحظه ممکن است مسیرهای متفاوتی را تجربه کنیم کمال گرایی کنترل نشده یک خصلت بد در انسان به شمار می‌آید. هرکدام از ما باید یاد بگیریم در اوج قانون مداری انعطاف پذیر هم باشیم و در مقاله‌ای که در آینده می‌نویسم این موضوع به خوبی مطرح شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن