زمان مطالعه: 5 دقیقه
توسعه فردی, مقالات, مهارت های زندگی

تعریف نگرش چیست و چگونه می‌تواند مسیر موفقیت را برای ما بسازد؟

یکی از بهترین راه‌های تعریف نگرش یا Attitude دقت به نوع تصویرسازی ذهنی‌مان است. به عنوان مثال جملاتی که در ادامه برای شما می نویسم را همزمان با خواندن، در ذهن تصور کنید:

فرض کنید یک سبد میوه کنار شماست که انواع میوه‌ها از جمله سیب را در خود جای داده است. شما یکی از سیب‌ها را برمی‌دارید و بعد از نگاهی به اطراف آن، شروع به بو کردن و سپس خوردن آن می‌کنید. طعم سیب باورنکردنیست و شاید خوشمزه‌ترین سیبی باشد که تا به حال خورده‌اید.

این تصور چطور بود؟ شاید برای شما لذت بخش و یا کاملا عادی بود اما نکته در طرز تصور شما از این جریان است.

 جملاتی که شما با استفاده از آن‌ها روع به تصویرسازی کردید کاملا پر از ابهام بودند زیرا من رنگ، اندازه، طعم و بوی سیب رامشخص نکردم. از طرفی بسیاری از جزئیات مانند نوع میوه‌های درون سبد، محل قرارگیری سبد، رنگ سبد و یا حتی این‌که شما سیب دوست دارید یا نه را مشخص نکردم.

آزمایشی که به تعریف نگرش کمک کرد

آزمایش جالبی که انجام دادم ( شما هم می‌توانید امتحان کنید) این بود که از ۱۰ نفر درخواست کردم وقتی چنین جملاتی را می‌گویم در ذهن خود تصویر آن را بسازند و بعد تصور خود را با جزئیات زیادی در اختیار من قرار دهند.

نتیجه بسیار جالب بود:

  • دو نفر از آن‌ها اصلا علاقه‌ای به سیب نداشتند بنابراین نمی‌توانستند رنگ سیب را درست تصور کنند و وقتی من گفتم طعم سیب باورنکردنیست یکی از آن دونفر توانسته بود سیب را با لذت میل کند.
  • پنج نفر از آن‌ها که علاقه‌شان به سیب خنثی بود ( فرقی نداشت سیب بخورند یا نه ) طعم و اندازه آن را متفاوت، تصور کرده و بوی سیب درون ذهنشان (در سه نفر از آن‌ها) شبیه به بوی آخرین سیبی بود که خورده بودند.
  • و تصویر این جریان در ذهن سه نفر باقی مانده متفاوت‌تر از بقیه بود زیرا علاقه زیادی به سیب داشتند. آن‌ها بیشترین  تعداد میوه‌های درون سیب را سیب تصور کرده بودند که مطابق با علاقه‌شان بود.

احتمالا شما که در حال مطالعه این مقاله هستید هم سعی در به یاد آوردن تصور خودتان دارید. اگر می‌خواهید بهتر مقایسه را انجام دهید بیشترین جزئیات را در ذهن خود تصویرسازی کرده و این کار را روی دیگران هم امتحان کنید.

جالب است که در تصویرسازی سبد میوه هم تفاوت های زیادی وجود داشت. یکی از افراد مورد آزمایش دو روز قبل لانه پرنده‌‌ای را از نزدیک دیده بود و وقتی من خواستم که سبد میوه را تصور کند او میوه ها را درون سبدی مثل همان لانه پرنده تصویرسازی کرده بود.

همچنین آن‌ها در اندازه سبد و نوع میوه‌های درون آن اختلاف نظر داشتند. دو نفر از آن‌ها میوه‌هایی را دیده بود که اصلا تمایلی به خوردنشان نداشتند و بقیه هم میوه‌های مرسوم که همیشه در ظرف میوه موجود است را دیده بودند.

قصد من از اجرای این آزمایش دریافت اطلاعات زیادی از طرز فکر افراد، شخصیت، شناسایی نگرانی‌ها و تعادل بود اما دانستن خلاصه‌ای از نتیجه آن کمک زیادی به درک مفهوم نگرش خواهد کرد.

 

ساده‌ترین تعریف نگرش چیست؟

می‌توان گفت نگرش کانال ارتباطی بین، اطلاعات ذخیره شده درون ذهن و اقدامات است. همه ما از کودکی در حال ذخیره اطلاعات زیادی هستیم که با دقت باورنکردنی انجام می‌شود.

زمانی که در حال رانندگی هستید، ماشین ها و اشیا بسیار زیادی را می‌بینید و از آن‌جایی که نزدیک به ۷۰ درصد سلول‌های مغز در اختیار چشم هستند حتی لکه‌های روی بدنه ماشین و یا پلاک آن‌ها را خواهید دید.

همه این اطلاعات در حافظه شما ذخیره شده و برای همیشه در آنجا می‌مانند که البته شاید باورنکردنی به نظر برسد. تابه حال شده که سوالی از شما بپرسند و فورا پاسخ آن را بگویید؟ تا قبل از پرسیده شدن این سوال، پاسخ کجا بود؟ شما پاسخ را می‌دانستید اما تا قبل از احساس نیاز، لزومی به استفاده از آن نمی‌دیدید.

همه اطلاعات درون حافظه هم تا زمان احساس نیاز به ذهن هوشیار شما ارسال نخواهند شد و همین موضوع نشان‌دهنده حفظ دقیق‌ترین اطلاعات در حافظه شما است.

اگر مغز شما احساس کند که حالا نیاز به اطلاعات خاصی دارد، از کانال نگرش شما ( مسیر‌های فعلی نورون‌های مغز ) اقدام کرده و جزئیاتی را بر اساس نیاز فعلی فیلتر می کند. به عنوان مثال زمان خوشحالی اگر به یک خاطره لذت بخش فکر کنید بیشتر لذت می‌برید اما زمان ناراحتی حتی اگر تلاش کنید همان خاطره لذت بخش را به یاد بیاورید تاثیر چندانی بر شما نخواهد گذاشت.

بنابراین نگرش را در حالتی ساده می‌توان طرز دیدگاه و برداشت ما از وقایع دانست که البته کامل‌ترین تعریف نیست اما می تواند در درک آن کارساز باشد.

یادگیری تعریف نگرش چه کمکی به ما می‌کند؟

اگر دو فرد موفق و ناموفق را از همه جهات بررسی کنیم یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها در نگرش آن‌هاست. وقتی اتفاق بدی رخ می‌دهد اولین فکری که به ذهن‌تان می‌رسد چیست؟

بهتر است بدانید اولین فکری که به ذهن می‌رسد ناشی از نگرش شماست و همچنین مسیر بقیه افکاری که در ذهن شکل می‌گیرند را تعیین می کند. یک تک‌تیرانداز به خوبی می‌داند که برای شلیک به فاصله دور اگر حتی به اندازه یک میلی‌متر اشتباه نشانه‌گیری کند ممکن است تیرش با فاصله چندمتری از هدف برخورد کند.

مسیر افکار ما هم بسیار مهم است اما مهم‌تر از آن، شکل دهنده این مسیر فکری یا نگرش ماست. وقتی به این موضوع فکر می‌کنید که چطور ایده‌های خوب به ذهن شخص دیگر می‌رسد و شما هیچ ایده جالبی ندارید نگرش خودتان را بررسی کنید. اگر دوست دارید که با نگرش افراد موفق آشنا شوید با ادامه مقاله همراه من باشید.

نگرش افراد موفق چگونه است؟

وقتی می‌گویم افراد موفق، منظورم افرادی است که در همه قسمت‌ها زندگی خود به درجات بالایی دست پیدا کرده‌اند و اصلا افرادی را مد نظر ندارم که فقط پول زیاد دارند و یا مسائلی از این قبیل…

با جدی گرفتن نگرش‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنم قطعا شما هم جمع افرادی می پیوندید که روزانه موفقیت‌های زیادی را تجربه می‌کنند.

۱. افراد موفق به دنبال راه حل هستند؟

 

وقتی شما باور داشته باشیدکه برای هر مسئله‌ای راه حلی وجود دارد به جای پاک کردن صورت مسئله و فرار از آن، راهی پیدا می‌کنید تا بلاخره موضوع برایتان حل شود. این یک عادت بسیار فوق‌العاده در افراد موفق است که باعث تمایز آن‌ها با دیگران شده و حالا نوبت شماست.

۲. افراد موفق پذیرش‌های هوشمندانه دارند.

 

چه چیزی را باید پذیرفت؟‌ از چه کسی باید پذیرفت؟ چگونه باید پذیرفت؟

افراد موفق پاسخ این سوال‌ها را به بهترین شیوه ممکن می دهند و البته برای رسیدن به آن تجربه‌ها زیادی را هم کسب کرده‌اند. به عنوان مثال زمانی که مرتکب اشتباه شده و چیزی را از دست می‌دهید، باید بپذیرید که این یک اشتباه از جانب شما بوده و حالا درسی ارزشمند را همراه خود دارید. پس به جای خودتخریبی سعی کنید برای ادامه زندگیتان باتجربه‌تر عمل کنید.

مقاله خودتخریبی چیست؟ + ۳ مرحله شگفت انگیز برای تبدیل خودتخریبی به شکوفایی و با این ۵ گام قطعی به استاد تفکر انتقادی تبدیل شوید ( گام ۳ مهم‌تر از بقیه است ) در این زمینه بسیار کمک کننده هستند حتما آن‌ها را بخوانید.

۳. افراد موفق قطعا از خودانگیزشی بهره میبرند.

 

انگیزه یکی از حیاتی‌ترین پیش‌نیاز‌ها برای موفقیت در هر زمینه‌ای است  زیرا سوخت مسیر شما را تامین می‌کند. شاید با خود بگویید که می دانید چه زمان باید از انگیزه استفاده کنید اما بهتر است بدانید که بهره بردن از خودانگیزشی انرژی زیادی از شما می‌گیرد زیرا لازم است زمانی که همه چیز بر علیه شماست و کاملا احساس تنهایی می‌کنید خودتان را شارژ کرده از آن شرایط خارج شوید. حتی گاهی اوقات خودانگیزشی چیزی فراتر از این است که تنها خودتان را در معرض مواردی قرار دهید که به شما انگیزه می دهند.

اگر علاقه‌مند هستید تا بیشتر با خودانگیزشی آشنا شوید مقاله‌ای در این زمینه نوشته‌ام که می‌توانید آن را مطالعه کنید.

قطعا نگرش‌های بیشتری را می‌توان از افراد موفق معرفی کرد اما بهتر است که شما خودتان هم دست به کار شوید و با بررسی رفتار افراد موفق این نگرش‌ها را بیابید. خوشخال می‌شوم اگر یافته‌های خود را در قسمت کامنت به اشتراگ بگذارید.

در آینده مقاله جامعی در رابطه با بهترین روش‌های تغییر نگرش و انواع آن خواهم نوشت که به درک بیشتر تعریف نگرش کمک زیادی خواهد کرد.

مقالات زیر مناسب شما هستند:

16
۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست