بهبود و توسعه فردیمدیریت استرسمقالات

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس در چیست؟

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

 

قبلا درباره عزت نفس و اعتماد به نفس مقالات زیادی نوشته ام که با کلیک روی نام هرکدام، می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

دانستن درباره تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس می‌تواند ما را در تک تک موقعیت‌های زندگی جلو بیاندازد اما درک تفاوت بین آن‌ها در اکثر موارد بسیار مفیدتر است.

زیرا زمانی که تفاوت دو چیز را به خوبی ندانیم ممکن است آ‌ها را به جای هم به کار ببریم و این اتفاق برای عزت نفس و اعتماد به نفس هم در حال رخ دادن است.

مثلا:

شخصی که در چند مورد به اندازه کافی اعتماد به نفس دارد فقط به خاطر اینکه در کار دیگری اعتماد به نفسش کم است در هرجایی که صحبت شود می‌گوید من تنها مشکلم کمبود اعتماد به نفس است.

هرچه هم به او بگوییم تو از پس کارهای سختی که شاید از توان دیگران خارج است برمی آیی باز هم تاکیدش بر کمبود اعتماد به نفس است.

گاهی اوقات احساس می‌کنیم چنین افرادی دوست دارند با لقب بی اعتماد به نفس شناخته شوند. قبلا درباره برچسب زدن روی خودمان هم مقاله‌ای نوشته‌ام که می‌تواند درک شما را از این مقاله بالاتر ببرد.

معمولا افرادی که در کاری مهارت کافی را داشته باشند تا حد معقولی هم در آن زمینه اعتماد به نفس خواهند داشت.

اما می‌بینیم که برخی با وجود مهارتی که دارند فقط زمانی می‌توانند کار خود را به خوبی انجام دهند که رقیب‌هایشان را به اندازه کافی تخریب کنند.

اگر زمانی شخص دیگری کارش را بهتر از او انجام داد حالش بد است و شاید کل روز به دنبال یک ایراد باشد که بتواند با استفاده از آن او و کارش را تخریب کند.

ما روزانه در تعامل با افراد مختلفی هستیم و به همین دلیل رفتارهای مختلفی را در شرایط مختلف از دیگران خواهیم دید.

بنابراین خودمان هم به خاطر شرایط مختلف رفتار‌های متفاوتی را از خود نشان می‌دهیم. از چیزی خوشحال می‌شویم، احساس آرامش می‌کنیم، ناامید می‌شویم، منزجر و خسته می‌شویم و همچنین همه این ابراز احساسات را در دیگران هم شاهد هستیم.

در همین حین خودمان و دیگران را با هزاران برچسب معرفی می‌کنیم که شاید ریشه آن را ندانیم و نهایتا بگوییم آن فرد ( یا خودمان ) بااعتماد به نفس یا بی اعتماد به نفس است.

  حسن جویی چیست؟ تعریف از دیگران چگونه زندگی را بهشت می‌کند؟

در واقع تقریبا همه نوع برچسبی را استفاده می‌کنیم اما شاید حوصله بررسی موضوعی مانند عزت نفس را نداشته باشیم و آن را به روانشناسان و محققان در این زمینه بسپاریم.

اما معمولا از اهمیت اینکه بدانیم کدام رفتار مربوط به عزت نفس است و چطور می‌توانیم آن را در خودمان رفع کنیم غافل می‌شویم و شاید موضوع عزت نفس را آنقدر برای خودمان پیچیده کنیم که هیچگاه معنای صحیح آن را ندانیم.

بنابراین یکی از مزایای دانستن تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس در این است که با موضوع بسیار حیاتی عزت نفس به اندازه کافی آشنا شده و می‌توانیم آن را از برچسب‌های روزانه‌ای که روی خودمان و دیگران می‌گذاریم تفکیک کنیم.

زمانی که شخصی با بدگویی، رقیب خودش را تخریب می‌کند به جای برچسب‌های نادرست درک می‌کنیم که صرفا به خاطر اینکه عزت نفس پایینی دارد چنین کاری را انجام می‌دهد.

بعد از آن هرجا که لازم بود از این درس برای خودمان استفاده کرده و آگانه عزت نفس خود را رشد می‌دهیم.

به داستان زیر توجه کنید:

 

داستان مشترک:

در یک تاکسی نشسته بودم و به همراه ۳ مسافر دیگر ( که عقب نشسته بودند) در حال حرکت به سمت مقصد بودیم و طبق معمول رادیو هم روشن بود.

همانطور که می‌دانید ما به ندرت محتوای خوب و مثبت را از رادیو ( و تلویزیون) می‌شنویم. آن روز هم گوینده خبر آماده بود تا ذهن شنونده‌هایش را با اخبار بد و ناامیدکننده به سمت نابودی بکشاند و آرام آرام زمزمه‌های راننده هم شنیده می‌شد. تا اینکه یکی از مسافران که اتفاقا پول خرد هم همراهش نبود با یک اسکناس ده هزار تومانی آقای راننده را عصبانی‌تر کرد.

وقتی پیاده شد راننده شروع کرد به غرولند کردن که این مسافرهای اینچنینی فقط باعث خرد شدن اعصاب ما می شوند و اصلا شرایط را درک نمی‌کنند که باید قبل از سوار شدن پول خود را خرد کنند و آنقدر گفت که هیچکدام از ما ۳ نفر به عنوان مسافر جرات نداشتیم پول خرد همراه خود نداشته باشیم.

ناگهان که به خودم آمدم دیدم وسط داستانی از صحبت‌های راننده هستم که درباره گرانی و وضعیت بحرانی مردم حرف می‌زند. بماند که هنگام رانندگی در بین ترافیک با حرکات ناگهانی لاین‌ها را عوض می‌کرد و هرچند دقیقه یک بار رانندگان دیگر با بوق‌های مختلف جواب کارش را می دادند.

  روشهای افزایش عزت نفس در کودکان

هربار که این اتفاق می‌افتاد انگار راننده جریح تر می‌شد و با صدای بلندتر با ما حرف می‌زد.

مجموعا در این ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه‌ای که به عنوان مسافر در تاکسی بودم از نبود پول خرد تا پمپ بنزین‌هایی که با کم لطفی‌شان موجب گرانفروشی و کم فروشی می‌شوند صحبت شد و در این بین چند داستان از نامردی‌هایی که در حق این راننده تاکسی شده بود شنیدیم و اتفاقا همگی از جانب دوست و آشنا بودند.

مشابه این داستان در موقعیت های مختلف برای ما تکرار شده است و فکر کردن به آن با توجه به طرز دید ما به زندگی متفاوت است. مقاله نگرش چیست را دراین رابطه مطالعه کنید.

شخصی می‌گوید این فرد خیلی پر حرف بود و سرمان را با حرف‌هایش برد. شخص دیگری می‌گوید چقدر راننده های تاکسی و افراد مشابه ناامید هستند.

برخی هم با ابراز همدردی احساسات خود را بیان می‌کنند.

اما واقعیت شاید نزدیک به این باشد که این راننده داستان ما اعتماد به نفس کافی در سخنرانی آن هم در تاکسی خودش دارد اما از محتوایی که برای صحبت در نظر گرفته عزت نفس پایین او را نشان می‌دهد.

مطمئنا نباید از این پس هربار که با مورد مشابهی مواجه می‌شویم فقط دیگران را با برچسب عزت نفس پایین بشناسیم بلکه بهتر است از هر داستان در زندگی درس بگیریم و با استفاده از آن روی خودمان و رفتارمان کار کنیم.

 

سوال مهم در رابطه با عزت نفس و اعتماد به نفس:

ممکن است سوال پیش بیاید که مگر می‌شود عزت نفس داشت و اعتماد به نفس نداشت و یا حتی برعکس آن چقدر امکان دارد؟

در پاسخ باید گفت با اینکه این دو موضوع بسیار به یکدیگر نزدیک هستند و حتی اکثرا آن‌ها را به جای هم به کار می‌برند اما کاملا هر دوحالت کاملا امکانپذیر است.

ممکن است ما عزت نفس کافی را داشته باشیم اما در مواردی هنوز به قدر کافی اعتماد به نفس لازم را نداشته باشیم که در این صورت پس از مدتی اعتماد به نفسمان هم تقویت خواهد شد.

همچنین ممکن است ما عزت نفس نداشته باشیم اما در مواردی حتی اعتماد به نفس زیادی داشته باشیم که در این صورت ممکن است پس از مدتی اعتماد به نفس خود را نیز از دست بدهیم.

  با وجود جامعه چطور ورودی‌های ذهن‌مان را کنترل کنیم؟

بنابراین می‌توان گفت با وجود اینکه این دو باهم متفاوت هستند اما نبود عزت نفس می‌تواند در اعتماد به نفس ما مشکلاتی را ایجاد کند.

 

چکیده:

اگر هنوز نتوانسته‌اید درست مفهوم و تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس را دریابید در این قسمت که بخش آخر مقاله است کاملا هریک را به صورت چکیده و کوتاه توضیح خواهم داد.

بنابراین حتما این بخش را مطالعه کنید.

تعریف اعتماد به نفس:

داشتن مهارت، اطلاعات، عادت و رفتار مناسب در یک کار خاص باعث می‌شود نسبت به انجام آن کار احساس مفید بودن داشته باشیم و با خیال راحت آن کار را انجام دهیم که این موضوع همان اعتماد به نفس است.

تعریف عزت نفس:

قبول داشتن خودمان به اندازه کافی در هر زمینه و حیطه‌ای در زندگی به همراه احترام به توانایی و حضور دیگران در کنار خودمان می‌تواند یک تعریف بسیار مختص از عزت نفس باشد.

ارتباط عزت نفس و اعتماد به نفس:

نبود عزت نفس می‌تواند بر اعتماد به نفس ما اثر مستقیم بگذارد و بودن عزت نفس به ما این امکان را می‌دهد که در کار مورد نظر اعتماد به نفس کافی را بدست آوریم.

ضمنا تاثیر عزت نفس بر اعتماد به نفس بسیار بیشتر از تاثیر اعتماد به نفس بر عزت نفس نفس است. به طوریکه در اغلب موارد اعتماد به نفس بدون عزت نفس در ما وجود دارد و سالیان دراز نمی‌تواند عزت نفس را در ما به وجود آورد.

تفاوت عزت نفس و اعتماد نفس:

عزت نفس به صورت کلی در هر زمینه ها تاثیر گذار است اما اعتماد به نفس می تواند فقط در یک یا چند حیطه وجود داشته باشد.

همچنین عزت نفس هرچه بیشتر شود بهتر است و هیچگاه زیاد بودن آن به ما آسیبی وارد نمی‌کند اما اعتماد به نفس می‌تواند گاهی کاذب باشد و زیاد بودن بیش از حد آن به شکل غرور یا موارد مشابه آسیب زننده است.

اهمیت وجود عزت نفس و اعتماد به نفس:

قطعا وجود هر دو را برای زندگی بهتر نیاز داریم اما احتمالا تا اینجا متوجه شده‌اید که وجود عزت نفس چقدر حیاتی است.

زیرا عزت نفس ریشه بسیاری از رفتارها و انتخاب‌های ما در زندگی است و نبود آن می‌تواند بسیاری از رفتارهای ناصحیح را در وجود ما پدید آورد.

 

نمایش بیشتر

مهدی فرخیان

مدتی است که تصمیم به تحقیق و تغییر خودم در زندگی گرفته‌ام و به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانسته‌هایم با بقیه جدی‌ترین رسالتم است.

نوشته های مشابه

‫۸ نظرها

 1. ممنون از فرمایشاتتون
  خوب بود ولی من متوجه نشدم درکش واسم سنگین بود شاید ساده تر بیان میکردینو مثال میزدین متوجه میشدم ‌
  شایدم من درکم پایینه

  1. سلام
   ممنون که نظر خودتون رو اعلام کردید
   چشم حتما سعی می‌کنم مثال‌هایی رو به این مقاله اضافه کنم تا ساده‌تر بشه
   البته اگر بفرمایید کدوم قسمتش رو درست متوجه نشدید همنیجا هم چندتا مثال خدمتتون عرض می‌کنم

 2. شاید عژت نفس احترام به خودمون باشه ادم وقتی به خودش احترام‌میزاره و ارزش برا خودش قائل میشه خیلی کارها رو تو جامعه انجام نمیده که انجام ندادن اون کارها احترام به دیگران رو منجر میشه و کلا این روند باعث جایگاه اجتماعی مناسب به واسطه ی عزت نفس میشه که متقابلا همون جایگاه باز هم بر عزت نفس ادم می افزاید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن