بهبود و توسعه فردیمدیریت استرسمقالاتمهارت های زندگی

خوش بینی چیست: ۳ گام اساسی برای تبدیل شدن به یک انسان خوش بین

در تعریف خوش بینی می‌توان گفت: از آن دسته ابزارهایی است که می‌تواند هرکسی را به اوج موفقیت و یا نابودی برساند. یک دختر یا پسر بچه بازگوش و بانمک را در نظر بگیرید که چقدر با آسایش خیال همه چیز را به بازی می‌گیرد، به راحتی فریب می‌خورد، لحظه‌ای بعد درد دستش که بر اثر زمین خوردن بوده را فراموش می‌کند و هیچ‌کدام از گریه‌هایش درد عمیقی درون خود ندارد.

از یک کودک انتظاری جز این‌ها هم نیست زیرا او ساده لوح و بی تجربه است و نیازی نیست بابت کارهایش به هیچ‌کس (حتی خودش) جوابی بدهد.
گاهی تعریف خوش بینی همانند مثال بالا در یک تفکر بچه‌گانه که پر از ساده‌لوحی و خوش خیالی است خلاصه می‌شود و حتی ممکن است جنبه منفی به خود بگیرد.

همچنین در تعاریف به ظاهر صحیح عمومی، معمولا کسی که تجربه و یا مسئولیت کافی ندارد بیشتر خوش بین است و این اصلا روی خوبی ندارد. بنابراین ترجیح اغلب افراد توجه به پیش بینی های ناخوشایند آینده است که البته می‌تواند کاملا غلط از آب درآید.

همچنین برخی معتقدند که خوش بینی همان راه نجاتی است که در ناامیدی ها به داد ما می‌رسد. مخصوصا این روزها که بیش از پیش به آن نیاز داریم. احتمالا جنبه مثبت خوش بینی را در قانون جذب و آموزش مثبت اندیشی دیده‌اید و ما امروز قصد داریم به بررسی دقیق این موضوع بپردازیم تا شما یاد بگیرید چه موقع خوش بین باشید و چه نوع خوش بینی به ضرر شما است.

در واقع باید بعد از این مقاله بتوانید خوش بینی را به درستی برای خودتان تعریف کنید. اما قبل از همه ماهیت اصلی خوش بینی را به چالش می‌کشیم تا درک بیشتری از خوش بینی بدست آوریم. بنابراین با ادامه مقاله همراه باشید و همچنین مقاله چگونه تبدیل به فردی خوش فکر شویم؟ + معرفی تکنیک ۵ عاملی کِرِم ضدآفتاب و سری مقالات هوش هیجانی را هم مطالعه کنید.

 

تعریف خوش بینی چیست و از کجا آمده است؟

هرکدام از ما وقایع این دنیا را از نگاه خودمان مورد قضاوت قرار می‌دهیم. یک خودرو را در نظر بگیرید:

شخصی که در کار معامله خودرو است تقریبا به هر ماشین جدیدی که نگاه کند اول سلامت آن را بررسی می‌کند. شخصی که علاقه شدیدی به ماشین دارد اول امکانات آن خودرو توجهش را جلب می‌کند. کسی که به تازگی رانندگی یاد گرفته است میزان سختی یا آسانی رانندگی با آن خودرو را قضاوت می‌کند.

یک فرد علاقه‌مند به موسیقی ممکن است ابتدا سیستم صوتی خودرو را به چالش بکشد. کسی که قبلا تصادف بدی را تجربه کرده باشد امنیت خودرو را مورد قضاوت قرار می‌دهد. افرادی هم بدون توجه به هیچ‌کدام از این موارد فقط از آن استفاده می‌کنند تا به محل کارشان بروند و برگردند.

این مثال را در همه قسمت‌های زندگی هم می‌توان اثبات کرد. زیرا ما با توجه به مدل ذهنی خودمان به اطراف نگاه می‌کنیم و شاید مواردی که دیگران به وضوح دیده‌اند را هرگر نبینیم. اما تقریبا همه ما آنچه که واقعا هست و وجود دارد را نمی‌بینیم و توجهی هم به آن نمی‌کنیم. ما معمولا دوست داریم برای هرچیزی به نسبت علایق خودمان داستانی بسازیم که جذابیتش حس لذت بردن را به همراه داشته باشد.

بنابراین حقیقت ماجرا را با علاقه‌های خودمان مورد قضاوت قرار داده و آن را تغییر می‌دهیم تا از یادمان نرود. این‌گونه است که هزاران قضاوت متفاوت از یک واقعیت کلی توسط ما ساخته می‌شود و همه سعی داریم به دیگری اثبات کنیم که خودمان درست می‌گوییم.

این که ما انسان خوشبین یا بدبینی باشیم به همین علایق بستگی دارد. بنابراین می‌توان گفت ماهیت خوش بینی از درون ما نشعت گرفته تا در هر لحظه احساسات و انگیزه ما را تحت تاثیر قرار دهد.

جالب است بدانید برخی فلاسفه در گذشته خوش بینی را نوعی توهم می‌دانستند که واقعیت موجود را پنهان می‌کند. به همین دلیل شخص احساس آسایش کاذب را تجربه می‌کند و نمی‌تواند آینده‌ای که در پیش است را به طور صحیح پیش‌بینی کند تا از وقایع ناخوشاند جلوگیری نماید.

اما دیدگاه امروز ما، تحت تاثیر تغییر و تحولات اخیر قرار گرفته است و خوش بینی را یکی از عوامل موفقیت در زندگی می‌دانیم. در حقیقت، چه گذشته و چه حال تصور درستی از خوش بینی دارند اما اهمیت بیشتر در مدیریت احساسات است. هرکس باید بداند که با توجه به شرایط موجود بهتر است خوش بین باشد و یا واقعیت را در نظر بگیرد.

یادگیری تعریف خوش بینی چه اهمیتی دارد؟

به این جمله ‌های کاملا عمومی توجه کنید: عمر دست خداست و هیچ‌کس حتی از ثانیه‌های بعدی خود خبر ندارد که مرده است یا زنده.
ممکن است روزانه بارها این جملات ناامیدکننده بین افراد جامعه رد و بدل شود. اما چه چیزی باعث می‌شود که با وجود چنین واقعیتی، همچنان به زندگی و تلاش‌های خودمان ادامه دهیم؟

اینجاست که خوش بینی وارد عمل شده و از تلخی این حقیقت می‌کاهد. امید و انگیزه را در رگ های زندگی جاری می‌کند تا ما همچنان توان ادامه دادن را داشته باشیم. ندانستن و غیرقابل پیش‌بینی بودن آینده پر از ناامیدی و بی هدفی است و ما به چنین توهمی نیاز داریم تا رشد کرده و فرایند زندگی را به سمت تکامل پیش ببریم.

اما اگر همین خوش بینی در ما از حدی بگذرد قطعا ما را به نابودی خواهد کشاند. از نتایج خوش بینی بیش از حد، ساده لوحی و تصمیم غلط را می‌توان مثال زد. همین طور اگر شدت ناامیدی‌هایمان را با خوش بینی کم نکنیم ممکن است تبدیل به یک فرد بدبین شویم که بسیار سخت و فقط در شرایط خاص اعتماد می‌کند و منجر به از دست دادن فرصت‌های خوب زندگی می‌شود. همین موضوع، باعث ناامیدی بیشتر و بیشتر شده و بدبینی را هم در ما بیشتر می‌کند.

احتمالا شما هم تجربه شکست را در زندگی داشته‌اید. شکستی که فکر می کنید ناشی از خوش بینی زیاد در شما بوده است. خوشحال می‌شویم در زیر همین پست داستان شکست خود و درسی که از آن گرفته‌اید را کامنت کنید.

نکته: خوش بینی و بدبینی همانند یک چرخه دائم حرکت می‌کند و اگر آن ها را در تعادل نگه نداریم قطعا موجب آسیب های زیادی می‌شوند. اگر دقت کنید در اکثر موارد اوج ساده لوحی بعد از بدبینی بیش از حد بوده است.
زمانی که به موضوعی بدبین شویم و همینطور آن را تقویت کنیم، ناامیدی سراسر وجودمان را فرا گرفته و آنقدر ادامه پیدا می‌کند که احساس می‌کنیم توان ادامه زندگی را نداریم و در همین لحظه است که پیشنهاد باورنکردنی دوباره امید را به ما برمی‌گرداند که معمولا باعث پشیمانی هم خواهد شد. زیرا احتمالا از روی ساده لوحی آن پیشنهاد را پذیرفته‌ایم.

 

چگونه خوش بین باشیم؟

خوش بینی به طور طبیعی در وجود همه ما هست زیرا اگر این‌گونه نبود قطعا با هر ناامیدی کوچک و بزرگی دست به خودکشی می‌زدیم. به همان میزان هم بدبینی در وجودمان هست که فرایند اعتماد کردن را ایمن می‌کند اما این دو بزرگوار، فقط در صورتی منجر به رشد و پیشرفت ما می‌شوند که در تعادل باشند.

بیش از حد خوش بین بودن و یا بدبین بودن نابودی را به همراه دارد. بنابراین شاید قدم صفر برای تیبدیل شدن به یک انسان خوشبین، توانایی تعریف خوش بینی برای خودمان باشد. در ادامه با ۳ گام قدرتمند برای خوش بینی آشنا خواهید شد. حتما آن‌ها جدی گرفته و اجرا کنید.

 

۱. خودتان را بشناسید:

 

از دوران قدیم گفته‌اند هیچ کس بهتر از خودمان، ما را نمی‌شناسد. این موضوع درست است اما نه کاملا. در واقع ما هرچه بیشتر خودمان را بشناسیم باز هم کافی نیست زیرا تک تک ما انسان‌ها به گستردگی جهانی که در آن قرار داریم بزرگ و پیچیده هستیم.

اما در این مرحله همین که بر احساسات خودمان آگاه باشیم و آن را کنترل کنیم کافیست. بنابراین می‌توان گفت حضور در لحظه و خودآگاهی بهترین گام برای خودشناسی است.

معمولا اگر استرس یا تنشی در ما رخنه کند خودمان را فراموش کرده و همه توجه را به آن استرس می‌دهیم اما برای خودآگاهی لازم است از بالا به خود و اتفاقات اطراف نگاه کنیم. این‌گونه بر همه جوانب آن موضوع تسلط پیدا کرده و راه حل را سریع‌تر می‌یابیم. حتما در آینده درباره خوداگاهی مقاله جامعی می‌نویسم. حال قضاوت با شما. در چنین شرایطی آیا می‌توان خوشبین نبود؟

 

۲. عوامل کنترل‌کننده خودتان را بشناسید:

 

چه چیزی در این دنیا درست یا غلط است؟
همانطور که قبلا گفتم هرکسی دنیا را با دیدگاه خود قضاوت می‌کند. ممکن است یک اتفاق ناراحت‌کننده عده‌ای را خوشحال کند. بنابراین اگر هرچیزی را خوب یا بد خطاب کنیم اشخاصی هستند که آن را نقض کنند.

البته همین اختلاف نظر است که دنیا را رشد می‌دهد اما اگر کسی شدیدا پایبند بر موضوعی بماند و حتی حاضر نشود آن نظر مخالف را از دیدگاه دیگری مورد بررسی قرار دهد فرصت رشد و خوش بینی را از خود دریغ کرده است.

در این مثال تعصب عاملی است که خوش بینی را از ما دور می کند زیرا جوانب دیگر موضوع را از دیدگاه ما پنهان کرده و این‌گونه ما را کنترل می کند.

 

۳. با خودتان آشتی کنید:

 

درون همه انسان‌ها اجتماع ۳ نفری از سه شخصیت وجود دارد که ترکیب آن‌ها شخصیت اصلی ما را می‌سازد. احتمالا درباره کودک درون شنیده‌اید. بهتر است بدانید که در کنار این کودک، یک شخصیت بالغ و یک شخصیت والد نیز وجود دارد که گاهی قدرت کودک از بقیه بیشتر شده و رفتارهای عجیب و ناآشنایی از ما سر می‌زند.

حال آنکه بالغ وظیفه دارد این موضوع را کنترل کند زیرا کودک درون و والد شدیدا با هم اختلاف نظر دارند و در اکثر مواقعی که از کار خودمان پشیمان می شویم به خاطر این جنگ است.

شما می توانید به واسطه بالغ درون‌تان این جنگ را به یک صلح زیبا تبدیل کرده و آنگاه منتظر یک تعریف هوشمندانه از خوش بینی باشید. قطعا در آینده مقاله‌ای درباره آشتی با خودمان می نویسم.

نمایش بیشتر

مهدی فرخیان

مدتی است که تصمیم به تحقیق و تغییر خودم در زندگی گرفته‌ام و به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانسته‌هایم با بقیه جدی‌ترین رسالتم است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن