بهبود و توسعه فردیمدیریت استرسمقالاتمهارت های زندگی

گفتگوی درونی چیست؟ و چگونه می‌توان آن را کنترل کرد؟

گفتگوی درونی چیست؟

گفتگوی درونی را می‌توان یکی از اساسی‌ترین نشانه‌های زنده بودن نامید. صدایی که همیشه درون ما وجود داشته و تقریبا هیچگاه ساکت نمی‌شود. همه ما با خیال راحت به این صدا گوش می‌کنیم و حتی به آن گفته‌ها عمل می کنیم فقط به خاطر این‌که کسی به جز خودمان آن را نمی‌شنود.

اگر بخواهیم از فضای معنوی و همچنین فضای علمی، کمی خارج شویم باید جسم و اجزای آن را یک بخش در نظر گرفته و من درونی را یک بخش دیگر. بر همین اساس برای آنکه من درونی بتواند با جسم ارتباط داشته باشد از گفتگوی درونی استفاده می‌کند.

درواقع گفتگوی درونی نوعی زبان مشترک بین جسم و من درونی است که کاملا به اختیار خودمان عمل می کند. مثلا زمانی که از موضوعی ناراحت هستیم و به صورت کاملا اتفاقی لیوان یا ظرفی را می‌شکنیم ممکن است به وسیله گفتگوی درونی شدیدا مورد سرزنش واقع شده و ناراحتی بیشتری را تجربه کنیم.

دقیقا برعکس این موضوع هم ممکن است پیش آید ولی در هر صورت مکانیک ما ( جسم ما ) باید به گونه‌ای با احساسات ما ( من درونی ) به بهترین شیوه ارتباط داشته باشد تا مجموعا بتوانیم درک کنیم که چه اتفاقی در حال افتادن است.

احتمالا می‌دانید که فرآیند فکر کردن از طریق حرکت نورون‌ها در مسیر‌های عصبی اتفاق می‌افتد و تعداد این مسیرها و نورون‌ها آنقدر زیاد است که باید نگاه سطحی به بخشی از آن ممکن است دچار دیوانگی شویم. بنابراین برای ترجمه رفتار‌های این نورون‌ها از گفتگوی درونی استفاده می‌کنیم و حتی گاها با همین گفتگوی درونی مسیر جدیدی برای آن‌ها می‌سازیم.

اما دانستن این‌ها چه کمکی به ما می‌کند؟ تنها کمکی که این اطلاعات می‌تواند برای شما داشته باشد آغاز خودآگاهی است. همین که بدانید چنین موضوعی وجود دارد وقتی در حال گفتگوی درونی با خود هستید در یک لحظه ممکن است به فرآیند فکرکردن‌های خود توجه بیشتری داشته باشید و هربار که چنین اتفاقی را تجربه کنید به خودآگاهی نزدیک‌تر خواهید شد.

اگر دوست دارید از فواید خودآگاهی بیشتر بدانید حتما مقاله‌ای در این مورد می‌نویسم اما در چند کلمه می‌توان گفت با وجود خودآگاهی تقریبا خبری از تنبلی، ناراحتی، ناامیدی، بی‌هدفی، خودتخریبی و … نخواهد بود. بنابراین با این مقاله همراه باشید تا به طور کامل با گفتگوی درونی و روش کنترل آن آشنا شوید. شما می‌توانید مقاله تعریف نگرش چیست و چگونه می‌تواند مسیر موفقیت را برای ما بسازد؟ را مطالعه کنید تا زمینه لازم برای این مقاله را داشته باشید.

 

انواع گفتگوی درونی:

زمانی که به وسیله حواس پنج‌گانه متوجه وقوع یک اتفاق می‌شویم به واسطه گفتگوی درونی آن را برای احساسات خود ترجمه کرده و سپس آن دوباره احساسات را برای جسم خود ترجمه می کنیم. بخش عمده‌ای از این گفتگوی درونی تحت کنترل ما نیست و کاملا به صورت اتوماتیک و دور از توجه ما اتفاق می‌افتد.

به همین دلیل است که احساسات‌مان بدون فکر کردن و به صورت ناگهان خود را نشان داده و باعث تغییر در تصمیم‌گیری می‌شوند. اما این تنها یک بخش از ماجراست و ما هنوز درباره بخشی که در اختیار خودمان است صحبتی نکرده‌ایم.

آن بخش از گفتگوی درونی که معمولا توجه زیادی به آن داریم و در کنترل خودمان است می‌تواند انرژی زیادی را مصرف کند. به همین دلیل گاهی اوقات به خاطر خستگی، آن را به احساساتمان واگذار کرده و اجازه می‌دهیم تا با هر ساز احساسات برقصد. حال اگر این احساسات خوب باشند گفتگوی درونی مثبت است و اگر احساس‌مان بد باشد گفتگوی درونی منفی خواهد بود. می‌توانید در این راستا مقاله با این ۵ گام قطعی به استاد تفکر انتقادی تبدیل شوید ( گام ۳ مهم‌تر از بقیه است ) را مطالعه کنید.

 

گفتگوی درونی منفی:

تقریبا همه اشتباهاتی که در طول زندگی از ما سرمی‌زد زیر سر گفتگوی منفی است. به عنوان مثال زمانی که از موضوعی ناراحت هستیم انرژی کمتر هم در خود ذخیره می‌کنیم و این موضوع باعث رها کردن گفتگوی درونی به حال خودش می‌شود که طبیعاتا این گفتگو از احساسات پیروی می‌کند.

در چنین شرایطی پیروی از احساسات زودگذر بسیار مخرب و نابودکننده است زیرا مدام شکست‌های زندگی‌مان را به یاد آورده و به واسطه آن‌ها شروع به خودتخریبی می‌کنیم. رها کردن گفتگوی درونی زمانی که احساسات ما بد هستند کار بسیار وسوسه کننده‌ای است و معمولا در اکثر مواقع نسبت به این موضوع کاملا اهمال‌کار می‌شویم و مانند یک چرخه آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا منجر به یک فاجعه شود.

احساسات باعث گفتگوی درونی منفی می‌شوند و گفتگوی منفی، احساسات را بیشتر تخریب می‌کند که یکی از اصلی‌ترین علل چنین تمایلی آن بخش غیرقابل کنترل است. زیرا ما تجربه غم و اندوه را همیشه همراه خود داریم و همچنین این تجربه برای اطرافیان هم به صوت مداوم اتفاق می‌افتد که نتیجه‌ای جز تمایل به احساس ناراحتی ندارد.

اینگونه است که بسیاری از افراد به سختی می‌توانند در برابر غم مقاومت کرده و احساس خود را مثبت نگه دارند. مقابله با این احساس همانند بالا رفتن از صخره‌ای عمودی و بدون جای پا است که هر کسی نمی‌تواند از آن بالا برود.

البته در ادامه راهکارهای اساسی برای مقابله با آن ارائه می‌کنیم اما قبل از آن بهتر است با آثار چنین تخریب‌گری‌ها توسط خودتان آشنا باشید تا میل بیشتری برای مقابله پیدا کنید. در این راستا مقاله خودتخریبی چیست؟ + ۳ مرحله شگفت انگیز برای تبدیل خودتخریبی به شکوفایی بسیار برای شما کاربردی است.

از آثار گفتگوی منفی می‌توان به افسردگی، حسادت،ناامیدی، طلاق، جنون، اعتیاد، اهمال‌کاری، بی انگیزگی، عدم مسئولیت پذیری، بی رحمی، بی خوابی و بدخوابی، پر خوری یا بی اشتهایی، استرس شدید، ناراحتی‌های جسمانی، تمایل به مرگ، خودارضایی و خیلی مسائل دیگر اشاره کرد.

شاید به خودتان بگویید که تقریبا همه چیزهای بد در زندگی در جملات بالا آورده شد و من هم حرف شما را تایید می‌کنم زیرا قصد داشتم با همین قلم به شما بگوییم که تقریبا هر اتاق بدی که برایتان رخ می‌دهد و هر مسئله‌ای که در زندگی دارید می‌تواند ناشی از همین گفتگوی منفی باشد پس با همه وجود جلوی آن را بگیرید.

 

گفتگوی درونی مثبت:

یکی از بهترین اتفاقات زندگی همین گفتگوی درونی مثبت است. آنقدر که در اثر این نوع گفتگو یک شخص می‌تواند در زندگی کارساز باشد شاید هیچ چیز دیگر چنین قدرتی را نداشته باشد. زمانی که سرشار از حس خوب زندگی و امید فوق‌العاده‌ای هستیم از کارهای خود، پیش خودمان تعریف کرده و غرق در لذت، لحظات فوق‌العاده‌ای را سپری می‌کنیم.

البته معمولا ماندگاری گفتگوی درونی مثبت بسیار کمتر از گفتگوی درونی منفی است. زیرا تقریبا همگی تمایل بیشتری به تجربه های بد و تلخ داریم. به همین دلیل ممکن است ناگهان در بین همه گفتگوهای مثبت صدایی مانند یک قطره سیاه بر پارچه‌ای سفید خود را نمایان می‌کند و آرام آرام خودش را گسترش می‌دهد تا اثری از آن تعریف‌های لذت بخش نماند و پارچه سفید ما کاملا سیاه شود.

اما بهتر است شما که تا این قسمت از مقاله همراه من بودید از این موضوع آگاه باشید که گفتگوی درونی مثبت عامل همه موفقیت‌های ما در زندگی است. اگر موقعیت خوبی به صورت اتفاقی جلوی راه ما قرار می‌گیرد و باعث رشد و پیشرفت در همه زمینه‌ها می‌شود در اثر گفتگوهای مثبت است.

زیرا تا قبل از اینکه شما درباره موضوعی با امیدواری هرچه تمام صحبت نکنید اصلا این موقعیت‌های خوب را هم نخواهید دید. پس سعی کنید کمی سختی مقابله با گفتگوی درونی منفی را تحمل کنید قطعا نتیجه فوق‌العاده‌ای در اتظار شما خواهد بود. مقاله‌های خوش بینی چیست: ۳ گام اساسی برای تبدیل شدن به یک انسان خوش بین و چگونه تبدیل به فردی خوش فکر شویم؟ + معرفی تکنیک ۵ عاملی کِرِم ضدآفتاب درک گفتگوی درونی مثبت را در شما بیشتر می‌کنند.

 

در گفتگوی درونی به خودمان چه بگوییم؟

انسان‌ها در اکثر مواقع مشغول به فکر کردن هستند و آنقدر در ذهن خود درگیر تجسم‌های خود می‌شوند که انگار از این دنیا خارج شده و به دنیای دیگری سفر کرده‌اند. ( قطعا برای شما هم پیش آمده که صدای شخص مقابلتان را که در نزدیکی شما حضور دارد نشنیده‌اید.)

در چنین مواقعی چه بر سر گفتگوی درونی می‌آید؟ گفتگوی درونی تقریبا هیچ‌گاه خاموش نمی‌شود، این ما هستیم که بدون توجه، به آن ادامه داده و اصطلاحا آن را روی حالت اتوماتیک می‌گذاریم.

الگوی رفتاری گفتگوهای درونی ما بر اساس تجربه‌های قبلی شکل گرفته و بدون توجه به خوب یا بد بودن خود را گسترش می‌دهند. در نتیجه می‌توانند ما را در برابر اتفاقات بد یا خوب ضعیف و یا مقاوم کنند. مقاله چگونه یک روز فوق العاده را شروع کنیم؟ + ۳ راهکار حرفه‌ای را هم بخوانید تا با راهکارهای آن به خودتان در کنترل کفتگوی درونی کمک کنید.

حال سوال اینجاست که بعد از مدت‌ها شکل گیری و گسترش این الگو چه کاری از ما ساخته است؟

یکی از بهترین ترفند های جلوگیری از گسترش بیشتر، در دست داشتن ریموت کنترل مخصوص آن است که در مواقع لزوم اقدام به خاموش کردن صدای درونی خود کنیم. زمانی که شما به صورت کاملا خودآگاه و از روی عمد با خودتان حرف می‌زند آیا صدایی از گفتگویی درون ‌تان شنیده می‌شود؟

پاسخ خیر است. هرگاه شما آگاهانه صحبت کنید کنترل را در دست گرفته‌اید و هرگاه فقط شنونده باشید کنترل را دست آن داده‌اید. بنابراین هرگاه در حال تخریب شماست حتی با اینکه حس می کنید حق با او است باز هم برخلاف حرف‌های آن صدای درونی جملاتی را بگویید که امیدوارکننده‌تر هستند.

حرف‌های گفتگوی درونی خودتان را زمانی که منفی هستند مسخره کنید و حتی در صورت امکان بلند به آن بخندید. شاید در ابتدای کار احساس بدی پیدا کنید که کاملا هم طبیعی است اما ادامه دهید و آنقدر این کار را تکرار کنید تا نتیجه‌های جالب خودشان را به شما نشان دهند.

به عنوان مثال وقتی از ناتوانی هایتان حرف می‌زند از درون بلند به او بخندید و بگویید خیلی وقته که خبر نداری اون موضوع دیگه گذشت حالا بیا نگاهم کن و جملاتی ساده و خودمانی از این دست.

یکی از راه‌کارهای کاربردی دیگر استفاده از جملات تاکیدی به طور صحیح است که حتما لازم است آن را انجام دهید. برای آشنایی با جملات تاکیدی و طرز ساختشان مقاله طرز استفاده از جملات تاکیدی با روشی تازه + دستورالعمل را بخوانید.

این کار بر تعداد زیادی از افراد اثر فوق‌العاده گذاشته است پس فرمان را از دست گفتگوی درونی خود بگیرید و نگذارید بیش از این شما را آزار دهد. به او یاد بدهید که باید با شما مانند یک ارباب برخورد کند نه یک برده.

نمایش بیشتر

مهدی فرخیان

مدتی است که تصمیم به تحقیق و تغییر خودم در زندگی گرفته‌ام و به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانسته‌هایم با بقیه جدی‌ترین رسالتم است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن